Škeble - recept

Příspěvekod Gloch » ned 04. bře 2012 0:45:18

Na úvod - nedávno jsme v létě sjížděli jednu relativně opuštěnou řeku ve východní Evropě. Bylo nás asi 10 lodí a součástí naší výpravy bylo i několik dětí - 3 - 10 let. Jednou večer - když dospělí stavěli tábor - některé z dětí vylovilo z vody škebli a přišla se mě zeptat, co že to vlastně je. Vysvětlil jsem jim to a přidal drobnou informaci, že v oblasti kde se nacházíme archeologové nalezli mista s vysokou vrstvou skořápek, protože naši předkové tyto živočichy konzumovali. Droboť pak někam zmizela a jen od řeky byly slyšet občas radostné výkřiky. Po chvíli se děti objevily na tábořišti s plným kýblem říčních škeblí - Anodonta anatina. A prý - že je budou vařit a já jim mám radit. No nechtějte slyšet, co mi řekli někteří z rodičů.

Ale - škeble jsme hodili do kotlíku z horkou vodou. Po chvíli se otevřely, pak jsme z nich vybrali a očistili masitou nohu. Na pánvičce na oleji jsme osmažili trochu cibule, přihodili škeble, pepř, sůl, papriku, česnek a pár nakrájených rajčat, a na mírném ohni dusili. Po nějaké době jsme (dospělí s nedůvěrou a děti s nadšením)přistoupili ke konzumaci. Ke všeobecnému překvapení (přiznám i k mému) to bylo docela chutné - jen trochu tuhé.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Škeble - recept

Příspěvekod alwarez » čtv 11. říj 2012 14:36:30

Skeble se musi varit asi 30-45 minut jinak je na smazeni moc tvrda ......
alwarez
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 11. říj 2012 9:38:47

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Možnosti

Zpět na Základy soběstačnosti

cron