Nože na přežití, pily na dřevo, krumpáče a sekery na obranu a další harampádí.

Sekera

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 7:29:50

Jakou mate sekeru a jakou byste nekomu doporucil?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sekera

Příspěvekod marw CL » pát 17. úno 2012 0:45:17

určitě fiskars -http://www.fiskars-shop.cz/kontakty/t-128/-tady bych rozhodně nešetřil, zaručená kvalita, velký výběr. mám dvě, malou a velkou,už nějaký ten pátek a super. vůbec i zahradní nářadí nemá chybu
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Sekera

Příspěvekod Tommy-K » pát 17. úno 2012 22:15:39

Taky mám krom spousty obyč. fiskarsku jednu z těch velkých teď z hlavy nevím typ a jsme s ní doma spokojeni. Ale přesto mě láká pořídit si klasickou kovanou sekerku ze švédské ocely, s normálním dřevěným topůrkem(často bývá bílý ořech) nebudu psát značky, to si každý může lehce najít. Četl jsem na jejich kvalitu poměrně dost chvály,a když odděláte topůrko(což jentak nebude,máme doma sekyrky s desítky let starými obyč. topůrky a jsou v pořádku) lze ho poměrně jednoduše nahradit, u té fiskarsky,zvlášť kdyby to ruplo u hlavy,tak mi zbyde akorád pěkný ocelový klín. Naštěstí takovéto defekty jsou při správném používání poměrně dost vzácné,aspoň doufám:-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Sekera

Příspěvekod marw CL » pát 17. úno 2012 22:29:16

na tu sekeru máš 10letou záruku a nevěřím tomu že ji za svůj život dokážeš zničit.(použití na co je určena beru jako samozřejmost) já osobně jsem ji svojí blbostí přejel traktorem v lese a přežila bez úhony
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Sekera

Příspěvekod Tommy-K » sob 18. úno 2012 20:13:08

Já vím, kupoval sem ji už před pár lety a je jako nová, to používání na co je určená také beru jako samozřejmost. Soused si ji jednou přejel autem a taky v pohodě,mají to vymakané:-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Sekera

Příspěvekod Reiser » čtv 29. bře 2012 13:26:45

Fiskarsky jsem mel dve, obe si bohuzel odvezla byvalka. Jako sekera super. Na zatloukani se nehodi to je snad jedina nevyhoda. Mam pocit, ze vyrobce na to nekde primo upozornuje, ze neni urcena k zatloukani cehokoliv z duvodu zpusobu usazeni te hlavy v topurku, tak jsem to radsi nezkousel. O kvalite ostri by mohla vypravet moje bota. Rozstiplo to drevo i s podkladovym spalkem a zastavilo se to az o kovovou vystuz spicky prave boty, coz je ostatne duvod, proc na prave noze nemam 6 prstu. :)
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Sekera

Příspěvekod marish » čtv 05. dub 2012 11:30:04

Fiskarskou klidně můžeš zatlouct kolíky od stanu nebo hrst hřebíků...
Každý kdo používá sekerku ví, že mlátit do ní kladivem pravidelně, ji za chvíli odrovná, ale protože fiskarsky jsou prezentovány jako téměř nezničitelné, musí i na tak jasnou věc upozornit, jinak by mohli mít spoustu reklamací od lidí, co nepoznají rozdíl mezi sekerou a kovadlinou.
"Nejhorší smrt je z vyplašení."
marish
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. kvě 2011 17:27:44

Re: Sekera

Příspěvekod End » sob 07. dub 2012 16:20:22

fiskarsky jsou opravdu dobre ale kdyz se vam nahodou rozpadne topurko tak si nove ze dreva neudelate takze vam nezbyva nic jineho nez bezet do kramu a koupit si novou sekyrku v pripade postapo velka nevyhoda proto uprednostnuji obyc sekyrku za 100 kc s klasickou konstrukci je levnejsi dokaze uplne to same co fiskarska a topukro se da nahradit v pripade nouze dobre tvarovanym klackem
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Sekera

Příspěvekod marw CL » sob 07. dub 2012 17:19:16

něco za stovku NEDOKÁŽE to samé. topůrko se ti nerozpadne, ostří neztupíš , a hlavně neseschne (žádný klínek a máchání ve vodě), kup si ji a uvidíš sám.- Sekery od fiskars, pilu od STIHL a rum z Božkova.
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Sekera

Příspěvekod End » sob 07. dub 2012 17:31:12

marw CL píše:něco za stovku NEDOKÁŽE to samé. topůrko se ti nerozpadne, ostří neztupíš , a hlavně neseschne (žádný klínek a máchání ve vodě), kup si ji a uvidíš sám.- Sekery od fiskars, pilu od STIHL a rum z Božkova.


ja ji mel a je odolna ale stejne nevydrzela zadna sekera nemuze vydrzet 8 dodin denne 5 dni v tydnu 12 mesicu v roce za par mesicu se stejne rozpadla a to jsem s ni jen sekal drevo zadne zatloukani klinu a podobne topurko se postupne odstipovalo az se zlomilo a nahradit to homemade topurkem proste nejde proto rikam ze kdyz budete odkazani nekolik let na jednu sekyrku tak fiskarska neni vhodna volba protoze vam po ni zbyde jen kvalitni cepel ktera se nestupi ale be topurka se s ni sekat neda
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Sekera

Příspěvekod marw CL » čtv 26. dub 2012 22:49:11

End píše:
marw CL píše:něco za stovku NEDOKÁŽE to samé. topůrko se ti nerozpadne, ostří neztupíš , a hlavně neseschne (žádný klínek a máchání ve vodě), kup si ji a uvidíš sám.- Sekery od fiskars, pilu od STIHL a rum z Božkova.


ja ji mel a je odolna ale stejne nevydrzela zadna sekera nemuze vydrzet 8 dodin denne 5 dni v tydnu 12 mesicu v roce za par mesicu se stejne rozpadla a to jsem s ni jen sekal drevo zadne zatloukani klinu a podobne topurko se postupne odstipovalo az se zlomilo a nahradit to homemade topurkem proste nejde proto rikam ze kdyz budete odkazani nekolik let na jednu sekyrku tak fiskarska neni vhodna volba protoze vam po ni zbyde jen kvalitni cepel ktera se nestupi ale be topurka se s ni sekat neda


velmi by mě zajímalo jak by vypadala sekera nasazená 2080h v plném výkonu.ta tvoje za stovku -firskas. je to na uvážení každého, dle mojí skušenosti- topím dřevem,od pokácení až po třísku jedna a tatáž sekera 12let a pokud se na ní dívám tak mě přežije.
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Sekera

Příspěvekod Reiser » stř 30. kvě 2012 7:06:17

End píše:
marw CL píše:něco za stovku NEDOKÁŽE to samé. topůrko se ti nerozpadne, ostří neztupíš , a hlavně neseschne (žádný klínek a máchání ve vodě), kup si ji a uvidíš sám.- Sekery od fiskars, pilu od STIHL a rum z Božkova.


ja ji mel a je odolna ale stejne nevydrzela zadna sekera nemuze vydrzet 8 dodin denne 5 dni v tydnu 12 mesicu v roce za par mesicu se stejne rozpadla a to jsem s ni jen sekal drevo zadne zatloukani klinu a podobne topurko se postupne odstipovalo az se zlomilo a nahradit to homemade topurkem proste nejde proto rikam ze kdyz budete odkazani nekolik let na jednu sekyrku tak fiskarska neni vhodna volba protoze vam po ni zbyde jen kvalitni cepel ktera se nestupi ale be topurka se s ni sekat neda


Je fakt ze Fiskars ma atypickou konstrukci ktera rozhodne neznicitelna neni. Souhlasim s tebou, ze klasicky design bude po VP daleko praktictejsi. I kdyz ostri nebude mit tu kvalitu vzdycky se da prebrousit, vykovat nove a topurko nahradit.
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Sekera

Příspěvekod kublaj-chan » čtv 26. črc 2012 1:50:02

Husqvarna(Wetterlings) sekery.

Wetterlings je švédská firma ( http://www.wetterlings.com ) - s tradicí více něž 100 let, jejich sekery jsou ručně kovány, ostří má 58-59 HRC. V současné době 10 lidí pokračuje v letité tradici a nadále vyrábí ručně kované sekery. Wetterlings dělá jak svoje sekery, tak dodává pro Husqvarnu.
kublaj-chan
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 21. črc 2012 12:58:03

Re: Sekera

Příspěvekod Accept » ned 20. led 2013 18:10:35

Z komentářů mě vychází, že neljlepší je mít doma Fiskarsku podpořenou čepelí u které lze v poklidu vyměnit topůrko. Aneb zlatá střední cesta.
Accept
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20. led 2013 17:08:03

Re: Sekera

Příspěvekod psychomag » pát 01. úno 2013 22:21:30

SPAX 16 od Ontario Knife,orig US Army..

Má své nevýhody(např.nejde použít jako kladivo,..) ale jinak převažují jen +++
A komerční sekery? :-) (bez urážky ,ale jsme v 21 století:)
Naposledy upravil psychomag dne pát 01. úno 2013 22:47:43, celkově upraveno 1
psychomag
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 19. led 2013 22:58:59

Re: Sekera

Příspěvekod Luscinia » pát 01. úno 2013 22:35:03

S Fiskarskou jsem měla tu čest na táborech, náš oddíl vlastnil tři pěkné různých velikostí. Ostrost vyzkoušená na vlastním prstu, krásná pravidelná téměř bezbolestná rána :D Funkci narozdíl od prastaré věčně tupé klasiky plnila dokonale. Sekání s Fiskarskou byla zábava.
P.S.: Končetiny mám celé a prsty všechny.
"Demokracie je, když 2 vlci a jehně hlasují o tom, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře vyzbrojené jehně může výsledek hlasování zpochybnit."
Luscinia
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 26. čer 2012 10:41:10
Bydliště: Budějce

Re: Sekera

Příspěvekod Tenktery » úte 11. čer 2013 21:25:45

Mountfield nyní má dle svých slov akci na sekery PATRIOT: http://www.mountfield.cz/sekery-patriot ... cky-sekery

Chci se zeptat, jestli s nima máte někdo zkušenosti - zda koupit či nekoupit?
Tenktery
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 26. led 2012 0:31:40

Re: Sekera

Příspěvekod Vladius » úte 11. čer 2013 21:33:43

Nevyplatilo by se spíše za ty peníze koupit něco švédského, ručně kovaného a kaleného? To pak budou používat ještě i potomci. U těchto techno hraček o tom jaksi pochybuji.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » stř 12. čer 2013 2:34:06

SPAX 16 od Ontario Knife,orig US Army..
Je požární sekera s výřezem na povolování ventilů hydrantů a plynu. Hrot je uzpůsoben jako páčidlo a na vysazování dveří. Primárně jde o záchranářskou sekeru, se všemi klady a nedostatky této konstrukce. Levné na výrobu, dostatečné na rozbití dveří běžného bytu, při váze 0,74 kg délce 33 cm jde o hybrid mezi sekerou a mačetou. Nedosahuje vlastností mačety a ani sekery.

Záchranářský nástroj 1++ povedený kus promyšleného železa

Dřevo na otop, sekání stromů, štípání špalků dle mne, tak 3- ne li míň.

Ale je to jen můj názor a nesnažím se Vám to vnutit.

Co se týče seker, klidně bych se nebál šáhnout k českým kovářům, kteří Vám vyrobí sekeru přesně podle Vaších požadavků a za rozumnou cenu.
Fiskars a podobné sekery jsou fajn, ale rozhodně se o nich nedá říct že jsou dobré na VP. Navíc mít sekeru na VP, chtěl bych od ní to, aby se s ní daly dělat mimo jiné třeba trámky, sesekat kmen po délce do roviny, třeba coby lavice. Nejde jen o to nasekat si dřevo na oheň, to můžu nalámat pákou, ale mít nástroj, kterým jde zvelebit okolí, postavit srub, vytvořit stůl.

http://www.stavospol.cz/underwood/downl ... zt-620.jpg tohle mi příjde víc užitečné, ale rozhodně to není ideál. (opravdu se mi nechce proklikávat x set obrázků než najdu něco co je víc pro mne)
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Sekera

Příspěvekod Zantur » stř 12. čer 2013 4:57:21

Haj-Ji:

Jestli chceš sekeru na to, abys s ní postavil srub... tak žádnou nenajdeš.. protože srub, resp. něco podobné obtížnosti je tak komplikovaný soubor činností, že to prostě nejde :-)

Normální sekerou se ti bude dělat žlábek dost špatně, na to je jiný druh sekery, jiný druh je na trámy, atd...

Takže jestli umíš dělat s obyčejnou sekerkou, tak se během chvilky naučíš dělat s tesařskýma sekerama. Teď už je jen mít ;-)
co už...
Zantur
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 05. črc 2012 15:08:31
Bydliště: Vsetínsko

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » stř 12. čer 2013 12:20:58

Zanture, stavěl jsem několik srubů (spíš sroubků), ale snažím se vyjít z toho, že na akci typu VP, jsem setsakra omezený ve výběru a to hlavně z toho důvodu, že víc jak jednu sekeru neponesu. Já osobně sekeru nemám potřebu nijak řešit, bohužel bez podpory moderních farmaceutik se moje životnost, vyrovnává životnosti sněhuláka na Sahaře. Jde mi spíš o to, aby si lidé hledali to, co by mohli víc potřebovat :-) VP pro mne na 90% znamená fatalku. Pokud vytvoříš pojednání o sekeře jako pracovním nástroji, určitě tím pomůžeš mnohým, kteří by jinak koupili Bůh ví co.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Sekera

Příspěvekod Zantur » stř 12. čer 2013 15:14:56

Možná to tak nevypadá, ale o to se snažím.. nejsem sice tesař, ani kovář, abych znal přesné názvy a použití jednotlivých seker, ale jedno vím jistě.. jedna ti na všechno, co by si někdy mohl chtít dělat, nebude stačit ;-)

To už je lepší mít partu, kde jeden vezme řeznickou, druhý bradaticu a třetí obyčejný kalač na štípání paliva ;-)
co už...
Zantur
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 05. črc 2012 15:08:31
Bydliště: Vsetínsko

Re: Sekera

Příspěvekod martel » čtv 13. čer 2013 15:20:48

Fiskarsku nebrat. Po rozštípání cca 60 kubíků dřeva během cca tří let (bříza, buk, dub) prasklo topůrko. Zatím ještě drží, ale na nic vážného si ji už netroufnu vzít. Čepel nekontrolovatelně letící vzduchem - nemám zájem. Pokud budete kácet v lese, tak je blbost mít sekeru na odvětvení a ještě jednu na zatloukání klínů.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Sekera

Příspěvekod martel » čtv 13. čer 2013 15:27:23

Haj-Ji píše:SPAX 16 od Ontario Knife,orig US Army..
Je požární sekera s výřezem na povolování ventilů hydrantů a plynu. Hrot je uzpůsoben jako páčidlo a na vysazování dveří. Primárně jde o záchranářskou sekeru, se všemi klady a nedostatky této konstrukce. Levné na výrobu, dostatečné na rozbití dveří běžného bytu, při váze 0,74 kg délce 33 cm jde o hybrid mezi sekerou a mačetou. Nedosahuje vlastností mačety a ani sekery.

Záchranářský nástroj 1++ povedený kus promyšleného železa

Dřevo na otop, sekání stromů, štípání špalků dle mne, tak 3- ne li míň.

Ale je to jen můj názor a nesnažím se Vám to vnutit.

Co se týče seker, klidně bych se nebál šáhnout k českým kovářům, kteří Vám vyrobí sekeru přesně podle Vaších požadavků a za rozumnou cenu.
Fiskars a podobné sekery jsou fajn, ale rozhodně se o nich nedá říct že jsou dobré na VP. Navíc mít sekeru na VP, chtěl bych od ní to, aby se s ní daly dělat mimo jiné třeba trámky, sesekat kmen po délce do roviny, třeba coby lavice. Nejde jen o to nasekat si dřevo na oheň, to můžu nalámat pákou, ale mít nástroj, kterým jde zvelebit okolí, postavit srub, vytvořit stůl.

http://www.stavospol.cz/underwood/downl ... zt-620.jpg tohle mi příjde víc užitečné, ale rozhodně to není ideál. (opravdu se mi nechce proklikávat x set obrázků než najdu něco co je víc pro mne)



Dřevo na otop nalámat pákou? Už jsi někdy dělal dřevo na topení na celou zimu? Zkoušel už tady někdo kácet strom (ne soušku průměru 20cm)? Nad 60cm průměr, výška nad 25m? A navíc třeba z části ztrouchnivělý, ve svahu? To je teprve o přežití.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » čtv 13. čer 2013 15:46:54

Pokud bude VP, promin, ale opravdu nepredpokladam kaceni kmenu nad 20cm. Rozhodne nebudu kacet stromy v blizkosti taboriste, ale spis dal. Mam na sobe vybaveni a kmen nad 20 cm je na hrane toho co je odnesitelne. Navic pokud bych nebyl clenem vetsi komunity je predpoklad nutnosti se casto presunovat. 3 mesice jsem taboril v zime v lese a sekeru jsem nepotreboval vubec. Vsechno drevo co jsem potreboval na otop jsem byl schopny nalamat. Ja osobne sekeru nepotrebuji. Mit ji, je fajn, ale neni to nezbytnost.

Pisu z telefonu tak prosim omluvte preklepy a absenci diakritiky.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Nože a nástroje

cron