Kde a jak se schovat před přeháňkou? Jak vybudovat úkryt, salaš nebo rovnou zemljanku či protiatomový úkryt? To vše najdete zde.

Je libo silo?

Příspěvekod Lucius » stř 02. kvě 2012 14:30:05

Velice zajímavá zprávička...nebyl jsem si jist, zda to dát do rolniček, ale nakonec mi to sem přijde vhodnější...
http://bydleni.idnes.cz/bydleni-pod-zem ... bnosti_web
Co myslíte? Jak by podle vás vypadalo bydlení v tomhle komplexu v reálu?
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Vladius » stř 02. kvě 2012 14:37:54

Úplně stejně jako na povrchu. Vzorek společnosti bude zhruba stejný. Ale něco takového do soukromého využití bych také bral :)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Tenktery » stř 02. kvě 2012 14:40:29

Tenktery
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 26. led 2012 0:31:40

Re: Je libo silo?

Příspěvekod End » stř 02. kvě 2012 16:04:34

no kdybych mel tolik penez ze bych nevedel co s nima tak bych to urcite bral
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Je libo silo?

Příspěvekod babybliss » stř 02. kvě 2012 16:34:56

tak ma napada ze na Sovensku aj Cechach musia existovat nevyuzivane kryty, mam taky pocit ze jeden je pri Starej Lodine pri Kosiciach.
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Artifex » stř 02. kvě 2012 16:57:03

Mít takové silo jen pro sebe, to bych se nebránil. Akorát mám pocit, že vrchní patra nebudou moc chráněná, lepší by bylo třeba 3-4 patra totálně zabetonovat a využívat zbytek.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Lucius » stř 02. kvě 2012 18:32:24

Já si nejsem jistý, jestli by bydlení pod zemí vypadalo podobně jako normálně nad...podvědomá klaustrofobie a pocit "pasti" by se podle mě po velice brzké době projevil. Zvlášť pod tlakem VP a při náhodném výběru "spolubydlících"...nevím, jestli jsem se vyjádřil správně, ale prostě mi to přijde míň svobodný na výběr lidí, se kterými bych sdílel díru :) ale já obecně nejsem ani příznivec panelákového bydlení, protože nejsem lidumil, a je mi vcelku jedno, jestli je to deset pater nad nebo pod ;)

viz. odkaz od Tenktery - teda koupit takový domek je můj sen a k tomu ten kryt? No to bych už snad ani nevěděl, pro co dalšího bych měl žít :D Paráda...zajímavý by bylo sehnat architektonický plány toho bunkru, na to bych se velice rád mrknul...
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Je libo silo?

Příspěvekod babybliss » stř 02. kvě 2012 19:01:58

@Lucius tak potom by sa ti urcite pacilo toto
http://www.survivalrealty.com/2009/04/m ... astle.html
na tej stranke je este zopar celkom peknych domcekov na VP :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Lucius » stř 02. kvě 2012 20:05:50

:) hele normálně bych si tam i vybral...jen mít ty peníze na to ;) Ale nějaký takový ranč/farma jako tam nabízejí by nebyl k zahození...
Lucius
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 29. bře 2012 23:17:52
Bydliště: Děčín

Re: Je libo silo?

Příspěvekod babybliss » stř 02. kvě 2012 21:34:43

Lucius píše::) hele normálně bych si tam i vybral...jen mít ty peníze na to ;) Ale nějaký takový ranč/farma jako tam nabízejí by nebyl k zahození...

hej aj ja by som si vybral ale ma to teda dve nevyhody:
cena co je samozrejme
a druha aj keby som nan mal tak v pripade VP by bol asi problem sa tam dostat :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Tommy-K » čtv 03. kvě 2012 22:54:36

Tady je odkaz na takové videíčko k tomu baráčku ze sila pro Atlasy: http://www.youtube.com/watch?v=xl-fZP-y ... re=related
Já tenhle projekt kdysi viděl v nějakém pořadu, ale nevzpomínám si ve kterém, možná to dokonce byla populární mechanika pro děti, kde ukazovali celkem zajímavé věci,nebo něco takového už opravdu nevím, ale nepodařilo se mi to bohužel nalézt. Takové pěkné bydlení se zajímavým sklepem bych si také nechal líbit :-)
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Luscinia » ned 01. črc 2012 21:37:27

http://commons.wikimedia.org/wiki/Wiener_Flakt%C3%BCrme
Tyhle taky nejsou marný - mám k nim srdcový vztah od té doby, co jsem na ně naprostou náhodou narazila při toulání po Vídni. Prý pojmou i několik tisíc lidí, ale fakt si to nedokážu představit :D
"Demokracie je, když 2 vlci a jehně hlasují o tom, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře vyzbrojené jehně může výsledek hlasování zpochybnit."
Luscinia
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 26. čer 2012 10:41:10
Bydliště: Budějce

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Rase » ned 01. črc 2012 22:16:11

Flakturmy jsou výtečná věc, v německu je chtěli upravit a nadstavit (trčel by z něj takový velký skleněný přístavek) - myslím že ale z tohoto projektu sešlo. tyhle masivní betonové věže měly vlastní generátory proudy i study. při bombardování se v nich schovávalo velice velké množství ciovilistů a v roce 45 z nich byly vybudovány pevnosti - nikoho asi nepřekvapí že je rusové prostě a jednoduše obešli... Flakturmy jsou ale velice pozoruhodné a pokud by došlo k jejich opravě - přestavbě na užitečnou stavbu, jednalo by se o velice zajímavé útočiště v případě VP (má vlastnosti jako bunkr, jen máte i výtečný výhled nad město). V současném stavu jsou ale velice zanedbané a použitelné asi tak jako naše prvoválečné pevnosti... kupa betonu.

Jinak co se týče růžných podzemních staveb, tak s nima mám problém. Četl sem takový zajímavý popis bojů u Verdunu (za první války). Němci tehdy obsadili jednu z francouzských pevnůstek. Při protiútoku zbylo v bunkru jen málo vojáků, i tak se ji nedařilo Francouzům dobýt. Nalili tedy do vstupu jakousi hořlavinu a zapálili. Většina němců uhořela, zahynula při expložích výbušnin nebo se udusila kouřem. Když přišel německý protiútok, ukázalo se že pár vojáků ono peklo přežilo. Z bunkru se vysoukalo několik potrhaných němců s, od sazí, zčernalými tvářemi. Leč když tyto šťastlivce spatřili jejich spolubojovníci, zalekli se a domnívali se že se jedná o obávané Zuávy (francouzští vojáci z kolonií - černoši, nebrali zajatce). Všechny tedy okamžitě postříleli, dříve než se mohlo vyjasnit že se jedná o němce...
Opevnit se v bunkru není žádné terno - vite jak chtěli němci dobývat naše pevnosti ?! Vyvrtat do stropu dírku a vlét do ní roztavený kov. Nejedná se jen o nějaký teoretický plán, jelikož ženyjní jednotky byly těmito speciálními zařízeními vybaveny již před válkou.
Rase
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. bře 2012 20:11:58

Re: Je libo silo?

Příspěvekod marish » sob 28. črc 2012 8:03:27

Nějak mi nedochází, co by nalitím roztaveného kovu způsobili (možná jde o to jaký kov a v jakém množství). I tak mi to přijde jako naprostá hloupost. Jakákoli dráždivá, výbušná či hořlavá látka by byla dost účiná a logisticky značně jednodušší...
"Nejhorší smrt je z vyplašení."
marish
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. kvě 2011 17:27:44

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Rase » sob 28. črc 2012 15:04:04

Tak pancíř u tanků se taky v podstatě propaluje rozžhaveným kovem (myslím že měď). Takhle to fungovalu u Panzerfaustu. v případě tanku to mělo zničující efekt i na osádku, obdobně by tomu bylo i u těch bunkrů. Někdo možná bude vědět něco víc (jak to funguje). Z nějakého důvodu se používal (i u protitankových střel, jak sem zmínil) právě roztavený kov a ne výbušnina, nebo plyn. Možná nad tím kroutíš hlavou, ale historie je historie (!)
Rase
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. bře 2012 20:11:58

Re: Je libo silo?

Příspěvekod Artifex » sob 28. črc 2012 16:48:22

No, ne, musím říct, že nemáš tak úplně pravdu, u Panzerfausu a u všech moderních kumulačních trhavin právě působí kumulační efekt výbušniny, měď tam sice také proletí ale hlavní její význam je vymezovač, tedy od začátku:
Trhavina působí všesměrově, to je nepopiratelný fakt. Jak usměrnit její efekt na jedno místo a nasčítat tak energii? Jednoduše, uplácá se do nějakého tvaru, nyní můžeme uvažovat linerárně:
Obrázek
V takovémto tvaru se dělají lineární kumulační slože, docela často jsou vidět ve filmech třeba na vyrážení dveří, sekání zámků a pantů, pyrotechnik přijde, na místo západky zámku dá proužek výbušniny, to samé na panty, zapíchne do nich rozbušky, zaskočí za rok, odpálí a dveře upadnou. Tak přesně takto to funguje, energie spolu nějak inteagují a výslednice je usměrněná exploze ve tvaru průběhu lineární kumulační slože:
Obrázek
V přírodě se tento jev dá jednoduše simulovat takto:
Obrázek
Tak, zatím je všechno fajn, ale jde to i lépe a tu se dostáváme k té mědi:
Ideální je tvar směřující k objektu zničení vyložit nějakým tažným kovem. Tlaková vlna způsobená výbuchem má tendenci kopírovat povrch výbušiny a tím se v ohnisku zkoncentruje a vytvoří paprsek, který má značnou rychlost a sílu. Pro vytvoření dutiny se používají vložky vytvarované do dutého rotačního hyperboloidu nebo duté koule. Když se tedy tvar vyloží kovem, paprsek je ještě mnohem koncentrovanější. Celé se to nazývá Munroeův efekt kdyby si to někdo chtěl najít
Obrázek
Obrázek
Tady na tomto obrázku je drobná nepřesnost, je jasné, že exploze vždycky směřuje všesměrově, jde o to, že hlavní paprsek je směrový:
Obrázek
A jsme u toho panzerfaustu, takhle cca uvnitř vypadá:
Obrázek
5 je slož, 3 měděný vymezovací kalíšek, 4 rozbuška, 6 piezo iniciátor... Uvnitř vlastně spousta volného prostoru, tu je reálný řez nějakým protitankovým kumulačním nábojem:
Obrázek
Je to normální High explosive anti-tank (HEAT) a už je vidět jak to funguje, nějaká nábojnice s pytlíkem střelného prachu na pohon (plátová nitroceluloza, whatever), mezi ním od zápalky průšlehová trubka s otvory a malým množstvím prachu na rovnoměrné zapálením, to vyhodí vlastní střelu, která se po opuštění hlavně odjistí, po nárazu do cíle piezo dá impuls rozbušce, rozbuška rozbouchne kumulačku, kumulačky propálí pancíř (pokud není aktivní a tedy pokud neodpálí kumulační střelu mnohem dál, než by koncentrovaný paprsek dostřelil, pak je to jako výbuch lineární nálože vedle pancíře= pár škrábanců a jede se dál). No a ta měď v kalíšku má právě ještě jeden takový malý bonus: Při/po propálení vletí do prostoru uvnitř cíle a jako projektily roztavené kapičky ničí vše, co je v cestě, když pomineme samotný výbuch, tlakovou vlnu a malou dírku v tanku.
Když už jsme byli u těch panzerfaustů, zde je vidět, kolik cca trhaviny a v jakém tvaru různé modely nesly, jedná se o to šedé v hlavici,před tím už byl jen iniciátor v balistické čepičce aby tvar dobře prorážel vzduch a volný prostor mezi tím:
Obrázek
To samé je pak v PG-7
Obrázek
Granátu RPG-75:
Obrázek
Ruských magnetických protitankových granátech:
Obrázek
Panzerwurfsminen měly zase pro změnu stabilizační křidélka, aby po hodu k obrněnci letěly hlavicí směrem k cíli, jako velká šipka, aby směrová slož byla vhodně nastavena:
Obrázek
Obrázek

A spousta dalších příkladů z minulosti, současnosti i budoucnosti.
Co to vlastně udělá? Propálí si to do cíle maličkou dírku:
Obrázek
Obrázek
V minulosti pravda trošku větší kvůli nedokonalým technologiím a výpočtům ideální kumulace, případně superkumulace:
Obrázek
Uvnitř ale nastane peklo z ohně, rozžhavené plazmy letící rychlotí několika tisíc metrů za sekundu a do toho roztříštěné částečky kovu z vybavení o stejné rychlosti a roztavené kapky kovu ze střely. Při dobrém zásahu a nepřítomnosti aktivního pancíře se iniciuje vezená munice= další kumulační slože, obzvláště pokud je tak "chytře" řešena jako u T72 v automatických podavačích. No, dále to snad nemusím rozvádět.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Obydlí, chýše a skrýše