Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Destilace alkoholu

Příspěvekod dracekvo » úte 14. úno 2012 15:24:58

Se divím, že tu ještě není toto téma. Ten kdo bude mít palírnu a bude to umět, se v postapo rozhodně nebude mít špatně.

Mám doma starší měděný kotel a několik trubek, ale bojím se toho.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Tuco » úte 14. úno 2012 15:46:19

myslim ze umet vyrabet jakykoliv dorgy se bude hodne hodit.
Tuco
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 01. led 2012 20:37:24

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » úte 14. úno 2012 15:53:04

dracekvo píše:Se divím, že tu ještě není toto téma. Ten kdo bude mít palírnu a bude to umět, se v postapo rozhodně nebude mít špatně.

Mám doma starší měděný kotel a několik trubek, ale bojím se toho.


nic složitého - akorát si musíš pořídit teploměr, abys nepálil slepeckou hůl a pozor na spoje mezi trubkami - musí být z gumy potravinářské - pokud použiješ normální gumové hadičky tak to hrozně tou gumou pak smrdí.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod sahaw » čtv 16. úno 2012 17:02:00

Stranky o destilaci: http://www.homedistiller.org/
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod marw CL » čtv 16. úno 2012 17:10:54

http://www.zahrada.cz/forum/zpracovani- ... ?stranka=1, zkusím někdy koupit knihu a sestavit kolonu asi z kegu(pivní sud) kdo má nějaký nápady a návrhy na kolonu sem s tím
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » čtv 16. úno 2012 22:51:41

marw CL píše:http://www.zahrada.cz/forum/zpracovani-ovoce-a-zeleniny/destilacni-pristroj-0019/?stranka=1, zkusím někdy koupit knihu a sestavit kolonu asi z kegu(pivní sud) kdo má nějaký nápady a návrhy na kolonu sem s tím

Potřebuješ asi 1,5m měděné trubičky průměr 4 - 6 mm a plechový kýbl. U dna kýble uděláš otvor, kterým prostrčíš trubičku asi 10 cm a otvor utěsníš. Zbytek trubičky smotáš do kbelíku. Do kbelíku naliješ studenou vodu a chladič je hotový. Vylepšit se dá ještě odtokem vody - tam kde chceš mít hladinu chladící kapaliny upevníš kousek nějaké trubičky na kterou napojíš hadici odvádějící ohřátou vodu. Přítok se dá řešit jakoukoliv hadicí napojenou na vodovod. Kotel se dá velmi snadno vyrobit z hrnce na zavařování. Do otvoru po teploměru se dá špunt, který má 2 otvory - v jednom je teploměr a v druhém je měděná hadička zahnutá do tvaru "L" zastrčená kratším koncem do špuntu. Z hladké mouky a těsta se vyrobí husté těsto - asi jako kýt na okna. Z toho se vyválí had, o délce obvodu víka hrnce a tím se hrnec utěsní.
Postup destilace: Do hrnce nalejeme kvas, víko utěsněné těstem pevné přimáčkneme. Postavíme na kamna a nebo na sporák. Na trubici vycházející z víka pomocí gumové hadičky napojíme konec spirály procházející kýblovým chladičem. Do kýble nalejeme vodu, a pod vývod spirály dáme nějakou nádobu. Začneme pomalu zahřívat. Pečlivě sledujeme teplotu na teploměru. Někde od 60C začíná z trubičky odkapávat tekutina. Pozor - jedná se o jedovatý methylalkohol a aceton (tzv předkap). Při 70C můžeme vyměnit nádoby a začíná téct to co je hlavním produktem. Vzestup teploty se na chvíli zpomalí, a když dosáhne asi 85C skončíme. Vznikne kalná tekutina, kterou je potřeba ještě jednou předestilovat - zahříváme velmi, opravdu velmi pomalu a poněkud zůžíme rozsah teplot toho co si necháme. Pomalu proto aby vyprchal „bolehlav" acetaldehyd - bod varu 20,8°C, nechutný aceton - bod varu 56.2 °C a jedovatý metylalkohol - bod varu 65,0 °C. Acetaldehyd částečně vyprchá, ostatní nechtěné složky destilují a odcházejí v prvních decinkách pálení. Se zvyšující se teplotou destiluje směs etylalkoholu s přibývajícím obsahem vody. V závěru není vhodné příliš dlouho nechat téct „čistou vodu" (dokap), protože obsahuje další „bolehlav" propylalkohol - bod varu 97,2 °C. Lepší je vysokou koncentraci alkoholu v destilátu snížit přidáním destilované vody.
Výsledná koncentrace destilátu je asi 80 -85% Začátek a konec destilace - předkap a dokap se dá uschovávat a pokud máme dostatečné množství znovu předestilovat - získáme tak palivo pro některé motory popř. nemrznoucí směs do ostřikovačů a nebo mazání např. na záněty vemene u krav či ovcí.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod marw CL » čtv 16. úno 2012 23:56:11

no super, jen tak dál. předpokládám že to máš nějak vyzkoušené tak dál: chladič je asi jasný, ted kotel, topíš otevřeným ohněm přímo na dno a jak je to s připálením kvasu? moje představa je v použití kegu upraveným jak říkaš ty-teploměr odvod par a zahřívat ve vodní lázni(brutar) ale to je představa
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » pát 17. úno 2012 0:18:20

marw CL píše:no super, jen tak dál. předpokládám že to máš nějak vyzkoušené tak dál: chladič je asi jasný, ted kotel, topíš otevřeným ohněm přímo na dno a jak je to s připálením kvasu? moje představa je v použití kegu upraveným jak říkaš ty-teploměr odvod par a zahřívat ve vodní lázni(brutar) ale to je představa

mě se ten kvas nepřipaloval - použil jsem rýži, trochu rajského protlaku a cukr - 5 kg na 20 l. Asi 1 kg rýže povařit v několika litrech vody, jedna malá konzerva rajčatového protlaku vše dobře promíchat, přecedit do kanistru či jiné nádoby, přidat 5kg cukru a doplnit na na 20 litrů. přidat kousek kvasnic. Následuje bouřlivé kvašení - pozor ať vám to neuteče. Pak se to uklidní a kvasí to pomaleji. Až tekutina přestane být sladká, může se destilovat. Ryži a protlak jsem použil, protože kvasnice potřebují něco i mimo cukru - a tohle bylo nejlevnější. Dá se použít i chleba. Tenhle kvas se nepřipaloval - vařil jsem to na PB vařiči. Pokud je kvas z ovoce - asi by byla vhodná vodní lázeň.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod marw CL » pát 17. úno 2012 0:48:50

Gloch píše:
marw CL píše:no super, jen tak dál. předpokládám že to máš nějak vyzkoušené tak dál: chladič je asi jasný, ted kotel, topíš otevřeným ohněm přímo na dno a jak je to s připálením kvasu? moje představa je v použití kegu upraveným jak říkaš ty-teploměr odvod par a zahřívat ve vodní lázni(brutar) ale to je představa

mě se ten kvas nepřipaloval - použil jsem rýži, trochu rajského protlaku a cukr - 5 kg na 20 l. Asi 1 kg rýže povařit v několika litrech vody, jedna malá konzerva rajčatového protlaku vše dobře promíchat, přecedit do kanistru či jiné nádoby, přidat 5kg cukru a doplnit na na 20 litrů. přidat kousek kvasnic. Následuje bouřlivé kvašení - pozor ať vám to neuteče. Pak se to uklidní a kvasí to pomaleji. Až tekutina přestane být sladká, může se destilovat. Ryži a protlak jsem použil, protože kvasnice potřebují něco i mimo cukru - a tohle bylo nejlevnější. Dá se použít i chleba. Tenhle kvas se nepřipaloval - vařil jsem to na PB vařiči. Pokud je kvas z ovoce - asi by byla vhodná vodní lázeň.

co z toho vzniklo?myslím chutí nebo jen čistý špiritus? z té várky jaká byla výtěžnost.
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » pát 17. úno 2012 1:24:47

Vznikl čistý líh - my ho pak ředili na nějakých 50% a barvili karamelem a dochucovali trestí - rum, koňak, Whisky. Ale nejlepší bylo pít to čisté - chutnalo to jako vodka. Ta rajčata tam nebyla cítit.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » pát 17. úno 2012 1:26:32

marw CL píše: co z toho vzniklo?myslím chutí nebo jen čistý špiritus? z té várky jaká byla výtěžnost.

z 10l kvasu asi 1,5l pití
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod marw CL » pát 17. úno 2012 2:00:00

Gloch píše:Vznikl čistý líh - my ho pak ředili na nějakých 50% a barvili karamelem a dochucovali trestí - rum, koňak, Whisky. Ale nejlepší bylo pít to čisté - chutnalo to jako vodka. Ta rajčata tam nebyla cítit.

náklady na cukr rýže protlak droždí a plyn cca 180-200kč na 3l 50% kořaly-( maloobchodní.cena +-180kč litr) to je slušný navařit toho sud co?
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod Gloch » pát 17. úno 2012 8:46:29

marw CL píše:
Gloch píše:Vznikl čistý líh - my ho pak ředili na nějakých 50% a barvili karamelem a dochucovali trestí - rum, koňak, Whisky. Ale nejlepší bylo pít to čisté - chutnalo to jako vodka. Ta rajčata tam nebyla cítit.

náklady na cukr rýže protlak droždí a plyn cca 180-200kč na 3l 50% kořaly-( maloobchodní.cena +-180kč litr) to je slušný navařit toho sud co?

To nebylo v Česku - kilo rýže - na naše 1,80Kč, stejná cena byla i u cukru, půl litru se prodávalo na naše za 500 a více. Ale hrozilo za to několik let nucených prací. Pokud použiješ místo rýže starý chleba a nebo nějaké obilí tak tu cenu srazíš ještě níž. Pokud pálíš oficiálně tak ti stát sebere 260Kč za litr čistého lihu (přepočítává se to). A smíš - oficiálně - pálit jen z vlastního ovoce a bez přídavku cukru.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Destilace alkoholu

Příspěvekod marw CL » pát 17. úno 2012 22:38:13

to byla jen taková úvaha pro další výměnný obchod, lidi budou chlastat pořád, musím se začít snažit tímto směrem,
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda

cron