I ve stanu řešíte "co na sebe"? Pak jste tu správně! Bundy, mikiny, kalhoty, boty, ponožky, šátky a také všelijaké Super-Hyper-Mega-Bomba-Texy!

Maskovací vzor = zbytečné riziko?

Ne, maskáče jsou nedílnou součásti každého pořádného survivalisty!
22
81%
Ano, maskáče jsou zlo a měly by se zakázat!
5
19%
 
Celkem hlasů : 27

 

Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Vladius » pon 02. led 2012 12:31:42

Můj názor je ten, že maskovací vzor bude velkým bezpečnostním rizikem pro „nositele“.
Domnívám se, že v případě VP nikoho nebude zajímat, že ten chlápek v maskovací uniformě je spíše Švejk, než Rambo. Vojáci ho budou považovat za dezertéra, civilní obyvatelstvo se bude snažit zákeřným přepadem získat zbraně, které k „maskáčům“ jaksi patří a ostatní survivalisté budou střílet na potkání, jen aby sami nebyli postřeleni.
Co si o tom myslíte vy?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Artifex » pon 02. led 2012 12:35:17

to je těžké, sežeň mi těžkou vestu bez maskovacího vzoru, zvolil jsem aspoň bez českého.. Celkově ale maskáče také nemám rád.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Vladius » pon 02. led 2012 12:45:54

Jasné, když si kupuješ specializované vybavení určené pro armádu, tak ten vzor tam bude. Nutné zlo. Alespoň do chvíle, kdy to přebarvíš na něco rozumnějšího.
Já to podvědomě vnímám jako rovnici: maskáče = armáda, člověk v maskáčích = voják. A nachytám se na tom pokaždé, když někoho takového vidím v metru/na ulici. Nejdříve zaregistruji vojáka a až pak si uvědomím, že to je mladý airsoft „Rambo“, nebo děda houbař.
V případě VP se takové asociace jistě vyhrotí a bude docházet ke zbytečným incidentům, kdy se bude nejdříve střílet a až pak přemýšlet.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod martinozz » pon 02. led 2012 13:39:09

No abych byl upřímný tak tady na Jihu jsou maskáče bezi obyvatelstvem poměrně rozšířeným pracovním oděvem (když člověk jde do lesa tak každej druhej kdo čistí les je v nich), pohybuje se v nich i docela dost houbařů. Bydlím v Č. Budějovicích a když si vezmu jak se tu (a poměrně často) pohybují airofťáci tak si myslím, že bych prošel i skulometem skrz město v poho (respektive každý by si myslel, "zase jeden stěch pif-paf magorů co jdou za Mokrý". Navíc v léť je 90% čundáků a trempů v 95-tce a to včetně té něžnější poloviny lidstva. Osobně si myslím, že po VP by tu byly maskáče natolik časté, že by to tu nic neznamenalo.
martinozz
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 18. srp 2011 12:59:37

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod jirka44 » pon 02. led 2012 14:48:43

sohlasim stim že když někoho vidím v maskáčích tak mě hned napadne vojak nebo nakej airsoftak, v pripade VP priada v uvahu jedine moznost 1,řekl bych ,že po VP, se stanou lovenou zveri pro sve vybaveni,zbrane,prideli a podobne.preferoval bych spiše černe nenapadne oblečení,kapsáče + bunda+možna kanady nebo steely
jirka44
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 16. pro 2011 22:34:13

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod ocel.H » čtv 19. led 2012 0:24:42

Jsem tu sice nový ale já osobně jsem svojí výbavu pro přežití konstruoval do tradiční vojenské Olivy. je více odstínů a člověk v tom třeba v lese není tolik vidět, zároveň nevzbuzuje takové podezření jako někdo kdo vypadá jako voják.
ocel.H
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 19. led 2012 0:20:22

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Gloch » čtv 19. led 2012 8:08:24

Mám pocit, že většina lidí používá maskáče jako montérky a hodně je nosí i bezdomovci. Zřejmě by - pokud na ně člověk narazí někde venku - typoval spíše na lesního dělníka než na survivalistu. Asi záleží i na chování - nonverbální komunikaci - pokud budu zrovna něco "normálního" dělat asi nikoho nenapadně, že jsem voják.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod marish » čtv 19. led 2012 11:32:42

Co charakterizuje vojáka?
přilba
všechny/většina výstrojních součástek v jednom odstínu, typu maskáče
dlouhá palná zbraň vojenského vzezření, útočná puška, kulomet, samopal
taktické řemení a větší množství sumek
takovéto osoby ve skupině
vozidla a další technika v evidentně vojenském vzezření
"Nejhorší smrt je z vyplašení."
marish
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. kvě 2011 17:27:44

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod curiousman » úte 24. led 2012 19:30:37

Ja osobne bych sahl jedine po maskacich. Nejenom proto, ze sbiram moderni USMC a mam toho doma pomerne dost, ale minimalne kalhoty jsou nejpohodlnejsi a nejpraktictejsi cast obleceni. Sahl bych po multicamech s integrovanymi chranici kolen, na sebe asi jako vsichni termal, atd a na vrch goracovku, kterou mam v marpatu.

Cokoli maskovanyho mi prijde lepsi, nez barevny civilni obleceni.
curiousman
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24. led 2012 18:59:00

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Gloch » úte 24. led 2012 20:20:51

curiousman píše:Ja osobne bych sahl jedine po maskacich. Nejenom proto, ze sbiram moderni USMC a mam toho doma pomerne dost, ale minimalne kalhoty jsou nejpohodlnejsi a nejpraktictejsi cast obleceni. Sahl bych po multicamech s integrovanymi chranici kolen, na sebe asi jako vsichni termal, atd a na vrch goracovku, kterou mam v marpatu.

Cokoli maskovanyho mi prijde lepsi, nez barevny civilni obleceni.

Co na to SHTF Survival Q&A: A First-Hand Account of Long-Term SHTF Survival??
...if most folks look desperate, poor, dirty you need to look same, there is no need that everybody know you have good amount of food, ammo , clean cloths and everything else back at home. Look and act like everybody else....
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod curiousman » stř 25. led 2012 17:47:58

Gloch píše:Co na to SHTF Survival Q&A: A First-Hand Account of Long-Term SHTF Survival??
...if most folks look desperate, poor, dirty you need to look same, there is no need that everybody know you have good amount of food, ammo , clean cloths and everything else back at home. Look and act like everybody else....

Tj ale to az v pripade celkoveho nedostatku. V prvnich dnech/tydnech/mesicich (samozrejme v zavislosti na typu VP) bude obleceni vsude dostatek, neli prebytek. Cili nikdo mi moje pekny kalhoty zavidet nebude, kdyz jich jsou plny obchody...
curiousman
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24. led 2012 18:59:00

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod sahaw » stř 25. led 2012 17:52:20

To je pravda. Nez vsechno vietnamci vyprodaji,tak utece hodne casu. Pry maji obrovska skladiste a obchody jsou na kazdem rohu.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Tommy-K » čtv 26. led 2012 15:08:13

Tak si myslím, že spíš než oblečení, vám bude záviděna ostatní výstroj a zbraně které budete mít u sebe, oblečení by mohlo být nápadné spíš když mezi lidi přijdete s nažehlenými puky na kaťatech,když oni jsou v cárech a špinavý. Nemyslím, že je jentak někdo schopný rozeznat že máte na sobě originál armádní maskáče za balík, nebo kousek šitý ma východě,nebo od nějaké firmy vyrábějící levnější oblečení pro airsofťáky, dneska se i ty levné snaží co nejvít vypadat jako jejich originální předloha a nosí to kdejaký strejda. Myslím si,že spíš než o maskovací vzor jde o to jak se umíte maskovat vy sami, jak splynout s davem, pokud půjdete z venku do města,kde to bude vypadat hodně bídně čistí, s nažehlenou košilí a s velkým báglem, ze kterého kouká hlaveň kvéru a visí z něj věnec buřtů, říkáte si o malér :-) Venku mi problém oblečení a možného rizika nepřijde tak palčivý,určiře bych se oblékl v nenápadných barvách,ani by to maskáč nemusel být, ve městě by se čnít z hladového davu mohlo vymstít snáze
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod End » pon 20. úno 2012 16:55:51

nechapu jak to myslite proc ne moderni maskace ze to pritahne pozornost treba ceske vz.95 je velice kvalitni woodland maskovani nebo nemecke bw ale to spise podzim... jinak se vsim souhlasim
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Tommy-K » pon 20. úno 2012 22:53:11

Možná ti lépe odpoví autor,ale spíše je myšlené,že když po VP vyrazíš v komplet nějakých maskáčích mezi lidi budíš spíše pozornost a podle mě ne ani tak z důvodu toho maskování jako takového,v maskáčích dnes běžně chodí kdejaký tatík, ale že si ostatní řeknou, hele na něj army obleček za x tisíc, pěkná výbava, co kdyby sme se koukli co má pěkného v kapsách(řečeno nadneseně,mluvím o době po VP).Takhle vybavený člověk se prostě může dostat do hledáčku lidí kteří by rádi měli to co on pokud to,že má, dává moc na odiv. Nejlepší maskování je vždy splynout s okolím, když se budeš mít potřebu maskovat v terénu a být nespatřen využít v maximální míře okolní materiál jako jistě správně navrhuje pan Halouzka,ale někde kde potkáš lidi a věř že to je v podstatě všude,je lepší nevybočovat,když oni budou jako trhani,buď také tak. A tomu lépe odpovídá oblečení v přírodních barvách,které je nenápadné dostatečně na to abys ho využil jako základ případného maskování v terénu a zároveň při setkání s lidmi nevypadal jako G.I.Joe.
No zrovna vz. 95 je u nás řekl bych až demaskující. Už kvůli tomu ,že je "naše" a každý je na ní docela citlivý co se týče rozpoznání,o tom vzoru nemluvě,ne všude k našim podmínkám sedí(tady je pak velký prostor pro to přizpůsobení se okolí samozřejmě). Samozřejmě je mám také,jsem s nimi spokojen jako s oblečením na ven a nijak mi normálně nevadí :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod jimmyjazz » úte 21. úno 2012 10:57:46

2 End: mam na mysli to, cemu lide venujici se preziti v prirode ci vojaci rikaji 'tacticool'. Tento pojem zahrnuje vsechny ty co si za xyz (desitek) tisic nakoupi nejmodernejsi maskace s digitalnim vzorem, drahe noze, goretex obuv apod. Proste vic daji na zjev nez na funkcnost. Pokud takoveho cloveka uvidi tlupa lapku, tak pro ni bude jednoznacne lakavejsim cilem nez clovekem v sepranem 'jehlici' (pro neznale: maskace CSLA vz. 60). Dale, clovek v maskacich muze byt automaticky povazovan za vojaka a tudiz se nechtene stat cilem pro pripadne odstrelovace nepratelske armady. Proste ja osobne bych si na sebe maskace po VP nevzal. Neco v prirodnich barvach (hlavne ne nic cerneho, clovek se az divi jak cerna demaskuje) a pres to hejkala (http://www.e-army.cz/hejkal-oblek-maskovacI-e31/ - napriklad) - to je moje volba.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod dracekvo » úte 21. úno 2012 11:18:02

Pořád je tu možnost si přes maskáče natáhnout pracovní kombínézu a začít se maskovat až to bude potřeba.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Ghost » úte 21. úno 2012 20:08:43

Maskáče asi nikdy....spíš šedavá hnědá a nebo nějaká zelená barva..vše v kombinaci s černou...a to že budu vidět v lese?... .... ... ale jděte ;)
ke každému cíli vede nejen 1 cesta
Ghost
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 15. úno 2012 0:03:05
Bydliště: Táborsko

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod shinobi » pon 16. dub 2012 15:48:07

Zdar, mám dotaz k hejkalu - je sice super, ale "snipeři" jsou ve válce nejvíce nenáviděnou složkou. A asi v tom moc nepůjde utíkat skrz hustý les, křoví, stavební trosky, apod. ? Nebo se pletu ? Jelikož ho nemám, ptám se těch, co mají a používají ?
shinobi
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. dub 2012 14:07:56

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod morton » pon 16. dub 2012 19:30:36

Riziko použití maskovací uniformy bude na jedné straně záviset na roli jakou sehrají ozbrojené síly před VP a jak je budou ostatní přeživší vnímat, zda si zachovají přízeň a podporu, nebo budou nenáviděné a pronásledované na druhé straně také na tom, k čemu je budu chtít použít a co tím budu chtít získat. Jednoznačně bych byl pro mít, alespoň jeden maskovací komplet, protože situace, že budu po VP potřebovat provádět některé činnosti v terénu skrytě mi přijde hodně vysoká. Jednou jsou udělané, aby maskovaly, tak proč se této schopnosti vzdávat a nenaučit se jí, určitě se bude hodit. Nevolil bych vzory používané AČR a PČR. Barvu základního vybavení bych volil také v přírodních barvách, olivová, písková, hnědá, vyhnul bych se černé, právě z toho důvodu, aby šla výbava v terénu lépe odložit, skrýt a zamaskovat.
Pro maskování mezi lidmi, samozřejmě platí taktika nevybočovat z davu, což si myslím, že by nebylo tak těžké provést, protože určitě každý bude mít nějaké civilní oblečení, které bude běžně nosit. Případně se dá třeba místo blůzy uniformy obléct mikina s kapucí, nebo jinak zkombinovat maskáče s civilním oblečením a vojenský vzhled tak narušit. Také bych zvážil, zda přibalit nějaké tričko jasné barvy, pro ulehčení práce případným zachráncům, kteří by mě hledali, ale to by hodně záleželo na konkrétní situaci. Pokud bych to tedy měl shrnout, tak bych si zabalil jeden komplet maskovací uniformy doplněný o nepromokavé civilní oblečení, aby se to dalo kombinovat na ven, do města a špatného počasí. Přičemž civilního oblečení by mělo umožnit skryté nošení zbraně.
morton
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned 01. dub 2012 18:45:43
Bydliště: Plzeň

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod iviak » ned 06. kvě 2012 10:31:26

Ja by som to rozdelil podľa prostredia,

Urbanistické prostredie (rozumej mesto)

Čo sa mňa týka, tak maskáče vnímam ako hubára, alebo trampa. lenže po VP by som to asi rýchlo zmenil. Tí čo píšete že by ste to vymenili za niečo iné, v čiernej, olivovej šedej, hnedej khaki farbe, je podla mňa hlúposť. Všetky tieto farby sú vojenské, mojím riešením čo sa obliekania týka by boli rifle, bagandže a farebný sveter s véčkom (dokonalé urbanistické maskáče), nie je to o nič menej praktické, v meste nepotrebujete toľko vecí u seba (vo vreckách nohavíc) ako niekde vonku, ale zaručuje to že vás nikto nezaradí do military skupiny, alebo si vás nepomýli s niekym dôležitým, takže ľahšie splyniete s davom.

Vidiek (rozumej les, príroda)

Tu by som natiahol monterky, patrične spraté a zasvinené od blata už plnia funkciu maskáčov :). Monterky majú už dosť vreciek na všelijaké potreby a s batohom na chrbte budete vyzerať ako nejaký robotník a nie ako vojak.
Ten kto obetuje slobodu v mene bezpečnosti si nezaslúži ani slobodu, ani bezpečnosť
B. Franklin
iviak
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 04. kvě 2012 18:04:44

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Lucius » ned 06. kvě 2012 11:16:11

viz. iviak - ono to lze aplikovat asi obecně, aniž by se muselo hlídat oblečení... tzn. je jedno, jestli budu po městě/lese/louce pobíhat v maskáčích nebo montérkách, ale zásadní podle mě je, jak to oblečení bude vypadat a co všechno budu mít na sobě. Pokud bude zářit čistotou a pravidelnou udržbou, budu mít naditou taktickou vestu a na zádech krosnu, z které mi budou vypadávat plechovky a bůh ví co ještě, je téměř 100% jisté, že budu přitahovat pozornost... ale pokud půjdu v očividně déle používaném oblečení, špinavém, někde zalátovaném a jen v nutné výstroji, tak je úplně jedno, jestli to budou maskáče nebo montérky... nehledě na to, jak zde již někdo psal - dneska má maskáče každý blb (jako dítě jsem měl i pyžamo s maskáčovým vzorem ;) ) a po VP si myslím, že jedno z prvních, co inteligentní drancíři vezmou útokem, budou různé army a airsoft shopy - to budou mít maskáče skoro všichni...

Ale zásadní otázkou podle mě je vzor maskování - tam totiž půjde o druh a rozsah VP. Mít na sobě používaný vzor může být docela nebezpečné ze strany státních (či poststátních) orgánů (hlavně armáda či její zbytky - nakládání s případnými dezertéry), ale ne jen a pouze českých vzorů, ale i vzorů okolních států - modelová situace = celoevropský VP a po českém venkově, který střeží jednotky č. armády, se promenáduje týpek v kompletní výbavě bundeswehru ;)
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod iviak » ned 06. kvě 2012 13:38:12

Samozrejme že nebudem chodiť nabalený veľkou poľnou, ja som v tomto minimalista a čo sa mi nezmestí do tohto: http://www.bushman-outlet.sk/media/cata ... ssie_1.jpg
(alebo niečoho podobného) tak to nepotrebujem... väčšinou a potom improvizujem. Teda aspoň v meste,kde sa dá prežiť x-y spôsobmi

V prírode už samozrejme potrebujem niečo väčšie (stan spacák sekera...) a tak je to (v prípade núdze) deka (na spanie) v ktorej to mám zabalené veci, zrolovaná a konce zviazané špagátom... alebo je to nejaký turisticý batoh, ale aj ten je skôr prázdny ako plný. :)

Do týždna popíšem podrobnejšie ako som to myslel.
Ten kto obetuje slobodu v mene bezpečnosti si nezaslúži ani slobodu, ani bezpečnosť
B. Franklin
iviak
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 04. kvě 2012 18:04:44

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod Rase » ned 06. kvě 2012 14:05:14

Co se maskáčů týče, měl sem před pár dny na Majálesu oblečenou blůzu Tropentarn (pod ní ostře modré tričko a černé kalhoty). Z blůzy sem samozřejmě odpáral buršácké vlaječky, které bijí do očí. Překvapilo mě, jak na tuto vojenskou blůzu všichni reagovali. Všem kamarádům a kamarádkám se líbila a to dokonce i lidem, kteří maskáče nesnášejí (což mi sami řekli). Kupodivu sem nepohoršoval ani důchodce (spíš naopak), kterým klasická zelený flecktarn připomíná válečné útrapy. Vysvětluju si to tak, že se nejedná o klasický zelený maskáč, který vás kopne do oka, ale lze ji snadno zaměnit s košilí s netradičním potiskem (military vzory se prodávají i ve značkových obchodech). Tropentarn je tedy z mého pohledu velice dobrá volba, jen je třeba zůstat jen u jednoho kusu oděvu a pod blůzu si dát nějaké, barevně odvážné triko (když sem pod blůzou měl triko hnědé, připadal sem si sám dost militérně = blbě).
Patrně namítnete že Tropentarn je maskovací vzor, který je pro naše podmínky nepoužitelný (v lese vám moc nepomůže), ale přeci jen je z příjemného materiálu a nejedná se o pitomou mikinu nebo blůzu od montérek, které hned roztrháte při prvním kontaktu s větví (idealizujete si montérky). Navíc představa běhat po VP v montérkách je směšná - patrně montérky nenosíte, jelikož modrné montérky dnes nenosí ani dělníci (nosí se nejčastěji červené). Hodně dělníků ale nosí i kalhoty se vzorem flecktarn (jsou z pevného materiálu, v zimě hřejí a v létě chladí). V potrhaných, zalátaných monterkách a vojenským batohem budete jen za blbce, když všichni ostatní budou mít na sobě maskáče...
Pokud přijde VP tak osobně zvolím věci ve kterých se cítím příjemě. Normální tmavé kalhoty, pevné boty a vojenskou blůzu (pod ni nějaké tričko nebo mikinu ke krku). Důkležité je mít jen jeden vojenský díl oděvu, maximálně nějaký menší doplněk, jinak budete za "vojáka", čemuž se všichni snaží vyhnout. Zajímavou volbou může být i švýcarská bunda vzor 70, která má mnoho kapes a barevně je velice netradiční (lidi na ni taky reagují poměrně dobře - nosí je i rybáři).
Brzy by mi měla přijít i švédská blůza M90, tak ji někdy zase vyzkouším mezi lidma - celkem se na ni i dost těším.

Obrázek
Rase
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. bře 2012 20:11:58

Re: Maskovací vzor – zbytečné riziko?

Příspěvekod iviak » ned 06. kvě 2012 15:26:51

:) Tá bunda vyzerá dobre.
Nemal som na mysli tie komunistické modré - Ježkovy voči, kto by to nosil? :D
myslel som takéto niečo http://www.manutan.sk/monterkove-nohavi ... 51720.html (prvý link čo mi to vyhodilo, žiadna reklama) - a len tak sa nepotrhajú. Monterky nosím keď musím, aj keď môj pohľad je taký že pokiaľ to nie je k obleku, tak sú to monterky :)
S tým jedným dielom vojenského odevu je to pravda, to ma nenapadlo...
Ten kto obetuje slobodu v mene bezpečnosti si nezaslúži ani slobodu, ani bezpečnosť
B. Franklin
iviak
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 04. kvě 2012 18:04:44

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Oblečení a obuv

cron