Vše, co kdy bylo napsáno o přežití! Od prehistorických maleb až po audio knihy.

Beletrie

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 8:53:44

U vlákna Cesta, mě napadlo, jaká je vaše nejoblíbenější postapo knížka. Mám doma skoro všechny a podle mě je nejlepší a králem se u mě stal Den triffidů.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Beletrie

Příspěvekod dawe » úte 07. úno 2012 9:47:25

dobrá kniha je Malevil (1972) postkatastrofický román Roberta Merleho
dawe
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08
Bydliště: Plzeň

Re: Beletrie

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 9:59:22

jj, ta je taky dobrá (chtěl jsem si ji schovat na později :-)) a s Dnem triffidů, to byly dlouhou dobu jediný dvě postapo knížky, který se daly sehnat. Je zní sice cítít, že ji psal sedlák (je trochu víc zaměřena na problematiku statkářství po výbuchu, než je na dnešní poměry zdrávo a někdy je to trošičku otravný), ale taky se to může brát jako plus.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Beletrie

Příspěvekod Vladius » úte 07. úno 2012 10:25:14

Je toho hrozně moc oblíbeného, na prvním místě samozřejmě Piknik u cesty od Strugackých, Den Triffidů (Wyndham) a možná i Noc Trifidů (Simon Clark).
Rád se občas vracím k Cestě krve (Kulhánek), začátek prvního dílu má okouzlující atmosféru.
Pak také Alej prokletí (Roger Zelazny). A od něj ještě doporučuji "The Sleeper" ze série knih o zmutovaných virem lidech "Wild Cards".
Skvělý byl také Ropný Kolaps (Eschbach).

Naopak v žádném případě nemohu doporučit Metro 2033 (Glukhovsky), které před pár lety zahltilo knihkupectví. Na mě to působilo velmi naivně a pohádkově.

V zásobě tu ještě mám krom jiného Mobil (Stephen King), pak napíšu, jak mi to sedlo.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Beletrie

Příspěvekod Tommy-K » úte 07. úno 2012 19:11:50

Piknik u cesty právě dočítám, dobrá kniha. Den trififů znám bohužel zatím jen jako film. Ropný kolaps je další na seznamu knih které v současnosti čtu.
Metro 2033 jsem četl,ale opravdu je to jen beletrie,poměrně čtivá kniha pro volný čas( volně navazující knihu jsem ještě nečetl),ale co si z toho vzít do praxe víc než, že náboje budou mít možná cenu jako platidlo mě nenapadá. Jinak se mi kniha docela i líbila,ale opravdu spíše jako fantasy poměrně vzdálené od naší reality.
Tu od Stephena Kinga zrovna nemám a to jich mám cca 60 v PC tak pak poreferuj.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Beletrie

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 19:33:00

Metro 2034 mám doma, ale zrovna nám pár jiných položek, takže musí počkat, ale podle recenzí je o něco horší než jednička, ta je sice docela dobrá, ohledně atmosféry (čímž splnila cíle beletrie), ale autor, jako by nevědel kudy ji směřovat. Chvílemi horor, mystika, survivor, postapo, filozofie, nihilismus, metafyzika, evoluce: vše v jednom metru - to je na jednu knížku trochu moc, než aby to mělo hlavu a patu, ale má něco do sebe.
A asi se pustím do Pikniku u cesty, když je tady tak kladně hodnocen (já nejdřív četl stalkera a ten mě od dalších děl Strugackých odradil, byl na mě příliš filozofující), ale asi jsem se zpletl.
Na Kinga taky čekám, asi si ho pořídím dřív než se pustím do toho Metra, protože ho každej pochvaluje. Jinak jde o Svědectví (je to prý jedna z nejlepších knih od Kinga a to už musí něčo znamet) a pak něco o tom, že je městečko uzavřené v báni (odsud to obšehli simpsonovi), ale to nevím jak se jmenuje.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Beletrie

Příspěvekod Tommy-K » úte 07. úno 2012 19:48:53

Stím Metrem souhlasím. Piknik u cesty je také spíš k zamyšlení, žádnou akci ratatatabum tam nečekej,právě jsem to dočetl :-)Oni mají prý podle doslovu u této knihy všechna díla podobně laděná,ale jiná jsem zatím nečetl. Ha, Svědectví tu mám 660 stránek ve wordu, to jsem také ještě nečetl od něj:-) No jo to je ta moje elektronická knihovna, nestíhám vše hned číst,zvlášť když na PC se to nečte nic moc a na E-book si musím ještě počkat k vánocům nevyšel...
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Beletrie

Příspěvekod Vladius » pon 13. úno 2012 13:41:42

Ještě mě teď napadla naprosto skvělá knížka "The Robinsons of the Cosmos" (Francis CARSAC), ale ta asi nebude v češtině.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Beletrie

Příspěvekod strelec1983 » pon 13. úno 2012 15:21:31

Právě jsem přečetl knihu od Ondřeje Neffa - TMA. Prý je i novější vydání, rozšířené, TMA 2.0 tu jsem ale nečetl tak nevím. Jinak jsem tuto velmi čtivou knihu z českého prostředí přečetl za dva dny.
strelec1983
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 25. led 2012 15:41:01
Bydliště: Kolín

Re: Beletrie

Příspěvekod Vladius » pon 13. úno 2012 15:31:50

strelec1983 píše:Právě jsem přečetl knihu od Ondřeje Neffa - TMA. Prý je i novější vydání, rozšířené, TMA 2.0 tu jsem ale nečetl tak nevím. Jinak jsem tuto velmi čtivou knihu z českého prostředí přečetl za dva dny.


Tam to je jinak. Původní TMA měla zápletku kolem mimozemšťanů, pak Neff přepsal poslední třetinu, vyhodil Ufouny a hodil to celé na lidí. Pojmenoval to TMA 2.0, ale lidé to nechtěli kupovat, protože ještě nečetli jedničku. Vznikla z toho motanice a tak další vydání už znovu bylo TMA, ale ta nová - upravená verze.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Beletrie

Příspěvekod jimmyjazz » pon 13. úno 2012 17:21:31

2 Solomon: Piknik u cesty a Stalker jedno jsou.

Ad O. Neff a tma. Mam doma vydani asi dva roky stare a jmenuje se pouze Tma. Nicmene je to ta Tma 2.0. Takze tak. A musim rict, ze ta prepracovana verze se mi libi vic.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Beletrie

Příspěvekod Antonin » stř 15. úno 2012 9:53:09

K postapo klasice patří taky kniha Luciferovo kladivo o autorů Jerry Pournelle a Larry Niven.., v češtině vydáno jako Luciferovo kladivo a Po soudném dni.

Další postapo knížka, žel příšerně zfilmovaná, je The Postman od Davida Brina, která je vlastně anti survivalistická.., každopádně ji lze doporučit.

Omlouvám se že budu survivalové a postapo knihy uvádět nahodile, nemám svou kompletní knihovnu po ruce.., další dobrá kniha je Smrt trávy od Johna Christophera.

Z survivalové klasiky potom Moje třicetiletá válka od Hiró Onody, která popisuje skrývání japonského vojáka až do roku 1972 v filipínském pralese.

Dále Johann David Wyss a jeho původně soukromá kniha pro děti Švýcarský Robinson - poněkud naivní ale návody velmi poučné.

Budu pokračovat, jen co si zase na nějakou vzpomenu..
Antonin
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 15. úno 2012 9:30:43

Re: Beletrie

Příspěvekod babybliss » stř 25. dub 2012 10:35:50

co sa tyka knih s navodom:
SAS survival Guide
SAS urban survival
Crisis prepardness handbook, A comprehensive guide to home storage and physical survival 2nd edition
When technology fails - A manual for self reliance and planetary survival
no a beletria je totho mnoho ale aspon zopar
Adams, John Joseph (ed) - Wastelands - Stories of the Apocalypse.html
Aldiss, Brian - Greybeard.htm
Anderson, Poul - Vault of the Ages.pdf
Atwood, Margaret - Oryx and Crake.html
Atwood, Margaret - The Handmaid's Tale.pdf
Ballard, J G - The Drowned World.htm
BeauSeigneur, James - Christ Clone Trilogy
Brackett, Leigh - The Long Tomorrow.html
Brin, David - The Postman.htm
Brunner, John - The Sheep Look Up.htm
Budrys, Algis - Burning World.pdf
Budrys, Algis - Some Will Not Die.htm
Butler, Octavia - Parable of the Sower.htm
Butler, Octavia - Parable of the Talents.htm
Card, Orson Scott - The Folk of the Fringe.htm
Christopher, John - The Death of Grass (AKA No Blade of Grass).htm
Crace, Jim - The Pesthouse.html
Crowley, John - Engine Summer.htm
Dick, Philip K - Dr Bloodmoney or How We Got Along After the Bomb.htm
Dickson, Gordon - Wolf and Iron.html
Disch, Thomas - The Genocides.htm
DuPrau, Jeanne - The City of Ember.htm
England, George Allan - Darkness and Dawn.html
Florman, Samuel - The Aftermath.htm
Frank, Pat - Alas, Babylon.htm
Galouye, Daniel - Dark Universe.htm
Gerard of Utah's (Post) Apocalyptic eBook Collection 2.2.zip
Goonan, Kathleen Ann - Nanotech Series
Herbert, Frank - The White Plague.htm
Hoban, Russell - Riddley Walker.htm
Huxley, Aldous - Ape and Essence.htm
James, P.D. - The Children of Men.html
Kearny, Cresson - (Non Fiction) Nuclear War Survival Skills.pdf
Kornbluth, CM - The Syndic.htm
Laumer, Keith - Catastrophe Planet.htm
Leiber, Fritz - Gather, Darkness!.pdf
London, Jack - The Scarlett Plague.htm
Matheson, Richard - I Am Legend.htm
McCammon, Robert - Swan Song.pdf
McCarthy, Cormac - The Road.html
McDevitt, Jack - Eternity Road.htm
McIntyre, Vonda - Dreamsnake.htm
Merle, Robert - Malevil (Non English).pdf
Merril, Judith - Shadow on the Hearth.htm
Miller, Walter - A Canticle for Leibowitz.htm
Miller, Walter - St Leibowitz and the Wild Horse Woman.htm
Niven, Larry - Lucifer's Hammer.htm
Norton, Andre - Daybreak 2250 AD.htm
Norton, Andre - No Night Without Stars.htm
O'Brien, Robert - Z for Zachariah.htm
Palmer, David - Emergence.html
Pangborn, Edgar - Davy.htm
Roshwald, Mordecai - Level 7.html
Sheffield, Charles - Aftermath 1 - Aftermath.pdf
Sheffield, Charles - Aftermath 2 - Starfire.pdf
Shelley, Mary - The Last Man.pdf
Shiel, MP -The Purple Cloud.htm
Shute, Nevil - On the Beach.htm
Simak, Clifford - Cemetary World.htm
Smith, Mitchell - Snowfall Trilogy
Stewart, George R - Earth Abides.htm
Stirling, SM - Change Series
Tucker, Wilson - The Long Loud Silence.htm
Tucker, Wilson - The Year of The Quiet Sun.htm
Varley, John - Millennium.htm
Wells, HG - World Set Free.html
Wharton, Edith - False Dawn.htm
Wilhelm, Kate - Where Late the Sweet Birds Sang.htm
Wylie, Philip & Balmer, Edwin - After Worlds Collide.htm
Wylie, Philip & Balmer, Edwin - When Worlds Collide.htm
Wyndham, John - The Chrysalids.htm
Zelazny, Roger - Damnation Alley.htm
musim dodat ze tento list bol vytvoreny panom Gerard of Utah :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Beletrie

Příspěvekod Lucius » stř 25. dub 2012 10:37:28

Ale seznam je to rozhodně pěkný... některé tituly jsou mi neznámé, hned se po nich mrknu. Dík!
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Beletrie

Příspěvekod babybliss » stř 25. dub 2012 11:09:26

Lucius píše:Ale seznam je to rozhodně pěkný... některé tituly jsou mi neznámé, hned se po nich mrknu. Dík!

mam este zopar inych knih v elektronickej podobe napr.
Patriots: Surviving the Coming Collapse by James Wesley Rawles
Survivors: A Novel of the Coming Collapse by James Wesley Rawles
je pravda ze su trosku amerikanizovane a nabozickovane ale daju sa precitat
Z pohladu UK
Last Light by Alex Scarrow
Afterlight by Alex Scarrow

no a este zopar inych
Peak Oil Survival: Preparation for Life After Gridcrash by Aric McBay
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Beletrie

Příspěvekod Luscinia » pát 01. úno 2013 22:12:51

V posledních 2 měsících jsem přečetla/poslechla World War Z, Malevil a nedávno jsem začla Tmu.
World War Z - skvělý, nedokážu si ale představit, jak z toho mohli natočit film.
Malevil - chybí mi dočíst poslední kousek, hodnotím jako milé počtení. Merle má schopnost krásně popisovat situace.
Tma - jsem na straně 23, zatím neskutečná pecka. Akorát si u některých postav říkám, že by zasloužily vyfackovat. Meganálož informací, z některých mi naskakuje husina. Asi to dočtu za den, jak to vidím.
"Demokracie je, když 2 vlci a jehně hlasují o tom, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře vyzbrojené jehně může výsledek hlasování zpochybnit."
Luscinia
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 26. čer 2012 10:41:10
Bydliště: Budějce

Re: Beletrie

Příspěvekod Karlinho » sob 02. úno 2013 15:46:04

Postapo žánr (nejen) v literatuře patří mezi mé nejoblíbenější. Před pár dny jsem dočetl Piknik u cesty, bomba! Někdo tady psal, že se mu moc nelíbilo z důvodu přílišného filozofování. Tohle zase sedlo mně, já takové knihy můžu. Hned na druhý den po přečtení jsem si šel celý neuvěřitelně nadšený do knihovny pro Stalkera. Myslel jsem, že se dočkám trochu podrobnějšího života stalkerů, trocha akce... A jakmile jsem to celý nadšen začal číst, tak prvotní pocit wtf! vystřídal upřímný smích... On je ten Stalker jenom jinak pojmenovaný Piknik u cesty. Takže takové malé upozornění pro všechny - Piknik u cesty je úplně totožný se Stalkerem! Tak si toho Stalkera alespoň zahraju ;) První, ale určitě ne poslední kniha od těchto autorů.

Doma mám také pár dílů Walking Dead, což se mi taky líbí. Postapo se zombíky... Jde taky spíše do té filozofie, ale akce se tam taky dočkáme.

Už nějaký měsíc mám v knihovně tisícovku Svědectví od Kinga, takže až bude chuť, tak se do toho pustím. Už teď se těším, Kinga mám opravdu rád. Stejně tak se chystám na knihy Metra, nemám od toho veliké očekávání, ale věřím, že to bude v pohodě počtení.

TMU jsem četl tu první verzi, u konce to bylo pro mne taky hodně wtf!, občas jsem nechápal, jelikož nejsem ve sci-fi zběhlý. Stálo mi to ale za to, ty české reálie z minulého století byly fajn - Lucka Bílá, Praha, Klaus, Havel aj. Jsem taky zvědavý na to nové vydání (2.0) jak se s tím autor popral. První třetina knihy je pro mne bezkonkurenční.

Den trifidů se mi líbil úplně celý, hlavnímu hrdinovi jsem celkem fandil :) A kniha mne velice mile překvapila, byla to snad první s postapo tématikou, jenž mne na tuhle cestu vůbec přivedla.

Chci si ještě přečíst minimálně Smrt trávy, Malevil, The Postman, Puls od Kinga a Cestu krve.

Proč čtete postapo? Co se vám na něm nejvíc líbí?
Já ho asi čtu kvůli té filozofii, protože nad knihou se často zamýšlím a tyto knihy jsou často při čtení bez zamyšlení ani ne poloviční. Co bych na jeho místě udělal já? Co je to dobro? A vůbec, co je smysl života? A je vůbec něco takového?
Přesně to se mi na ní líbí... Kniha samotná nám odpověď dát nemusí, kvůli odpovědím knihy nečtu.

btw. pokud si chcete o postapo literatuře ještě něco přečíst a třeba se i nechat inspirovat, tak jsem nedávno narazil na zajímavý topic: http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=118&t=6089

Ještě třeba tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Apokalyptick%C3%A1_a_post-apokalyptick%C3%A1_sci-fi

edit: Ještě jsem zapomněl na Cestu od McCarthyho. Hodně dobrá kniha o smyslu takové cesty... Otázky a ne odpovědi, tak se mi to líbí. Doplnil bych ještě nějaké informace, ale hrozně mne to láká dělat spoilery, takže si to raději přečtěte. Jedna z must-have v mojí knihovně.

Obrázek

(úplně mimo mísu - to nejde kliknout na smajlíky a vložit je jenom mně?)
Je naděje silnější než smrt?

http://karlinho.cz/
Karlinho
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 30. pro 2012 12:13:21
Bydliště: Nivnice

Re: Beletrie

Příspěvekod vous » úte 05. úno 2013 20:08:04

zdravím všechny, ještě bych rád vzpomenul knížku, o které jsem tady nenašel zmínku, knut faldbakken, bídné roky. v elektronické podobě jsem na ni ještě nenarazil, a v papírové vyšla tuším jen v jednom vydání asi v roce 1982
vous
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 05. úno 2013 15:59:45

Re: Beletrie

Příspěvekod Luscinia » pát 08. úno 2013 14:22:17

Tma 2.0 dočtená. Co ze začátku byl opravdu dobrý rozjezd, bylo ke konci poněkud rozpačité roztržité něco. Ne že bych z knihy nebyla nadšená, ale přišlo mi, že tu druhou půlku natahoval jako žvejku. Jeho styl psaní mi taky moc neseděl... Fantazii má ale obrovskou.
Teď doposlouchávám knihu "Collapse - How Societies Choose to Fail or Succeed". Spousta dějin, což je fajn a vyhovuje mi, ale na můj vkus se moc často vrací k Papuáncům. Doporučuju těm, které baví sledovat, jak se historie opakuje.
"Demokracie je, když 2 vlci a jehně hlasují o tom, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře vyzbrojené jehně může výsledek hlasování zpochybnit."
Luscinia
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 26. čer 2012 10:41:10
Bydliště: Budějce

Re: Beletrie

Příspěvekod Hornet » pát 01. bře 2013 13:06:44

Mě se naopak Metro 2033 líbilo a to velmi. Začal jsem ji číst s očekáváním,že to bude beletrie a toho jsem se také dočkal. Ne každá kniha na téma postapo musí být s milionem vystřílených nábojů a hlavní hrdina nemusí bejt MacGyver,kterej z ho*na uplete bič. Podle mě je ta kniha na výsluní oprávněně a měla by tam taky zůstat. Je to přesně ukázka toho co by se mohlo stát jako alternativní budoucnost. Ono je hezký plánovat si,jak by se po VP všichni opevňovali atd. Ale co když tady řachne atom? Všechny plány v hajzlu a za bezpečím musíte kam? No přece pod zem. Že toho na jedno metro nabízí moc? Ale co z toho můžeme opravdu označit za nereálné, něco co by se opravdu nemohlo stát? To,že povstanou komunisti zase na nohy a fašisti taky se může stát. Počítat se musí se vším.
Hornet
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. úno 2013 23:52:45

Re: Beletrie

Příspěvekod Fox » ned 23. bře 2014 14:11:54

Walter Tevis "Zpěv drozda". Toto řadím vedle Dne trifidů. Je na netu ke stažení a je super.
Fox
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. bře 2014 21:00:37

Re: Beletrie

Příspěvekod Merkucio » úte 27. říj 2015 22:13:27

Dvanáctka (2013) - J. Cronin
Přechod (2010) - J. Cronin

hodně dobré knihy.....doporučuji.....
Merkucio
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 27. říj 2015 22:10:49

Re: Beletrie

Příspěvekod Debilowskij » pát 13. lis 2015 1:11:06

Já nejsem sice moc zběhlý v PA tématice, jelikož jsem spíše do fantasy, ale dostal jsem nedávno knihy Metro 2033 a Metro 2034 (a čekám už jen na český překlad Metro 2035). Jakmile se do nich dám, napíšu zde stručné hodnocení a mé dojmy.

Jak jsem si zde četl příspěvky, tak si pravděpodobně pořídím Piknik u cesty.
Debilowskij
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 13. lis 2015 1:05:40

Re: Beletrie

Příspěvekod podlip » pon 28. pro 2015 20:06:04

Nečetli jste někdo náhodou (jakože určitě četli :D ) "Já legenda" od Richarda Mathersona?? Případně - jak se vám líbila?? :)
podlip
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 28. pro 2015 14:12:58

Re: Beletrie

Příspěvekod __sXe__ » čtv 14. led 2016 16:23:41

Tešíte sa niekto na Metro 2035 ? Podľa všetkého už kniha vyšla v Ruštine, Polštine a Maďarčine... Dúfam, že čoskoro bude preložená aj do Češtiny alebo Slovenčiny. Prípadne, je tu niekto, kto to čítal v inom jazyku a vedel by povedať, či prekonala pôvodné dve knihy ? :)
__sXe__
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 06. srp 2015 15:02:17

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Literatura

cron