Kde a jak bydlet

Příspěvekod sahaw » úte 24. led 2012 8:57:15

Jak mám v plánu bydlet na zahradě(vpokud možno, tak v osadě postapo), tak si pomalu zjišťují co a jak. Zatím můj mezikrok je bydlení v zahrádkářské kolonii.Beru to jako otestovani jestli skutečne zvládnu žít tak jednoduše. Často se vyklubou problémy o kterých nikdo nevěděl a to způsobí návrat do civilizace.

Chci mít představu kolik do zahrady chce investovat, protože mne vychází minimálne 400tisíc. A pokud je to pracují pár, tak měsíčně dají stranou asi 15000kč. Odhadem to jsou 3roky šetření. To jde. Problém je, když rodina usetri jen třeba 1500kč měsíčně. Háček je, ze vždy přijdou nějaké nečekaně výdaje a tak i o ty úspory přijdou a tak nikdy nenasetri na to. Jen o tom budou snít.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Evropská finanční krize

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » ned 12. úno 2012 18:01:56

Já bych si pořídil maringotku a postavil bych ji na políčko daleko od obývaných oblastí , nakoupil bych zemědělské nářadí a hospodařil na dostřel kulovnice od maringotky .
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Evropská finanční krize

Příspěvekod sahaw » pon 13. úno 2012 8:11:56

Vetisnou je to 12-25kc. Cim dal od mest,tak cena je nizsi.

Ono zas najit idealni misto je fakt problematicke.:(
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Evropská finanční krize

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 10:24:34

sahaw píše:Vetisnou je to 12-25kc. Cim dal od mest,tak cena je nizsi.

Ono zas najit idealni misto je fakt problematicke.:(

Pro sebe by jsi potřeboval tak 1 - 2 tisíce metrů - takže se vlezeš do 50.000. K tomu nějaký zahradní domek - třeba tohle http://www.mall.cz/domky-drevene/karibu ... westerland a ještě pořád nejsi na 100.000,- Kč. Všechno ostatní si můžeš dělat sám(lidská práce je nejdražší) a postupně. Třeba oblepit ten domek tepelnou izolací, vykopat sklep, studnu atd.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod Vladius » pon 13. úno 2012 10:29:38

Dotaz: Jak velký pozemek s přehledem uživí osadu 70-100 lidí? Stačí 8-10ha, nebo musí být větší?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod sahaw » pon 13. úno 2012 14:45:42

Vladius píše:Dotaz: Jak velký pozemek s přehledem uživí osadu 70-100 lidí? Stačí 8-10ha, nebo musí být větší?

V roce 2009 mi bylo receno,ze 4clena rodina potrebuje 2ha pudy,aby zila normalne(zcela sobestacne) v tomto svete(CR). Pochopitelne se ty lidi udrou k smrti.:)

Tak muzu ric,ze je potreba pro 100 lidi cca 50ha.

Nemyslim si,ze nekdo rekne konkretni cislo. Je tu dost promenych,ktere tu chybi. Jak stari lidi jsou v osade? Je puda urodna?Jakym stylem bude provadeno zemedelstvi? Je tam zavlazovani? Kde budou bydlet lidi? Jaka bude spotreba dreva? Jake druhy drevin a rostlin se budou pestovat? Bude to osada prevazne vegetarianu a nebo vsezravcu? Budou varit spolecne nebo kazdy sam? ...........

Je to hodne otazek,ktere po zodpovezeni reknou jestli plocha,kde budou dreviny se treba zmensi,protoze spali malo dreva. Diky slechtenyxm odrudam bude taky potreba mensi plocha. Vyreseni,kdo bude orat pole taky zpusobi,ze se zmensi. Podle mne je nejhlavnejsi jak budete chtit,aby osada byla co nejvic sobestacna. Pred VP budete muset prodavat svou urodu,abyste mohli zaplatit dane,zdravotni atd.

Pokud vezmu,ze lidi budou zit skromne po VP(zadne dane,pojisteni ,jen,aby neumreli hlady mrazem atd),tak jim bude stacit kazde osobe jen 1000m2. To znamena,ze pro 100 lidi staci jen 10ha. Bude to vypadat tak,ze v jedne budouve se bude varit a v ni buodu spat deti. V jine buodu jen dospeli a pokud teplota klesne pod -6,tak se trochu zatopi. Budou prevazne vegetariani.

Pozemek se da snizit z 1000m2 na mensi,ale vyzaduje to zas,aby byl kvalitni atd.

A je stoprocentne jasne,ze populace se bude zvetsovat,tak clovek musi pocitat s vetsi pudou.

Jsou to jen moje spekulace a prevzate informace.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Evropská finanční krize

Příspěvekod sahaw » pon 13. úno 2012 14:52:55

Gloch píše:Pro sebe by jsi potřeboval tak 1 - 2 tisíce metrů - takže se vlezeš do 50.000. K tomu nějaký zahradní domek - třeba tohle http://www.mall.cz/domky-drevene/karibu ... westerland a ještě pořád nejsi na 100.000,- Kč. Všechno ostatní si můžeš dělat sám(lidská práce je nejdražší) a postupně. Třeba oblepit ten domek tepelnou izolací, vykopat sklep, studnu atd.


Ono zalezi na kolik procent clovek chce byt sobestacny aniz by musel chodit do prace. Za par stovek si muze kus neprodejneho pozemku(male kousky) koupit a mit tu chatku,ale bude muset chodit do prace,aby zaplatil vsechny naklady.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 14:58:38

Pozemek se da snizit z 1000m2 na mensi,ale vyzaduje to zas,aby byl kvalitni atd.
A je stoprocentne jasne,ze populace se bude zvetsovat,tak clovek musi pocitat s vetsi pudou.
Jsou to jen moje spekulace a prevzate informace.[/quote]

10 ha - 100.000 m2 tzn na jednoho připadá 1000m2 - takže na 2 dospělé by připadalo 2000 m2 - to se dá zvládnout při zaměstnání, takže ve stavu před VP se to dá dělat jako koníček. Myslím si, že by se lidé měli připravovat, pěstovat to co při zaměstnání zvládnou a až pokud by došlo k průšvihu tak to začít dělat naplno. Pokud by k VP nedošlo - budou mít kde relaxovat a na důchod zahrádku s chatkou. Navíc - pokud to bude jednotná komunita se stejným cílem můžou si dělat i různé společné akce - třeba střelecký den :-D a pod.
Aby se zaštítili před zákone ta můžou udělat "občanské sdružení" a koupit si dohromady traktor, nebo postavit sušárnu na ovoce, palírnu a pod.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Evropská finanční krize

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 15:00:13

sahaw píše:
Gloch píše:Pro sebe by jsi potřeboval tak 1 - 2 tisíce metrů - takže se vlezeš do 50.000. K tomu nějaký zahradní domek - třeba tohle http://www.mall.cz/domky-drevene/karibu ... westerland a ještě pořád nejsi na 100.000,- Kč. Všechno ostatní si můžeš dělat sám(lidská práce je nejdražší) a postupně. Třeba oblepit ten domek tepelnou izolací, vykopat sklep, studnu atd.


Ono zalezi na kolik procent clovek chce byt sobestacny aniz by musel chodit do prace. Za par stovek si muze kus neprodejneho pozemku(male kousky) koupit a mit tu chatku,ale bude muset chodit do prace,aby zaplatil vsechny naklady.

Pokud nechceš chodit do práce - tak abys žil nějak aspoň trochu kvalitněji tak to se už dostáváš na úplně jinou úroveň - zvlášť pokud budeš mít třeba děti.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod sahaw » pon 13. úno 2012 15:14:11

Jsou tu problemy,ktere se ignoruji. Je tu zdalenost osady od mest a sobestacnost osady.

Zda se mi dost nicuji,ze clovek pracuje cely den, a pak jde jeste pracovat na male policko.A k tomu musi dojizdet. Pokud manzelka ma treba 2 male deti,tak tezko horko zvlada se jeste starat o ten pozemek.

Proto jsem zvolil cestu zahradkarske kolonie,kde muze zahradka mit maximalne podle zakona jen 400m2. Pro pracuji lidi ve meste,kteri nechteji opustit mesto a zit manualni praci je moznost si o vikendu uzit peknou zahradku a udelat tam shromazdiste pri VP. Je pak na domluve jestli v te osade bude samoobluzni kram,pocitacova ucebna(tu chci hlavne ja na hry:D)bazen,strelnice atd.

Jen silne verici clovek na VP pujde nekam s rodinou z mesta a bude tam zit. Takovy clovek tu na postapo neni.Takovy clovek uz ma totiz davno zasoby jidla alespon na 1 rok. Skoro vsichni jen chteji mit nejake shromazdiste.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod strelec1983 » pon 13. úno 2012 15:32:39

Na rok sice zásoby nemáme, ale letos na jaře začínáme s obděláváním pozemku. Máme 1ha s celoročně obyvatelnou chatou 40 km od místa bydliště. Takže asi jen 45 min jízdy. Je to na samotě asi třista metrů nad vesnicí. Perfektní místo s lesy okolo. Naštěstí mám prima ženu, která je ve všech těch mých bláznovstvích se mnou. Malá si tam vyhraje a kdyby něco bude místečko pro VP připravené.
Z města jít nemohu a ani nechci. Mám tu velmi dobrou práci já i manželka. Dcera tu bude mít kroužky a kamarády. Chci mít jen nějaké zázemí na venkově, co kdyby.
strelec1983
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 25. led 2012 15:41:01
Bydliště: Kolín

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 15:36:59

strelec1983 píše:Máme 1ha s celoročně obyvatelnou chatou 40 km od místa bydliště.

Nechci být zlomyslný - ale není zcela doporučováno bydlet na samotě, pokud se zhorší bezpečnostní situace.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod sahaw » pon 13. úno 2012 15:40:38

Kazdy clovek musi projit urcitymi fazemi v zivote,aby natrvalo se usadil kvuli VP nekde mimo mesta. Pokud je preskoci,tak to skonci,ze utece zpet do mesta. Trva to i roky.

strelec1983: To jsem psal. Kazdy chce mit svoje shromazdiste(ukryt). Neplanuje odejit z mesta. Ja taky jeste ziju ve meste.Minimalne 2 roky a pak se planuji odstehovat. S tou samotou je nevyhoda,ze Vas casto muzou vykrast a moje pritelkyne mi zatrhla bydleni kvuli bezpecnosti.:(
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod strelec1983 » pon 13. úno 2012 18:54:13

S tím vykrádáním jsme se přesvědčili letos. Vlezli do chaty miniaturním oknem na záchodě a ukradli notebook a 6000 ze šuplíku. Aby to nevyznělo, že se u nás válí peníze tak to rozhodně ne. :-) máme 15 včelích úlů a prodáváme med. Ty peníze jsme tam prostě zapoměli. Týden po krádeži jsme si přivezli tibetskou dogu, která nám zatím pozemek i chatu hlídá spolehlivě. Asi mu pořídíme ještě fenku. Jinak se nám o chatu a psa starají manželčiny rodiče, kteří bydlí přímo ve vesnici.
strelec1983
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 25. led 2012 15:41:01
Bydliště: Kolín

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 19:35:58

strelec1983 píše:S tím vykrádáním jsme se přesvědčili letos. Vlezli do chaty miniaturním oknem na záchodě a ukradli notebook a 6000 ze šuplíku. Aby to nevyznělo, že se u nás válí peníze tak to rozhodně ne. :-) máme 15 včelích úlů a prodáváme med. Ty peníze jsme tam prostě zapoměli. Týden po krádeži jsme si přivezli tibetskou dogu, která nám zatím pozemek i chatu hlídá spolehlivě. Asi mu pořídíme ještě fenku. Jinak se nám o chatu a psa starají manželčiny rodiče, kteří bydlí přímo ve vesnici.

To abyste si začal dělat zásoby cukru :-D
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod strelec1983 » pon 13. úno 2012 19:55:12

Zásoby dělám průběžně celý rok, ale někdy je to docela komedie když jdu např. do Tesca a v košíku mám 160kg cukru a prodavačky mi dovolí platit jen po dvanácti kilech na jeden nákup. To pak s manželkou obíháme kasu a paltíme na nevím kolikrát :-) Jinak je mi jasné, že bych včeličky po VP musel rapidně omezit. Ono však pro rodinu není potřeba těch úlů tolik. Stačí dva možná tři.
strelec1983
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 25. led 2012 15:41:01
Bydliště: Kolín

Re: Kde a jak bydlet

Příspěvekod Gloch » pon 13. úno 2012 20:35:39

strelec1983 píše:Zásoby dělám průběžně celý rok, ale někdy je to docela komedie když jdu např. do Tesca a v košíku mám 160kg cukru a prodavačky mi dovolí platit jen po dvanácti kilech na jeden nákup. To pak s manželkou obíháme kasu a paltíme na nevím kolikrát :-) Jinak je mi jasné, že bych včeličky po VP musel rapidně omezit. Ono však pro rodinu není potřeba těch úlů tolik. Stačí dva možná tři.

Právě, že to znám - taky to tak řešívám - u nás zase v Globusu. Akorát - krmím z flašek krystalem a někdy mají písek levný a krystal drahý a tak to pak musím míchat. Jinak - na www.vcely.or.cz se před nějakou dobou - když se vykupoval cukr květový za málo řešilo zimování na medu. Asi to zkusím dohledat a přečíst pro osvěžení. Teď se, ale bojím, co mi s nima udělaly ty mrazy.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Základy soběstačnosti

cron