Vše o posilování těla a duše.

Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Al Zheimer » pát 05. dub 2013 16:23:26

Ahoj vespolek. Jsem nováček, ale pilná včelka a přelouskal jsem na tomto fóru už leccos a jsem rád, že ještě hodně zbývá.

Snad mi dovolíte malou poznámku k lidem, kteří mají zkušenosti se scénickým / historickým šermem: šermoval jsem několik let s mečem, sekerou, kladivem a taky dýkou. A nedávno, když jsem začal učit syna s tesákem, mi došlo, že všechny ty zkušenosti jsou pro reálný boj asi zhola nanic. Souboje pro diváky prostě nelze srovnávat s reálným bojem, klasicky třeba ta dýka, souboj šermířů je plný úhybů, výpadů, pěstních a jiných kontaktů a divákovi se má líbit a šermíře má bavit. Opravdový boj s chladnou zbraní je, dle mého, spíš věcí rychlé a drtivé akce s cílem buď útočit a rychle vyřídit soupeře, nebo se bránit a rychle vyřídit soupeře, což je o poznání horší, protože proti vám stojí i moment překvapení. Zkušenosti ze šermu tudíž považuji za velmi obtížně přenositelné do PA světa.

Prosím nekamenovat :-)
Al Zheimer
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát 15. úno 2013 9:57:27

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Vladius » pát 05. dub 2013 16:49:13

Ahoj, vítej na PostApo.cz! Souhlasím s tebou, v reálu "souboje" budou trvat vteřiny, maximálně desítky vteřin a cíl bude skoro vždy jediný - zabít/těžce zranit a utéct.
P.S. Moc hezký nickname! :D
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod stepan-hawk » pát 05. dub 2013 19:38:38

Zajímavý nickname.

A ohledně boje chladnou zbraní, tak ve středověku se boje odehrávaly samozřejmě co nejrychleji. Rytíř se snažil protivníka prvním nárazem štítu srazit na zem a tam ho urychleně dorazit, aby se nezdržoval a nevyčerpával. Ono i v nejlepším brnění vám jednou síly došly. Někde jsem četl o hradu chráněném johanity, kde čtyři rytíři se dokázali bránit v rohu dvora tři hodiny zatímco na ně arabové stříleli a útočili jeden za druhým. Pobili jich háfo, ale nakonec je prostě zabil infarkt (či něco podobného. Prý to ti arabové docela zkoumali.)

Na druhou stranu myslím,ž e tohle pomoci může protože protivníka, který je zejbl prostě dva výpady odrazíš při třetím uhneš a probodneš ho nebo mu usekneš nebo přerazíš ruku. Pokud budeš mít meč v ruce, tak je to k nezaplacení. Jenže zároven potřebuješ si ujasnit priority a přečíst si něco o skutečném válčení.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Al Zheimer » sob 06. dub 2013 22:30:45

Nomen est omen :-)

Asi jo, člověk by měl mít nad bojechtivým joudou převahu v technice (páky, kryty a tak). Občas jsme mívali dikuse, jak by asi dopadl souboj scénického šermíře s tím skutečným rytířem. Na naší straně by asi stály především lepší materiály zbraní a zbroje a obecně pak asi i vyšší vzrůst. Na jeho straně pak zejména fakt, že je zvyklý na ostrý boj, zatímco my dopady čepelí brzdíme a doposud jsme nikoho nezabili nebo úmyslně nezranili.

Nicméně, viděl bych reálné využití spíš u těch seker, holí a jiných zbraní běžně dostupných. S velkým otazníkem nůž. Safra, do boje na nože bych se dostat skutečně nechtěl a snažil bych se ho zřejmě rychle proměnit na souboj rychlých nohou...(Hnal jsem je za sebou až domů :-) )
Al Zheimer
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát 15. úno 2013 9:57:27

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod stepan-hawk » sob 06. dub 2013 22:46:05

Myslím, že se sečnou zbraní hrozně záleží na svalech a vyvinuté muskulatuře. Arnold když trefí mečem normálního člověka, tak je konec boje. Normální člověk když trefí arnolda, tak ho akorát tak nasere. Ale samozřejmě že rychlost je super a zkušenosti taky.
Naposledy upravil stepan-hawk dne sob 06. dub 2013 22:52:59, celkově upraveno 1
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Akenai » sob 06. dub 2013 22:48:28

Mno ber to takhle, pořád nějaká zkušenost, než žádná. Kdo jiný majznul člověka se sekerou :) a aby se nikomu nic nestalo. Většina lidí, si ani tu váhu zbraně nedokáže představit, natož pak být v boji, a ještě se krejt štítem. On stačí ten adrenalin, na který "normální" člověk, který furt sedí za počítačem není zvyklý.
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Tugar747 » ned 07. dub 2013 2:30:28

Když už tu byl zmíněn Arnold, tak jsem se bavil o dynamice boje s jedním z Krkavců a ten mi říkal že zrovna v Conanovi je velmi pěkně ukázané. Samozřejmě tam pořád šermuje v podstatě netrénovaný kulturista, ale když pomineme závěrečný souboj, tak by to mělo docela i odpovídat. rychlé otevření jedna dvě přípravné akce a rychlé zakončení. Říkal mi že kvalita šermíře je hlavně v metrice, v přesnosti pohybu, to je právě to co dává možnost využívat skulinek v obraně. Ale to je jenom co mi říkal někdo kdo šermuje, já tomu rozumim jako kozel psychologii. :-)
A jakou zbraň zvolit? Přijde na to, na souboje se celkem logicky vyvinuly meče, ale ty jsou dost neprektické na nočení a vcelku náročné na výrobu, já bych to viděl na sekerku, nebo na mačetu. Měl jsem možnost si zkusit stát proti klukovi s mečem a štítem jenom s kopím a to mi docela šlo a dost mě to bavilo, je to v podstatě kudla na klacku, ale to co se týče praktičnosti nošení ještě horší než meč. Kluci co dělali gotické plechárny si zase nemohli vynachválit lehké palcáty když byli na bitvách, protože když je hodně těsno tak prostě jenom mydlíte levá pravá, hlava nehlava a cpete se furt dopředu než vás někdo sejme, nebo vám nedojdou nepřítelé. :) . A pro případ VP něco co je víc multifunkční aby toho ssebou člověk netahal tolik tak asi nějakou survival mačetu nebo sekyrku.
Lepší .357 za pasem než 158 na drátě.
Tugar747
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 02. dub 2013 13:23:57
Bydliště: Praha

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Tugar747 » ned 07. dub 2013 18:43:43

Docela mě zaujalo tohle.

phpBB [video]



Našel by se tu nějaký šermíř se zkušeností s nožem sekerkou co by byl ochotný se podělit? Rád bych si to zkusil, řekněme po dřevácku, nerad bych se nechal skalpovat na ostro ;)
Lepší .357 za pasem než 158 na drátě.
Tugar747
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 02. dub 2013 13:23:57
Bydliště: Praha

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Kylon » ned 07. dub 2013 19:31:18

Tugar747 píše:Kluci co dělali gotické plechárny si zase nemohli vynachválit lehké palcáty když byli na bitvách, protože když je hodně těsno tak prostě jenom mydlíte levá pravá, hlava nehlava a cpete se furt dopředu než vás někdo sejme, nebo vám nedojdou nepřítelé. :) . A pro případ VP něco co je víc multifunkční aby toho ssebou člověk netahal tolik tak asi nějakou survival mačetu nebo sekyrku.

S tou multifunkčností máš pravdu,zkus si představit třeba zatloukat hřebík palcátem.
Kylon
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 07. dub 2013 8:21:06
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Al Zheimer » pon 08. dub 2013 8:34:12

Myslím, že nejpraktičtější volbou pro cvičení je sekera, to je celkem běžný nástroj a umět s ním zacházet se hodí. Osvědčila se mi sekera vyrobená z řezačky na kameny se zpevněným toporem (nemám rád slovo "topůrko"). Pak už sice je na první pohled vidět, že to není běžná sekera, ale lze ji použít i ke krytů, nebo odsmykům . Je to pádná a ultimátní zbraň. Měl jsem rád i dvouruční kladivo, ale těch myslím, nebude v PA světě nadbytek a jako součást evakuační výbavy je to nevhodné.
Al Zheimer
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát 15. úno 2013 9:57:27

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Misazap » pát 19. dub 2013 10:49:20

Co já znala kluky šermíře, tak ti říkali, že nejuniverzálnější zbraň je hůl.
Myslíte že by se dalo nějak srovnat zbraně jako meč, dýka, sekera, případně i ta hůl vs. teleskop? Nás s tím teď na sebeobraně začnou učit, tak jsem na to zvědavá a co jsem o tom četla je to docela drsná zbraň.
Misazap
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 24. úno 2013 23:23:59

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Tugar747 » pát 19. dub 2013 11:15:42

No je fakt že klacek a po něm dlouhá hůl jsou základní silové multiplikátory (force multiplier ve smyslu vojenské síly). Rozhodně to bude nejuniverzálnější, přidělat na to kudlu a je ž toho kopí nebo uštěp. a to už byla velni účinná válečná zbraň. Osobně myslim že třeba meče se trochu přeceňujou, ono to vypadá pškně, ale člověk co s tim neumí musí docela natrénovat aby nadělal nějakou škodu. Pro někoho kdo s tim netrénuje bude myslim mnohem účinější právě ta hůl, kopí, sekerka a vůbec věci co má tak nějak víc v ruce z běžného užívání.
A ten plechovej pendrek je taky vlastně jenom klacek když se to tak vezme, jenom o něco skladnější ;)
Lepší .357 za pasem než 158 na drátě.
Tugar747
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 02. dub 2013 13:23:57
Bydliště: Praha

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod ladijego » ned 21. dub 2013 18:58:46

Hůl vs. Jakákoli krátká zbraň holí se dá odzbrojit jednou ranou do ruky. Já osobně sermuju a meč je také dosti univerzální npr. Se s nim dají stipat třísky nebo zatloukat hřebíky :-). Ale stejně preferuji kuši
Dead zombie is good zombie
ladijego
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 19. led 2013 12:02:47
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod stepan-hawk » pát 26. dub 2013 12:04:01

Výhoda u dlouhých zbraní typu kopí, píka apod. je ta, že ty ošklivé věci se dějí většinou na jejich konci. Tj metr až dva od vás. :D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod kamil8888 » ned 28. dub 2013 16:53:14

Já bych použil tesák. Dejí se sním dělat rychlé a zákeřné techniky :D
kamil8888
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 21. dub 2013 1:23:34

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Nikdo » ned 19. kvě 2013 11:49:49

Al Zheimer píše:Ahoj vespolek. Jsem nováček, ale pilná včelka a přelouskal jsem na tomto fóru už leccos a jsem rád, že ještě hodně zbývá.

Snad mi dovolíte malou poznámku k lidem, kteří mají zkušenosti se scénickým / historickým šermem: šermoval jsem několik let s mečem, sekerou, kladivem a taky dýkou. A nedávno, když jsem začal učit syna s tesákem, mi došlo, že všechny ty zkušenosti jsou pro reálný boj asi zhola nanic. Souboje pro diváky prostě nelze srovnávat s reálným bojem, klasicky třeba ta dýka, souboj šermířů je plný úhybů, výpadů, pěstních a jiných kontaktů a divákovi se má líbit a šermíře má bavit. Opravdový boj s chladnou zbraní je, dle mého, spíš věcí rychlé a drtivé akce s cílem buď útočit a rychle vyřídit soupeře, nebo se bránit a rychle vyřídit soupeře, což je o poznání horší, protože proti vám stojí i moment překvapení. Zkušenosti ze šermu tudíž považuji za velmi obtížně přenositelné do PA světa.

Prosím nekamenovat :-)


Scénický šerm je určitě lepší, než nic, jak už bylo řečeno, ale do světa po VP by se ti víc hodil šerm ve stylu LH (living history) ;)
Nikdo
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 18. kvě 2013 17:39:19
Bydliště: Kostelec na Hané

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Nikdo » ned 19. kvě 2013 12:06:36

kamil8888 píše:Já bych použil tesák. Dejí se sním dělat rychlé a zákeřné techniky :D


Chlpe, ty si to představuješ jak Hurvínek válku :D Ne že bys s těma zákeřnejma technikama neměl pravdu, v případě napadení jednotlivcem by to nemusel být problém, záleží na tom, jak dobře s tím umíš zacházet, ale když tě napadne skupina více lidí, tak ti ten tesák asi moc nepomůže. Pokud se pletu, tak chybu uznám to ano, ale myslím si, že proti třem chlapům se sekerama toho s tesákem moc nezmůžeš.
Nikdo
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 18. kvě 2013 17:39:19
Bydliště: Kostelec na Hané

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Haj-Ji » pát 14. čer 2013 0:43:19

Nikdo píše:Scénický šerm je určitě lepší, než nic, jak už bylo řečeno, ale do světa po VP by se ti víc hodil šerm ve stylu LH (living history) ;)


Nevím co si mám představit pod pojmem LH šerm, nevím o tom že by měli nějaké zabité, tím to podle mne nemůže být LH ;)

Ale k věci... Mám doma nějaké jednoručky, jedenapůlku, kopí, šavli, není problém od přátel zapůjčit tesáky, dýky, popřípadě i kůsy a halapartny, snad i sekery, ale tam je problém že málokdo má sekeru vhodnou na boj pouze sekerou.

Můžem udělat víkendový sraz, projít techniky, to co jde udělat s danými zbraněmi, improvizované zbraně a aplikace dobových technik, vymyslet jednoduše fungující zbraně... Meze se nekladou.

Kde to udělat... Nejlíp pokud má někdo z Vás pozemek, kde nebude vadit tlupa bláznů která celý den dělá kravál a ideálně tak uprostřed ČR

Já můžu dodat pouze zbraně a to co umím...
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Tugar747 » pát 14. čer 2013 10:58:16

28.6.-7.7. Je v Chotěboři Festival Fantazie. Scifi, fantasy , sěrmíři, hospoda, klasika. Je to +- uprostřed republiky a je tam plac kde se dá vyblbnou do aleluja. Já tam jezdím každej rok a není neobvyklé že se tam i stříli z předovek kuší a podobných hraček, takže hluk problém asi nebude, pokud se teda někdo nerozhodne blbnout ve 2 ráno. pak je z toho klasické rušení nočního klidu :). Posledně tam Někdo od zemské hotovosti ukazoval lidem jak se hýbat ve formacích, ale bohužel mi to uniklo. Bývá tam i někdo z místních codělají LH období někdy po husitských válkách a jezdí tam i kluci z Matthias Gallas regiment.
Lepší .357 za pasem než 158 na drátě.
Tugar747
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 02. dub 2013 13:23:57
Bydliště: Praha

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Haj-Ji » pát 14. čer 2013 11:39:04

Tugar747 píše:28.6.-7.7. Je v Chotěboři Festival Fantazie.

Myslíš to sice dobře, ale je tam droboučký problém. Vysoké procento kibiců, nikdy nevíš kdo tam má 3,8 v žíle a bude se ti snažit vysvětlit že jsi naprostý cyp (nemám chuť někomu ublížit jen proto že je blbec), uhlídatelnost hromady chladných zbraní zaměstná 2 lidi na plný úvazek, velká šance že se někdo připlete do rány. Navíc je spousta technik, které bych velice nerad viděl u 14 letých kluků, kteří si neuvědomují důsledky a následky nezvládnutelných technik. Jde mi o to aby jste si měli čas vyzkoušet techniky, jak se ta samá technika projevuje na jiné zbrani a pomoct Vám najít si to, co je Vám blízké.
Víkend někde na lomu, louce u lesa, aby byla možnost vysvětlit omezení v stísněném prostoru, boj na svahu a spol...
Nejde o to, aby jste to viděli (na to stačí youtube), ale aby jste si to zkusili. Za den budete mít ze všeho akorát maglajz... 3 dny jsou tak akorát na to aby neznalí pochytili co se dá s čím dělat, znalí pobrali to co je pro ně zajímavé a večery na to, aby jsme prodiskutovali co jde prodiskutovat.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Vladius » pát 14. čer 2013 11:41:10

A ještě ke všemu se to kryje s naší konferencí: http://postapo.cz/soucasne-deni/akce-we ... tapo-2013/
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Tugar747 » pát 14. čer 2013 13:27:11

Kdybych neměl čestné tituly Barový inventář a Mobilní rozcestník, tak bych byl na PostApo ;)

Ale měl jsem na mysli spíš ten druhý víkend 5-7.7.
Lepší .357 za pasem než 158 na drátě.
Tugar747
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 02. dub 2013 13:23:57
Bydliště: Praha

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod BastianCatori » ned 02. bře 2014 12:21:21

Rozhodně si musíš ujasnit, že s protivníkem nechceš sehrát scénku, ale chceš jej zabít/těžce zranit.
Sám navštěvuji historický šerm a i přes "dohodnuté a nacvičené" scénky klademe důraz na nečekané útoky a chtíč poranit..

Taky si uvědom, že tvůj protivník umí máchnout mečem/tesákem na jednu stranu a na druhou, zatímco ty umíš několik druhů seků..
Myslím, že pokud nevlastníš střelnou zbraň a k dispozici máš pouze tesák/dýku/meč, že máš rozhodně navrch, protože ses to někde naučil..
Ale je to pouze můj názor na věc..
"K přežití v divočině Vás nepřipraví knihy .. Ale zkušenosti.."
"Dokud dýchám, žiju, a dokud žiju, budu bojovat, abych mohl dýchat..."
BastianCatori
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 02. bře 2014 11:00:20

Re: Historický šerm v PostApo světě

Příspěvekod Racek » stř 18. úno 2015 20:47:57

Někde jsem slyšel, že na jedné bitvě si kopiník a štítař se sekerou dali souboj 1v1 a ten kopiník si v dominantní ruce zároveň s kopím držel sax. A jakmile se štítař dostal za hrot, pustil kopiník tou rukou se saxem kopí, odrazil ratištěm úder sekerou a štítaře bleskurychle vyřadil úderem saxu. Sám jsem stál se štítem proti kopiníkovi v souboji a byl jsem rád, že jsem se dostal za hrot. Kdyby ten borec měl ještě k tomu kopí tesák, sax, nebo dýku, tak bych asi neměl šanci. Člověk se soustředí, aby se k nepříteli dostal na dosah své zbraně a v té rychlosti, když se dostává za hrot kopí, se dost odkrývá a na těch odkrytých místech ho potom polechtá čepel krátké zbraně.
Ono kopí je výborná zbraň, dokud se nepřítel nedostane moc blízko.
Racek
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 18. úno 2015 20:06:34

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Fyzická a psychická průprava