Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 0:41:16

Cim vic si ctu knizky o minulosti,tak nachazim casteji o tom,ze chleba(nemyslim ten dnesni) tvoril hlavni soucast jidelnicku. Da se ric,ze casto byl hlavni zdroj jidla.
Z mensi casti tvoril nahrazkou mouky(hrach,zaludy,rozdrcene bylinky atd.)

Vim,ze casto lidi mysli,ze brambory byl hlavni zdroj,ale u nas se ve vetsim meritku zacli pestovat az v roce cca 1771,kdy kvuli hladu byli privezeny. Diky hladu (nepriznive pocasi na obilniny)se zaclo u nas pestovat brambory.

Pokud nekdo si mysli,ze jidlo predku bude jedine reseni k preziti po VP,tak mi dejte vedet. Stale studuji materialy a urcite chci rozsirit dalsi vedomosti.diky
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 0:51:16

sahaw píše:Cim vic si ctu knizky o minulosti,tak nachazim casteji o tom,ze chleba(nemyslim ten dnesni) tvoril hlavni soucast jidelnicku. Da se ric,ze casto byl hlavni zdroj jidla.
Z mensi casti tvoril nahrazkou mouky(hrach,zaludy,rozdrcene bylinky atd.)

Vim,ze casto lidi mysli,ze brambory byl hlavni zdroj,ale u nas se ve vetsim meritku zacli pestovat az v roce cca 1771,kdy kvuli hladu byli privezeny. Diky hladu (nepriznive pocasi na obilniny)se zaclo u nas pestovat brambory.

Pokud nekdo si mysli,ze jidlo predku bude jedine reseni k preziti po VP,tak mi dejte vedet. Stale studuji materialy a urcite chci rozsirit dalsi vedomosti.diky

Tady je to trochu rozebrané - včetně energetické návratnosti - http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ ... 6#comments - zajímavá je hlavně diskuze pod článkem.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 1:23:24

Gloch píše:Tady je to trochu rozebrané - včetně energetické návratnosti - http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ ... 6#comments - zajímavá je hlavně diskuze pod článkem.


Cetl jsem to prednedavnem. Clanek bohuzel nema vubec zadnou hodnotu. Diskuze je o dost zajimavejsi a clovek je prinucen premyslet. Cim topili?Ci byli lesy? System trojpoli?Varili kazdy den? Jaka plodina byla nejlevnsi? Pracovali i na panskem? Jak velke platili dane? Platili desatky? A tak muzu pokracovat. Vyjde mi,ze lidi byli skutecne chudy a tak si mohli dovlit jen jednou za mesic upec chleba s nahrazkou a jist vse co nasli.

Pokud lidi byli chytri a doufam,ze ano,tak museli jit a prodat drazsi jidlo a koupit za to levnejsi a rozdil si nechat. A tak bohatli. Bohuzel jsem nenasel info,ze by nekdy bohatli. Tak se vracim,ze jedina moznost byl chleba. Dokonce byl tak dulezity,ze byl soucasti tradice.

Hacek je,ze neplanuji jist chleba.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 8:00:14

Pravděpodobně autor předpokládal, že věci na které se ptáš jsou již čtenáři známé.
"Pokud lidi byli chytri a doufam,ze ano,tak museli jit a prodat drazsi jidlo a koupit za to levnejsi" Co je dražší a levnější jídlo? Dnes má každý člověk - i ten chudší se stravovat způsobem, který v minulosti byl výsadou šlechty. Produktivita práce byla nízká a zatímco dnes podíl zemědělců činí 3,6 %.z celkové zaměstnanosti, ve středověku to bylo naopak. Vyšší produktivitu umožnil až přechod na Norfolkský systém hospodaření a zároveň zavedení nových plodin - jetel, brambory atd. Ono předtím ani nebylo moc co prodávat a ani komu - chudí (podle dnešních měřítek) byli všichni.
http://www.akademon.cz/source/epl.htm
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 15:35:12

Z toho clanku jsem nemel pocit,ze on nevi odpoved na ty otazky.Byla to jen uvaha,tak nepotreboval vic resit. Hlavne jeho rozbor prvni obdobi.
Nechci byt kritik,protoze jen clovek,ktery ma naprosty prehled o nejake veci muze pak popis te veci kritizovat.

Nemohli jit do supermarketu a koupit odev,lzice,postel,periny atd. Proste vetsinou v zime pracovali na techto vecech a vetsinou je zkouseli prebytky nekde prodat,aby si mohli koupit treba tu drahou sul. Nepripada mi,ze to bylo tak jednoduche jak to pise v clanku. Vsichni tam pracovali. Deti nechodili do skoly ne,ze by nechteli,ale protoze makali.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 16:42:58


Zajimavy clanek. Uz vim co znamena slovo Zdar.



Citace:"do jednotlivých let rotace osevního postupu: po řepě nebo bramborách následuje jarní pšenice nebo ječmen, dále vojtěška nebo jetel a po nich ozimé obiloviny - a tak dokola…"

Doslo jen z lepsimu vyuziti pudy.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 16:49:24

sahaw píše:

Zajimavy clanek. Uz vim co znamena slovo Zdar.



Citace:"do jednotlivých let rotace osevního postupu: po řepě nebo bramborách následuje jarní pšenice nebo ječmen, dále vojtěška nebo jetel a po nich ozimé obiloviny - a tak dokola…"

Doslo jen z lepsimu vyuziti pudy.

A o tom to je - jestli máš plodiny jen na půlce a nebo můžeš mít na celem.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 16:55:20

Pokud provedeme zmeny a vyuzije vyslechtene druhy a vyuzijeme poznatky z osevani,ktere mame,tak muzeme zastavit ekonomicky kolaps a jinym kolapsum. Otazka je jestli nekdo zacne delat ty zmeny dokud je cas.

Gloch: Jakou jidlo povazujes za dominatni,ktery nas provazi cca 15000let?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 17:12:46

Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 17:23:12

sahaw píše:Pokud provedeme zmeny a vyuzije vyslechtene druhy a vyuzijeme poznatky z osevani,ktere mame,tak muzeme zastavit ekonomicky kolaps a jinym kolapsum. Otazka je jestli nekdo zacne delat ty zmeny dokud je cas.

Gloch: Jakou jidlo povazujes za dominatni,ktery nas provazi cca 15000let?


Do neolitické revoluce - u nás cca 5000př.n.l. to bylo maso. Pak se to změnilo - začala převažovat rostlinná strava - obilné kaše a různé rostlinstvo, postupně se začal prosazovat chléb - je náročnější na přípravu než kaše - potřebuješ pec a musí ti těsto vykynout. Před cca 250 lety (uvádí se 1770) se po hladomoru dostaly dopopředí brambory. viz: "Vltavotýnský měšťan Jan Braum v Pojednání o bramborách pro c. k. vlastenecko-hospodářskou společnost v Království českém, 1770 píše: „Jestliže člověk má brambory, nepotřebuje chleba, je bezpečný před jakýmkoliv hladem. Z této plodiny se můžou připravovat i nejchutnější polévky, nemluvě už ani o dobré pálence, pěkném škrobu a jemném pudru na vlasy.“ To u nás. Jinde to probíhalo jinak - např. v Číně to bylo původně proso, později se rozšířila rýže.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 17:24:47

sahaw píše:Duvod proc chleba byl castecne vytlacen: http://www.vesmir.cz/clanek/destive-roky-1770-1772

Trochu straseni: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

JJ - to odpovídá tomu co jsem psal - ty deštivé roky byly docela síla.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 17:28:05

Zapomnel jsem se zeptat jake jidlo bude hlavni po VP? Berme jen ekonomicky kolaps.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 17:39:03

sahaw píše:Zapomnel jsem se zeptat jake jidlo bude hlavni po VP? Berme jen ekonomicky kolaps.

U mě je to jasný - brambory, zelí a pečená kachna. Tzv čínská kachna(která mimochodem je z Jižní Ameriky a patří spíše k husám) je odolná, netrpí nemocemi a jedna kačena dokáže za rok vychovat prakticky bez pomoci cca 30 mladých. Přitom hlavní potravou je tráva - jako u hus. Občas kukuřičná kaše a fazole.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 17:43:29

podle mě to co se vypěstuje, takže v dnešní době asi brambory. Třeba jen maso se už dnes jíst nedá, protože tomu lidské tělo už odvyklo a souvisejí s tím docela velké problémy (dna, kurděje a jiná spouta lapálií, které v dnešní době vyvážené stravy už neznáme).
Koupil jsem třeba v Levných knihách křížovky s recepty z první republiky, a hodně těch jídel platí dodnes. Změnilo se akorát koření (dříve byl hojný např. tymián). Co je navíc, tak se dřív hodně jedly jáhly a celkově se hodně dělaly různé kaše. A třeba ve středověku se nejběžněji jedli polévky a různé vývary s chlebovými plackami . Pokud se třeba na cestě sešlo několik poutníků u oběda, tak každý do kotlíku něco přihodil a pak se jedlo společně. A taky ryby (hlavně losos), třeba čeledi mohl být losos podáván jen třikrát v týdnu. A to ze zákona.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 18:13:06

Solomon píše:podle mě to co se vypěstuje, takže v dnešní době asi brambory. Třeba jen maso se už dnes jíst nedá, protože tomu lidské tělo už odvyklo a souvisejí s tím docela velké problémy (dna, kurděje a jiná spouta lapálií, které v dnešní době vyvážené stravy už neznáme).
Koupil jsem třeba v Levných knihách křížovky s recepty z první republiky, a hodně těch jídel platí dodnes. Změnilo se akorát koření (dříve byl hojný např. tymián). Co je navíc, tak se dřív hodně jedly jáhly a celkově se hodně dělaly různé kaše. A třeba ve středověku se nejběžněji jedli polévky a různé vývary s chlebovými plackami . Pokud se třeba na cestě sešlo několik poutníků u oběda, tak každý do kotlíku něco přihodil a pak se jedlo společně. A taky ryby (hlavně losos), třeba čeledi mohl být losos podáván jen třikrát v týdnu. A to ze zákona.

Tymián používám hojně - např. do divočiny, gulášů, špetka tymiánu přidaná do těsta zlepšuje chuť chleba. A v luštěninách - spolu s fenyklem a anýzem zabraňuje tvorbě větrů. A dá se pěstovat třeba na skalce - je to pěkná kytička.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 18:16:03

Doporucuji saturajka k lusteninam.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 18:16:34

Gloch píše:
Solomon píše:podle mě to co se vypěstuje, takže v dnešní době asi brambory. Třeba jen maso se už dnes jíst nedá, protože tomu lidské tělo už odvyklo a souvisejí s tím docela velké problémy (dna, kurděje a jiná spouta lapálií, které v dnešní době vyvážené stravy už neznáme).
Koupil jsem třeba v Levných knihách křížovky s recepty z první republiky, a hodně těch jídel platí dodnes. Změnilo se akorát koření (dříve byl hojný např. tymián). Co je navíc, tak se dřív hodně jedly jáhly a celkově se hodně dělaly různé kaše. A třeba ve středověku se nejběžněji jedli polévky a různé vývary s chlebovými plackami . Pokud se třeba na cestě sešlo několik poutníků u oběda, tak každý do kotlíku něco přihodil a pak se jedlo společně. A taky ryby (hlavně losos), třeba čeledi mohl být losos podáván jen třikrát v týdnu. A to ze zákona.

Tymián používám hojně - např. do divočiny, gulášů, špetka tymiánu přidaná do těsta zlepšuje chuť chleba. A v luštěninách - spolu s fenyklem a anýzem zabraňuje tvorbě větrů. A dá se pěstovat třeba na skalce - je to pěkná kytička.

taky pár kytiček máme, ale to jsme spíš výjimky, ale všeobecně jsou to koření (tymián, fenykl, anýz) dnes moc nepoužívaná (myslím tím širokou veřejnost)
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 19:47:35

sahaw píše:Doporucuji saturajka k lusteninam.

Žena má problém při konzumaci luštěnin a tak mícháme "3 semínka a 3 listy" tomu říkáme - fenykl, anýz, kmín a tymián, oregano, saturejka. Saturejka je vděčná - jak ji jednou zasadíš a necháš vysemenit, tak ti roste každý rok sama - tak jako kopr. Akorát je menší než kopr a ze začátku při pletí je nutno dávat pozor abys ji nevykopl. Pokud někdo bude chtít můžu poslat sazeničky té "aklimatizované" až začne růst.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » pát 10. úno 2012 20:29:37

Mam velkou spotrebu majoranky,kminu,saturajky. Tak jsem si sehnal semena.

Ja jim jen male mnozstvi lustenin.Doporucuje se jen 3lzice.

Prikoupil jem si i anyz,fenykl,tymian a dalsi. Krome fenyklu(caj) asi nenajdu uplatneni.Po VP prezijou plundrovani zahradky jen bylinky,tak chci je tam mit.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 21:41:19

Fenykl je dobrý i do chleba - já si míchám - základ je kmín . pak špetka tymiánu, trochu fenyklu a koriandr, pomelu to ve starém mlýnku na kávu a dávám kávovou lžičku na půl kila mouky
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chleba

Příspěvekod sahaw » čtv 16. úno 2012 17:21:25

Presli jste uz zcela na domaci chleba a delate si kvasek?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chleba

Příspěvekod jimmyjazz » pát 17. úno 2012 15:37:09

tento vikend se to chystam zkusit poprve, tedy zalozit kvasek (budu postupovat dle navodu na kvaskovychleb.cz). Predpokladam, ze tak ve stredu pristi tyden bych mohl zkusit upect samotny chleb.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda