Hodinky, baterky, mobily, kalkulačky, fotoaparáty, videokamery a další elektronické radostí civilizovaného světa

Baterie

Příspěvekod Nasgol » čtv 02. úno 2012 8:09:52

Celkem by mě zajímaly názory na:
- skladování baterií (kde a životnost - jestli se projeví na účinnosti)
- jaké typy
- počet ks do PA světa
- dobijející/nedobíjející


A rovnou dotaz, co říkáte na tohle?
http://aukro.cz/baterie-tt-energy-aaa-r ... 31339.html
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: Baterie

Příspěvekod Artifex » čtv 02. úno 2012 10:04:27

Já bych si asi zajitil dostatečný počet nabíjecích, vydrží dejme tomu 1000 nabití, tzn. 1 nabíjecí je dejme tomu jako 800 baterií (nic není věčné, radši budu skeptický k tomu prvnímu údaji), když bude mít člověk zakonzervovaný dostatečný počet záložních tak na nabití se vždycky nějakých 12V najde, ať už by to bylo ze solární, větrné nabíječky nebo agregátu, lepší agregáty mají přímo 12V= zásuvky takže nabíječky není třeba hnát do 230V~, budou tam menší ztráty. Stačí sehnat autonabíječky nebo se trošku pohrabat v normálních a přímo se píchnout na nízkonapěťovou větev za trafo.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Baterie

Příspěvekod Nasgol » ned 12. úno 2012 22:11:36

Artifex píše:Já bych si asi zajitil dostatečný počet nabíjecích, vydrží dejme tomu 1000 nabití, tzn. 1 nabíjecí je dejme tomu jako 800 baterií (nic není věčné, radši budu skeptický k tomu prvnímu údaji), když bude mít člověk zakonzervovaný dostatečný počet záložních tak na nabití se vždycky nějakých 12V najde, ať už by to bylo ze solární, větrné nabíječky nebo agregátu, lepší agregáty mají přímo 12V= zásuvky takže nabíječky není třeba hnát do 230V~, budou tam menší ztráty. Stačí sehnat autonabíječky nebo se trošku pohrabat v normálních a přímo se píchnout na nízkonapěťovou větev za trafo.


Přemýšlel jsem nad tím tvým nápadem a nelíbí se mi :D protože:
- co, když je v rodině vícero věcí na baterie
- co, když nebude po ruce vůbec žádný generátor (ručný, palivový,..) na výrobu el. energie
---- problém u soláru, už jen když je zataženo tak malý panýlek 30x30cm udělá prd (tohle pořád přichází jako nejlepší varianta)
---- větší generátor v bytě ani nemám a není to mobilní záležitost
---- větrná elektrárnička, také prd vyrobí a vítr nefouká pokaždé a není to mobilní záležitost
- co, když bude nutnost rychle vyměnit baterie

zase rvát 1000,- do nabiejjících bateriíí nechci :)
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: Baterie

Příspěvekod Tommy-K » ned 12. úno 2012 22:54:34

Nabíjecí? Proč ne,také pár mám a budu ještě dokupovat,ale hlavně si zajistit nejlépe několikanásobně nějakou formu zisku energie pro nabíjení,když bude kde napájet,je to ok, zužitkujeme mnohonásobně její opakovaný cyklus. Ale nebylo by moudré se spolehat jen na ně. Na to že budu mít přístup k pořádnému zdroji energie se nemůžeme moc spoléhat a pak nám zbydou spíše takové ty slabé,málo výkoné možnosti,viz malý FV panýlek apod. samozřejmě funkční věci,ale ta doba než něco nabijeme nebude jako doma u zásuvky s klasickou nabíječkou a i té 2000mAh trvá cca tři hodiny. Udržovat větší počet nabíjecích baterií v ready to go stavu je také poměrně pracné pokud jich budeme mít doma větší počet(tím nemyslím 4-6kousků,ale třeba desítky), samozřejmě není to nemožné,ideálně nabíječka něco jako IPC-1L což je dneska už klasika, která umí i nějaké ty ošetřovací programy pro baterie,regeneruje baterie s rozvinutým paměťovým efektem apod. Protože nabíjecí baterie většinou NiMH - NiCd nám bohužel moc dlouho nabité nevydrží,zvlášť pokud jsou dané v přístroji samozřejmě,chce to dobře vybírat,naštěstí už dneska u hodně garantují docela malé samovybíjení. Moje baterie GP mě v tomhle ohledu ovšem trochu zklamali i když jsou jinak výborné.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Baterie

Příspěvekod dracekvo » ned 12. úno 2012 23:08:30

Exitrují baterie AA a AAA, které mají malé samovybíjecí proudy. Ale daň za to je jejich menší kapacita.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Baterie

Příspěvekod prochazka85 » pon 13. úno 2012 9:10:01

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:33:19, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: Baterie

Příspěvekod dracekvo » pon 13. úno 2012 10:16:48

NiCd vybíté
Ni-Mh, Li-Ion, Li-Pol nabíté

Svoje Ni-Mh AA baterky vždy prvního v měsíci hodím do nabíječky a pustím cyklus vybít - nabít. Mám je už několik let a jsou celkem v pohodě.

Zaslechl už někdo o louhových bateriích (Ni-Fe)? Tyto baterie vydrží několik desítek let. Pro dobu postapo naprosto ideální.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Baterie

Příspěvekod Tommy-K » pon 13. úno 2012 12:14:49

Přesně tak, také se snažím dodržovat takový cyklus nabíjení a vybíjení, protože právě po měsíci mi ty moje začnou znatelně ztrácet, už je mám cca tři roky, tak se pomalu poohlížím po nových, i když tyhle krom rychlejšího samovybíjení fungují jinak naplno.
No pokud si dobře pamatuju základy elektrotechniky tak první Ni-Fe akumulátor si nechal patentovat Edison kolem roku 1901 :-) Vydrží několik desítek let i nenabitý,pak stačí vyčistit, vyměnit elektrolyt (NaOH, KOH z drogérky) a i když z něj zřejmě nedostaneme plnou kapacitu měl by fungovat ještě dalších spoustu let(životnost se udává většinou 30 let +-,ale na nějakém elektro fóru jsem kdysi četl,že rozchodili i mnohem starší kousek myslím kolem 40let v nenabitém stavu). To je taky snad jedna z nevýhod, relativně malá kapacita ve vztahu k hmotnosti baterie. Myslím že trakční baterie v lokomotivách apod. byly na tomto principu,ale kde ji sehnat a ozkoušet nevím.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Baterie

Příspěvekod dracekvo » pon 13. úno 2012 12:21:19

Na armyburzách nebo ve vykupu železa se občas objeví. Používali je třeba vlaky, nebo vojáci k vysílačkám a tak. Většinou to jsou články 1.2V 100 až 160Ah a stojí celkem málo.
Občas je někdo nazývá louhové baterie.

Až v létě postavím větrnou elektrárnu pro malé otáčky, budu se je snažit sehnat.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Baterie

Příspěvekod xb.h » stř 10. čer 2015 22:34:13

J pouzivam LiIon 18650 pro dlouhodobe uskladneni energie ale do PA je urcite bhodne mit i par NiCd akumulatoru
xb.h
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 10. čer 2015 21:13:48

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Elektronika

cron