Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod WOWCE » pon 14. lis 2011 21:27:33

Zdravím, máte ve svých skrýších, sklepech apod zásoby jídla? Jestli ano, tak co můžete doporučit? Jaké konzervy jsou dobré? jaké vydrží nejdéle? V jakejch podmínkách je skladujete?

Jinak zajímavej odkaz na českej shop strvanlivym jídlem: http://www.s-gear.cz/ :)
WOWCE
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 12. kvě 2011 23:40:40
Bydliště: Neratovice

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Artifex » úte 15. lis 2011 18:07:09

Důležitá je rozmanitost, vitamíny takže nějaké ovoce/zelenina, nejen guláše... a co není důležité je datum spotřeby, dokud plechovka není nafouklá nebo viditelně prorezlá tak je to spotřebovatelné, asi před rokem jsem narazil na starou plechovku UNRA a taky byla poživatelná a hlavně mi nic nebylo, maso bylo takové šedější ale chuť dobrá a nic mi z toho nebylo. Takže hlavně hodně zásob a rozmanitost bych to shrnul.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod VonTreskow » ned 04. pro 2011 3:35:07

Ja som si zatiaľ nakúpil toto:
Konzervy
- s hotovým jedlom - 8 kg
- fazule v náleve - 10 kg
- bravčové vo vlastnej šťave - 3,6kg
- údené šproty - 12 konz.
- mandarinkové kompóty - 12 konz.
- pašteky rôzneho druhu - 1,5kg

Alkohol
- asi tak 10L tvrdého (vodka, metaxa, rum)

Obilniny
- kus kus - 7kg
- ryža - 68kg
- 4 kg Soli

Sladkosti
- med - 11kg
- čokoláda - 2kg
- tyčinky - 0,21kg

V najbližšej dobe pribudne sójové "mäso", viac soli (+3kg), viac ryže (+32kg), cestoviny, nejaké strukoviny, instantné čínske polievky, ananásové kompóty (spolu s mandarinkovými a domácimi ako nejaký ten vitamín v prijateľnej forme), káva, cigarety (na výmenný obchod), vitamínové pilulky, viac alkoholu (na výmenný obchod).

Ovocie a zelenina sa dá dlhodobo uchovať akurát tak sušením alebo sterilizovaním, ani jedno z toho teraz nemám možnosť robiť, preto to riešim vitamínovými tabletami do zásoby.
VonTreskow
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 04. pro 2011 3:02:39

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod sahaw » ned 04. pro 2011 19:58:30

Mám zasoby na 2 mesice:
25kg bile ryze
15kg kroupy
3kg pohanky
3kg jahly
4kg psenice
5kg cocky
3kg hrachu
6kg ovesnych vlocek
10kg brambor
10kg cibule

Balicek kminu,soli,majoranky,kurkumy,zazvor,fenyklu,saturajky.
Zavaril jsem si po 10 sklenicich tresne,hrusky,rebarboru,broskve.
Mam 3 sklenice susenych hub.

Mam v planu koupit pytel psenice a casem i oves az si koupim vlockovac.Casem vymenit ryzi za psenici.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Marek » pon 05. pro 2011 18:54:46

Jídlo je hezká věc, jak to ale budete řešit s vodou? A kde to skladujete, kvůli různým nenechavým hlodavcům a hmyzu?
Marek
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 28. lis 2011 20:44:15
Bydliště: Olomouc

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod sahaw » pon 05. pro 2011 19:29:59

Voda mi nepripada za problem. Zijeme v oblasti rek a studanek. Pokud neprijde rok sucha,tak by nemel byt problem. Mam v okruhu 5km tri pitne studanky a reku Labe.

Potrebuji denne 5 litru vody. Z toho 2 litry na vareni a piti.

Krome sklenic mam i sacky,ktere by meli udrzet hmyz dal. Skladuji zatim jidlo v mistnosti,ale casem az koupim vetsi zasoby,tak si koupim plastovy sud.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod VonTreskow » úte 06. pro 2011 2:31:11

Marek píše:Jídlo je hezká věc, jak to ale budete řešit s vodou? A kde to skladujete, kvůli různým nenechavým hlodavcům a hmyzu?


-Pri dome máme studňu, síce na elektrické čerpadlo, takže keby došla elektrika, nebude to také ľahké, ale bude sa stále dať ťahať voda pomocou vedra s lanom a nejakej improvizovanej kladky.
-Do jedného kilometra máme rieku.
-Kúpil som Sanosil Super 25, 5L čo by malo stačiť na odstránenie choroboplodných zárodkov z cca 200.000L riečnej/studňovej vody.
-Prinajhoršom zachytávanie dažďovej vody, povrch strechy domu je pomerne veľký a nádob je dosť.
-Pri ešte horšom ako najhoršom získavanie vody kondenzáciou vzdušnej vlhkosti
-Pri apokalypse lov ľudí a pitie ich krvi :D
VonTreskow
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 04. pro 2011 3:02:39

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod dracekvo » ned 05. úno 2012 14:00:58

Kupte si sušičku ovoce. Hodně věcí se nechá usušit. Od zeleniny, přes ovoce až po maso.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod prochazka85 » ned 05. úno 2012 17:55:12

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:43:19, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod dracekvo » pon 06. úno 2012 17:23:31

My doma už dlouhou dobu konzumujem strašně dobrou sekanou. A nedavno jsem se všiml, že má datum spotřeby 5 let! Exemplář co mám zrovna v ruce má datum 16.10.2016. Akorát vada na kráse je samootvírací víčko takovým tím tahacím očkem. Pro dlouhodobé uskladnění by to mohl být problém s korozí. Takže by bylo dobré to odmastit a třeba zakapat voskem, nebo tak něco.
http://www.najcena.si/images/products/l ... rezekg.jpg
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod apach » stř 21. bře 2012 15:40:28

Dělám přes obchod v potravinářství, takže myslím, že Vám zcela s klidem mohu říci, že se vykašlejte na expirační doby. Pokud potravina vydrží rok a více, při šetrném skladování může vydržet klidně deset let. Jde o to, aby byla skladována pokud možno v co největším chladu, temnu a suchu. Nedávno jsem četl o rozborech, který dělali letos na plechovce vepřového sádla (tedy tuků, které obvykle žluknou) z poválečného Marschallova plánu a byla v pořádku. Nějaký německý důchodce ji objevil ve spíži a letos po rozborech snědl.
S manželkou jsme si nakoupili zásobu potravin a děláme to tak, že nově nakoupené potraviny dáváme za starší a tím je stále obměňujeme. Mít statickou zásobu nepovažuji za moudré...
apach
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21. bře 2012 14:47:30

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Vorlajz » pon 09. dub 2012 15:30:20

sem v tomto ,,oboru,, nováčkem a tak teprve začínám se zásobama. Avšak mám problém, jsem mladej a chudej :D Bydlím v několikapatrovém domě (něco jako menší panelák). Chci si začít dělat zásoby, ale nevím kde skladovat, v již tak malém bytě není místo a mít to na několik km vzdálené chatě mi taky přijde dost na prd. kvůli vzdálenosti a taky hlodavcům, takže ted babo rad..
Vorlajz
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31. led 2012 23:24:20

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod marw CL » pon 09. dub 2012 15:53:53

tak to máš teda několik problémů najednou-já bych to asi řešil na té chatě-stejně tam z paneláku utečeš, udělej pořádnej sklep a máš to
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Vorlajz » pon 09. dub 2012 16:16:35

No to je právě další problém, chata je v chko a už se tam nesmí nic stavět, takže jedině na černo, což by mně osobně nevadilo, ale chata není moje, ale tchýně.. Takže..
Vorlajz
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31. led 2012 23:24:20

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Vanhouten » pát 05. pro 2014 13:31:48

zdravim

řeším skladování vody v PET lahvích. Obecně už je napsané dost o tom, že balená voda s CO2 vydrží dlouho, ale pro jistotu se zeptám. Je rozdíl v průhledné lahvi a těch barvených. Cosi jsem slyšel, že ty barvené zabraňují pronikaní UV záření. Jasně, voda bude zakopaná ve sklepě ve skříni, ale pro jistotu by mě to zajímalo.
Vanhouten
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 05. pro 2014 13:26:50

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Artifex » pát 05. pro 2014 23:51:31

Tmavší jsou vždycky lepší, i léčiva a prášky se skladovaly v tmavých zabarvených zábrusovkách, něco to asi mít do sebe bude.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod FORREST*007 » úte 28. dub 2015 19:53:53

UV záření
Ultrafialové záření je neviditelné elektromagnetické záření o vlnové délce 400 – 4 nm a frekvenci 1015 - 1017Hz.. Je součástí slunečního spektra ( méně než 5%) a nachází se mezi viditelným slunečním zářením a rentgenovými paprsky.Je také produkováno uměle obloukovými lampami např. rtuťovými.
Ultrafialové záření je tvořeno třemi složkami: UVA,UVB a UVC.
UVA ( 320 – 400 nm) – tato složka vyvolává podráždění až poškození pokožky a má vliv na možný vznik melanomu - zhoubného nádoru z pigmentových buněk kůže (melanocytů).
UVB (280 – 320 nm) – je silnější záření, které má vyšší intenzitu v létě a je častou příčinou spálení od slunce a také kožního karcinomu.
UVC ( pod 280 nm) – je nejsilnější a nejvíce škodlivá složka UV záření.Většina UVB a UVC záření je pohlcena ozónovou vrstvou předtím než dosáhne zemského povrchu.Část záření, která pronikne ozónovou vrstvou je zachycena běžným okenním sklem nebo odražena oblečením. Mechanizmus účinku UV záření
poškození DNA, RNA, proteinů, enzymů a dalších důležitých makromolekul
zástava replikace genetické informace a množení bakterií
znemožnění reparace poškozených nukleových kyselin a tím opětovného pomnožení mikroorganismů Dávky uv záření o vlnové délce 254 nm v mikrowattech nezbytné pro zničení 99,9% různých mikroorganismů Proces
Voda přitéká do nerezové nádrže, kde je vystavena UV záření.Nízkotlaká UV lampa – 11 W (výrobce firma Phillips,Holands) používaná pro tento typ germicidní dezinfekce je zdrojem záření o vlnové délce l = 253,7 nm, které zničí téměř 99,9% všech bakterií, protozoí, virů a jiných mikroorganismů.UV záření proniká ochrannou bariérou, kterou tvoří cytoplazmatická membrána, do jádra a napadá DNA, kterou fotochemicky poškodí a tím zastaví jakoukoli její další replikaci a napadená buňka odumírá.
Tímto procesem se mimo jiné inaktivují původci infekčních onemocnění přenosných alimentární cestou ( tj. kontaminovanou vodou, potravinami) jako koliformní bakterie, vibrio cholerae ( původce cholery), viry hepatitidy A a další.
Vlastní UV lampa je umístěna v křemíkovém pouzdře,které slouží k udržování ideální pracovní teploty a současně zabraňuje přímému kontaktu UV lampy s vodou.
V nádrži voda je voda vystavena dávce UV záření.Pro účinnou dezinfekci je potřebná minimální dávka 16 000 µWatt/s/cm2 .
Tato metoda dezinfekce nemění chemické ani fyzikální vlastnosti vody, nemá vliv na její chuť ani na obsah minerálů ve vodě.
Výhody
Velmi účinná dezinfekce bez použití toxických a drahých chemikálií.
Okamžitý účinek.
UV záření je tvořeno třemi složkami.UV-C záření je germicidní a to znamená, že ničí bakterie, viry a jiné patogeny rozkladem jejich DNA a tím zabrání jejich dalšímu rozmnožení.
Mimořádná spolehlivost.
Jednoduchá obsluha.
Velmi nízké provozní náklady.
Minimální údržba.
Aplikace UV záření
Pitná voda
Septické systémy
Koupaliště a lázně
Rybí sádky
Veterinární praxe
Lékařství
Produkce balených nápojů
Laboratoře
Potravinářství
Čističky odpadních vod
Elektronika
Přílohy
uv-lampa-2_158x230.jpg
uv-lampa-2_158x230.jpg (9.27 KiB) Zobrazeno 23373 krát
uv-lampa-1_138x229.gif
Sud z H2O
uv-lampa-1_138x229.gif (16.63 KiB) Zobrazeno 23373 krát
mechanismus_600x224.jpg
mechanismus_600x224.jpg (22.69 KiB) Zobrazeno 23373 krát
FORREST*007
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. dub 2015 23:19:34

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod martel » sob 23. kvě 2015 20:00:41

Já potraviny skladuju krátkodobě v mražáku a dlouhodobě v králikárně, kurníku a na pastvě.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod Thomas » sob 12. zář 2015 15:07:59

sahaw píše:Voda mi nepripada za problem. Zijeme v oblasti rek a studanek. Pokud neprijde rok sucha,tak by nemel byt problem. Mam v okruhu 5km tri pitne studanky a reku Labe.

Potrebuji denne 5 litru vody. Z toho 2 litry na vareni a piti.

Krome sklenic mam i sacky,ktere by meli udrzet hmyz dal. Skladuji zatim jidlo v mistnosti,ale casem az koupim vetsi zasoby,tak si koupim plastovy sud.


Taky si myslím, že dělat si zásoby vody je celkem zbytečné.
Thomas
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 24. srp 2015 9:37:00

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod haunter » úte 15. zář 2015 23:28:46

Spíš musíš vyřešit čím vodu vyčistit...
haunter
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 28. bře 2013 13:30:43
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod tomsko » ned 10. led 2016 21:52:22

Ja som si začal skladovať strukoviny a špagety v PET flašiach 2l 5l a 10l. Do fľaše som dal špagety, sáčik mletého korenia a pár bobkových listov (to sme dávali do sušených hríbov aby tam neboli červíky). pár sáčkov oxy absorbéra a potom som to zasypal soľou aby som vyplnil priestor (nech je tam čo najmenej vzduchu). A soľ sa mi vždy zíde (konzervácia). Tak mám za pár korún slušný základ keby niečo...
Přílohy
oxyabsorber.jpg
oxy absorbér
oxyabsorber.jpg (143.14 KiB) Zobrazeno 21239 krát
pagety 2l..jpg
hotovo
pagety 2l..jpg (194.17 KiB) Zobrazeno 21239 krát
pagety 2l.jpg
špagety zasypávam soľou
pagety 2l.jpg (232.76 KiB) Zobrazeno 21239 krát
tomsko
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. led 2016 20:23:23

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod zsafranek » čtv 17. bře 2016 22:17:14

Tak taky s troškou do mlýna.
osvědčily se mi luštěniny, pokud jsou v suchu, neomezená trvanlivost, pokud navlhnou a naklíčí je to zdroj nových luštěnin doma : 20 kg
jinak mám jimi ještě naplněny bagy pro střelbu na dlouhé vzdálenosti
těstoviny bezvaječné, neomezená trvanlivost 15 kg
rybí konzervy v oleji ( nebrat ve vodě, vlastní šťávě a pod. trvanlivost bez problémů 15 a více let. 20 - 30 ks podle situace
masové konzervy trvanlivost klidně i 20 let, pokud není poškozený, nebo prorezlý obal 15 ks
sterilovaná zelenina. klidně 10 let 50 - 100 sklenic podle sezony
sterilované džemy a proslazené ovoce po 10 letech bez problémů 20 - 30 sklenic
voda vlastní studna propojená do sklepa s možností ručního čerpadla 12 m3
Přílohy
Letost ne .jpg
Letost ne .jpg (63.1 KiB) Zobrazeno 20514 krát
zsafranek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 31. srp 2015 23:12:08
Bydliště: Praha Východ

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod haunter » pát 18. bře 2016 22:13:44

Ta studna ti nevede nad povrch? A čerpá jen podzemní vodu? Jinak by to na ni chtělo nějaké filtry a třeba rybičky nebo něco na kontrolu zda je opravdu pitná :-D
haunter
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 28. bře 2013 13:30:43
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Dlouhodobé zásoby jídla

Příspěvekod zsafranek » ned 20. bře 2016 21:59:44

Hloubka 40 m vydatnost 58 l\m betonový krytí
zsafranek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 31. srp 2015 23:12:08
Bydliště: Praha Východ

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda

cron