Vše ostatní, co se pořádného vybavení týče!

Připomenutí pro ženy

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » čtv 09. úno 2012 11:31:35

Lidi, jelikož jsem ročník, který nic nelátá a nespravuje (pokud jde o to ušít historický kostým, tak nemám problém, ale spravování prádla prostě nesnáším), ponožky a spodní prádlo se vyhazuje a kupuje nové. A zjistila jsem, že taktéž to praktikují mé kolegyně i kamarádky. Takže mám jen základní nitě, pár jehel a jinak nic. Nu, nicméně, asi příjde doba, kdy se látat a spravovat bude. Připoměňte svým ženám a partnerkám zrevidovat stav šití, aby bylo dost jehel a nití, materiál na drobné opravy oděvů (zavírací špendlíky, patentky, zipy, gumy, knoflíky) apod. Neříkám, že každá na to kašle jako já, ale v mé věkové kategorii, celkem dost :-(

Dále doporučuju nakoupit klasické jádrové mýdlo s jelenem a v případě VP vyrábět tzv. "jelení sliz". Dá se v tom vyprat, když to naředím dají se tím vytírat podlahy, umýt nádobí. Jo, ještě je k tomu třeba krystalická soda (prášková dělá na prádle šedivý povlak) - je v každé drogérce. Je toho hodně (10 litrů z jednoho mýdla), je to poměrně levné a nezbare místo jako jary, saponáty, prací prášky....Sliz si vyrábím z marseillského mýdla - jsem zhýčkaná :-) a používám na praní. Ono ocet je výborná dezinfekce, ale kolik kanystrů octa a kde to všechno skladovat a prát prádlo v octě se mi moc nechce. Tohle se vyrobí kdykoliv.

http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=17659
http://rodina.cz/scripts/journal/articl ... m_kid=7242

Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod dracekvo » čtv 09. úno 2012 13:16:31

Na látání fuseklí měla babča ještě takovej ten hříbek dřevěnej.

ještě by bylo dobré se naučit jak z ovce uplést svetr.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » čtv 09. úno 2012 13:44:41

dracekvo píše:Na látání fuseklí měla babča ještě takovej ten hříbek dřevěnej.

ještě by bylo dobré se naučit jak z ovce uplést svetr.


Jo, ten hřib taky pamatuju, tím mi matka látala štrample, teda punčocháče pro nemoraváky. Zpracovávat ovčí rouno bude dobrá dovednost, proč ne. Lanolin jako vedlejší produkt se dá dobře použít na krémy, vosk proti vodě, impregnace a promaštění obuvi. Hlavně nevyrobit "žrací" svetry, to by se pak člověk mohl uškrábat. Já to vidím na přeplétání starých svetrů, rozpárat, vypárat, nastavit na jinou velikost a znovu uplést.

Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod Nasgol » čtv 09. úno 2012 14:06:50

K tomu receptu na super levný parcí prostředek, je to moc pěkné, určitě vyzkouším... Četl jsem i komentáře na tý stránce a má to skvělé ohlasy, takže jdu do toho :)

Jen to nebude zas tak super levné, když varná konvice bude muset vyvařit 10 litrů vody... Možná by bylo levnější tu vodu ohřát na kamnech (elektrika, plyn)..
Nepřemýšlel jsem nad tím hlouběji
Naposledy upravil Nasgol dne čtv 09. úno 2012 14:20:11, celkově upraveno 1
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » čtv 09. úno 2012 14:10:14

Nasgol píše:K tomu receptu na super levný parcí prostředek, je to moc pěkné, určitě vyzkouším...

Jen to nebude zas tak super levné, když varná konvice bude muset vyvařit 10 litrů vody... Možná by bylo levnější tu vodu ohřát na kamnech (elektrika, plyn)..
Nepřemýšlel jsem nad tím hlouběji


Já to dělám tak, že první litr si uvařím v rychlovarce. Když mýdlo strouhám, postavím na kamna velký hrnec, než to doustrouhám a navážím sodu, mám vodu zavařenou. Ale já dělám z poloviční várky, mám pětilitrový kyblík s víčkem. Takže 4 litry si uvařím v hrnci. Po VP budem stejně vařit na dřevě, peci nebo na otevřeném ohni. Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod sahaw » čtv 09. úno 2012 14:15:54

Ja nejdriv pojedu ze zasob obleceni. A pak po par letech budu muset prejit na opravu obleceni a pozdeji delani obleceni. MYslim,ze nejlepsi je udelat si zasoby obleceni dokud je to levne. Dat je do vakuovych pytlu a pak do sudu treba
http://www.lucerny.cz/lucerny/eshop/35- ... EL-60-x-50 .
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Připomenutí pro ženy

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » čtv 09. úno 2012 14:29:35

sahaw píše:Ja nejdriv pojedu ze zasob obleceni. A pak po par letech budu muset prejit na opravu obleceni a pozdeji delani obleceni. MYslim,ze nejlepsi je udelat si zasoby obleceni dokud je to levne. Dat je do vakuovych pytlu a pak do sudu treba
http://www.lucerny.cz/lucerny/eshop/35- ... EL-60-x-50 .


To ano, je třeba mít dostatek oblečení. Hlavně teplé. Jenže,když se mi pokazí zip na mikině, klidně si ji chytnu zicherkou a budu tu mikinu šetřit než ji vyměním za novou. Dokonce jsem při revizi oblečení na půdě objevila, že máme nepoškozené kožichy, vojenské kabáty, nádražní kabáty, tunu kožešinových čepic, rukavic. Jen to teď budu muset zavakuovat než to sežerou moli (to je vždycky naschvál, teď si pískám, že je to nepoškozené a za pár týdnu už to tak být nemusí), kožíšky by jim chutnaly. Manžel to řeší pracovním oblečením, tvrdí, že je to praktické, odolné. Takže kromě maskáčů pro všední i sváteční dny :-) tady máme montérky všeho druhu, vaťáky všech tvarů a velikostí.....a díky za tip jak mám s tou hromadou naložit, fakt to vycucnu ve vakuových pytlích a bude po problému. Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Veškeré ostatní vybavení

cron