Katastrofy, pohromy, války, světové krize, a další radosti. O všem, co se kdy skutečně stalo a jak to dopadlo.

Zimní koupel

Příspěvekod Vladius » pon 04. dub 2011 19:40:30

Na hlavní stránce (KLIKEJTE SEM!) jsem zveřejnil článek o cyklistovi, který propadl pod led a neměl náhradní oblečení ani zapalovač. Dopadlo to docela špatně a proto pojďme zkusit vymyslet, co měl udělat, aby z toho vyvázl bez úhony?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Gray » pon 04. dub 2011 21:02:07

Za kritické považuji cestu v mokrém oblečení.To musí okamžitě pryč z těla.Měli se rozdělit o suché oblečení.Oheň by jim velmi pomohl.
Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.
Gray
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22
Bydliště: Olomouc

Re: Zimní koupel

Příspěvekod maeros_ » úte 05. dub 2011 18:51:13

Rozhodně. Ta cesta v mokrém oblečení byla to nejhorší bych řekl. Oblečení okamžitě vyměnit...Avšak.. musím přiznat že mě tahle situace dosti zaskočila 8-! . Sám totiž nevím co bych v tu chvíly dělal(za předpokladu tedy že bych neměl náhradní oblečení a zapalovač)! Ale...řekněme že by měli zapalovač, ale co pak??? Řekl bych že než by našli nějaké to dřevo, než by to zapálili a než by se teda zahřál- Osobně si myslím že už by bylo i celkem pozdě, a třeba by oheň ani nezapálili- představte si tu situaci! je noc, jste sami bez kontaktu s kámošem v lese, sněží, kosa jak sviň a vy jste promočení (A pokud si tedy uvědomujete nebezpečí vyplývající z této situace(normální lidi by si možná řekli pohoda) tak zjistíte že jste v kur.a prekérní situaci!!). Kdyby měli náhradní oblečení nebyl by nějaký problém bych řekl (max lehké omrzliny ale ty moc škody nenadělají), svlékli by jste se, oblečete rizikové části necháte venku( vyčnívající údy) a dáte třeba kámošovi do podpaždí. Ale co by jste teda udělali bez náhradních věcí a třeba s tím zapalovačem? ok, na jejich místě, vezmem v úvahu že byli tedy dva, by se to nějak dalo stihnout, i když v takové situaci dost obtížně. ale co když jste SÁM?! to si couráním po lese při hledání dřeva způsobíte téměř stejnou situaci, v jaké byl ten člověk, co doběhl na stanici. Takže za sebe hovořím, že vskutku nevím co bych v tu chvíli dělal! Jinak ještě by to záleželo na vybavení ale pokud by neměli něco extra co by se dalo užít no....a co vy? přišli jste na něco? :-)
maeros_
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. bře 2011 19:18:53

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Lukáš Ž. » úte 05. dub 2011 19:18:49

Také souhlasím s maerosem, v takovéto situaci se toho moc udělat nedá, ještě když je noc, pokud by hoši sháněli dřevo na oheň trvalo by to stejně jak se dostat nějak na stanici. Přeci jenom si řekněme, kdo s sebou na kolo nosí náhradní oblečení, já teda ne. Ale doporučil bych přibalit v takovém případě hřejivé sáčky, nebo kapesní ohřívače, nejjednodušší věc jak se rychle zahřát, nohy, ruce ...
V naší společnosti je bohatý ten, kdo má peníze, naopak v přírodě je největším bohatstvím váš rozum.
Lukáš Ž.
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09
Bydliště: Zlín

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Vladius » úte 05. dub 2011 20:42:58

Me tento pripad take zaskocil, premyslim nad tim druhy den. V podstate me napada pouze jedno reseni. Sundat mokre hadry, rozdelit se o suche, nechat kola v lese a bezet do civilizace. Ale i pak je otazka, zda by to nedopadlo podobne, prece jen bylo -20°C.
Kdyby meli zapalovac, mohli by alespon odmontovat jedno kolo a na nem rozdelat ohen. Ze zacatku palit duse, pak by se chytly vetvicky apod. Jehlicnany maji vzdy ve spod suche vetvicky.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Gray » úte 05. dub 2011 21:03:17

Pokud bylo kolem -17°, tak předpokládám, že na sobě měli víc než jednu vrstvu oblečení.Tak se mohli podělit.Tak bych to udělal já.Ale je to fakt extemně hloupé.Jet v takovém mrazu bez náhradního oblečení a bez náhradních rukavic)Kdeže to bylo? V Rusku že?Tam je všechno možné.Ale vážně... je to samé jak na běžkách, tam se člověk taky propotí=promočí aniž by musel spadnout do vody.Takže absenci náhradních věcí nechápu.Zájimalo by mě jak daleko bylo to nádraží a jaké měli tempo.Podlě mě stačilo jediné.Zahodit ty mokré rukavice a místo boty nohu obalit nějakým kusem oblečení, protože nejzranitelnější místa při omznutí jsou prsty, uši a nos.Upřímně...já bych si v tom fofru a šoku asi tu botu nechal na noze (což je samozřejmě chyba).
Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.
Gray
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22
Bydliště: Olomouc

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Váňa » úte 05. dub 2011 21:25:10

Toto je opravdu těžko řešitelná situace, já bych to řešil nejspíš podobně jako ostatní: podělit se o oblečení, nechat kola tam, obalit nejvíc náchylné části těla na omrznutí, neustále prokrvovat končetiny.Ale přemýšlím nad tím, že pokud má člověk nějaké dražší kolo a nezdá se mu, že by byl jeho stav nějak extrémně vážný, tak to kolo tam jen tak nenechá, samozřejmě sem si jistý, že kdyby věděl co se stane tak to zahodí, ale těžko říct, jak bych se já zachoval v téhle situaci.I kdyby měli zapalovač, tak myslím že by to už moc nepomohlo, jak už bylo řečeno, další čas ztracený zakládáním ohně atd..
Váňa
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Re: Zimní koupel

Příspěvekod alibaba » stř 06. dub 2011 4:17:08

Ja si myslel ,ze kazdy tohle vi !!! Ja jsem chodil bruslit na rybnik co byl od nasi vesnice asi 1,5 km a jako vyrostci jsme se nemohli dockat a tak jsme tam lezli i kdyz se led pod ne mi vlnil a tak jsme meli vyhrazeno kam muzeme bruslit kde je rybnik asi hluboky do pasu a tak se neutopime kdyz se propadneme,cas od casu se nekdo proboril a zustal tam do pasu tak jsme jej vytahli rychle rozvazali brusle a stahli jsme jeho vlhke kalhoty a puncochy vyzdimali a on si natahl boty ty studene vlhke kalhoty si natahl a ja mu vzdy rikal jestli vidi jeho chalupu a tak at bezi a nezastavuje se az dosahne domova ,ja jsem takto take bezel z jineho rybnika ....Dnes predpokladame ze se to muze stat ,treba na Aljasce a tam si spajime suche pradlo do vakuovych pytliku a kdy se nahodou vykoupeme ve studene vode proste rychle svleceme mokre hadry a prevleceme se a kdyz je Aljaska za leta muzene si ususit sve hadry ,ale jak je trochu zima tak to vsechno okamzite ztuhne a necha se ususit az nekde v drevene chate ci srubu.....
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Vladius » stř 06. dub 2011 9:17:04

Dneska jsem zjistil, ze se da rozdelat ohen lithiovou baterii... Kterou kluci nejspise meli u sebe ve svem fotaku :(

http://bushcraft.cz/obecne-o-preziti/oh ... rii-navod/
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Gray » stř 06. dub 2011 10:08:13

admin píše:Dneska jsem zjistil, ze se da rozdelat ohen lithiovou baterii... Kterou kluci nejspise meli u sebe ve svem fotaku :(

http://bushcraft.cz/obecne-o-preziti/oh ... rii-navod/


Mazec.To lithium je ten stříbrnej pásek?Najdu starou baterku a otestuju to.
Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.
Gray
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22
Bydliště: Olomouc

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Rob » čtv 07. dub 2011 17:37:56

Pro mě naprosto klasická scéna od Beara Gryllse. Spadne do vody, vyleze a jen řekne: "svlékněte se, nazí přežijete déle". Tohle by napadlo mě, kdybych se koupal v -20. Oheň bych taky nerozdělával, jenom svlíknout a běžet, to člověka zahřeje. Ale teď sem chytrej, povím víc, až něco zažiju.
Rob
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 02. dub 2011 20:54:40

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Porubak » úte 12. dub 2011 21:42:46

Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat. Pak samozřejmě vyměnit oblečení za suché (podělit se), na ně mokré a na vrch neprodyšné něco jako pončo/igelitový pytel/suchá neprodyšná bunda kolegy, které zadrží odchod vlhkosti ven a tedy tepla. Pak rozdělat oheň a zahřát se anebo dostat se do tepla.
Porubak
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Vladius » úte 12. dub 2011 23:51:44

Porubak píše:Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat.


Jak je to vlastne se "savosti" snehu? Skutecne dokaze vysat vodu i z vyzdimaneho obleceni? Nikdy me nenapadlo to zkusit.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Porubak » stř 13. dub 2011 17:39:34

admin píše:
Porubak píše:Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat.


Jak je to vlastne se "savosti" snehu? Skutecne dokaze vysat vodu i z vyzdimaneho obleceni? Nikdy me nenapadlo to zkusit.


Možná jsem to trochu popletl. To vyválení od sněhu mám od jednoho vojáka a je fakt, že u nich není čas na ždímání hader. Je to spíše aspoň nějaká varianta na vytáhnutí vody z mokrých hader, když není čas na převlékání. Jak se říká lepší než drátem do oka. Vím, že mi tohle popisoval, když začínají na zimním přežití, že jsou mokří a právě vyválením shodí aspoň trochu vody a následně se zabalí do ponča a jdou rozdělávat oheň. Nicméně osobně to nemám odzkoušené.
Porubak
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Re: Zimní koupel

Příspěvekod kuba » stř 13. dub 2011 18:37:48

sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.
kuba
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 12. dub 2011 14:06:06

Re: Zimní koupel

Příspěvekod alibaba » stř 13. dub 2011 18:59:08

kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Zimní koupel

Příspěvekod kuba » stř 13. dub 2011 19:17:23

alibaba píše:
kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....


tak podle tohoto pripadu nikdo nepadal z lodi ale cikliste zkousely jestli je unese led a vtom se ten clovek propadl a namocil si pulku tela.
a jinak clovek ktery spadne do ledove vody tak se mu srdce nemusi zastavit vetsinou umiraji sokem kdy zacnou lapat po dechu a do plic tak nasajou vodu a tim se utopi.
no nic vratme se k tematu ten ciklista udelal zasadni chybu a to je ze si nechal mokre obleceni na sobe tim padem se mu omrzliny tvorili trikrat rychleji.
kuba
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 12. dub 2011 14:06:06

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Lukáš Ž. » čtv 14. dub 2011 5:59:46

kuba píše:
alibaba píše:
kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....


tak podle tohoto pripadu nikdo nepadal z lodi ale cikliste zkousely jestli je unese led a vtom se ten clovek propadl a namocil si pulku tela.
a jinak clovek ktery spadne do ledove vody tak se mu srdce nemusi zastavit vetsinou umiraji sokem kdy zacnou lapat po dechu a do plic tak nasajou vodu a tim se utopi.
no nic vratme se k tematu ten ciklista udelal zasadni chybu a to je ze si nechal mokre obleceni na sobe tim padem se mu omrzliny tvorili trikrat rychleji.


Pravda..., záleží také hodně na tom zda ti chlapi byli v dobré kondici, ale to předpokládám, že ano. Protože je rozdíl pokud spadne do ledové vody nějaký aktivní sportovec, nebo tzv. pasivní.
V naší společnosti je bohatý ten, kdo má peníze, naopak v přírodě je největším bohatstvím váš rozum.
Lukáš Ž.
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09
Bydliště: Zlín

Re: Zimní koupel

Příspěvekod alibaba » pát 22. dub 2011 17:47:21

Lidi zkuste si to nekdy, mne se to stalo nekolikrat ,kdyz se pode mnou propadl led pri pokusech hrat hokej na priliz slabem lede ,zde v Severni Karoline led na rybniku je vzdy skraloub co je tam po nekolik dni a pak roztaje a tak vlastne se nemohu propadnout ,nebot mne led nikdy ani neunese ......
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Los Muertos » pát 02. bře 2012 1:09:43

Jednoznačne vyválet se ve sněhu hned po vysvlečení oděvu,pokud bude mít klimatické štěstí tak se na nej sníh nalepí a vytvoří jakysi overal chranicí proti studenemu vetru při rychle ceste k pomoci.
Los Muertos
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 02. bře 2012 0:08:42

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Artifex » pát 02. bře 2012 4:56:50

Pokud jsi ještěrka, bude to fungovat dobře jako izolace, nám teplokrevným živočichům to bohužel nepomůže jelikož se naše těla budou snažit zahřát třesavkou čímž vyprodukují teplo. Teplo s nalepeným sněhem udělá co? No roztaje ho. Takže žádná izolace se nekoná protože budeme mít na těle zase vodu o teplotě kolem 0°C, její odpar nás bude chladit a budeme na tom stejně, jako bychom vylezli z vody takže žádný bonus.
Sníh se ale využít dá pro usušení. Pochopitelně první krok je svléknout mokré oblečení, pak se vezme hrst sněhu, lehce se uplácne, tak aby konzistence byla stále pórovitá ale aby držel sníh při sobě a tím se začne utírat povrch. Kapilární jev začne nasakovat vodu z povrchu mezi krystalky sněhu a bude sát stejně, jako houba. Jakmile bude sníh mokrý již natolik, že ztratí sací schopnost, není problém si uplácat další a pokračovat. Není to pochopitelně absolutní a dokonalé vysušení jako ručníkem ale pokud není po ruce nic lepšího suchého, poslouží tento postup dobře.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Zimní koupel

Příspěvekod Nasgol » pát 02. bře 2012 10:51:38

No v takovém případě myslet na záložní plán. Přece nepolezu na led s očekáváním, že se nic nestane...omg :D, paka ti cyklisti, fakt:
- schovat si pár vrstev hader, abych se mohl převlíct do suchýho..
- pokusit se vodotěsně schovat vybavení, pokud to jde..
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Reálné případy Velkého Průseru

cron