Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod sahaw » sob 28. led 2012 11:09:45

Uzitkova cast: listy
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod sahaw » stř 29. úno 2012 20:17:32

Krome listu se ji i semena.

Jedna se o trvalku.

Obsahuje vitamin C,bilkoviny,sacharidy,mineraly.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod sahaw » ned 04. bře 2012 21:45:09

Jitrocel kopinaty- Plantago lanceolata

Je pribuzny Jitroceli vetsi.Konzumuji se listy. Zastavuje krvaceni.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod dracekvo » ned 04. bře 2012 21:59:05

Hodnotím tvojí snahu, ale nešlo by sem i přohodit obrázky. Jen název toho moc lidem neřekne. Některé kdytky třeba vůbec neznám podle názvu. Jen vím jak vypadají.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod sahaw » ned 04. bře 2012 22:05:06

Nemam svoje a nechci porusovat autorska prava viz: psani-clanku-t127.html
Pocitam,ze pres leto ziskam nejake sve fotky.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod dracekvo » ned 04. bře 2012 22:27:45

Jo vidíš, to mě nenapadlo. Se kouknu někde po netu. Třeba dojednám povolení pro použítí obrázků. Nebo taky můžu v létě něco vyfotit, ale já sem spíš přes houby.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod sahaw » ned 04. bře 2012 22:32:32

dracekvo píše:Se kouknu někde po netu. Třeba dojednám povolení pro použítí obrázků.

Zkousel jsem ziskat povoleni u nekterych fotek,ale postapo se prezentuje jako komercni web a tak jsem nedostal povoleni. Tak sem hodit jen odkaz na fotku,ale zas to ma hacek. Ono to ma skoro vsechno hacek a staci udelat neco blbe a hned te muze nekdo zalovat o dost penez. :(
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod matlafous » ned 04. bře 2012 23:08:30

Anglicky: http://en.wikipedia.org/wiki/Plantago_major ... česká stránka wikipedie zná jen Jitrocel Kopinatý - zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jitrocel_kopinat%C3%BD a jistě je také hoden Vaší pozornosti.
Klackama a kamením.
matlafous
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 01. bře 2012 16:14:03

Re: Jitrocel vetsi - Plantago major

Příspěvekod Misazap » pon 25. úno 2013 0:27:44

Jestli máte zájem o fotky kytek, můžu vám nafotit. Kytky mám ráda ..

a aby nebylo téma úplně offtopic, tak přidám návod na výrobu jitrocelového sirupu. Vyrábí se z jitrocele kopinatého, nasbírejte velkou náruč listů na čistém místě (opravdu velkou, přibližně tak objem jedné igelitové tašky a místo opravdu čisté, ne blízko velkoměsta nebo místa kde se venčí psi). Listy můžete omýt, ale pak se musí nechat oschnout. Listy nasekejte na malé kousky (cca 0,5 - 1 cm). Vezměte litrovou zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem a velmi dobře obojí umyjte (vhodné je i vyvařit). Pak se listy cpou vrstva listů a zasypat vrstvou cukru. Já jsem pro lepší promýsení s cukrem smíchala listy s cukrem ve velké míse (použila jsem asi 0,5kg na jednu zavařovačku). Pak jsem je nacpala do sklenice. Jednotlivé vrstvy se musí opravdu dobře udusat, aby tam nebyl skoro žádný vzduch. Sklenice se naplní úplně do plna a navrch jsem nasypala cukr, už během udusávání pouští jitrocel šťávu. Je vhodné si trochu listů odendat bokem, až to slehne druhý den tak je přidat - mě už ale nezbyly, celá náruč jitrocele se totiž vešla do jedné zavařovačky, tak jsem po slehnutí jen dosypávala cukr. Sklenice se zavře a nechá stát na světle (ne přímé slunce). Po 6ti týdnech je proces hotový. Mě to vydrželo neotevřené několik měsíců, pak jsem jej potřebovala, tak jsem slila sirup do čisté flašky a "léčila" se jen výluhem ze zbytků listů. Po slití jsem vše dala do lednice.
Misazap
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 24. úno 2013 23:23:59

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Plané rostliny

cron