Jak a kde najit troud, jaké křesadlo použit a mnoho dalšího o rozdělání ohně.

Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Vladius » stř 27. dub 2011 11:39:36

Máte s tím nějaké zkušeností? Jaké dřevo by se mělo použít? Co umístit jako troud? Jakým způsobem se to rozdělá nejsnadněji? Podělte se o své zkušenosti.
Přílohy
DSC01215.JPG
Kamarád minulý víkend meditoval asi hodinu, ale nepovedlo se.
DSC01215.JPG (171.73 KiB) Zobrazeno 15077 krát
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod alibaba » stř 27. dub 2011 19:33:09

http://www.youtube.com/watch?v=m0bEoVhxFJ8

Co to tam ten tvuj hlupak dela na tom obrazku ,my pred par lety meli jsme vystavu a tam jsem rozdelaval ohen ,vzdy kdyz se nashromazdilo ,kolem nas nekolik civilistu ja a jeden z hor mesto Hickory ,tam rozdelaval ohen ...
Ono to z rozfoukanim trva tak 2-3 minuty a material musite vyzkouset dve dreva jak se budou chovat a pri spatne kombinaci drev proste nevytvorite dost zhaveho popele na rozfoukani ....
Pouze pouzival jsem kost nahore misto kamene a kost dole pod prkenkem kam se tvori ten zhavy popel a kazdy jasne ma cely pripravek v brasne na rozdelani ohne pak jasne existuje ocilka a pazourek cim se rozdelaval ohen do vynalezu sirek nekdy v polovine 19 skoleti a ocilkou umela rozdelat ohen kazda hospodyne......
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Vladius » stř 27. dub 2011 22:54:30

Alibaba, na obrazku je muj nejlepsi kamarad, se kterym bych prosel i peklem. Rozhodne ho nepovazuji za hlupaka a tobe take neradim. Mas prvni a posledni upozorneni. Jeste jednou si dovolis nekoho urazit, dostanes ban.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod alibaba » čtv 28. dub 2011 0:31:20

jo mne vyhodili z tolika for ,ze to ani nespocitam ,ti nafoukani vysokoskolaci co si mysli ,ze maji patent na rozum a nemaji znalosti doby kamenne
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Lukáš Ž. » čtv 28. dub 2011 6:05:11

V bushcraftu bych nikoho jen tak nepomlouval, co se týče rozdělání ohně třením tak já mám dost co zlepšovat. Toto vlákno bylo dle mého názoru založeno na zkušenostech a né na tom co si myslíme o ostatních.
Rád bych zde zmínil, i když jej každý zná, známého odborníka na přírodu Mílu Pletánka, který má půlku svého youtube kanálu věnovanou návodům na hand drill a bow drill, i já od něj čerpám rady.
http://www.youtube.com/user/MILOSLAVJMP ... l_KvgdEC9Q
V naší společnosti je bohatý ten, kdo má peníze, naopak v přírodě je největším bohatstvím váš rozum.
Lukáš Ž.
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09
Bydliště: Zlín

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod engys » čtv 28. dub 2011 16:58:00

alibaba píše:jo mne vyhodili z tolika for ,ze to ani nespocitam ,ti nafoukani vysokoskolaci co si mysli ,ze maji patent na rozum a nemaji znalosti doby kamenne


A víš, že se ani nedivím? S takovým přístupem typu "já jsem jediný mistr a vy víte kulový" se těžko někde usadíš. A to si myslím já a nejsem vysokoškolák (vlastně jo, protože třídu jsem měl v osmém patře :-)) a myslím si, že mám dost znalostí i z doby kamenné. Tomu jak on rozdělává oheň se říká ohnivý pluh a dá se použít i když nemáš ani nůž. Takto například rozdělal oheň Tom Hanks ve filmu Trosečník. Na podobném principu funguje třeba i ohňová pila. No jen si zkus v lese bez nože vyrobit luk, svidřík a ohňové prkénko a zkus s tím udělat oheň. Nejsem si jistý, zda se ti to vůbec podaří.
engys
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod alibaba » čtv 28. dub 2011 20:11:52

Presne tak ja se jenom spoleham na to co vim a ne na nejake filmy Holywoodu a jejich fingovane hrdiny a rozdelavam ohen jen zpusobem co vim ,ze ohen rozdelam ,nebot jsem to zkousel a nekdo mi to ukazal a nejake pokusy nechavam ruznym dobrodruhum co si mysli ,ze to dovedou a ja treba nepokousim se rozdelavat ohen vrtenim dlouhou tyckou na co vlastne potrebujeme dva lidi jak je to fyzicky ,pro mne je to trenim lukem anebo je to ocilka ,nahrezena v nouzi starym pilnikem ,ono to pry jde kresanim i dvou pazourku ,ale to se mi nikdy nepovedlo a tak to povazuji pro mne neuzitecne ,mozna nekdo jiny je toho schopny ....Ono rozdelavat ohen pazourkem muze byt neprakticke ,nebot ten se muze nachazet 200 km od nas a tak trenim je vyrabet ohen znacne praktictejci a pokud nekdo pocita ze se ocitne v lese bez niceho, tak to se stalo Japoncum pri tsunami ,ale ti co prezili bylo o ne postarano temi zachranymi sluzbami .....
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Vladius » čtv 28. dub 2011 21:01:11

Alibaba, prosim o opakovane precteni prispevku pred jeho vlozenim. Ja se v tvem toku myslenek uz docela ztracim.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod engys » čtv 28. dub 2011 21:08:11

Tak i já se v tom moc nevyznám. Ale právě ten survival je o tom učit se a zkoušet jiné metody třeba rozdělání ohně, protože jak píšeš, umíš to jen jedním způsobem, a například při nedostatku onoho nože, nebo ocílky jsi naprosto v p**eli.
engys
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Reiser » čtv 28. dub 2011 21:47:56

alibaba píše:jo mne vyhodili z tolika for ,ze to ani nespocitam ,ti nafoukani vysokoskolaci co si mysli ,ze maji patent na rozum a nemaji znalosti doby kamenne

:D asi k tomu měli dobrej důvod..dál to asi nebudu rozebírat, nenapadá mě jak to vyjádřit slušně. Nemám pochopení pro tenhle typ lidí, protože díky jejich komentářům má pak jakákoli diskuze prakticky nulovou informační hodnotu. Když potom člověk něco hledá musí projít přes haldu dohadů a hovadin o tom jak je všechno naprosto zbytečný a že oni by to udělali nejlíp apod. Sdílet zkušenosti ať už pozitivní nebo negativní je podle mě jiná věc a i negativní zkušenost může někomu pomoct. Tahle diskuse je o předávání zkušeností, nápadů, tipů apod. Velice bych ocenil kdyby ses toho držel. ;)
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Váňa » čtv 28. dub 2011 23:20:37

Rozhodně by mě taky zajímalo jestli to někdo rozdělal i tímto způsobem..Já jsem teda viděl v ČR rozdělání ohně s pomocí luku (což se mi teda jednou podařilo, ale nijak zvlášť to zatím neovládám) a tzv. handrill (svidříkem se točí jen pomocí rukou). A právě jsem se zajímal jestli někdo rozdělal oheň ještě nějakým jiným způsobem, protože ten ohnivý pluh(nebo jeho variace) se využívá hlavně v tropických oblastech a tady (pokud to teda vůbec jde) to musí stát hrozně moc sil. Tak má s tím někdo zkušenosti ?
Váňa
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod Vladius » čtv 28. dub 2011 23:28:55

Jak uz jsem psal vyse, kamarad to zkousel asi hodinu. Sel na to od nuly - videl to v Trosecnikovi a nechtel zadnou radu, navod, nic. Sam zkousel najit potrebnou kombinaci drev a techniky a ciste teoreticky by to slo, dorpacoval se k docela slusnemu vysledku, ke konci uz drevo bylo velmi horke. Bohuzel jsme nemeli cas v tom pokracovat, tak to zatim je pouze rozpracovane :)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod alibaba » pát 29. dub 2011 0:54:02

Ja to trochu rozpracuji ,nebot rozdelavani ohne by se nam melo podarit pokazde ,ty dreva musi byt prakticky stejne tvrdosti ,zde cedr roste jako borovice a proto se pouziva cedr na cedr ,ale funguje borovice na borovici a treba smrk na smrk a tak se pouzivaji jen mekka dreva ,nebot nasim cilem je vyrobit popel vlastni silou ,pak ten luk musi byt ohnuty a vlastne je tam tetiva volna a trochu se utahne kdyz tam dame tycku a kdyz je stale volna proste tetiva prokluzuje a je treba ji zkratit ,potom musime dbat aby ten zarez na prkenku byl po cele tlousce aby popel castecne propadal na podlozku pod prkenkem a kdyz mame zhavy popel proste nepanikarit ten se pomalu premisti do hnizda a rozfoukava se ,hnizdo stale vice kouri az vzplane plamenem ,cely proces trva asi 3 minuty . Jestli to funguje na zacviceni muzete ten klacik upnout do el.vrtacky a ta udela zhavy popel ze 30 -45 vterin ,tim muzete nacvicovat prenaseni zhaveho popela a rozfoukavani ......dulezite je take zapreni te ruky o nohu a prislapnuti prkenka nohou k tomu otvoru tak se se ho temer dotykame a doporucuji cvicit a cvicit ,ze to umime temer nazpamet a rozdelavame ohen automaticky ........
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod alibaba » pát 29. dub 2011 1:19:19

Nema se cenu zajimat tim jak rozdelavaji ohen trenim nekde v tropickem pralese, nebot na pilku nemame lianu a druh dreva co pouzivaji se vyskytuje treba v tropech .....Jo a ze nebudu mit nuz tak to bych se musel ocitnout nekde v zapadnim vezeni kde jsou pro mukli stejne podminky jako v koncentraku ,kdyz zahyne 99 % obyvatel a tak to bude vypadat jako v Japonsku po tsunami a tam nejaky nuz najdete ci je tam tolik krapu ze si nuz vyrobime, nebude dobry ,ale neco urizne a ze vas bude trosecnik neprichazi v uvahu a jasne ono se na ty filmy dobre diva, ale informace jsou vice mene zbytecne ,jedine co se muze vam stat a velmi rychle, je krach ekonomiky ,vyhozeni z prace a nedostatek penez a tam muzete uplatnit bushcraft jako pasti, nastrazeni ok ,pytlaceni ,a pestovani potravin a treba vedet jak zit bez elektriny,jak ji vyrobit, vse co k tomu patri .......
alibaba
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Re: Oheň třením - JAK?

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 7:26:47

Je tu nekdo,kdo skutecne pravidelne pouziva k rozdelavani ohne pomoci trenim?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Oheň

cron