Na něco jsme zapomněli? Pro váš problém neexistuje kategorie? Směle ho hoďte sem!

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Artifex » stř 15. úno 2012 21:13:20

Já střílím běžně v současnosti munici z 60.let a nemám problém.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Tommy-K » stř 15. úno 2012 22:56:37

Možná by někdo ze zkušených střelců tu někde mohl nastínit jak uchovávat/ošetřit náboje aby i po letech byla co největší možná pravděpodobnost funkčnosti. Věřím z toho co jsem četl, že pár let problém není, ale jelikož problematice nerozumím, zajímalo by mě zda třeba současné prachové slože nepodléhají nějaké degradaci po nějaké době a podobně.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod marw CL » stř 15. úno 2012 23:45:33

moc zkušeností se starým střelivem nemám,skladuji v suché místnosti v origo krabicích narovnaných v plastovém kontejneru a pytlíkem rýže.a to i brokové. rady zkušených jsou neolejovat,teprve až před použitím, čím menší ráže tím hůř, tak syslím jen devítky,
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » ned 29. dub 2012 15:41:27

ked sme uz pri barterovom obchode, viete co sa na 100 percent dovaza do CR a co je pravdepodobne velmi dobry artikel na barter?

Sol
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Vladius » ned 29. dub 2012 20:19:24

Máš pravdu, sůl a sirky jsou v případě konfliktů a problémů nedostatkové zboží číslo jedna. To se pak váží zlatem.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Tommy-K » pon 30. dub 2012 16:42:13

Ono na tom sůl nad zlato něco bude. A zrovna u soli je tomu tak, že je tak levná, až to snad ani nekoresponduje s její důležitostí. Ale výhoda je ,že není problém se předzásobit dopředu ve velkém, za maloobchodní cenu okolo 3Kč za balení to není žádný problém. Ale kdyby nebyla,tak zbývá pak snad už leda vyrazit ke krmelcům :-) V současné době jí doma ani tolik nespotřebujeme, ani se to s ní nemá přehánět, ale je pro tělo důležitá a hlavně po případném VP při potřebě konzervování potravin uzením,nakládáním apod. její spotřeba předpokládám velice vzroste,a vzhledem k pravděpodobnému nedostatku tak i její cena.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » pon 30. dub 2012 16:57:03

to som mal presne na mysli, sol je lacny tovar ale po VP, jednak bude potrebna na pouzivanie na konzervaciu, ale aj ked mate dobytok tak ten potrebuje sol, takze urcite sol nad zlato
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Tommy-K » pon 30. dub 2012 17:25:48

Ono někde jsem četl i názory,že to s tou solí nebude tak horké aby měla nějakou větší cenu, pokud tedy nenastane nějaký dlouhodobý totální úpadek společnosti, protože jí je všude spousta,je vě většině kořenících směsí apod. Ale já si myslím, že nejde o to že by musela mít opravdu cenu zlata, ale spíš o to, že když sousedovi doma dojde poslední balíček a ona už prostě nebude nikde(obchody vyrabované,prázdné) a já mu nabídnu ze svých tučných zásob, myslím že určitě nebude přehnané vyměnit ji třeba za dvě masové konzervy a to už máme nějakých 300% nárůst hodnoty, navíc 2 konzervy jsou kilo masa a to může být pro mě jídlo na několik dalších dní.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » úte 01. kvě 2012 9:35:43

Domnívám se, že si s tou solí moc fandíte. Samozřejmě nechci říci, že sůl nemá cenu, to naopak, ale je ji tady v Evropě tolik, že pochybuji, že její reálná cena bude někdy vyčíslena. Když se podíváme na poslední kauzu s posypovou solí v Polsku, musí nám být jasné, že když člověk potřebuje solit, může užít i netradiční druhy soli a zrovna té posypové (která je taky slaná) bývají plné sklady - před zimou určitě. Pokud chcete mít do barteru něco cenného, podívejte se po něčem jiném, protože už jen ta představa dvou plechovek s masem za kilo soli mi přijde spíše úsměvná než reálná. Proč? Jsem si jist, že vyrobené zásoby plechovek budou spotřebovány daleko dříve než vyprodukované zásoby soli. Navíc moře jsou slaná - na to taky nesmíme zapomínat, když je někdo schopen nechat odpařit mořskou vodu, zůstane mu sůl a od moře sem to není zase tak daleko...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » úte 01. kvě 2012 9:52:49

hmm, ked nebude vlada, nebude dovoz ropy to znamena ze nebude rozvoz protravin ako aj soli. dalej chcel by som vidiet toho odvazlivca ktory by isiel par stoviek kilometrov k moru aby doniesol nejaku sol cez oblasti ktore budu chranene/okupovane skupinami individuii. btw v CR sa sol nevyraba len dovaza. tak sa skus nad tym zamysliet :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Tommy-K » úte 01. kvě 2012 13:49:45

No mě přijde více úsměvný road trip s pytlíkem soli od moře v postapo světě, to by tě ten pytlík vyšel teprve draze :-) Samozřejmě,že sůl jako taková jen tak nedojde, ale tobě doma může dojít a budeš jí pravděpodobně chtít, takže nám vzniká poptávka, a tu zadarmo nikdo neuspokojí, jakou hodnotu bude mít těžko říct,ale už kdysi to byla vcelku významná komodita. Samozřejmě je to stále myšleno po nějakém totálním úpadku společnosti,kdy se zhroutí vše. Věci které nemají nyní valnou hodnotu, ale jsou potřebné budou mít pro barter rozhodně význam, samozřejmě ani já kvůli tomu nebudu kupovat metráky soli na barter, je spoustu věcí které budou mít při obchodování větší význam a budou žádanější.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » stř 02. kvě 2012 17:16:26

Abych nebyl pochopen špatně - nemyslím si, že by někdo měl jít s pytlíkem pro sůl k moři, chtěl jsem jen říci, že ve chvíli, kdy se infrastruktura sesype jen tak, že bude možné v rámci nějakého barteru dovážet potraviny (třeba zmiňované plechovky), soli jistě nebude nedostatek. Ve chvíli, až se vše sesype zcela, je dost pravděpodobné, že nebude ani co do soli konzervovat, proto po ni poptávka zase nebude taková. Ale jsou to jen hypotézy, rozhodně je lepší mít do barteru sůl, než nemít nic...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Lucius » stř 02. kvě 2012 20:13:59

Nemyslím, že bys byl špatně pochopen...jen ti jako protiargument byla hozena ne bezpředmětná hyperbola...spíš jde o to, že o dvou pytlíkách soli prostě doma VP nepřežiješ a spoléhat na to, že někde budeš moct v případě potřeby vyplenit sklad soli (ty víš, kde v okolí tvého bydliště, nějaký je? já teda ne, pokud nepočítám naše technické služby a jejich posypku...) Nehledě na to, že nemůžeš spoléhat na to, že si kdykoli skočíš s oním pomyslným pytlíkem nabrat... buď bude velice rychle rozebráno nebo na té hromádce bude sedět nějaký "kohout-hrabivec", který bude buď flusat olověné dárečky nebo bude těžce dražit... to si radši udělám solidní zásoby nezkazitelnýho proviantu a nebudu riskovat, že mě někdo kuchne kvůli soli...
Nehledě na to! Zapomínáte drazí pánové, že naše sůl není obyčejnou solí, ale že je obohacena o jód, kterého mají vnitrozemské národy přirozeně nedostatek - obrovská výhoda mořské či kuchyňské soli oproti obyčejné "posypce"...
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » čtv 03. kvě 2012 10:01:11

Pokud chcete skladovat něco, co je velmi trvanlivé a do barteru to bude velmi ceněná věc, místo soli se raději zaměřte na cukr. Bez soli se člověk zcela obejde (jde jen o chuť, pominu-li potřebu jódu), bez energie nikoliv! Nevím, zda jste si někdy spočítali, kolik spotřebujete za rok pytlíků soli a kolik cukru, ale u nás doma to cukr vyhrává rovnou v násobcích... A to už nemluvím o tom, že spoustu lidí uvažuje právě tím způsobem, že sůl je teď levná a říká se, že má cenu zlata, proto se jí zásobí...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Lucius » čtv 03. kvě 2012 11:34:24

S nutností cukru souhlasím (i když u nás doma ho zrovna v násobcích oproti soli nespotřebováváme - jedno balení cukru nám vydrží i přes půl roku, spíš déle - jsme nepečící ;) ), ale nemůžeš směšovat cukr a energii... cukr je sice nejrychlejším zdrojem energie pro organismus, ale s tím jde ruku v ruce i to, že je nejrychleji zpracován! Dej si Marsku a na půl hoďky tě pro nějakou práci nabyje, ale rozhodně na Marsce nevydržíš déle, tak cukr nefunguje...
Mimochodem 1 gram cukru ti dodá cca 17 kJ energie, což je stejně jako 1 gram bílkoviny. Oproti tomu třeba tuk ve správné formě (tedy tam, kde převládají nenasycené mastné kyseliny, které nejsou pro organismus škodlivé ba právě naopak - narozdíl od nasycených či transmastných kyselin) dodává při jednom gramu až 38 kJ energie... proto ano - cukr ve formě sladkostí atd. jako zdroj energie ano (doporučují to všechny survival knížky ;) ), ale při dlouhodobém přežívání v PostApo se spíš spolehnu na správně poskládanou stravu... :)
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » čtv 03. kvě 2012 11:54:59

len by som pripomenul ze sol sa nepouziva len preto aby boli veci slane, bez soli elektrolity v tele prestanu fungovat ako by mali, zacnes mat krce a ine mile problemy spojene s nedostatkom soli
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » čtv 03. kvě 2012 12:03:57

babybliss píše:len by som pripomenul ze sol sa nepouziva len preto aby boli veci slane, bez soli elektrolity v tele prestanu fungovat ako by mali, zacnes mat krce a ine mile problemy spojene s nedostatkom soli


Znám několik vědců v oblasti výživy kteří tvrdí, že sůl přirozeně obsažená v rostlinných potravinách (a to se nebavíme o přesolených uzeninách a polotovarech) dostačuje pro správný chod organismu a tudíž je potřeba soli opravdu pouze o chuti.
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » čtv 03. kvě 2012 12:11:11

hmm, ok, ja viem z bezneho zivota ze kamenna sol sa musi davat dobytku a taktiez divokej zveri , ako dalsi priklad ti uvediem vysoku zver ktora chodi k moru jest morske riasy aby si doplnili sol, alebo slony v afrike ktore chodia do solnej jaskyne :), nevravim ze bez soli sa neda prezit ale ja osobne budem mat radsej jeden balik odlozeny len pre istotu
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » čtv 03. kvě 2012 12:25:44

To Lucius: Rozhodně souhlasím s tím, co jsi napsal, nechci směšovat energii v sacharidech s energií v lipidech či aminokyselinách. Co se týká potřeby cukru, vycházím ze zkušeností z války (druhé světové), kdy cukru byl opravdu nedostatek, soli ne.
Bavit se o výživě je věc dost komplexní, to uznávám, sám (tím, že v potravinářství podnikám) se tím zabývám už roky a stále je co se učit. Na druhou stranu pro dlouhodobé přežití je potřeba především potravin nejen trvanlivých, ale i čerstvých - vypěstovatelných, upečitelných a pod. Jsem přesvědčen, že řešením je spíše než vykoupit sklad naučit se produkovat něco, čím dokážu přispět na trh čerstvých potravin... Kdo z vás umí péct chléb bez použití droždí? Nebo kdo si je schopný vyprodukovat med? Kdo je schopný vypěstovat brambory či řepu? To jsou otázky, které bychom mohli řešit. Když přinesu do barteru čerstvý chléb, myslím, že budu úspěšný a to na jeho upečení nepotřebuji skoro nic...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod apach » čtv 03. kvě 2012 12:29:15

babybliss píše:hmm, ok, ja viem z bezneho zivota ze kamenna sol sa musi davat dobytku a taktiez divokej zveri , ako dalsi priklad ti uvediem vysoku zver ktora chodi k moru jest morske riasy aby si doplnili sol, alebo slony v afrike ktore chodia do solnej jaskyne :), nevravim ze bez soli sa neda prezit ale ja osobne budem mat radsej jeden balik odlozeny len pre istotu


Já osobně mám soli v zásobě cca 15 kg, takže v žádném případě nechci tvrdit, že je nepotřebná. Jinak sůl se přežvýkavcům dodává pokud vím pro podporu jejich trávení - zvláště v zimě. Jo a když jsem psal, že solení je otázkou chuti, ano, solíme doma sice dost málo, protože to až tak zdravé není, ale neslané jídlo bych jíst určitě nechtěl - pokud bych měl na výběr...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Lucius » čtv 03. kvě 2012 13:47:57

to apach: Mluvíš mi z duše... syslit si můžeme, jak chceme, ale bez znalostí získávání kvalitních a čerstvých potravin (pěstováním, chováním, výrobou) jen prodlužujeme agónii... každá zásoba jednou dojde ;) Přesně o takové věci, jako jsi vypsal, se začínám docela zajímat a konkrétně třeba u toho medu to beru jako velice tvrdý oříšek... ono chovatelství a pětsování všeho možného už zase tak drsné není, ale pro městského člověka (kam bohužel stále ještě musím zařadit sebe :( ) je know-how pořád potřebné...
A i já si jsem schopen představit barter "čerstvý výrobek (chleba, pixla medu,...) x něco jiného" bez větších problémů...jak už tu bylo řečeno - není v lidských (rozuměj jednotlivcových) silách být soběstačný úplně ve všem a směna zboží, schopností i dovedností prostě bude fungovat :)
Ohledně solení do jídla - i já jsem partnerku musel naučit solit minimálně = "jen pro chuť" (od rodičů byla zvyklá na neskutečné dávky :o ) A to si vždycky libovala, když jsem uklohnil, jakto že to moje chutná tak dobře ("Protože tolik nesolím, víš miláčku..." :D )

to babybliss: taky jsem to chtěl napsat, ale rozhodně mě nenapadlo tolik příkladů :) jinak takhle na tu sůl chodí (nebo se jim dává), protože v jejich lokální stravě chybí silnější zdroj právě sodíku, který je důležitý pro hospodaření s vodou a s draslíkem udržuje správnou funkci svalů, a chlóru, který (mimo jiného - HCl, kosti) zase pomáhá regulovat přebytek draslíku a zabraňuje tak průjmům, zvracení a silnému pocení... jestli si správně uvědomuju Cl se při nadbytku z organismu rychle vyloučí močí, u Na a K je přebytek problém, protože tam to vyloučení není tak automatické...

Ale potažmo s tím se můžeme bavit i o koření (taky to zde už tuším bylo zmíněno) - stranou exotika typu pepř, co třeba pěstování bylinek? Já zaběhnu do krámu, koupím semínka a je to, ale po VP? Pokud nebudu spoléhat na louku za bunkrem ;), tak si už tak silnej v kramflecích nejsem ;)
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod babybliss » čtv 03. kvě 2012 18:06:20

na tuto temu pripravujem jednu cast zo serie nezavisla domacnost doteraz preberam energeticku nezavislot ale mam v plane rozpisat aj potravinovu stranku :), kde budu spomenute koreniny a ine drobnosti :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Lucius » čtv 03. kvě 2012 21:27:13

super! těším se!
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Vladius » čtv 10. kvě 2012 20:41:36

Další nápady na zásoby pro barter:

Nůžky, pinzety, šicí jehly, skleněné injekční stříkačky/jehly, žiletky a holicí strojky, břitvy a příslušenství.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Barterovy obchod

Příspěvekod Lucius » čtv 10. kvě 2012 21:11:54

na armatexu toho mají hromadu za slušný peníz, kdyby někdo chtěl objednat (při větším množství jsou slevy), můžeme se šábnout :) Chci si od nich něco v dohledné době objednat, tak neváhejte a pište do SZ...

Jinak souhlasím, že zdravotnický materiál bude žádaným artiklem, zvlášť při dlouho trvajícím VP - léky rychle vymizí, ale po ostrých nůžkách nebo stříkačkách bude sháňka...
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

PředchozíDalší
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Vše ostatní o PostApo

cron