Jste v tísni? Jde do tuhého? Potřebujete rady pro přežití? Popište své trápení zde! Jinak tu budeme kreslit černé scénáře, vymýšlet problémy a způsoby řešení a vůbec všelijak chytračit.

Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Vladius » sob 21. dub 2012 21:42:07

Víceméně vše je řečeno už v názvu. Jak se dají zvýšit šance při pádu letadla? Která sedadla jsou statisticky bezpečnější? Jak reagovat při pádu? Pojďme o tom diskutovat.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Wack » sob 21. dub 2012 23:28:24

To asi záleží na situaci na tipu letadla kam a jak padá kolik letadlo váží atd.
U velkých letadel bych řekl ze nejbezpečnější sedadlo bude někde třeba nad zavazadlovým prostorem blízko k nouzovému východu a sedadlo do uličky možná někde u ocasu letadla.( ubec nevím kde je zavazadlový prostor) :)
Kdyby byl čas se připravit tak si asi oblíknu par věci na sebe dam si přes hlavu kapuci, čepici hodím přes sebe deku cokoliv co by mě mohlo trochu ochránit.(zakuklím se) :)
Taky bych asi nekřičel ale snažil bych se spíš okysličit mozek a zhluboka dýchat.(po nárazu ho budem potřebovat)
Z opakovat si rozepnuti pásu kouknou kde je nouzoví východ ...
To je tak co mě napadlo ale ještě sem nikam neletěl takže si neumím představit jestli by to k něčemu bylo :)
Wack
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 06. dub 2012 18:19:03

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod dracekvo » ned 22. dub 2012 15:54:27

U letadla je to jednoznačně v oblasti křídel, protože tam je konstrukce nejpevnější. Někde jsem to četl.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Artifex » ned 22. dub 2012 16:19:20

... ale taky nejhořlavější. V křídlech bývají nádrže.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Tommy-K » ned 22. dub 2012 20:14:32

Tak statisticky nejlépe dopadá zadní část letadla,pokud myslíme velké dopravní letouny, ale není to rozhodně pravidlem, jistě jste viděli spoustu obrázků leteckých neštěstí. Co si budeme povídat když už letadlo vážně padá natvrdo dolů, je jen dost malá šance na přežití,už proto,že z letadla toho po dopadu a následném téměř jistém výbuchu většinou moc nezbude. Ale pokud budeme předpokládat jen veliké komplikace,typu nouzové přistání na vodě,bez podvozku apod,kde jsou šance rozhodně větší, myslím že před něčím takovým letadlo vypouští i palivo takže by mělo být i menší riziko výbuchu, tam bych viděl šance větší. A co bych udělal pro maximalizaci svých šancí? Určitě dobře si zapamatovat nouzové východy pokud nesedím rovnou u něj a třeba si spočítat kolik je to sedaček od mé,aby se tam dalo snáze dostat potmě,nebo když letadlo skončí břichem vzhůru, ani tak by nebyla legrace se tam dostat přes popadanou bagáž, nemluvě o dalších lidech kolem,k tomu asi bude výhodnější sedět do uličky . Během letu se doporučuje mít stále zapnutý pás, zvlášť když třeba spíte, když už nic nevyrazíte si při turbulenci zuby o sedačku před vámi:-) Oblečení bych volil nějaké pohodlné, ve kterém se dá dobře pohybovat a asi ne moc z umělých materiálů,které se při žáru rády spékají, a kdyby se letělo přes místa kde je chladno, vzal bych si na palubu asi ještě nějaký další svršek, větrovku, fleecovku,něco takového co by mohlo venku pomoct udržet se v teple. Asi velký problém by byl udržet si chladnou hlavu abych dokázal jednat správně a rychle,protože po tom dopadu o rychlost dost půjde o takovýhle zážitek asi nikdo nestojí.Ještě mě napadá, že sám netuším, jestli bych byl schopen se třeba snažit pomoci někomu jinému a tím snižovat šance své,nebo se dral k východu i kdybych při tom měl šlapat po ostatních, protože to musí být takový šok, že se neodvažuji odhadnout reakci vlastní,natož ostatních. A ač to může znít ošklivě přeci jen hrdinů jsou plné krchovy...
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Artifex » stř 25. dub 2012 17:18:28

Obrázek
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Lucius » stř 25. dub 2012 17:21:32

Nice photo :D
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Annele » ned 14. říj 2012 15:42:37

Sedadlo v letadle: nejdulezitejsi je byt co nejblize nouzovemu vychodu. Max. 4 rady od nej. Nez letadlo vzletne, zkontrolujte, kde je vychod, kolik rad sedadel vas od nej deli a predstavte si, jak byste se k nemu dostali poslepu. Najdete druhy nejblizsi nouzovy vychod pro pripad, ze by prvni byl nepouzitelny, opet si predstavte, jak byste se k nemu dostali. Nejnebezpecnejsi sedadla jsou v predni casti, zda byt ve stredu, na konci ci u kridel, v tom se vyzkumy lisi. Bezpecnejsi jsou sedadla do ulicky.
Priprava: proctete bezpecnostni manualy, poslouchejte letusky, zkontrolujte, zda mate u sedadla vestu a masku.
Vybaveni: obleceni zahalujici cele telo (rukavy, nohavice, ponozky - ne synteticke materialy), uzavrene stabilni boty, ve kterych muzete bezet. Prestavte si, ze letadlo havaruje, hori, na zemi je sklo, vy se z toho musite dostat - podle toho se oblecte. Je vhodne mit i satek/ rousku na kryti dychacich cest. Kontaktni cocky jsou vhodnejsi nez bryle.
Behem letu: kolem sebe co nejmene predmetu, ktere by pri nehode mohly zranit (treba i moblini telefon). Mit zapnuty bezpecnosti pas, na vyzvani zaujmou polohu brace.
Dojde-li k havarii, mate max. 90 vterin na opusteni letadla. Proto se vykaslete na zavazadla v overhead locket. Vesty nafukovat az kdyz jste venku z letadla.
Chovani cestujicich: vetsina lidi nebude schopna adekvatne reagovat. Jeceni a pobihani neni pravdepodobne, vetsina lidi bude nejspis sedet na svych mistech, hledat zavazadla a cekat, co jim stevardi a stevardky reknou. Cast z nich na tom bude stejne jako vetsina cestujicich a nebudou schopni situaci efektivne resit. Pokud crew nebude schopna organizovat okamzitou evakuaci letadla, chopte se toho.
Nejohrozenejsi osoby: deti, stari lide, obezni, zeny od stredniho veku vyse, postizeni.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod stepan-hawk » čtv 08. lis 2012 20:36:23

Také jsem slyšel, že zadní sedadla jsou statisticky úspěšnější pro přežití a to u všech typů letadel. Ještě lépe prý dopadají u vrtulových.

A ohledně oblečení - pokud mohu ze své pájecí praxe něco zkusit odhadnout, tak jednoznačně bavlna. Nemá tendenci hořet jako len a pro teplo je o trochu hůře prostupnější než len. A kdyžtak pod to oblečení nacpat paíry pokud musíte proběhnout ohněm a máte čas na přípravu. Ony sice mohou hořet, ale do té doby je to dobrá teplená ochrana.
Ale jestli to chcete mít za sebou rychle, tak doporučuju jednoznačně umělou hmotu. :-) S tou už jsem měl v práci jeden hezký trénink na hašení když mi to jeden..... né právě důvtipný pracovník přinesl do místnosti a ještě o to štrejchnul součástkou zahřátou na cca 600 - 700 stupňů.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Annele » pát 09. lis 2012 19:17:07

Pri padu letadla ma clovek jen ca. 90 sekund casu a cpat si papir pod obleceni a mrhat tim drahocennym casem je temer sebevrazda. Nehldede na to, ze v letadle obvykle moc papiru nebyva.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod stepan-hawk » pon 12. lis 2012 13:20:59

tím jsem nemyslel běhat po letadle a prosit: "prosím vás nemáte nějaký papír navíc? já bych chtěl zvýšit svoje šance na přežití."
Myslel jsem, že pokud mám v ruce časopis, tak si ho můžu pod triko nacpat ono to funguje i proti střepinám. Samozřejmě jen to co je po ruce. (nebo v ruce) Ne hledat všude možně. Přijde mi to lepší využití času než se držet opěrek a minutu ječet. Nebo tě napadá něco účelnějšího co tu minutu dělat? Protože po nozuziových dvěřích se stihnu podívat za pár vteřin.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Tommy-K » čtv 22. lis 2012 19:48:37

Jo mě napadá. Žádné přemýšlení co minutu dělat, ale ven, fofrem a neztrácet ani o vteřinu víc než je nutné. To bych si mohl ještě poslat textovku,ať mě nečekaj k obědu když mám statisticky až 90s času ... V tu chvíli není žádný čas, k výbuchu může dojít hned, po pár vteřinách, až budete 10metrů od letadla a zabije vás to taky, a nebo také vůbec, ale to nikdo přeci neví.
Ještě také můžete vyzkoušet verzi "Den trifidů"(kdo viděl film pochopí) aneb při prvních potížích se na toice obložit vestama a čekat jak to dopadne :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Akenai » čtv 22. lis 2012 21:22:28

Není šance přežít pád letadla. Nouzové přístaní možná. To co byla v Den trifidů, se nezdá moc pravděpodobné, protože by to chtělo mnohem víc vest. a co hlava ? A dostat jednu ránu ze stropu ? A hlavně pak opuštění letadla ? oheň a výbuch? Každopádně, já měl takový "lepší" přistání do Taifunu, kde i letušky měli nervy........ .A jak se letadlo kymácelo ve větru, tak by to nešlo dostat se k záchodu a už vůbec ne, brát plovací vesty lidem z podsedadla.
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod stepan-hawk » pát 23. lis 2012 2:19:17

Já myslel minutu během pádu letadla. Pokud hodláš otevírat nouzové dveře ještě za letu, tak to potěš pánbůh. poté co je letadlo na zemi, tak nevím zda bych se odpoutával dokud to nezastaví. pak stačí nějaká překážka a let přes půl letadla na zdraví asi moc nepřidá.

To co bylo ve dni trifidů mi přišlo jako totální ptákovina. i kdyby to tam vestama vyplnil, takho ta kinetika při pádu stejně pochroumá nemluvě o ohni. I když šance by tím asi o něco zvýšil. i když bez připoutání nevím nevím.
btw - taky vám tenhle den trifidů přišel jako sr..ka? Omlouvám se za to slovo, ale mě to tak otrávilo a to den trifidů je jedna z mých nej knížek. A ohledně VP nejoblíbenější.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Akenai » pát 23. lis 2012 10:29:17

To Stepan-hawk: přesně.

Já myslím, neměl na mysli otevírat nouzové dvěře za letu. Stejně je neotevřeš kvůli tlaku.

V letadle bude chaos, každý bude chtít opustit ledadlo co nejříve. Horší a tvrdší přistání = větší panika. Takže člověk se nedostane k exitu nějak normálně.

Jinak Den trifidů, že jsou ostatní slepí, tak to je hodně good nápad na VP.
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Tommy-K » pát 23. lis 2012 23:10:47

Ta verze z dne trifidů měla být jen k pousmání vy šťouralové,byť ne třeba nemožná, mě to v tom filmu přišlo dost na hlavu,vzhledem k tomu jak dopadlo to letadlo. Pravda kniha je skvělá a film už tolik ne.
Vy jste mysleli čas ještě ve vzduchu, já myslel až po pádu, proto sme si dobře nerozumněli, takže žádné vyskakování za jízdy jsem na mysli neměl :-) Jinak platí to co jsem sem psal už někdy v dubnu a celkem ostatní psali podobně, včetně toho že při tvrdém pádu je šance na přežití minimální.
Mimochodem jsem zvědavý až zjistí proč se nekatapultoval pilot toho havarovaného L-159, tak trochu mi spadnul těsně za humna, stačil ne moc velký kus vedle a začal bych asi litovat, že stavím dům a ne železobetonový kryt...
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Akenai » sob 24. lis 2012 1:32:45

:)

přesně, při pádu letadla nejsou moc velké šance přežít. Ale pořád je to nejbezpečnejší dopravní prostředek.

Na tu L-159 jsem zvědav. Ale důvod nekatapultování asi podle mého laického pohledu bude, že chtěl pilot se chtěl vyhnout městu, a než se "trefil" na pole tak bylo pozdě. To samozřejmě nechci nějak bagatelizovat. Problém je, že piloti nemají dostatek nalétáno, protože nejsou peníze a to ani na servis letadla. Takže to nemusel stihnout, a nebo také mohl být mimo kvůli přetížení. Potom, ČR je dost osídlená, tak je velká šance, že to vždy spadne někomu za barák. Je to pár dní, kdy v USA spadla F-22 na dálnici. Prostě, občas to padá ať už vinou pitola techniky, nebo technika. Ono bydlet v řopíku je dobrá věc, ale pak stačí jeden "blbec" který nedá přednost na přechodu....
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Pád letadla - Dají se zvýšit šance na přežití?

Příspěvekod Annele » sob 24. lis 2012 17:36:02

To neni pravda, preziti padu letadla neni nepravedepodobne, vetsinu padu nekdo prezije. Nesmite si predstavovat volny pad z vysky nekolika kilometru, v praxi vi piloti o poruse a pokouseji se nouzove pristat, nez nad letadlem ztrati kontrolu, i pote je letadlo castecne riditelne a pad se da tlumit.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Rady pro přežití

cron