Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 11. led 2012 19:47:37

Jake mate zasoby na 3 dny a 14 dni? Jake byste doporucil cloveku,ktery by Vas pozadal o radu jake zasoby si udelat na 14 dni?

Nekdy je lepsi necestovat a jen cekat par dni v byte nez se situace stabilizuje.Proto je dobre mit alepson na 14 dni zasoby.

Kdyz jsem zacinal premyslet o zasobach,tak jsem se vrhnul na nakup konzev.Pak jsem zacal premyslet o praskach a latkach co pouzivaji kulturisti a na konec jsem se vrhnul na potravu co jedli nasi predci.

Kdyz jsem pochopil,ze konzevy nejsou moc zdrave a jsou drahe,a taky bych je musel pravidelne jist,aby se nekazili,tak u mne vyhralo jidlo predku.

Skoro kazdy ma zasoby na 3 dny.Ten,kdo ma lednicku,tak urcite ma i mrazak,ktery je plny masa. Nevyhoda je,ze urcite nemaji varic. Vetsina lidi jede na plyn a elektrinu,tak by nemeli sanci uvarit ho,kdyz bude vypadek. Hodne lidi ma zasoby i na 14 dni,ale vetsinou bez varice a vody nemaji sanci si je udelat.

Spotreba vody podle mne je na osobu 1,5l a pokud bude varit,tak 3litry.

Pokud by si nekdo vytvarel zasoby na 14 dni,tak bych mu doporucil tyto zasoby na osobu:
40 litru vody(v kanystrech a pet lahvich)
5 kg psenice
1kg ovesnych vlocek
4kg cibule
1,5kg cocky
2kg bile ryze
1kg krupy
2 konzervy tunaka
14 kompoty(tresne,jablka,hrusky)
0,5kg jahle
sacek saturejky,kminu,kurkumy,majoranky
Varic+PB bomba

Krome varice a bomby mam vse. Vyzkouseno to nemam,protoze musim chodit pravidelne na nedelni rodinny obed a taky neco snim u pritelkyne a kamaradu. Sem tam si taky zobnu nejaky plevel. Tak nemam potvrzeno jestli clovek po 14 dnech jezeni tohoto nebude umirat vycerpani. Muj jidelnicek tvori prevazne tohle jidlo,tak myslim,ze jsou to idealni zasoby. Muzu jen odhadovat,ze tyto zasoby mi vydrzeli i 21 dni.

Kvalitni cibule vydrzi 2 mesice. U vlocek a jahly je zivotnost nizka nez diky tuku zacnou zluknout. Ostatni polozky vydrzi rok.

Mate pripominky a nebo je neco v mych zasobach spatne?

Moje 14 denni zasoby pak navazuji na 2 mesicni a 6-12 mesicni(pozdeji dodelam topic s nima),ktery je skoro totozni.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » stř 11. led 2012 20:19:51

sahaw píše:5 kg psenice

Jestli můžu - Pšenice? Jak ji zpracuješ? Lepší je mouka - tu tam nikde nevidím.Z koření Kurkumu bych vypustil - ta je tak na obarvení rýže nebo polévky, ale nejčastější v naší kuchyni - pepř a mletá paprika. Pak sůl. Ale tu asi máš, jen jsi ji zapomněl uvést. Kvalitní cibula a česnek vydrží i rok - toho se bát nemusíš. Jinak - pozor u těch obilovin - vločky, jáhly mouka atd. ať se ti do toho nedají moli a nebo zrnokazi. Jo a ještě jsou dobré fazole - vydrží i několik let.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 11. led 2012 20:30:33

Psenici varim jako ryzi do mekka.
Kurkumu si davam k ryzi.Pak ryze je skvela. Taky je kurkuma zdravejsi nez paprika a pepr.
Sul jsem uplne vynechal.I kdyz dela jidlo lepe stravitelne(lepe se uvari),tak s ni pocitam az od 2mesicnich zasob.
Myslim,ze pokud ji clovek skladuje v idealnich podminka,tak urcite vydrzi rok,ale priznejme si,ze se vetsinou skladuje v byte,kde je minimalne 18 stupnu.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » stř 11. led 2012 20:54:48

sahaw píše:Psenici varim jako ryzi do mekka.
Kurkumu si davam k ryzi.Pak ryze je skvela. Taky je kurkuma zdravejsi nez paprika a pepr.
Sul jsem uplne vynechal.I kdyz dela jidlo lepe stravitelne(lepe se uvari),tak s ni pocitam az od 2mesicnich zasob.
Myslim,ze pokud ji clovek skladuje v idealnich podminka,tak urcite vydrzi rok,ale priznejme si,ze se vetsinou skladuje v byte,kde je minimalne 18 stupnu.

Paprika je rozhodně zdravá - zkus si to někde dohledat, s pepřem je to horší. V Egyptě jsem viděl, jak vařili pšenici v mléku a pak to po vychlazení ztuhlo a bylo to jak pudink - jedli to na sladko.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 11. led 2012 20:59:38

Gloch píše:
sahaw píše:Psenici varim jako ryzi do mekka.
Kurkumu si davam k ryzi.Pak ryze je skvela. Taky je kurkuma zdravejsi nez paprika a pepr.
Sul jsem uplne vynechal.I kdyz dela jidlo lepe stravitelne(lepe se uvari),tak s ni pocitam az od 2mesicnich zasob.
Myslim,ze pokud ji clovek skladuje v idealnich podminka,tak urcite vydrzi rok,ale priznejme si,ze se vetsinou skladuje v byte,kde je minimalne 18 stupnu.

Paprika je rozhodně zdravá - zkus si to někde dohledat, s pepřem je to horší. V Egyptě jsem viděl, jak vařili pšenici v mléku a pak to po vychlazení ztuhlo a bylo to jak pudink - jedli to na sladko.

Mne totiz nenapada jak pouzit tu papriku. Zkousel jsem ji davat do ryze,ale nebyla dobra.A omacky nedelam.

Mozna misto kurkumy bych pouzil jeste kari. Zkousel jsem to a byla to skvele.A nepalive kari je neco jako paprika.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Reiser » čtv 12. led 2012 17:06:26

Testoviny taky vydrzi hodne dlouho. Kupoval jsem v roce 2011 myslim Panzani v nake akci..(ne ze bych chtel delat reklamu, mozna ze stejne dlouho vydrzi i levnejsi) a datum spotreby bylo az nekdy do 2013. Varic mam nejakou levnou klasiku a uvazoval jsem i o tom poridit si od Primusu takovy ten co zvlada vsechny mozny paliva.. propan/butan benzin, nafta, petrolej, kerosin, letecky benzin..chteji za to ale nehorazny penize a zatim nejsem presvedcenej ze ma tahle investice opravdu smysl.
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod marish » čtv 12. led 2012 17:15:35

Mě to přijde takové, málo pestré.
Pochopil jsem to správně, že ti vadí, že konzervy by si musel během let obměňovat, ale to zrní a rejži baštíš zrovna tak, takže ho taky doplňuješ/obměňuješ?
Skoro to budí dojem, že krom zásob jako takových, jde i o asketismus nebo nenáročnost. Nevidím totiž důvod, pokud nastane blackout na týden či dva, nepoužívat koření a jiné věci, které jsou běžně v domácnosti, a k tomu radikálně měnit jídelníček (alespoň já si zrní nevařím).

Je určitě rozdíl, zda jde o zásoby běžně používané v domácnosti (pak budou automaticky pestřejší), nebo speciálně dané bokem (pak je důležitá trvanlivost), nebo to má být vzorek stravy pro dobu nedostatku.

Určitě bych doplnil cukr, čokoládu, sůl, vitamíny, třeba ve formě pastilek nebo šumivých tablet. Těstoviny bezvaječné, konzervy různé vč. protlaku, sardinek, kondenzovaného mléka, salka. Dále čaj, káva, alkohol, sirup. Ideálně mít vždy nějaké brambory, česnek, cibuli...

Zkrátka, pokud jde o přežití v rámci dvou týdnů v bytě, měl by člověk/rodina vydržet z běžných zásob co v domácnosti jsou. Teprve další týdny by měly přijít na řadu nějaké ty uložené "železné" zásoby ala pytel zrní...
"Nejhorší smrt je z vyplašení."
marish
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. kvě 2011 17:27:44

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » čtv 12. led 2012 18:57:16

marish píše:Mě to přijde takové, málo pestré.
Pochopil jsem to správně, že ti vadí, že konzervy by si musel během let obměňovat, ale to zrní a rejži baštíš zrovna tak, takže ho taky doplňuješ/obměňuješ?
Skoro to budí dojem, že krom zásob jako takových, jde i o asketismus nebo nenáročnost. Nevidím totiž důvod, pokud nastane blackout na týden či dva, nepoužívat koření a jiné věci, které jsou běžně v domácnosti, a k tomu radikálně měnit jídelníček (alespoň já si zrní nevařím).

Je určitě rozdíl, zda jde o zásoby běžně používané v domácnosti (pak budou automaticky pestřejší), nebo speciálně dané bokem (pak je důležitá trvanlivost), nebo to má být vzorek stravy pro dobu nedostatku.

Určitě bych doplnil cukr, čokoládu, sůl, vitamíny, třeba ve formě pastilek nebo šumivých tablet. Těstoviny bezvaječné, konzervy různé vč. protlaku, sardinek, kondenzovaného mléka, salka. Dále čaj, káva, alkohol, sirup. Ideálně mít vždy nějaké brambory, česnek, cibuli...

Zkrátka, pokud jde o přežití v rámci dvou týdnů v bytě, měl by člověk/rodina vydržet z běžných zásob co v domácnosti jsou. Teprve další týdny by měly přijít na řadu nějaké ty uložené "železné" zásoby ala pytel zrní...


Prave,ze clovek musi jist pravidelne ty zasoby pokud je nechce vyhodit. Ted,kdyz resime jen 14 denni zasoby,tak si hold vezme jednu konzervu tydne,ale pokud se bude resit 2mesicni a nebo rocni,tak by clovek nic jineho nedelal nez by jedl konzervy. Proto chci tu vytvorit seznam pro 14 denni preziti,ktery bude akceptovatelny vsemi lidmi.

Ja zachazim do extremu,protoze kdyz jsem si sestavoval ten svuj seznam,tak jsem narazil na to,ze zasoby jsou drahe a nezdrave. Proto bych bral,at se tu udela rozvrzeni zasob pro normalniho cloveka na 14 dni a pak pod ni je nekam bokem pro extremistu(tedy muj).

Clovek potrebuje bilkoviny,sacharidy,tuky,mineraly,vitaminy. Bilkoviny zajistuje obiloviny a lusteniny.Sacharidy obsahuji obiloviny a zavarovacky s ovocem. Tuky maji zas obiloviny. Mineraly maji obiloviny,cibule a lusteniny.Vitaminy jsou v cibuli a obilovinach,kde je slupka.U zavarovacek jsou nektere mineraly a vitaminy.Tunak ma zajistit B12.


Bily cukr je skutecne jen jednoduchy sacharid,kteremu chybi mineraly a vitaminy. To same plati u bile mouky,kde je jen lepek. Bila ryze je dobre stravitelna,ale zas bez vitaminu a mineralu.PRy nikdy nebylo dokazano,ze vitaminy v tabletach skutecne funguji na 100 procent. U tech konzerv je podle skutecny problem,ze moc lidi nezmam,kteri by dobrovolne jedli porad konzervy. Uz se dozvedeli,ze se chemikalii vymejvaji a podobne. To zas zachazim na ty 2 mesicne zasoby.

Krome tech zavarovacek(vzal bych si jich jen 7) a 40litru vody mam vse udelane,aby se mi to veslo do batohu.Misto PB bomby si vzal kotlik(zatim ho nemam,nevim jakou velikost si mam koupit) a zapalovac.:) Tak to bude chtit zas odelelit chovavani 14 dni v byte a 14 dni v lese. A protoze se mi zda dost silene tahnout zbytecnosti do lesa,ktere ani nepouziji,tak jsem seznam zasob skutecne omezil. Beru,ze muj seznam je vic univerzalnejsi.

Zase moje zasoby vychazeji,ze clovek chce usetrit,jist zdrave,protoze doktor bude nejspis neco extra a trpet civilizacni chorobou,kde clovek musi brat prasky je rozsudek smrti. A clovek si musi udrzovat fyzicku,tak jeidna sance je jist zdrave jidlo. Nastesti to jidlo mne chutna,tak mam vyhodu.

Beru,ze skutecne jsou moje zasoby extrem a pred pul rokem bych kroutil hlavou,ale pokud nekdo veri,ze nastane bud VP a nebo osobni pruser,tak mu nezbyde nez prejit na ty moje zasoby.

Nevyhoda u mych zasob je,ze je clovke musi pravidelne jist,protoze mu nastanou,ze je travici soustava nebude schopna zcela zpracovat na zacatku.

Moje predstava je,ze clovek sem prijde a bude hledat jake zasoby si ma koupit na tu 14 denni preziti v byte a pak v lese. Berme,ze je to metsky clovek,tak o prirode nic nevi,tak se bude spolehat na tyto zasoby. Jake mu doporucite? Prosim o konktetni cisla.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod marish » pát 13. led 2012 10:06:24

Takže by stálo zato to na začátku nějak blíže specifikovat. Zásoby pro jednoho dospělého zdravého člověka/ trvanlivé/ přenosné.

Vodu na 14 dní do lesa skutečně nésti netřeba, ale na jeden, dva dny ano. Dále zásobu prostředků na chemickou úpravu vody- první voda na kterou narazíš nemusí být kvalitní.
I v tom batohu by měly být potraviny pro přesun, tzn. něco nejlépe dehydrovaného či konzervovaného pro rychlou přípravu.
Dále je třeba k (pseudo)vědeckému pohledu přibrat i hledisko lidské psychiky. Jednoduché cukry krom energie mnoho nedodají, ale ta radost z nich...

Dále mluvíme-li o jedné konzervě týdně, je to padesát konzerv na rok. To není nic strašného. Například kombinace konzervované zeleniny, ovoce, hub, masa, ryb, slazeného mléka a "hotových" jídel, se v tomhle množství dá bez problémů udržovat v mezích data min. trvanlivosti. Při průměrné min trvanlivosti tři roky, obnovuješ každý rok třetinu. Osobně bych počítal až s dvojnásobnou trvanlivostí oproti minimální, s rizikem že něco bude zkažené.
"Nejhorší smrt je z vyplašení."
marish
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. kvě 2011 17:27:44

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod slein » ned 15. led 2012 0:56:38

nechci bejt rejpal ale fakt na 14 dní potřebuješ přes 20kg potravy??
slein
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 11. črc 2011 11:34:36

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » ned 15. led 2012 10:39:51

Kdyz se podivame na doporuceni kolik clovek musi toho snist,aby zajistil fungovani sveho tela. Kolik gramu bilkovin,sacharidu,tuku,tak mi vychazi,ze je to minimalne cca dehydratovane potravin 500g na den.
Jeste musime brat ohled na to,ze traveni nepracuje na 100 procent,ale treba jen u nekterych na 70 procent.
pokud prejdete tyto clanky: http://www.sportvital.cz/zdravi/vyziva- ... si-stravy/ ,tak ziskate dojem,ze jite hodne malo.

Vim o zene,ktera ji jen asi 150g jidla a normalne funguje.A zas opak. Clovek,ktery neuveritelne precpava,ale je porad podvyziveny.

U kazdeho cloveka je to jine. Ja mam zas nektere dny,kdy jim malo a zas u nekterych mam pocit hladu a snim toho hodne. Ja jsem si vzal tuzku na napsal jsem si na seznam vsechny zasoby na zacatku mesice a pak porovnal s tim co my zbylo na konci. Vyslo mi,ze snim denne 0,5kg dehydratovane potravin(ryze,obili,jahly,krup) a asi 300g obsahuij hodne vody(zelenina,ovoce,kompoty).
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod slein » ned 15. led 2012 19:13:57

výborně ale tobě tam vychází asi 1,5kg jídla na den bez vody...
navíc plnou dávku stravy potřebuješ pokud budeš aktivní...
slein
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 11. črc 2011 11:34:36

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » ned 15. led 2012 19:36:42

5 kg psenice
1kg ovesnych vlocek
4kg cibule
1,5kg cocky
2kg bile ryze
1kg krupy
2 konzervy tunaka
14 kompoty(tresne,jablka,hrusky)
0,5kg jahle

Vychazi mi to na 10kg (psenice,vlocky,cocka,ryze,jahle) je 0,7kg na den
Pak mam 2 konzervy=240g+4kg cibule+asi 5kg ovoce z k mopotu to je asi 0,7kg na den

Tak mas pravdu,ze je to 1,5kg. Pokud vymacknu z kompotu a cibule vodu,tak to z 0,7kg mne asi hodi 100g na den. Tak celkem 0,8kg na den.

V prvnim prispevku pisu,ze by mi ty zasoby vydrzeli mozna i 21 dni.

Skutecne zalezi na psychice,fyzicke aktivite a zdravotnim stavu cloveka kolik toho potrebuje. Presny cislo bohuzel neexistuje.Hledal jsem,cetl jsem,ptal jsem se,ale nikde jsem konkretni cislo nenasel.

Vim,ze to neni dokonale,proto sem pisu,abychom vymysleli idealni zasoby.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » úte 24. led 2012 12:31:29

Tak jsem omezil mnozstvi a upravil jsem slozeni tak,aby tyto zasoby mel kazdy.

40 litru vody(v kanystrech a pet lahvich)
1kg ovesnych vlocek
0,5kg cocky
3kg bile ryze
3kg testovin
4 konzervy tunaka
2kg cibule
7 konzerv ovoce
1 baleni vitaminu a mineralu
sacek saturejky,kminu,kurkumy,majoranky a jineho koreni a bylinek podle chuti
Varic+PB bomba


Ze sve zusenosti vim,ze pokud je clovek ve stresu a nebo cely den zavreny,tak vice ji. Proto povazuji mit dostatek zasob za pozitivni vec.
Dalsi problem vidim,ze je tam malo vlakniny a prirozenych vitaminu. Diky nakliceni psenice clovek mohl ziskat vitaminy,tak jsem pridal baleni vitaminu a mineralu.

Myslim,ze by stacilo i 40 cinskych polivek na 14 dni preziti. :)

Mate pripominky co vylepsit?

Chtel byt tohle ukoncit teto mesic a vrhnout se na 2 mesicni zasoby.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » úte 24. led 2012 14:06:50

sahaw píše:Tak jsem omezil mnozstvi a upravil jsem slozeni tak,aby tyto zasoby mel kazdy.

40 litru vody(v kanystrech a pet lahvich)
1kg ovesnych vlocek
0,5kg cocky
3kg bile ryze
3kg testovin
4 konzervy tunaka
2kg cibule
7 konzerv ovoce
1 baleni vitaminu a mineralu
sacek saturejky,kminu,kurkumy,majoranky a jineho koreni a bylinek podle chuti
Varic+PB bomba


Ze sve zusenosti vim,ze pokud je clovek ve stresu a nebo cely den zavreny,tak vice ji. Proto povazuji mit dostatek zasob za pozitivni vec.
Dalsi problem vidim,ze je tam malo vlakniny a prirozenych vitaminu. Diky nakliceni psenice clovek mohl ziskat vitaminy,tak jsem pridal baleni vitaminu a mineralu.

Myslim,ze by stacilo i 40 cinskych polivek na 14 dni preziti. :)

Mate pripominky co vylepsit?

Chtel byt tohle ukoncit teto mesic a vrhnout se na 2 mesicni zasoby.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod jimmyjazz » úte 24. led 2012 14:09:20

Problem je, ze (temer) vsechno, co je uvedeno v seznamu v prvnim postu, se musi varit. A to pri nefukcnosti dalkove distribuce energii bude pro vetsinu lidi velmi obtizne. Kolik lidi, specialne v vetsich mestech, ma doma prenosny plynovy varic? Par desitek, maximalne stovek. Jako zelezne zasoby je lepsi naskladnit veci, co se varit nemusi ni potrebuji chlazeni. Tj. hlavne sterilovane (ci chemicky konzervovane) potraviny (kompoty a dalsi zavareniny, konzervy, bojove davky potravin, nasolene ci uzene maso), susenou potravu (mleko, ovoce, zelenina, maso), tuky (skvarene sadlo, prepustene maslo), cukry (med, sirup) a potravinove doplnky ala ruzne proteinove tycinky apod. Jakakoliv z vyse uvedenych potravin nevyzaduje uskladneni v lednicce ci mrazaku (po vypadku dodavky elektriny je stejne tento stroj k nepouziti) a zaroven se kterakoliv z techto potravin da jist bez toho, aniz by clovek musel cokoliv jakkoliv tepelne upravovat.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » úte 24. led 2012 18:12:11

jimmyjazz: Muzu ric,ze urcite 80 procent lidi ma mrazak a v nem alespon 5kg masa. Tak ten varic na PB se muze hodit.

Tak se udela treti seznam. Pro lidi,kteri chteli usetrit par stovek a nekoupili si PB varic a nebo kotlik (schovani se v lese). S tim budu mit problem,protoze nemam tuseni co dat na seznam. Tak prosim o ten seznam,kdo uz takhle jedl a ma to vyzkousene.

PB varic s bombou je otazka jen par stovek a clovek ma zajistenou nezavislot pokud dojde k vypadku plynu a elektriny.
Ceny potravin,ktere se musi uvarit jsou znatelne levnejsi nez ceny potravin,ktere jsou upravene,aby se nemuseli varit. Urcite se po udelani seznamu srovna i z pohledu ceny.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod jimmyjazz » stř 25. led 2012 13:13:48

To procento lidi s mrazakem se dle meho bude blizit 100. Nicmene, po vypadku elektriny je mrazak do par hodin, nepozdeji do 24, nepouzitelny > vsechny potraviny uvnitr rozmrznou. PB horak se jiste hodi, ja ho treba doma mam, ale opakuji, to je mizive procento lidi. A s tou cenou bych docela polemizoval. Pokud do toho zapoctu energii nutnou k uvareni potravin, tak bych se docela divil, kdybychom se nedostali na stejnou cenovou uroven. A ikdyby ne, tak mnou uvedene potraviny se daji jist i studene tj. pohodlneji se s nimi zachazi. Navic, pokud si clovek vyrobi domaci konzervy, tak ma cele, pestre a korenene jidlo. Nehlede na to, ze moznost zkazeni mnou uvedencyh potravin je nizka. Do pytle psenice (ryze, prosa, mouky, apod.) se ti pusti mysi, moli, plisne apod. a v tu ranu jsi v dost nevyhodne situaci. Zakladem je byt co nejmin zavisly na okolnim prostredi. Aspon v prvnich par tydnech ci mesicich. Pak samozrejme clovek bude muset prejit na varene potraviny ikdyby nechtel.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod strelec1983 » stř 25. led 2012 16:04:29

Ahoj všichni, už nějakou dobu sleduji tento web a právě jsem se rozhodl zapojit do diskuse. Zrovna toto téma (zásoby na 14 dní, pokud možno trvanlivé), řešíme každý rok, když vyrážíme na treky po evropských pohořích. Mám už nějaké zkušenosti a proto se s Vámi rád podělím. Už tu někdo psal, že při zvýšené námaze tělo potřebuje více potravy. Pokud budu uvažovat pouze v krátkodobém horizontu těch 14ti dní, tak mi věřte (a klidně si to zkuste), že po celodením pochodu nebo nějaké dřině, té potravy moc nesníte. Ráno horký kafe, nějakou sušenku. K obědu taktéž něco malého a studeného. Důležitá byla vždy večeře. Člověk už se uklidní, nikam nespěchá a může se vařit. Většinou stačily těstoviny nebo pytlík rýže s konzervou. Za celé ty roky co chodíme po horách jsem nikdy nepociťoval hlad(a to mám 90 kilo (-: ). Musím ještě doporučit nějaké bonbóny, dodají energii a zvednou náladu.
Kdyby někdo měl zájem mohu zaslat i se seznamy jídel. Poprvé když jsme byli v Rumunsku jsme měli každý batoh o hmotnosti přes 20 kilo. Z toho více jak polovina byla voda a jídlo. Na konci treku jsme třetinu jídla stále ještě měli a na nádraží jsme s ním krmili psy. Bodle mého názoru je to tím, že při zvýšené námaze tělo lépe stravu zpracuje a využije co se dá. Tím té potravy potřeba tolik není (to je čistě můj názor a ověřený to nemám).
strelec1983
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 25. led 2012 15:41:01
Bydliště: Kolín

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 25. led 2012 16:55:00

V utery pracuji cely den,tak toho vyuzivam a drzim jednodenni pust. Jinak bych nemel sanci vydrzet ten pust,kdybych byl doma. Zkousel jsem ti jine dny,kdyz jsem doma,ale pocit hladu mne vzdy dostal. A vim,ze mam mensi spotrebu jidla pokud jsem pryc nez kdyz jsem doma.

Je mi jedno jestli to treba bude 14 balicku MRE. Proto je lepsi mit treti seznami. Az se bude resit 2mesicni zasoby,tak tezko clovek bude mit 60 balicku MRE(12000kc),ale bude se snazit o co nejvic usetrit a jist zdrave,protoze byt nemocny znamena smrt.

Pokud se mne nekdo zepta,tak mu doporucim koupit si PB varic s bombou. Staci,aby Rusko stavkovalo a nebo doslo k vypadku elektriny diky nasim sousedum. Pokud cena zemniho plynu a elektriny porostou,tak PB bude nejlevnejsi(tedy myslim si to).

Tak sem hodne ten seznam jidla na 14 bez vareni. Jak jsem psal,tak takhle nejim,tak netusim jaka se spotreba.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Kůča » stř 25. led 2012 22:28:40

Kdyz jsem pochopil,ze konzevy nejsou moc zdrave a jsou drahe,a taky bych je musel pravidelne jist,aby se nekazili,tak u mne vyhralo jidlo predku.


Ahoj, to s těmi konzervami se mi to zdá hloupé ano některé jsou drahé ale že, by se kazily to mi nic neříká. Teď mi někdo možná napíše že jsem prase ale, už pár let chodíme a hledáme různé poklady(detektor kovů),mince,různé kovy atd.. Jednou jsme vykopali konzervu neporušenou jenom rezatou já byl zvědav a otevřel jí a "vuala" rybičky jasný že, jsem ochutnal a byly dobré(vynikající). Po pečlivém prohledání obalu jsem zjistil že jsem měl tu čest ochutnat jídlo z roku 1985 a byli úplně stejné jako ty z obchodu.:-D
"Za slávu za vlast, za ženský a za chlast"
Kůča
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned 22. led 2012 22:12:25
Bydliště: Most

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » stř 25. led 2012 22:37:04

Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 25. led 2012 22:41:18

Je na kazdem cloveku jaky druh zasob si udela. Pro mne 14 dni zasoby jsou jako nic . Ja uz ziji s tim,ze mam rocni zasoby. A mit na rok same konzervy atd je drahe a nezdrave(chemikalie). Proto mi je putna,ze tu budou tri a nebo vice seznamu potravin na 14 dni. Ve chvili,kdy clovek zacne delat zasoby treba na 2 mesice pro celou svou rodinu(treba 5 lidi),tak ma hned na rok zasoby pro jednu osobu.A jist neco co clovek neji pravidelne je pro nej trapeni.


Clovek vzdy zacina premyslet nejdriv o zasobach na par dni a jak zacne premyslet,tak prejde casem na rocni zasoby.
Tim jsem si jisty,protoze starostlivy rodice vzdy chteji zajistit,aby deti nehladoveli.Maji to v genech. Proto si u rocnich zasob zvoli jidlo predku.


Ale ted resime ty 14denni,tak prosim o ten seznam potravin co se nemusi varit,abychom presli na 2 mesicni zasoby.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Kůča » stř 25. led 2012 22:42:02

Gloch píše:http://www.earmyshop.cz/eshop/novinky/balicek-potravin-kdp-konzerva.html 1 den za 93 Kč :-D



Za 93 Kč jen 180g? Čínská vepřová konzerva stojí 60 Kč(asi) a je, tam 0,5Kg.
"Za slávu za vlast, za ženský a za chlast"
Kůča
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned 22. led 2012 22:12:25
Bydliště: Most

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » stř 25. led 2012 22:44:01

Gloch píše:http://www.earmyshop.cz/eshop/novinky/balicek-potravin-kdp-konzerva.html 1 den za 93 Kč :-D


Nejak jsem to nepochopil. Ty konzervy obsahuji kazda 180g a nebo vsechny obsahuji 180g. Pokud vsechny,tak je to brutalne drahe. Uz jen ten tuk 40 procent.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda

cron