Vše, co dělá randál a zabíjí živé tvorečky. Palné zbraně, kuše, luky, bolaso, tomahavky a jiné hračky.

Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod Vladius » čtv 26. led 2012 23:06:44

Původně komentář ke knize Milana Halouzky. Avšak se nám to nějak rozrostlo:

Artifex by si jistě smlsnul na doporučení používat tlumič (pokud v roce 2005 nebyly povoleny) a tvrzení:

„Záměrně jsem vynechal mechanické zbraně jako kuše, luky, praky a historické střelné
zbraně na černý prach apod. Moje zkušenosti s těmito zbraněmi jsou veskrze špatné. Jsou to
zbraně rozměrné, těžko skladné, s nízkou mobilitou, účinností a přesností. Jakákoli, i ta
nejobyčejnější pistole, tyto zbraně mnohonásobně ve všech parametrech předčí.“


Ale to už bych dál neřešil, jsou to jen další a další záminky pro „Holy Wars“. Přečíst se to dá, ale moje čítanka to nebude.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod alive » pát 27. led 2012 6:49:36

se zbranemi typu kuse, perkus apod. ma naprostou pravdu. Mluvi o tom, az to tu knikne, ne o nedelnim odpoledni za barakem v lesiku ci na strelnici...Kuse i predovky jsou velke, nikam s tim nedodjes...ani kolem baraku s tim nemuzes behat, aniz bys nevzbudil pozornost...Perkus je sice dobra vec...sest ran mas jistejch...do te doby, pokud bude teplo a slunicko. Zkus udrzet v zime venku funcni perkusku alespon tejden...
alive
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 25. led 2012 9:20:50

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod Artifex » pát 27. led 2012 7:28:48

alive píše:Kuse i predovky jsou velke, nikam s tim nedodjes...
Perkus je sice dobra vec...sest ran mas jistejch...do te doby, pokud bude teplo a slunicko. Zkus udrzet v zime venku funcni perkusku alespon tejden...


Tady máš dokonce několik hloupostí:
a) šestiranný perkusák je na ZP, bez něj maximálně dvouranný, kdo má ZP si pochopitelně vezme něco lepšího
b) perkusní puška je stejně těžká jako ostrá puška i co se týče přesnosti tak jsou na tom stejně, nevýhoda je pomalé opakování střelby, když se puška správně nabije, je přesná a účinná, na lov naprosto OK.
c)Perkusáky jsem měl nabité různě dlouhé doby, od pár dnů po pár let, byl jsem s nimi ve sněhu, ve vlhku a všude možně a pokaždé vystřelily spolehlivě, jde o to UMĚT nabít a ne o tom teoretizovat, dobře nabitá perkuska vystřelí i po vyndání z vody. To, že to 90% perkusářů neumí, neznamená že to nejde. To ale nevyčítám Tobě ale autorovi který očividně také nemá zkušenost s perkusy. Léta na nich visely životy lidí a musely fungovat spolehlivě, teď, jelikož jsou perkusy bez ZP tak si je spousta lidí koupí naprosto bez know-how a pak je ani nezíská a zbraně se zbaví protože při jejich manipulaci není přesná, spolehlivá a pravděpodobně ani bezpečná. Toto níže je typický příklad, puškou prošlo jen pár výstřelů a majitel ji odsoudil a prodává pod cenou. Nekoupil bych ji protože bude pravděpodobně vymlácený vývrt na ústí a puška tedy NEODBORNOU MANIPULACÍ ztratila přesnost.
Obrázek
Je spousta typů hloubek a stoupání vývrtů, spousta typů střel a jen některé kombinace se k sobě vzájemně hodí, některé střely se musí nabíjet přes flastr, některé přímo, některým chutná expanzní, jiným kompresní střela, dalším zase kulička nebo čistě jen ogivál s mazacími drážkami. Každé střele a vrtání pak vyhovuje jiná navážka prachu a každému prachu zase jiná zápalka. Toto je u zbraní na jednotný náboj vyřešeno jednotným nábojem a CIP/SAAMI standardy.(pokud ale třeba člověk chce hodně přesnou pušku, i tak musí laborovat se střelivem které jí nejvíce chutná) Dokud toto člověk nezjistí, nenačte, nebo mu to někdo nepředá, pak je zbraň nespolehlivá, jakmile toto všechno člověk ví, i nabití pušky po výstřelu je otázkou do 20s při troše cviku. Kuše bych počítal jako hodně spolehlivé zbraně, dokonce si myslím že cca stejně jako palné, nejpravděpodobnější je prasknutí tětivy a ta se dá nést náhradní. Opět bych hlavní nevýhodu neviděl nepřesnost nebo nespolehlivost ale pomalost.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod Artifex » pát 27. led 2012 7:37:03

Když pomineme debatu o vhodné střele, navážce prachu a tak... Prostě, máš před sebou plnou dávkovací prachovnici, výstřely zašpiněný perkus který chceš nabít na delší dobu s nabíjecí tyčí k ní přoloženou, zápalky které si rozumí s prachem a pytlík vhodných střel (ogivál s mazací drážkou ráže 11,3mm)... Jak bys vyčistil a nabil perkusní pušku ráže .45 pro delší nošení? Tak aby Ti vydržel dlouhou dobu střelbyschopný. To že jsi tvrdil že bys nosil šestiraňák svědčí o tom že nemáš ZP a tedy jsi jako každý člověk 18+ co si můžeš koupit perkus a někdo hodný Ti připravil sadu ke střelbě aby to střílelo dobře. Napiš mi postup jak bys pušku vyčistil a pak následně nabil a já Ti hned řeknu kde jsi udělal chybu a proč Ti to po týdnu nevystřelilo.

Vidím jednu velikou výhodu po VP ohledně perkusu: Není potřeba skladovat nic kromě nakoupení pár desítek kilo olova což není drahé a dostatečný počet krabiček zápalek. Střely se vždycky odlijí do kokily a prach se dá vyrobit a nagranulovat na vhodnou velikost zrn doma. Suroviny tu budou vždy, už jsem tu cosi o černoprachu psal pokud si dobře pamatuju. Je to prostě zbraň kterou si teď může koupit každý v jakémkoli množství, je dobré s ní umět.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod alive » pát 27. led 2012 12:03:35

Asi jsem se spatne vyjadril...nepolemizuju o tom, zda je perkus presny, nebo ucinny apod...Jen je proste podle meho nazoru jednodussi opatrit si samopal. (mluvim samozrejme o stavu vztahujicimu se k tomuto tematu, tudiz neresim dostupnost,cenu a legalnost...) Perkusni puska je na noseni vetsi nez treba vz.58,61...o rychlosti strelby nemluve...to same pistole vz. perkusak...Na lov je to samozrejme jedno...krom hluku. Dlouha .22 Mg s tlumicem bude na pytlaceni urcite vhodnejsi. :-) Mas jiste pravdu, ze na perkusech driv zaviselo vsechno...jeste pred nema byli kyje...ale proste doba jde dopredu..:-)

To same kuse, jsou super, taky jednoho Barnetta mam...ale je to velky a pod kabat to neschovas. Ucinek je omracujici...prebijeni pomale.

Netvrdim, ze jsem odbornik na perkusy...i kdyz jsem jich par v ruce mel...pekna hracka, ale proste si myslim, ze pro pripad Velkeho kniku je vhodnejsi se opatrit necim modernejsim.
(mimochodem ZP mam cca 20 let, II. tridu a trenera v Combatu, takze sice nevelke, ale nejake zkusenosti v tomto oboru mam )




Artifex píše:Když pomineme debatu o vhodné střele, navážce prachu a tak... Prostě, máš před sebou plnou dávkovací prachovnici, výstřely zašpiněný perkus který chceš nabít na delší dobu s nabíjecí tyčí k ní přoloženou, zápalky které si rozumí s prachem a pytlík vhodných střel (ogivál s mazací drážkou ráže 11,3mm)... Jak bys vyčistil a nabil perkusní pušku ráže .45 pro delší nošení? Tak aby Ti vydržel dlouhou dobu střelbyschopný. To že jsi tvrdil že bys nosil šestiraňák svědčí o tom že nemáš ZP a tedy jsi jako každý člověk 18+ co si můžeš koupit perkus a někdo hodný Ti připravil sadu ke střelbě aby to střílelo dobře. Napiš mi postup jak bys pušku vyčistil a pak následně nabil a já Ti hned řeknu kde jsi udělal chybu a proč Ti to po týdnu nevystřelilo.

Vidím jednu velikou výhodu po VP ohledně perkusu: Není potřeba skladovat nic kromě nakoupení pár desítek kilo olova což není drahé a dostatečný počet krabiček zápalek. Střely se vždycky odlijí do kokily a prach se dá vyrobit a nagranulovat na vhodnou velikost zrn doma. Suroviny tu budou vždy, už jsem tu cosi o černoprachu psal pokud si dobře pamatuju. Je to prostě zbraň kterou si teď může koupit každý v jakémkoli množství, je dobré s ní umět.
alive
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 25. led 2012 9:20:50

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod Artifex » pát 27. led 2012 12:24:51

Áha, tak to se omlouvám, myslel jsem že nemáš ZP kvůli tomu lapsu s "šestiraňákem" ale chápu že to každý nemusí vědět, jednu dobu v 90 letech byly všechny perkusy bez omezení počtu výstřelů bez ZP tak Ti to asi utkvělo z té doby. (doporučuji si ale znovu prostudovat zákon, třeba na zbranekvalitne.cz , změnilo se tam toho docela dost od předchozí legislativy, já to pro jistotu sleduju protože jak se říká, neznalost zákona neomlouvá a PČR toho poslední dobou docela často využívá, neupozorní na chybu, v klidu si skutí přestupek a jakmile se najde druhá hloupost, zbrojáček letí do skartovačky, pár takových případů v okolí jsem zažil)

Pokud jde o spolehlivost, sám také mám sa58,sa61 a spoustu dalších od opakovaček až po pistole a užitnost je jinde, třeba ale na lov mi přijde perkus lepší už z důvodu levnější rány a dosti času, když jde o život, nebudu litovat těch 5 samopaláků v nepříteli které šly ze zásob ale tam je to tak, že nepřítel má výhodu, on si vybírá místo a čas útoku, Ty ne a musíš využít všechny prostředky. U lovu naopak Ty jsi "útočník" takže na skolení zvířete máš všechny výhody po ruce takže si myslím že by měla stačit jedna rána perkusem (který v měkkém olovu má nádherné deformační účinky, viz níže s vysvětlivkou), případně druhá rána perkus pistolí na dostřel.
Tu jsou ty slíbené deformace měkkého olova, perkusní střela nepotřebuje vůbec dutinku nebo řízené deformační zóny, všechy střely jsou .45, dvě uprostřed nevystřelené, zbytek vystřelený dokonce z krátké 3' hlavně! Nalevo 18gr prachu, napravo 22
Obrázek

Prostě abych to shrnul, záleží co za průser nastane, pokud nás vláda předtím stihne odzbrojit, jedině perkusy nejsou registrované a zůstanou nám schované, je dobré s nimi umět zacházet, i z toho důvodu mám doma krom jiného dva GG derringery, jak na hraní tak "co kdyby", je to skladná a účinná pistolka.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Milan „MILLI“ HALOUZKA: Mýty a omyly v survivalu...

Příspěvekod alive » pát 27. led 2012 12:27:50

Neomlouvej...jak jsem psal, v perkusech odbornik nejsem, a mas pravdu, jak je to s perkusy a novelizaci zakona nevim...nezaji me to...
Ale jinak si myslim rozumime..:-)
alive
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 25. led 2012 9:20:50

Re: Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod Artifex » pát 27. led 2012 13:02:51

Také si myslím že nejsem odborník, snažím se zajímat o všechny systémy zbraní a docela mne poslední dobou začíná mrzet že všechno je na stejné brdo, pár kombinací stále stejných funkčních prvků jak na krátkých tak na dlouhých zbraních, pryč je vynalézavost konce 19 století v pistolích a válečných období v samonabíjecích/automatických puškách.
Co mne zaujalo v poslední době za systém je třeba kraťásek Boberg XR9 s prodlouženou hlavní a umístěním zásobníku až pod komoru:
Obrázek
Tento systém byl ale opět použit už tuším u 2 typů pistolí na přelomu 19/20 století
To samé se týká renesance rotací uzamykaného závěru u Kuracinovy K100vky kterou prezentuje jako původní koncept, tento systém ale byl dávno použit už u modelu Steyr 1912, rozborný systém zase od Makarova PM který ho převzal od Walthera PP a tak dále.
Zajímavá je až velice nepřehlédnutelná podobnost systému rozborky M16 vs sa61, tedy dělení hlavně na upper ve kterém se pohybuje závěr a je k němu přidělána hlaveň a lower který obsahuje bicí ústrojí (spoustu konstrukčních věcí mají tyto zbraně ale odlišných a taktéž originálně řešených), co je ale zajímavé k podotknutí je to, že obě vznikly ve stejné době a obě nastoupily do služby v r. 61. Náhoda? Prostě konstrukce a uplatnění, to je něco pro mne, trošku jsem se teď nechal unést O:-)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod alive » pát 27. led 2012 16:18:44

Artifex píše:Také si myslím že nejsem odborník, snažím se zajímat o všechny systémy zbraní a docela mne poslední dobou začíná mrzet že všechno je na stejné brdo, pár kombinací stále stejných funkčních prvků jak na krátkých tak na dlouhých zbraních, pryč je vynalézavost konce 19 s.....


Covece nevim, jiste hezke...ale prijde mi, ze cim vic soucastek, tim vetsi moznost nejake poruchy...jsem spise zastancem co nejjednodussich konstrukci, klidne na ukor napr. rychlosti strelby...co mam nejradej (asi z nostalie, moje prvni..:-) je poctiva stara CZ 50...mam povedenej kousek, naprosto presna a naprosto spolehliva...(po drobnych upravach)
alive
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 25. led 2012 9:20:50

Re: Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod Artifex » pát 27. led 2012 21:21:41

CZ 50 mám také, ještě ze Strakonic, funkční a spolehlivá z roku 52, tedy z konce výroby (s ražbou přejímacích značek NB 52 na pažbičce) Tehdy kompletovali ze skladů co se dalo takže v mé 50tce je na vhodný průměr ostrouhaná hlaveň na 7,62x25náboj ze sa vz 26 (4-drážkový vývrt). Komora je normální Browningová a nejedná se o opravu, je původní. Tehdá se na nějaké CIP normy nehrálo takže díky o pár setin milimetru těsnějšímu vývrtu se střela překalibruje, pořádně zařízne do drážek a musím říci že jak CZ50tky docela vynikají přesností, ta moje exceluje.
To ale nic nemění na tom že jsou z bláta, na té zbrani je to vidět, jsou vidět roztemovaná místa na kontaktech a konstrukce je spíš zprznění walthera PP což ale bylo požadavkem MV při výrobě této zbraně. Každopádně je to mazel a z domu nepůjde, tu je video chodu zpomaleně z minulého roku: http://www.youtube.com/watch?v=ox0jZghxsPg
Pokud bych ale měl volit něco v tomto systému, vezmu buď původní PPK (nevadí mi střílet z menších zbraní) a nebo pak Makarova PM 63, 50ku i když se na ni můžu spolehnout tak moc nenosím, nejčastěji je to z tohoto systému CZ82 což je zase pro změnu překopaný Makarov
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod Racoon » ned 28. kvě 2017 10:04:25

Mám dotaz spíše Artifexe, ale rád bych slyšel i víc názorů. Jak nabíjíte perkusní zbraně na delší dobu? S perkusními zbraněmi jsem začal teprve nedávno a ze všech zdrojů jsem vyčetl že se zbraň po střelbě vyčistí a nakonzervuje olejem, ale když se jde střílet znovu, musí se pár výstřely bez prachu (jen se zápalkou) protáhnout zátravka, jinak prý zbraň skoro určitě nevystřelí. Jak zajistíte aby byla zbraň dobře zakonzervovaná a zároveň připravená ke střelbě např. po roce?
Racoon
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 09. bře 2013 18:52:15

Re: Moderní zbraně VS Perkusní

Příspěvekod Artifex » stř 07. čer 2017 16:34:40

Vypucovat, zevnitř pořádně dosucha a nabít. Mazivo zepředu na střele a pořádně zatlačená zápalka vzadu zakonzervují prach. Hlavně pořádně prosypat kanálky, aby byl první výstřel dobrý.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Možnosti

Zpět na Zbraně a pastí