Vše ostatní, co se pořádného vybavení týče!

GPS navigace

Příspěvekod sahaw » stř 22. úno 2012 10:24:45

Jakou pouzivate GPS navigaci ?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: GPS navigace

Příspěvekod dracekvo » stř 22. úno 2012 11:11:23

Garmin eTrex Legend HCx, outdoor, vodeodolna, Na dve AA baterie provoz 24h
Mobil vzdy u sebe, hodi se
GPS BT modul pro notebook jen tak na hrani
Naposledy upravil dracekvo dne stř 22. úno 2012 14:45:16, celkově upraveno 1
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » stř 22. úno 2012 12:17:16

Garmin eTrex Vista HCx, výborný jak na geocaching tak toulání v místech kde to neznám. Je jednoduchý,velmi odolný, s velkou výdrží,(což je asi největší výhoda oproti navigacím v PDA a mobilech,kde používání GPS poměrně rychle vyčerpává baterii a většinou ta zařízení nejsou zodolněné pro drsnější podmínky. Jinak dneska je navi ve skoro každém mobilu a funguje velmi dobře a přesně. Já jsem s touto velice spokojen a tak zatím nemám potřebu měnit za novější.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod Nasgol » stř 22. úno 2012 14:45:39

Já jsem GPS navigace.... dojdou baterky a co? EMP a co? moc starostí, mapa a max. kompas stačí
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » stř 22. úno 2012 14:59:10

Toto téma přeci nebylo založeno za účelem porovnávání výhod a nevýhod elektronických a neelektronických způsobů navigace, na začátku je prostá otázka,jakou používáte GPS navigaci...
Dojdou baterky, dám nové,případně dobiju, EMP? papa většino elektroniky a civilizace tak jak ji známe, to mě bude navigace zajímat jako to poslední :-) To že to není věc nezbytná a její výhody a nevýhody,jsou snad věci které každý chápe, stejně tak,že je docela důležité umět používat například tu mapu a kompas které nepotřebují žádnou baterii a satelity na obloze ke svému provozu :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod sahaw » stř 22. úno 2012 15:19:03

Mapa a kompas bude na 99 procent po VP k nicemu,protoze lidi nebudou moc cestovat po kraji. Tak nema cenu to resit vyuziti GPS po VP.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » stř 22. úno 2012 16:22:08

Jenže ještě po žádném VP(zatím to tu je jen jeden velký P) není a tohle patří mezi základní znalosti. Krom toho těžko přesně říct k čemu dojde a v jaké míře, pokud budeš vázán na jedno místo tak ti stačí to co v okolí znáš samozřejmě,kam bys cestoval, i 20km je velká dálka na přenesení nákladu třeba. Využití po VP tu nikdo neřešil, systém sice může fungovat teoreticky i několik let po(pokud nebude třeba ten zmiňovaný EMP),ale taky ho už třeba za týden vypne jeho provozovatel,potažmo všechny tři systémy. Tak proč se teda ptáš jakou máme navigaci a v jiném vlákně kompas a mapy, abys nám pak řekl že sme hlupáci že sme do ní investovali? Já jí používám neustále, k zábavě( geocaching) i k tomu k čemu je určena primárně, v místech kde jsem nikdy nebyl,stranou od veřejných komunikací a zástavby se pohybuju častěji než v okolí vlastního městečka,kde se opravdu neztratím :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod sahaw » stř 22. úno 2012 16:28:10

Jestli komentar Tommy je miren na mne,tak jsem jen odpovidal na komentar Nasgol.Ja jsem v prvnim komentari ptal jakou mate ted navigaci.Neresim co bude po VP.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » stř 22. úno 2012 16:37:27

Ok :-D Ono není ani co řešit,zbývá jen se připravit na možné eventuality co nejlépe :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod Artifex » stř 22. úno 2012 16:51:27

GPSku mám v plechovém pouzdře a vyndávám ji jen na použití takže je ve faradayově kleci a EMP s přehledem přežije, nevím teda ale jak GPS satelity :D
Jinak je to normální MDA Asus P535
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » stř 22. úno 2012 17:04:10

Četl jsem v jedné diskuzi,že to není tak jednoduché ty přístroje odstínit aby to bylo opravdu v bezpečí,ne nemožné ovšem,ale ta jednoplášťová plechovka by nemusela stačit kdyby přišlo na pořádný EMP pulz například z příslušné bomby(nemá potlačenou rezonanční frekvenci).Doporučoval se tam dvouplášťový Cu obal,s mezerou vyplňenou např. drátěnkami apod. Nebo jestli tu krabičku dáváš ještě do trezoru ke kvérum tak by to mělo také snad stačit jako dvojitý obal . Ale on nikdo pořádně neví jak by to dopadlo po silném EMP,co se ti navlní dovnitř a zda to poškodí přístroj,vše je to strašně citlivé.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod Halouzka Milan » stř 22. úno 2012 20:30:34

Dobrý večer postapáci,
EMP se v tomto případě nemusíte zabývat.
Ale přece je pár slov k problému. EMP se naindukuje do vzdušných elektrických vedení a odtud se může zavléct do připojených spotřebičů. Nedostane se ani do mobilů, ani do navigací či čehokoli co jede na baterie a nemá dostatečně dlouhou anténu, na které by se toto napětí naindukovalo. Prostě je to obyčejný blesk, který pokryje velkou plochu, to je vše.
Dokonce neohrozí ani auta, byť se v některých katastrofických filmech uvádí opak. Jestli chcete podrobnosti, klidně se o tomto problému rozepíšu. Ale berte to jako fakt.

Hezký večer
Halouzka Milan
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 28. led 2012 23:09:12

Re: GPS navigace

Příspěvekod Artifex » stř 22. úno 2012 20:38:54

Souhlas, rádio se sundanou/zataženou anténou by mělo být OK. Auta též, ty jsou samy o sobě faradayovy klece.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvekod Vladius » stř 22. úno 2012 21:41:50

Halouzka Milan píše: Jestli chcete podrobnosti, klidně se o tomto problému rozepíšu.


Pokud mohu poprosit, rád bych si to přečetl. A jistě nebudu sám, všeobecně se o těchto jevech neví skoro nic.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » čtv 23. úno 2012 8:34:52

Také bych si o tom rád přečetl informace z dalšího zdroje. Názory se opravdu dost rozchází. Vzhledem k citlivosti polovodičových součástek a tomu co jsem o tom přečetl silně pochybuji o absolutní neškodnosti,avšak souhlasím s přehnanostií některých tvrzení.Na wiki je spočítán vzorový příklad s mobilem a na něm vychází naindukovanýchg 60V,ale tam mi nesedí kde vzali tu plochu z které vycházeli, je přece nesmysl počítat to z velikosti plastového obalu telefonu, když se napětí indukuje vevnitř asi nejvíc na cestičkách tišťáku tenkých jako vlas a dlouhých vždy sotva pár centimetrů v kuse.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod Artifex » čtv 23. úno 2012 15:06:40

Hlavně na anténě a právě na těch malých tišťákových spojích
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvekod Tommy-K » čtv 23. úno 2012 16:10:03

Ano to mě je jasné, já mám elektro obor vystudovaný,ale nad účinky EMP jsem nikdy nedumal a zajímá mě to :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: GPS navigace

Příspěvekod sahaw » čtv 23. úno 2012 16:15:35

Koho by z to nezajimalo. Musim se juknout znova na serial Jericho,kde byla vsechna elektronika kaput(krome upravene) a jestli to tam nejak vysvetlili.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: GPS navigace

Příspěvekod Nasgol » čtv 23. úno 2012 16:32:44

sahaw píše:Koho by z to nezajimalo. Musim se juknout znova na serial Jericho,kde byla vsechna elektronika kaput(krome upravene) a jestli to tam nejak vysvetlili.


Nevysvětlovali to tam nijak... ale v pozdějí fázy seriálu už jim jaksi tak nějak zase všechno fungovalo :D
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: GPS navigace

Příspěvekod sahaw » čtv 23. úno 2012 16:36:56

Nasgol píše:Nevysvětlovali to tam nijak... ale v pozdějí fázy seriálu už jim jaksi tak nějak zase všechno fungovalo :D


Mozna jen zapomneli vsechno dat do zastrcky. Bezna chyba mezi zidli a pocitacem.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: GPS navigace

Příspěvekod dracekvo » čtv 23. úno 2012 17:31:16

Tak zrovna v USA seriálech bych se moc neinspiroval. Auto jako škoda 120 musí jezdit i kdyby nechtělo. A to nemluvím o starejch dieselech typu GOLF 2, tam byl jeden ventil, kterej uzavíral přívod nafty, jinak vše bylo mechanické. Stačí vyhodit ten ventil a auto pojede. SIce nepude chcípnout, ale pojede :) A druhá věc je, že EMP takovej ventil nemůže nikdy odpálit.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: GPS navigace

Příspěvekod Halouzka Milan » čtv 23. úno 2012 21:34:01

Dobrý večer PostApáci, plním svůj slib,

problematika EMP, kterou řešíte je velice blízká problematice ESD, která je noční můrou nejedné firmy vyrábějící elektronické přístroje a zařízení. Jak EMP (Eletro-magnetic pulse) tak ESD (Electro-static discharging) jsou zdroje elektrického přepětí, které mohou poškodit elektronická zařízení.
Žádná firma se jménem nestojí o reklamace svých výrobků způsobené jejich ESD poškozením a dělá proto vše, aby k takovémuto poškození nedošlo. Opatření jsou dvojího druhu, výrobní a uživatelská.

Výrobní nebudu rozebírat, nejsou v tomto případě důležitá (pláště, obuv, obaly, zemnění atd.).

Pro vás jsou zajímavější uživatelská opatření tj. soubor opatření chránící přístroj před poškozením nebo zničením elektrickým přepětím v průběhu jeho života (lifetime or lifecycle). Toto je řešeno ochranou všech vstupů a výstupů před zavlečením napětí, které by mohlo zařízení poškodit.
V automobilním průmyslu jsou to standardně varistory 14V/30A v kombinaci s pulzními zdroji s rychlými, zpravidla Schottkyho diodami a samozřejmě stínění. Stíněním všude, kde jen je to možné. A nenechte se zmýlit, v těch černých plastových husích krcích, které vidíte po otevření motorového prostoru je grafit.
Statistická pravděpodobnost, že se vám EMP/ESD dostane do kovové krabice, elektricky (GND) a mechanicky spojené s karoserií vozidla, napájené pouze jedním vodičem z baterie (chráněným Powermanagementem se Schottkyho diodami), všemi vstupy a výstupy chráněnými varistory (při zavlečení napětí vyššího než 14V tyto vstupy/výstupy varistory zkratují na GND) se pohybuje okolo 2-10 ppm v závislosti na typu zařízení. Audi a BMW jdou ještě dál. Veškerou komunikaci ve vozidle se snaží řešit pomocí optických kabelů.

Sami jste zažili, že jste od vašeho auta dostali elektrickou ránu, až si uprdli. Pokud tento výboj ucítíte, musí mít napětí nejméně několika tisíc voltů. Co na to, že máte bláto na hřišti říkala elektronika ve vašem autě, nebo váš mobilu v kapse? Bylo jim to celkem fuk, že.

Takže ve všech elektronických zařízeních střední a vyšší třídy (tzn. Made in EU) jsou konstrukčně zabudovány ochranné prvky chránící přístroj před účinky vnějších zdrojů elektromagnetického a elektrostatického náboje. Samozřejmě spotřebič připojený k elektrické rozvodné síti např. televizor se chrání proti přepětí hůře, než váš mobil ve vaši kapse.

Hezký večer
Halouzka Milan
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 28. led 2012 23:09:12

Re: GPS navigace

Příspěvekod Artifex » čtv 23. úno 2012 23:39:04

Pěkně napsané, přesně tak to je a souhlasím. U spotřebičů jako televizor nebo jiných řešených pro stálé zapojení k síti je to řešené prozaicky, tavnou pojistkou která stačí vyměnit. I PC zdroje, i televize, všechny co jsem opravoval měly v sobě někde schovanou v patici nebo klidně i přímo připájenou na desce u vstupu obyčejnou tavnou pojistku kterou reagují na přepětí a kterou stačí vyměnit (nebo bude-li to postapo situace, budeme-li čuňata a budeme zařízení nutně potřebovat tak natvrdo přemostit.)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvekod Vladius » úte 06. bře 2012 14:12:56

Uživatel vitekc45c vložil do komentářů na hlavní straně webu následující příspěvek. Co si o tom myslíte:

"rad bych jen upozornil na to ze v pripade atomoveho konfliktu se z kazde elktroniky diky elektromagnetickemu pulsu stane odjisteny granat jinymi slovy pri jadernem vybuchu 50 km od vas vas nezabije radiace nebo zar ale zabije vas vybuch vaseho brutal odolneho notebooku a iphonu……."
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: GPS navigace

Příspěvekod matlafous » úte 06. bře 2012 15:37:01

účinky EMP - jsou na vlastní samostatné téma ... hlavně v závislosti na jeho použití - jedna věc je atomovka ruplá na "zemi"(tam těch 50km + - sedí), ale úplně jiná liga je atomovka použitá za účelem vytvoření maximálního EMP (to už se nebavíme o desítkách ani stovkách kilometrů, ale o tisících) ... jinak ten granát - to je kus od kusu, většina elektroniky prostě jen smahne - odejdou kondenzátory, přeruší se obvod a klid, dyž ne, tak cívky v trafu se spálí, když ne, tak kondenzátory a baterie - koukněte na youtube ... trabl je ale v tom rozsahu možného cíleného užití - každému s fantazií už možná došlo, že stačí pár správně použitách A-bomb a civilizované zóny opravdu značného rozsahu jsou na nějakou dobu docela dost nepříjemně poznamenány :) ... btw, nosíte prsteny a jiné indukční cívky na těle :) ?
Klackama a kamením.
matlafous
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 01. bře 2012 16:14:03

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Možnosti

Zpět na Veškeré ostatní vybavení