Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

S cim svitit

Příspěvekod sahaw » pon 30. led 2012 16:08:10

Nejdriv si musim polozit otazku. Fakt musim necim svitit? Clovek by mel v noci spat,tak neni potreba svitit. Pokud je clovek ve tme,tak i kdyz spatne,tak neco vidi,protoze neexistuje absolutni tma(zalezi,kde je). Je jasne,ze se nekdy hodi.

Tak z ceho svitit? Berme,ze svet je po VP,tak zarovky,led diody neboli ohledne vseho co se tyka elektriny je K.O.

Mam pocit,ze nejlepsi bude lihovy kahan. Urcite clovek bude vzdy potrebovat lih jako dezinfekci a vyroba podle mne neni narocna a vzdy se najde nejake spadane ovoce. http://www.tech-info.cz/palenka-destilace.html

Pak tu je olej a nebo vosk. Olej bych si nechal k jidlu.

Co je podle Vas nejlepsi ke sviceni?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: S cim svitit

Příspěvekod Vladius » pon 30. led 2012 20:03:15

Prvních 5 let (pokud beru skutečně VP a konec civilizovaného světa) tu stále budou AA články, pak olejové lampy a svíčky.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: S cim svitit

Příspěvekod sahaw » pon 30. led 2012 20:09:57

Jasne,ze clovek pojede na led diody,ktere budou cerpat elektrinu nejspis na baterie,ktere budou nabijeny ze solarni panelu a nebo z jineho zdroje. U solarnich panelu se udava az 25 let zivotnosti,tak alespon 10 let bude vse behat.
Taky beru fakt,ze moc v noci nebudu svitit. Hledam jen nejlehci reseni(abych se moc nenadrel) az led diody odejdou.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: S cim svitit

Příspěvekod Vladius » pon 30. led 2012 20:12:41

No však to píšu - svíčky z včelího vosku (jistě bude kolem dost včelařů) a olejové lampy.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: S cim svitit

Příspěvekod jimmyjazz » úte 31. led 2012 12:43:36

vrati se stredoveke a novoveke sviceni pred prichodem elektriny. Olej ci luj, vosk, smolove louce. Urcite pujde slusne dlouhou dobu svitit petrolejkami (at uz temi s knotem ci s puncoskami) nebot jako nahradni palivo misto petroleje se da pouzit nafta. Ti, jez budou dostatecne schopni, si zachovaji sviceni elektrinou.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: S cim svitit

Příspěvekod Vladius » úte 31. led 2012 12:50:06

Jaká je maximální doba skladování moderní nafty/benzínu?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: S cim svitit

Příspěvekod jimmyjazz » úte 31. led 2012 12:55:07

u nafty bohuzel velmi kratka. Co jsem byl schopen najit, tak se obycejne uvadi tak 6 mesicu. Nicmene, benzin (zvlaste nektere drazsi a kvalitnejsi typy) se da skladovat v dobre tesnicim kanystru par let. Dle meho vsak skladovani ani jednoho nema nejaky extra vyznam. Do zasoby bych spis dal par desitek plechovek petroleje, denaturovaneho lihu a par tlakovych lahvi propan-butanu.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: S cim svitit

Příspěvekod Vladius » úte 31. led 2012 12:58:25

Pravě proto jsem se ptal. Já jsem zaslechl, že rozpad začíná už po třech měsících skladování. Takže nafta moc petrolej nenahradí :)
S lihem je to jasné, ten přežije dlouho, zvlášť pokud bude denaturovaný. A co petrolej, nebo technický benzín z drogérie?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: S cim svitit

Příspěvekod Artifex » úte 31. led 2012 13:14:22

Tam si klidně udělej zásoby, to se nerozkládá nějak extrémně, v originálním neotevřeném balení na obyčejné spálení to vydrží. Ono na obyčejné spálení vydrží i ten benzin a nafta (tím myslím na podpal nebo do lampy), hořet to bude tak jak tak, tím rozkladem bylo myšleno zhoršené vlastnosti pro použití v motorech (zanášení filtrů, jiné vlastnosti detonace atd.)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: S cim svitit

Příspěvekod jimmyjazz » úte 31. led 2012 14:43:44

petrolej (v plechovkach od vyrobce barvy-laky hostivar http://www.bal.cz/zbozi/2193-petrolej/) v uzavrenem obalu ma datum spotreby neomezene.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » úte 31. led 2012 21:35:25

Já normálně už delší dobu nemohu nikde kolem sehnat normální svíčky do svícnu, ty klasické obyčejné, ne nějaké barevné ozdobné, tenoučké. Všude buď ty,nebo hřbitovní. Doma máme spoustu svícnů, než jsme se vybavili všelijakými led svítítky,tak jsme při výpadcích svítili jimi, ale když jsem chtěl koupit pár balíčků svíček tak jsem narazil.
Také jsem přemýšlel o samovýrobě, koupit pytel parafinu, stearinu, knoty a můžu si vyrábět vcelku lehce dle libosti a požadované velikosti. Když se to koupí ve velkém pytli nevyjde to tak strašně asi 27kč za kg do toho je potřeba přidat 15-25% stearinu, celkově by cena vyšla určitě lépe než u kupovaných v přepočtu na Kg. Škoda že včelí vosk už smíchaný s parafinem aby dobře hořel stojí cca 150Kč/Kg, ten i krásně voní a je to přírodnější.
Jinak nějakou tu zásobu všelijakých provozních kapalin a hořlavin doma máme.Do nafty dáváme vždy aditiva,ty i o nějakou tu dobu prodlouží její životnost, ale stejně ji raději rychle obměňujeme,držíme zásobu jen v řádu několika desítek litrů. Petrolej musím nějaký dokoupit už došel, jinak nejvíce mám asi lihu, k němu mám totiž přístup :-)
Ještě jsem si vzpoměl k výdrži benzínu. Vždycky se říkalo asi dva-tři roky pak vodnatí,radilo se filtrovat přes jelenici. Já měl doma asi 17let odstavenou motorku po otci, ve které bylo necelý půl nádrže benzínu, pak jsem ji prodal kamarádovi, ten ji během druhého dne rozchodil a na ten původní benzín jezdil. No v té nádrži musel být sajrajt strašný,ale jawka to vzala, to znamená,že i po tolika letech byl schopný hoření, dokonce schopný pohánět motorku. Překvapilo mě to tenkrát :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod Vladius » úte 31. led 2012 23:23:37

Svíčky se docela dobře shání v Ikee, tam jsou všechny velikosti, včetně nějakých velkých jak kráva, vážících přes 5Kg. A jinak asi budou k dostání přes net v nějakých designových e-schopech.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » úte 31. led 2012 23:42:38

Do ikei se asi nedostanu, ale někde na ně musím narazit určitě,nevzdávám to :-) Právě že se toto zboží přeorientovalo na čistě designovou stránku a já bych raději obyčejné,hlavně za obyčejnější cenu,když je hodlám mít do zásob. teď jsem narazil na Linteo svíčky konzumní 5Ks za 17Kč,jen neodhadnu velikost z obrázku píší jen váhu 105g, tak něco v tomto duchu,co si rád koupím ve více balíčkách, nemusí to vonět, být barevné a stát 50kč za kus, prostě jen ať to svítí :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod hnupek » úte 31. led 2012 23:57:17

len tak pre info - cital som par testov a klasicka hrobova kahanovka (ten maly kahanec v ciernom bakelitovom obale) by mala vydrzat svietit 8-9 hodin
hnupek
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 29. led 2012 14:23:41

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » stř 01. úno 2012 0:11:14

Ta svítí opravdu dlouho, to máš pravdu, používal jsem ji k osvětlení policajtů v noci když jsem kdysi chytal ryby, to je jiné kafe než čajovka,neboj na ty také nezapomínám, já jen že scháním do svícnů. Kolik přesně vydrží ty velké válcové netuším,ale dají se také koupit za nějakých 12-18kč bez toho bakelitu hřbitovního a na svícen by se napíchnout daly také.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod jimmyjazz » stř 01. úno 2012 12:02:27

2 Tommy-K> pokud mas nekde pobliz drogerii DM, tak se koukni tam. Normalni svicnove, hrbitovni aj. svicky obvykle mivaji na prodejne.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » stř 01. úno 2012 12:24:15

Zkusím se tam stavit až budu v Kolíně tam je DM ve Futuru myslím, to doufám, že se najde obchod kde nebudou jenom ty hřbitovní a okrasné, ale i konzumní obyčejné, dříve úplně běžné věci denní potřeby,které měly v každém krámku se nám tak trošku pomalu vytrácejí z pultů a člověk musí prostě víc hledat než najde přesně to co chtěl. Díky za typy:-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod Nasgol » stř 01. úno 2012 21:23:46

Když jsme u těch svíček,
tak v Brně na Vánočních Velertzích bývá tisíce stánků...

V 1 (ze 2) pavilonu mají stánek i svíčkaři... Dovalí tam se svými zásobami odněkud z České lípy a prodávvají svíčky, ne dekorační hovadiny...
A za výprodejovou cenu :), dycky si tam koupím tak 1-3kg svíček různých velikostí (jak výšky, tak šířky) a přes rok spálím :D..
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » pát 03. úno 2012 15:03:28

Tak dneska jsem si kupoval balík klasických hřbitovních kalíšků,protože mám doma už jen pár kousků a přitom sem narazil na zajímavou svíčku viz obr. Je to vlastně klasický vklad do hřbitovní lampy v průhledném plastovém kontejnerku,z takového měkčeného plastu,takže nepraskne při skladování někde v batohu.Rozměr celého je 8,5X50mm a udávaná výdrž až 1,5 dne podle podmínek. Vzhledem k tomu, že velikostně to cca odpovídá třem kalíškům na sobě věřím, že ten den celkově to vydrží svítit určitě. Koupil sem si jich několik, vzhledem k rozměrům batoh nezatíží když tam jednu dám.
Nevíte někdo zda se u těhle olejových svící při pálení uvolňuje něco škodlivého, nebo je na nich nápis používat pouze venku jen pro to že se zahřívají a mají být na nehořlavé podložce?
Přílohy
vklad.JPG
vklad.JPG (26.43 KiB) Zobrazeno 17445 krát
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod dawe » pát 03. úno 2012 15:23:38

našel jsem pěkný nápad s lucernou:
http://www.lanternnet.com/Merchant2/mer ... ry_Code=DL
svítí a vaří :)
dawe
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08
Bydliště: Plzeň

Re: S cim svitit

Příspěvekod hnupek » sob 04. úno 2012 10:27:54

Tommy-K píše:Nevíte někdo zda se u těhle olejových svící při pálení uvolňuje něco škodlivého, nebo je na nich nápis používat pouze venku jen pro to že se zahřívají a mají být na nehořlavé podložce?


pri kazdom spalovani sa uvolnuje CO, preto treba vetrat.. je to zakerny plyn bez zapachu a otrava prechadza fazami unavy, bolesti hlavy az po bezvedomie, takze je to zakerne. bezne to pocut v spravach, uduseni ludia v kupelni od bojlerov a pod. takisto odporucaju vetrat pri pouziti roznych varicov a pod. sviecka je sice maly plamen, ale clovek nikdy nevie - a radsej obcas vyvetrat a byt zivy a v zime ako mrtvy a v teple
hnupek
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 29. led 2012 14:23:41

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » sob 04. úno 2012 16:07:30

Ano, to je mi jasné, že se spalováním uvolňuje CO2,a že větrat je potřeba vždycky při manipulaci s ohněm v uzavřeném prostoru. Jedna svíčka mě v místnosti naštěstí jentak rychle neotráví i když už nad 5% koncentraci ve vzduchu tělo reaguje závratí.Třeba v takovém malém iglů,či záhrabu je to ale hodně důležité vzhledem k malému množství vzduchu,které je vevnitř Spíš sem myslel, zda se do nich nepřidávají ještě nějaké látky,které mohou být při spalování ještě toxičtější,nebo zdraví škodlivé, protože sem nenašel jejich přesné složení. Jinak větrám samozřejmě vždy :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod sahaw » sob 04. úno 2012 16:08:59

MYslim,ze myslel Oxid uhelnaty,ktery se znaci CO.

CO - Oxid uhelnaty - silne jedovaty
CO2 - Oxid uhlicity
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: S cim svitit

Příspěvekod Tommy-K » sob 04. úno 2012 16:25:54

Já to pochopil,ale nedobře napsal.Hořením ti vznikají oba, oxid uhelnatý špatným spalováním,kdy nestačí vzniknout oxid uhličitý. Zabít tě taky můžou oba :-) Buď se udusíš,nebo otrávíš a taky udusíš :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: S cim svitit

Příspěvekod Akenai » čtv 11. dub 2013 16:51:59

Petrolej klasický od firmy Severochema Liberec, takový ten v plechovce má na obalu napsanou "životnost" 36 měsíců. Ale nevím, co se s ním stane pak, pokud to není otevřený tak určitě to bude svítit i pak, i když asi méně a s větším kouřem. Mám doma někde starou plechovku asi 10 let, a myslím, že byla už i otevřená, tak najdu a uvidíme :) . Jinak 700 ml, v klasické petrolejce vydrží na 40 hodin svícení (odhad, podle toho jak velkou lampu máte, a podle intenzity svícení).
Akenai
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 14. lis 2012 23:37:46

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Tipy a triky

cron