Survival návody, pořady Discovery, dokumentární a dobrodružné filmy... Pohyblivé obrázky o Velkém Průseru patří sem.

cesta / the road

Příspěvekod prochazka85 » pon 06. úno 2012 21:16:33

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:37:03, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod Vladius » pon 06. úno 2012 21:29:54

Nelogické chování, základní chyby, které se autor ani neuráčil ověřit... Upřímně, pro mě velké zklamání... Jak film, tak i ve větší míře kniha.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod prochazka85 » pon 06. úno 2012 22:21:09

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:36:46, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod Artifex » pon 06. úno 2012 22:26:44

Chyb je tam spousta, sice jsem to dokoukal na rozdíl od Vladiuse ale místy jsem se musel smát.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: cesta / the road

Příspěvekod Solomon » pon 06. úno 2012 23:11:07

mňo, on ten film není zas tak nic moc. Ale vznikl podle knížky, a ta se stala tuším dokonce bestsellerem roku, ale není to úplně stopro. Každopádně jsem ji četl, a můžu říct, že je mnohem lepší. Ten film popisuje děj celkem věrně, ale atmosféra té knížky je nesrovnatelná. A není to o tom, jak přežít, ale spíše o tom, jak si zachovat zbytek příčetnosti. Takže pokud k tomu bude někdo přistupovat jako k survivalu, tak ať na to radši nekouká nebo to nečte, protože o tom to dílo není. Oni se místo boje prostě schovají nebo utečou. Ale pokud vás zajímá, jak může vypadal cesta otce a syna do bezpečí skrz zdevastované USA (kanibalismus je na denním pořádku), tak si to určitě přečtěte. Ta knížka má svou krásně pochmurnou atmosféru.
Naposledy upravil Solomon dne pon 06. úno 2012 23:20:34, celkově upraveno 3
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: cesta / the road

Příspěvekod Vladius » pon 06. úno 2012 23:13:40

prochazka85 píše::) tak to uz je asi profi pohled, ja tam zadny chyby nenasel, protoze sem postapo noob :D


Jednoduchý příklad: Zkus vyjít ven, omotat boty igelitem a projít se zasněženou krajinou.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod prochazka85 » pon 06. úno 2012 23:15:53

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:36:08, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod Vladius » pon 06. úno 2012 23:45:38

Solomon píše: Ta knížka má svou krásně pochmurnou atmosféru.


Za tu postapo poezii McCarthy vlastně i dostál veškerá ocenění. Na Cestu jsem se těšil něco přes rok, po prvním vydání oběhl přes 10 obchodů, všude byla vyprodaná. A když už jsem konečně sehnal alespoň elektronickou verzi, tak to bylo hrozivé zklamání. I když jsem se snažil zavírat oči na logické a technické chyby, tak ten styl mi šíleně nesedl. Cituji například:

"Vstal a šel na silnici. Černý pruh vedl ze tmy do tmy. V dálce tlumené zahřmění. Ale bouřka to nebyla. Země se zachvěla pod nohama. Zvuk neznámý, tudíž nepopsatelný. Kdesi ve tmě se něco nepředstavitelného pohnulo. Sama země se smrštila zimou. Podruhé už se to neozvalo. Jaké vlastně je roční období? Kolik je chlapci? Vyšel na silnici a zůstal stát. Ticho. Ze země stoupalo něco božského. Zabahněný půdorys zatopených měst, která vyhořela až k vodě. U rozcestí pláň s dolmeny, kde se na prach rozpadávaly kosti, na něž se psaly věštby. Jediný zvuk pocházel od větru. Co napsat? Tohle napsal živý člověk? Kapesním nožíkem seřízl brk, aby toto napsal trnkovou šťávou či černidlem? V jakési předpokládané, jasně ohraničené chvíli? Přijde mi ukrást oči. Ústa mi zalepí hlínou. Opět jednu po druhé prohlédl konzervy; podržel je v ruce a promačkával je, jako když někdo ve stánku posuzuje zralost ovoce." Cesta, Cormac McCarthy
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 0:26:40

je pravda, že se nepovedla celá, a zrovna tahle pasáš je snad dokonce úplně nejhorší. Ale mě se líbila, když pro nic jinýho, tak pro svou originalitu. Je psána v tahu, bez kapitol přesně jako dny, které popisuje. Nikde žádnej hrdina, ti jsou vlastně imrvére schovaní. Ale doopravdy to není nějaký příručka nebo návod k přežití. Je trochu do filozofična a né každýmu se musí líbit. Ale zase se čte celkem dobře (narozdíl třeba od Pošťáka)
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: cesta / the road

Příspěvekod Vladius » úte 07. úno 2012 0:33:48

Mě dostala jiná, teď nemůžu najít. O černých odstínech černočerné tmy to tuším bylo :).
Ono to je skutečně věc názoru, Pošťák, ať neskutečně naivní, mi sedl lépe. Každopádně pro milovníky PA literatury jsou obě tyto knihy víceméně nutností (už jen pro jejích velkou popularitu ve světě) a závěr si každý udělá sám :)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: cesta / the road

Příspěvekod Solomon » stř 08. úno 2012 15:55:19

podle mě by si ji měl každý přečíst proto, protože: nejedná se sice o příručku nebo studnici k přežití VP, ale snad jako jediná knížka popisuje, a celkem zdařile, psychiku a pocity člověka, který musí po VP žít, chránit syna, zajistit mu bezpečí, potravu a přitom nepřekročit hranici, kde se z člověka stává monstrum (tam říkají "být ti hodní") a zachovat si naději a vůli žít. Protože ani 100 kurzů a veškerý znalosti světa, nezabrání člověku propadnout beznaději, nebo si jen tak lehnout a vzdát to. Ta knížka tuto problematiku alespoň nastiňuje, takže si člověk může udělat obrázek, jak to může být těžký, udělat další krok na cestě za přežitím. Osobně si myslím, že i když se člověk připraví stoprocentně, tak na tohle se nijak připravit nedokáže a zachovat si veselou a zdravou mysl, bude určitrě stejně těžký, jako sehnat jídlo (možná mnohem těžší).
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Video materiály

cron