O všem, co vás napadne!

AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 0:14:16

Vzhledem k častým dotazům, zakládám toto téma. Určitě tu máme hromadu lidí, co se tomu věnují. A další hromada by to jistě alespoň zkusila. Poradíte, kde začít? Do čeho investovat, kam se hlásit, co študovat?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod rooney » čtv 14. čer 2012 11:15:23

Skoro všechny možný i nemožný dotazy byly položeny/zodpovězeny na různých as foréch. Takže prostudovat/ptát se na http://www.asportal.cz/ nebo třeba taky http://www.airsoft-forum.cz/...pozor admini jsou velice alergičtí na "hledal jsem, ale nenašel a přitom na 4té stránce výsledků, kam se člověk z nudy nedostal je kýžené téma"

K nějakým obecným radám...člověk by měl začínat s manuálem s kterým se nejvíc naučí a může s ním zabít i hodně "elektrikářů", měl by si říct kolik do toho chce investovat, jaký má časový možnosti, a jak moc zeleně to chce brát (rozumějte jestli si chce jenom zastřílet v teplákách nebo jestli si chce předpisově i škrobit trenýrky)...a rozhodně se nebát investovat do kvalitních brýlí!!! (nejlíp asi ESS ICE a jejich obdoby...)
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 11:46:09

A když bychom měli sestavit ideální výbavu pro nováčka?

Třeba:

Brýle - Značka - Cena
Zbraň - Značka - Cena

Atd?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod rooney » čtv 14. čer 2012 12:43:01

Vše záleží na tom jak to nováček chce hrát...
Brýle - ochranné pracovní z OBI/Bauhaus atd. 99-150,- NEBO ESS ICE (balistická odolnost) - použité od 350,- nové se třemi výměnými skly od 1200,-
Zbraň - manuál krátký - zn. Marui - colt1911 - kolem 800,- NEBO manuál dlouhý - dle značky (Marui kolem 1300-1600 - různé typy M16/G3...) různí china výrobci dělají použitelné prokovnice kolem 400,-
Pokud někdo chce hned elektriku tak se cena za lepší čínu pohybuje kolem 4000-4500,- ale po facebookových bazarech se dají sehnat levněji...

Výstroj, oblečení...dle toho jak moc to člověk žere od 150,- za BW maskáče aby si nešpinil montérky po xy tisíc za jednu výstrojní součástku aby měl kompletní výstroj pro nějakou jednotku v nějakym období (třeba 6-12 tisíc za vestu)...ideální kompromis je aukro kde se dají třeba DPM maskáče (britská armáda) koupit za velice rozumný ceny...cca 350-600 za komplet (blůza, kalhoty, svetr) apod....
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 13:24:08

A když to vše zakoupí, tak se má někam hlásit? Nebo jak se dá najít team? Kde získat zkušeností?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod rooney » čtv 14. čer 2012 13:57:57

viz můj první příspěvek - www.asportal.cz nebo http://www.airsoft-forum.cz/ na těhlech specializovaných forech se dá najít týmv okolí, popř. tam jsou informace o místech kde se pravidelně hraje...taky je možnost kouknout se na airsoft.cz kde je registr týmů a popř se teď rozjíždí projekt http://www.airsofthq.eu/default/index/news/ což je pokus o centralizovaný kalendář akcí...
Taky se určitě vyplatí sledovat různé skupiny na FB..stačí si dát vyhledat airsoft a vyskáče jich spousta...
Pro pražské doporučuju Točnou http://www.airsoftpraha.cz/airsoftove-hriste-tocna/ kde je skvělej kolektiv airsoftovejch matadorů, co se v tom pohybujou 6-8 let a jsou schopný hodně pomoct a poradit....ale samozřejmě tam člověk narazí i na voly....
V západních Čechách je podobná as "líheň" s označením "Bravo" kdea jak a co nevim, nejsem z tamních luhů a hájů...

Jinak k tý AS internetový komunitě....90% lidí razí heslo "google lead the way"...čili rádi poradí a řeknou co a jak, ale nebudou servírovat linky na zlatém podnosu...
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Hankye » čtv 14. čer 2012 20:51:32

Vladius píše:A když to vše zakoupí, tak se má někam hlásit? Nebo jak se dá najít team? Kde získat zkušeností?


Většinou když ten člověk začíná tak v tom není sám, tak zná lidi aspoň z okolí co vědí a začne s nima hrát. Nejprv kropičky o vlajky/TDM a podobně. Po nějaké době ho to buď přestane bavit úplně s tím že je to ztráta času, nebo už ho přestane bavit sypat a propadne HCM. V okolních HCM klubech z pravidla ve výběru zůstane z první zkupiny kropičů tak 5-10% co se do nich opravdu vyplatí cpát taktiku a jiné dovednosti. Pokud team za něco stojí a je ten člověk alelspoň trochu cílevědomej, může se zajímavým způsobem vypracovat. U nás by se naučil např.: Taktiku nástřelu ve skupině pro 6 lidí, MOUT- boj v zástavbě, TABing - dlouhé pochody s těžkým břemenem,topografii, základní kurzy zdravovědy atd. Pár kluků z okolních teamů má i paraseskok, kurzy slaňování. V této fázi již člověk defakto nestřílí, nebo jen minimálně. Já už mam 3 roky pytel kulí a je do dvou třetin plnej. Jezdíme se zásobníky dle reálných předloh tj obvykle 30. Se stoupajícím zájmem závratně stoupá cena vybavení, to až do sta tisíc.
Pokud se na vyhlášených akcích blejskne, může se dostat do uzavřených komunit kde jsou akce pro zvané - totálně jiná liga- např. Border war.
Po většinou je to ale o cvičení a o sehrávání lidí. Vzniká tím unikátní přátelství mezi členy. Přeci jen si rozmyslíte vlézt s totálním magorem do zákopu v šílený zimě na 4 dny .
Platilo dycky pravidlo, že důležitý nejsou znalosti, ale postoje. Tím se řídím a je to svatá pravda.
Hankye
 
Příspěvky: 41
Registrován: sob 26. kvě 2012 9:22:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 21:00:24

No já se přiznám, že mi tento pravidelně opakující se dotaz na mail trochu nahrál do karet, neboť už dlouho uvažuji, že bych to zkusil také. Pravě proto jsem se rozhodl rozvířit toto téma tady a posbírat par tipů. Upřímně mě docela děsí a odrazuje skutečnost, že většinou vidím s airsoft výbavou pouze mládež 15-18, která v MHD nahlas komentuje, jak "hustě rozsekali ty sráče". Na jedné straně bych to rád někdy zkusil, na druhé nechci, aby výsledkem byl pouze ztracený čas a lítost :). Proto bych chtěl zjistit, jak to vlastně chodí a pak se třeba někam i vetřít.

Dá se doporučit nějaký team v Praze, který přijímá nové hráče a nelpí na dodržování všech detailů uniformy apod?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod rooney » čtv 14. čer 2012 21:26:42

Tak o těch "lepších" povětšinou nevíš, protože už jezdí autama a v lese si jich stěží někdo všimne...tihle 15-18 softies nejsou směrodatnej vzorek
V Praze je toho tuna, ale fakt asi nejlíp zajet na tu Točnou...i kdyby "se jenom podívat", určitě se to vyplatí, nasbíráš tam případně i kontakty na solidní týmy....
Jinak ohledně financí souhlas s Hankeye, já sem v tom prototočil už cca 150-200k a zdaleka nejsem u konce :D ale to hrozí jen u těch opravdu "postiženejch" :D:D

Jinak kdby to někoho zajímalo, jeden člověk dělal jakýsi "sčítání airsofťáků" http://asscitani.xf.cz/a1_final2.pdf a udělal z toho mapu...minimálně vám to ukáže kolik +-sofťáků máte v nějakym okolí....
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Rase » čtv 14. čer 2012 23:10:51

Ta mapa je vynikající. Mám obdobný problém jako Vladius, prostě se do airsoftu nedokážu dokopat. Dřív sem se domlouval s pár kamarády, že bych se k nim přidal, ale když mi řekli že dělají jen a pouze AČR, tak můj zápal vyprchal. Mě zkrátka přijde pobíhat v českých nebo amerických maskáčích po lese jako pitomost (dělají to všichni), oproti tomu mám rád třeba bundeswehr, švýcarsko atd. Hledat si ale nějaký neznámý tým mě taky moc nebere - akorát bych se natrefil na šestnáctileté děti (jak už bylo řečeno) a připadal si hloupě :D
Kdesi sem četl i o jakémsi Postapo "larp-airsoftu" - to by mohlo být zajímavé a neklade důraz na stejné uniformy (což mě nebaví).
Rase
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. bře 2012 20:11:58

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Hankye » čtv 14. čer 2012 23:13:29

já sem na 120k a už sem to raději utnul. Jinak to co vídáš na ulici je póvl softu. Podle mně správnýho sofťáka na ulici nesmíš poznat. Přiznám se že o sobě před známýma nerad o této zálibě mluvím. Mají totiž zažito že to sou ty malý parchanti co se střílej dokolečka dokola a nejlíp na ulici mezi lidma. AS jako takovej uznávám jen velmi málo. Stalo se že na výběru sme u výběru spřátelený jednotky vhodnou taktikou v 5 rozsekali v útoku 8 lidí- převážně začátečníků ale vyzbrojených elektrikama. To byl případ klasických softies :)
Hodně záleží jak to bereš. AS je jako hasičskej sport. Dělá ho kde kdo, ale o profi úrovni se toho ví děsivě málo. Protože ty lidi nejsou na každým kroku. Rozhodneš-li se jet třeba na vápenku, z vlastní zkušenosti vím že tam hráči nejsou moc valný úrovně (nepocházim odtamtud, byl sem tam jednou a never more). Baví-li tě střelba typu tady je vlajka a běž na druhou stranu, je podle mě lepší zvolit paintball.
Airsoft je, alelspoň u mě, záležitost velení, určitý kooperace a jistýho druhu věrnosti. V PB a "slabších" začátečnických komunitách u AS jede každý sám za sebe. V mladším věku jsem tím prošel taky, pak jsem se ale vytříbil :)
Hodně doporučuju LARPy. Je to velkej zdroj ponaučení a hodně z toho vyžívám i v obyčejným životě.

Je bohužel fakt, že více a více akcí je pro vybrané a pokud nemáš člověka co za tebe hodí ruku do ohně tak máš utrum a na akci se nedostaneš nebo musíš přez pohovor. Výsledný efekt stojí zato. Jedná se třeba o akce kam jedeš s vědomím že jsou na jeden život. Dostaneš a jedeš domů. Dává to hře uplně jiný rozměr když si lidé váží života. Zde je ale veden velký důraz na fair-play. Spousta lidí by to nepřiznala. Ty ale na takových akcích neuvidíš. Mě osobně trvalo dostat se do tý úrovně asi 5 let. Neměnil bych :) . Kdybys měl jakejkoliv dotaz tak ICQ/PM.)

Jinak post-apo airsoft je třeba Stalker larp, Methancity nebo PASS - postapokalyptická schizofrenní symfonie. To ale mluvíme o špičkách českýho larpu a airsoftu a jak sem psal, není pírko se tam dostat.
Hankye
 
Příspěvky: 41
Registrován: sob 26. kvě 2012 9:22:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 23:18:13

Rase: Tak asi založíme vlastní PostApo jednotku a budeme objíždět LARPy :D. Výuku od kluků ze zásahovky zajistím :)

Hankye: Díky za nabídku ICQ/PM konzultace, ale prozatím jsem se pouze přidal k dotazu a zkoumám terén. Obávám se, že nárazově se to hrát nedá a pravidelně to časově neutáhnu. Ale uvidíme, láká mě to čím dál více.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Hankye » čtv 14. čer 2012 23:28:09

Vladius píše:Rase: Tak asi založíme vlastní PostApo jednotku a budeme objíždět LARPy :D. Výuku od kluků ze zásahovky zajistím :)

Hankye: Díky za nabídku ICQ/PM konzultace, ale prozatím jsem se pouze přidal k dotazu a zkoumám terén. Obávám se, že nárazově se to hrát nedá a pravidelně to časově neutáhnu. Ale uvidíme, láká mě to čím dál více.


No řeknu ti to takhle . Když sem neměl ženskou a bylo míň školy tak sem hrál každej víkend. Očtyři pět let později má člověk už jiný priority, přesto se najde čas se o to zajímat a trénujeme jednou do měsíce. Pokecáme a zvopákneme drily :) . Zde platí pravidlo kdo chce čas si najde. Neplatí to pro všechny ale je to pouze o tom a o ničem jinym.
Jinak mezi správnými lidmi není problém zajistit kurzy přímo od nejpovolanějších, tedy z první ruky. Je fakt že když je člověk mladší a má rance času, začíná se jednoduše
Hankye
 
Příspěvky: 41
Registrován: sob 26. kvě 2012 9:22:12

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod rooney » čtv 14. čer 2012 23:40:11

Nárazově se dá vyblbnout stylem jdu si postřílet pár lidí...ale na to sehrát se s týmem, aby člověk byl schopnej fungovat na větších akcích typu BW/Protector atd. to chce čas...
k LARP-Airsoftu...hodně záleží na pojetí...je ale sakra problém, když sofťák-militarista jede na LARP...shrnul bych to tak že LARPař si na vojáka hraje - prostě to co vidí ve filmech, značně přikoření na správnej index drsnosti a tak to vypadá...(taktika tak maximálně na zteč a "hurá na vraga")
militarista se snaží naučit to co voják a chovat jako voják...bere to co nejvíc reálně(o tom jak moc může bejt flusání plastu podobný realitě se ted nebavme- mám na mysli to že se snaží získat co nejvíc informací, zklušeností, postupů...) ..a když se střetnou tyhle dvě reality, je to v háji (osobní zkušenost, kdy sem byl prej málo akční a nevybíhal kuličkám vstříc jako správný Rambo voják z filmu...)
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Rase » čtv 14. čer 2012 23:44:45

Vladius: to mě už taky napadlo, ale mám teď takový krizový týden - právě dělám pohovory do práce, končím školu, práce, hledání bydlení bla bla. je toho teď až nad hlavu. za pár měsíců snad budu vědět kde zakotvím, tak se třeba ozvu (pohybuju se teď jak ve středních čechách, tak na střední moravě a různě všemožně). Taky mě airsoft, nebo nějaké jeho dodechové varianty lákají, ale znám jenom lidi co jsou military cvoci, nebo je airsoft nezajímá :D záleží jak se lidi domluví - v dnešní době asi nejde očekávat že člověk bude stíhat práci, takovýhle koníček a další věci.
Rase
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. bře 2012 20:11:58

Re: AIRSOFT - Jak začít? Rady nováčkům.

Příspěvekod Vladius » čtv 14. čer 2012 23:49:33

No já pro změnu zvedám z kolen malé, drobné podníkáníčko, takže také toho času moc není. AS je pro mě takovou vítanou pohybovou aktivitou mimo počítač. :) Ale rozhodně se do toho nehrnu po hlavě, jak říkám, zkoumám terén, vím o tom hrozně málo. Ale láká mě to jako alternativa k rybářství a putování po ČR. Začnu asi tím jednou avizovaným seminářem - "příprava na ZP, první pomoc a taktika boje" a pak se do toho ponořím hlouběji.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na VOLNÝ POKEC