Chov slepic/kurat

Příspěvekod sahaw » ned 29. led 2012 9:48:50

Moje otazka je: Je schopne kure/slepice zit jen ze zeleneho krmeni neboli travy?

Situace: Zijete v izolaci a mate jen louku plne zelene(pampelisky,trava,jitrocel atd.).




http://cs.wikipedia.org/wiki/Kur_dom%C3%A1c%C3%AD
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod Matysek » ned 29. led 2012 10:24:18

pokud bude mít dostatek prostoru, aby si mohla sezobnout i nějakýho toho brouka, slimáka či žížalu stačit jí to bude. Větší počet slepic ale potřebuje opravdu hodně prostoru, jinak za chvíli budou mít pod sebou jen vyzobanou holou hlínu a musíš dokrmovat.
Matysek
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned 19. čer 2011 16:54:18

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod Gloch » ned 29. led 2012 11:12:36

Pokud těch slepic nebude mnouho - tak celkem bez problémů. Ke krmení se dají navíc zužitkovat všechny zbytky z kuchyně - jako ohryzky, slupky z brambor, kosti (podrtit zadní stranou sekery tzv. čepcem). Co nemají rády jsou slupky citrusových plodů. Pro 4 členou rodinu klidně stačí 3 slepice. To vám během roku zaručí v průměru asi tak 1 vejce denně. Dále v případě nedostatku krmiva bych doporučoval chovat spíše některý zdrobnělý ráz slepic - hmnotnost je cca 3 x menší a tomu odpovídá i výrazně menší spotřeba krmiva na jedno vejce. Ta činí u zdrobělých asi 140 g "stravy" na jedno vejce. Hmotnost vajec přitom "velké/zdrobnělé" = 55/40g, ale u např. zdrobnělých velsumek se pohybuje okolo 50g. Ty zdrobnělé by se daly chovat i ve městě - např. na balkoně ve volieře.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod sahaw » ned 29. led 2012 12:03:27

Diky za odpovedi. Tak na 100 procent staci jen trava? Beru,ze se vzdy najde nejaky slimak a nebo zizala,kterou clovek najde a da to slepicim,aljak chodi,tak clovek muze mit smulu a nic nenajde. Kvuli ochrane je ma zavrene v klecich.

Pro mne dost dulezita otazka: Co je lepsi? Chovat slepice pro vajicka a nebo pro maso?

Existuji vyslechtene druhy,ktere bud rychle rostou a nebo jine snaseji hodne vajec.

Pripada mi,ze nejefektivnejsi je chov kvuli vajickam,ale nedokazu to oduvodnit pomoci dukazu.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod Gloch » ned 29. led 2012 12:49:16

sahaw píše:Diky za odpovedi. Tak na 100 procent staci jen trava? Beru,ze se vzdy najde nejaky slimak a nebo zizala,kterou clovek najde a da to slepicim,aljak chodi,tak clovek muze mit smulu a nic nenajde. Kvuli ochrane je ma zavrene v klecich.

Pro mne dost dulezita otazka: Co je lepsi? Chovat slepice pro vajicka a nebo pro maso?

Existuji vyslechtene druhy,ktere bud rychle rostou a nebo jine snaseji hodne vajec.

Pripada mi,ze nejefektivnejsi je chov kvuli vajickam,ale nedokazu to oduvodnit pomoci dukazu.

Nestačí jen tráva - ale jak říkáš něco si najdou dalšího, musíš jim to doplnit - např. již zmiňované zbytky stravy. Pokud budeš mít zásoby zrní - můžeš použít i to. Pokud bys chtěl chovat slepice na maso, tak bys musel mít podstatně víc krmení - to je úplně jiný způsob chovu. Pokud by byly zavřené v klecích - tak pochopitelně musís krmit také. Existuje tzv slepičí kombajn - klec bez dna, kterou popotahuješ po louce.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod sahaw » sob 18. úno 2012 10:50:12

Staci koupit si trochu pletiva a par hrebiku a uz se clovek nemusi starat cely den o ne.:)
http://www.youtube.com/watch?v=GB-AEpOt ... re=related
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod stepan-hawk » stř 21. lis 2012 11:51:37

slepice které si budou jen sbírat samy ale moc tučné nebudou. A se snášením to bez dokrmování žádná sláva taky nebude.

Ohledně menších druhů bych doporučil vlašky. na to kolik sežerou mi přišlo že snášejí dost a jsou relativně nenáročné.

A doporučuju slepice krmit i rozmlácenými kostmi. Po tom se vždycky mohly utlouct.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod Akenai » stř 21. lis 2012 23:14:19

Pokud je máš v menším uzavřeném prostoru já měl 5 slepic na 10x4 metrů, tak tam žádná tráva není a musíš krmit. Už je to delší dobu co jsem je měl, a pokud si to pamatuju tak kastrol pšenice +- týden. Ted mam slepice i kachny v jednom výběhu takže nevím co přesně žere kolik. (Kachny víc). Momentálně je mám na volno na celé zahradě. Zrní a šrot jim vydrží hodně dlouho. (10% oproti zavření) a pořád jsou na zeleným. Mám je pro radost, slepice na vajíčka a kachny na maso. Pokud jsem je měl jen ve výběhu tak hezky rostli a šli na váhu, jak jsem je začal pouštět na pastvu tak to více vyhěhali. Ale dávám jim i kukuřičný šrot, a tučné jsou i tak. Neřeším gramy, ani tu perfektní velikost a stáří na porážku.
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod Akenai » čtv 22. lis 2012 16:03:50

Jinak mám pšenici (zrní). Ale pak mám šroty: pšenice, žito, kukuřice. A pak samozřejmě co dům dá. Pro vápník (vajíčka) dostávají skořáky. Ty musí být najemno nadrcený, jinak se naučí rozklovávat svoje vlastní vajíčka. Pak je dobrý např. dát jim občas písek, kvůli vyčištění žaludku. To jim nedávám protože jsou dost navolno tak si ho najdou v trávě. A pak je dobrý jim dát např. popel na vyčištění peří. Což dostájí když mám oheň. Určitě nekupuj takové ty krmné směsi. Tam je hodně GMO. Což né že bych byl Bio freak, ale GMO opravdu nechci.

Jinak ten šrot jim míchám dohromady ale žádnou vědu z toho nedělám. Dělám to, že 50% je pšeniční šrot, 25% kukuřice, a 25% žito. Kukuřicí šetřim, protože je hodně kalorická a hodně jde na tuk. Takže zase nehci aby zvířata byla moc tlustá. Ale je to dobrý v zimě, když je velký energetický výdaj. Zrní mají v krmítku zvlášt. A hodně vody. Žádnou kaši jim nedělám,ani to nějak nespařuju. Protože je problém v zimě aby to nemrzlo. A taky je problém když je to moc mazlavé, tak se jim to lepí na zobák, což nemají rádi a jsou na něj dost náchylný. Hlavně v tom, nehledám žádnou vědu, prostě jim to namýchám, a oni si vytáhnou co je potřeba. Dědek měl jen zrní a pšeniční šrot, a taky slepice přežili.
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Re: Chov slepic/kurat

Příspěvekod martel » ned 11. led 2015 1:56:48

Stačit jim to bude. Ovšem musí to být dostatečná plocha. A žloutky budou až tmavě oranžové. V tomto případě nebrat plemena šlechtěná. Ideální by byla např.Česká zlatá kropenatka. Ona sice méně nese, ale je hodně shánčlivá a v létě se prakticky uživí sama. Ale na zimu budete stejně potřebovat zrní. Na louce bude plno hmyzu, který si sezobou. Problém bude spíš s tím, aby nesloužily za potravu liškám, kunám a spol. Jak tyhle mrchy přijdou na to, že jsou tam slepice,tak si tam budou chodit jak do kantýny.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Možnosti

Zpět na Farmaření