Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Sůl z rostlin

Příspěvekod dawe » úte 01. úno 2011 12:24:45

Jak všichni dobře víme sůl je pro člověka důležitá.
Nevíte někdo jak by se dala nahradit nebo dokonce získat v našem podnebném pásu z rostlin (zvířat, minerálů)
před lety jsem na nějaké foru četl příspěvek, kde bylo napsaáno, že z nějakých rostlin lze získat jakousi náhražku,
bohužel si to už nepamatuji.
dawe
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08
Bydliště: Plzeň

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod dracekvo » pon 18. črc 2011 20:38:58

Podle toho, co jsem zjistil, tak je zbytečné schánět sůl. Konzumací zvířat a zeleniny jí člověk do sebe dostane dostatečné množství. Solení je jenom chutná rozmazlenost.
Však jiná zvířata taky nesolí a žijou.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod jimmyjazz » pon 01. srp 2011 16:27:50

2 dracekvo: to bohuzel neni pravda. Zvlaste, co se jodu tyce.

Nicmene, plati to same, co v pripade lzic. Soli je dnes (a v dohledne dobe bude) dostatek. A jelikoz se sul nekazi, tak neni problem postupne soli naplnit treba 5 barelu a ty pak uschovat v urcenem evakuacnim miste. Solne doly se ve stredni evrope nechazely(nachazi) na slovensku, v rakousku, nemecku. Jako nahrazka soli se da pouzit chlorid draselny, nicmene jeho ziskani je stejne narocne jako ziskani soli nebot se vyskytuje jako jeji primes.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 7:27:59

Sul a jod nasi predkove neznali. Sul zacli pouzivat jen jako konzervant. V rostlinach a
zviratech je dost. Priklad jsou izolovane kmeny,ktere dodnes ziji.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod jimmyjazz » pát 03. úno 2012 10:54:29

Vzdyt sul byla jedna z prvnich (ne-li vubec prvni) komodit vubec, ktere se zacly obchodovat na mezinarodni urovni nejakych 3000 let pred Kristem. V evrope obchod se soli rozvinuli Keltove nekdy kolem roku 500 pred Kristem. Z toho celkem logicky plyne, ze nasi predkove sul bezpecne znali nebot i v dobe Samovy rise byla sul jednim z hlavnich obchodnich artiklu vsemoznych karavan. A slanost ci slane je jedna ze ctyr zakladnich chuti jez clovek ma.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod dawe » pát 03. úno 2012 11:11:08

přeposílám odpověď z buschcraft fora, kterou jsem tam psal:

tak konečně se mi to podařilo najít.
informace je z příručky SAS - jedná se o rostlinu Brutnák lékařský (borago officinalis)
píše se tam konkrétně Když stonky povaříte, dostanete z nich sůl.
teď už jen květinu najít a vyzkoušet to.

Samozřejmě nejde o sůl tak jak jí známe. spíš o slaný roztok - tedy jde asi hlavně o slanou chuť.
Nevím jestli obsahuje nějaké důležité minerály bohužel v knize není více informací.
dawe
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08
Bydliště: Plzeň

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 11:56:18

jimmyjazz píše:Vzdyt sul byla jedna z prvnich (ne-li vubec prvni) komodit vubec, ktere se zacly obchodovat na mezinarodni urovni nejakych 3000 let pred Kristem. V evrope obchod se soli rozvinuli Keltove nekdy kolem roku 500 pred Kristem. Z toho celkem logicky plyne, ze nasi predkove sul bezpecne znali nebot i v dobe Samovy rise byla sul jednim z hlavnich obchodnich artiklu vsemoznych karavan. A slanost ci slane je jedna ze ctyr zakladnich chuti jez clovek ma.

Sul je jen zbozi. Dava jidlu chut. Ja se opiram o to,ze netusim jak izolovane kmeny treba v Amazonii a nebo nekde v horach schaneli sul. Dalsi vec na zamysleni,ze kdyz pred stovkami lety lidi trpeli hlady,tak asi si nemohli ani dovolit sul, tak zili bez soli.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod jimmyjazz » pát 03. úno 2012 16:05:41

ten Brutnak je zajimava rostlina (http://en.wikipedia.org/wiki/Borage - ceska wiki je bohuzel dosti neuplna), nicmene nikde ani zminka o tom, ze by se z neho dal pripravit nejaky slany odvar.

sahaw> tak treba kmeny v amazonii maji stravu bohatou na sodik, chlor a dalsi stopove prvky, ktere mi prijimame v soli tudiz ani nemaji potrebu ji konzumovat. Dale je mozne, ze i amazonske kmeny sul znaji a pouzivaji ji. Slanisek, ci pramenu slane vody muze v dzungli byt jiste mnoho. Navic, sul se od nepameti davala (a stale dava) lizat zviratum jako doplnek stravy jez napomaha traveni rostlinne potravy. At je to vsak jak chce, rozhodne je dobre se soli predzasobit. Kdyz nic jineho, rozhodne pujde zobchodovat.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 16:09:42

jimmyjazz píše:sahaw> tak treba kmeny v amazonii maji stravu bohatou na sodik, chlor a dalsi stopove prvky,

To prave tvrdim.Staci mit bohatou stravu na prvky. :)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod jimmyjazz » pát 03. úno 2012 16:39:52

jo, jenze to treba prave v nasich koncinach neni pravda :)
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » pát 03. úno 2012 16:48:12

jimmyjazz píše:jo, jenze to treba prave v nasich koncinach neni pravda :)

Fakt? Tak to jsem mrtvej i s ostatnimi lidmi co nesoli.:(
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod Gloch » pát 03. úno 2012 19:47:12

Indiáni a Eskymáci kryli svou potřebu soli díky konzumaci masa. Např. lidská krev obsahuje v 1 l cca 250 mg sodíku (137 – 146 mmol/l ) což by mělo být cca 0,75 g NaCl podobné hodnoty jsou i v mezibuněčném prostoru. Takže pří konzumaci masa - viz "paleodieta" tělo kryje potřebu bez dodatečných přísunů. V neolitu když lidé začali konzumovat více rostlinné stravy museli zvýšit přísun sodíkových iontů. Indiáni v Amazonii provozují tzv. geofágii což je pojídání hlíny. Znají naleziště se specifickými minerály, kam občas zajdou a nacpou se hlínou. Rostliny u nás obsahují spíše draslík, proto zvěr vyhledává slaniska.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod jimmyjazz » pon 06. úno 2012 13:20:31

2 sahaw: mrtvej urcite ne, nicmene ti urcite neco ve strave chybi a kdo vi, jak se to jednou projevi.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » sob 11. úno 2012 14:36:24

Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod End » stř 18. črc 2012 9:02:44

dawe píše:přeposílám odpověď z buschcraft fora, kterou jsem tam psal:

tak konečně se mi to podařilo najít.
informace je z příručky SAS - jedná se o rostlinu Brutnák lékařský (borago officinalis)
píše se tam konkrétně Když stonky povaříte, dostanete z nich sůl.
teď už jen květinu najít a vyzkoušet to.

Samozřejmě nejde o sůl tak jak jí známe. spíš o slaný roztok - tedy jde asi hlavně o slanou chuť.
Nevím jestli obsahuje nějaké důležité minerály bohužel v knize není více informací.


jaka je to strana? ja nasel jen nejake zminky o korenech palmy
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod Tommy-K » čtv 19. črc 2012 11:33:39

Tak nevím zda ten odvar brutnáku chutná slaně o tom nemohu nic najít, našel jsem že nať obsahuje slizy, třísloviny (asi 3%), saponiny, minerální látky (draslík, vápník), organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, kyselinu křemičitou (asi 2,2%), tanin, asparagin a trochu silic a pyrolizidinových alkaloidů. Údajně působí projímavě a protizánětlivě, vykazuje mírně uklidňující a posilující účinky.
Poté že mladé lístky mají okurkovou chuť a používají se jako koření. Používá se také olej ze semínek.
Ale pozor také jsem našel na o-zdravi.cz že: Účinky nejsou odborně doložené pomocí výsledků farmakologických a lékařských zkoušek. Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou působit hepatotoxicky, genotoxicky či karcinogenně. Proto je užívání rostliny i jejích lékových forem rizikové.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » čtv 19. črc 2012 11:39:37

Brutnak mam na zahradce,ale syrovy chutna jako okurka. Muzu to zkusit a povarit a zkusit jestli se chut zmeni na slanou.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod Tommy-K » čtv 19. črc 2012 11:47:37

Tak schválně zkus kus povařit v troše čisté vody, zda ochutí vodu,nebo sám stonek bude mít slanou chuť. Ale třeba jde jen o to jaké látky obsahuje, že může částečně nahradit sůl a s chutí to nemá nic společného. Nebo je to další hloupost z celé řady v této knize :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » čtv 19. črc 2012 12:19:52

Tak se to uz vari.:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod sahaw » čtv 19. črc 2012 13:42:15

A dovarilo se. Nechal jsem to vic,aby bylo hodne min vody.

Hodnoceni: Nevim.

Nepoznam jestli je tam sul. Z vypareni tam nezustali zadne krystalky. A chutove jsem nepoznal. A nemam pocit pit kvuli slanosti.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod dawe » sob 21. črc 2012 8:41:08

Saw díky za pokus. Bude to hloupost nikde jinde jsem podobnou informaci nenašel, pouze v příručce SAS...
Když jsem jí četl tak mě to překvapilo, proto jsem napsal na forum, zda někdo nebude mít více informací - jak se ukázalo nikdo nic dalšího nenašel.
dawe
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08
Bydliště: Plzeň

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod kublaj-chan » sob 21. črc 2012 13:07:31

Ja osobne by som tému soľ neriešil, pri menšej katastrofe to nebude problém a pri väčšej katastrofe bude v každom druhom dome(prázdnom) čo ešte ako tak stojí aspoň 1(0,5) kg soli, takže rabovaním, pardón zberom budete mať soli na niekoľko rokov dostatok. Potom keď sa za pár rokov situácia ako tak stabilizuje a rozbehne sa obchod, určíte soľ bude možné zohnať.
kublaj-chan
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 21. črc 2012 12:58:03

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod End » sob 21. črc 2012 17:56:45

nemuzes na to koukat z jednoho uhlu pohledu. muze se treba stat ze obydlene oblasti budou zamorene radiaci a budes muset zbytek zivota zit nekde v divocine. ja osobne se snazim pripravit na vsechny eventuality od skromneho blackoutu az po totalni destrukci civilizace.
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod kublaj-chan » sob 21. črc 2012 18:41:59

Takže jadroví útok na ČR, schytala by Praha 1-2 jadrové hlavice, iné mestá podľa mňa nie(nemá to zmysel), takže by záležalo kam fúka a dopadne spad(poprípade čo dofúka z Nemecka). Aj tu niekde sa o jadrovom útoku písalo, takže za prvé, ak počkáte 2 týždne radiácia zo spadu sa minimalizuje, po druhé v budove do ktorej nezaprší a potraviny sú v obale, tak tie môžete s kludom zjesť !!!
kublaj-chan
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 21. črc 2012 12:58:03

Re: Sůl z rostlin

Příspěvekod kublaj-chan » sob 21. črc 2012 18:51:36

End nemáme teraz studenú vojnu keď v jej najostrejšej fáze, bol pomaly zameraní aj väčší most ale každopádne by v Jadrovej vojne si to najviac odniesla západná Európa(Anglicko, Francúzka, Nemecko, sever Talianska a veľké mestá Rím, Neapol,), USA a západné Rusko. Podľa mňa väčšia katastrofa by bol dopad asteroidu ako za dinosaurov(ohnivá smršť niekoľko dní a ochladenie zeme na niekoľko rokov) alebo výbuch super vulkánu a následné ochladenie na niekoľko rokov.
kublaj-chan
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 21. črc 2012 12:58:03

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda