Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

Re: Elektřina

Příspěvekod Gloch » úte 24. led 2012 18:02:24

jimmyjazz píše:2 Gloch: K tomu uchovani masa v zmrazenem stavu. Bud muzes pouzit ten sklep nebot maso v mrazaku po vypadku energie zasypat ledem a vydatne posolit - takto se da dosahnout i bezne mrazakove teploty -18C +/-

jj - když jsem zjistil jak to je - pořídil jsem si zásobu víček a co půjde bych v tom případě zavařil, nasolil a nebo vyudil - podle druhu masa. Musel bych máknout :-D ono asi bude těžké sehnad led - pokud by to nebylo v zimě.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Elektřina

Příspěvekod dracekvo » pát 10. úno 2012 14:32:09

Dostal jsem se k tomu až teď.
Udržování potravin ve zmraženém stavu je plýtvání drahocenou energíí. Taky máme plné dva mrazáky, ale kdyby došel proud, tak vše haházím do sklenic a zavařím.
Příští zimu se třeba vrátí povolání ledař. Prý v dobrém sklepě vydržel led až do příští zimy.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Elektřina

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 14:42:54

takhle to plánuju já. Až to přijde, prostě si přes zimu násmýkám do sklepa kusy ledu. Už jsem i přemýšlel nad rozměry. Nejdřív mě napadlo pěkně velké bloky, aby co nejdélé vydržely, ale kdo by se s tím smýkal, že. Takže moje volba bude pěkně několik bedýnek a nechat mrazit na víckrát
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Elektřina

Příspěvekod libertoSVK » sob 02. čer 2012 11:43:31

Najlepšie by bolo mať autobatériu 12v a tento panel http://www.ekoobchod.eu/produkt/solarne ... v/8-23-80/ - dalo by sa z toho napájať minimálne osvetlenie a pokial by sa ich nakúpilo viac kusov tak by sa s tým dala udržať celá domácnosť :D
libertoSVK
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 17. srp 2011 20:07:28

Re: Elektřina

Příspěvekod babybliss » stř 13. čer 2012 13:08:07

Solomon píše:takhle to plánuju já. Až to přijde, prostě si přes zimu násmýkám do sklepa kusy ledu. Už jsem i přemýšlel nad rozměry. Nejdřív mě napadlo pěkně velké bloky, aby co nejdélé vydržely, ale kdo by se s tím smýkal, že. Takže moje volba bude pěkně několik bedýnek a nechat mrazit na víckrát

videl som ladovnu v prevadzke a chlad vydrzi cele leto. Ladovne sú jednoduché drobné kamenné stavby stavané do svahu na spôsob pivníc. Sú uzavreté železnými dverami, vo vnútorných stenách sú silné kované háky, na ktoré sa vešalo mäso ulovených zvierat.
zamyslam sa nad tym ze ju uz postavim teraz a zacnem aj vyuzivat tym padom to uz budem mat odskusane ak VP pride nehovoriac o tom ze urcite usetrim na energiach :)
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Elektřina

Příspěvekod dracekvo » čtv 21. čer 2012 6:51:28

libertoSVK píše:Najlepšie by bolo mať autobatériu 12v a tento panel http://www.ekoobchod.eu/produkt/solarne ... v/8-23-80/ - dalo by sa z toho napájať minimálne osvetlenie a pokial by sa ich nakúpilo viac kusov tak by sa s tým dala udržať celá domácnosť


Tak sorry, ale ale má to několik chyb. 4w panel za 1000Kč, tím udržíš v chodu jen několik ledek a zbytek ti pobere samovybíjení autobaterie.
1. za 2000 se dá sehnat už panel o výkonu 50Wp
2. autobaterie není vhodná pro cyklické vybíjení. Na to jsou potřeba trakční baterie. Info se o tom dá najít na různých karavan fórech.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Elektřina

Příspěvekod Eruve0 » úte 11. zář 2012 13:42:33

Občas procházím tyto stránky a dnes jsem si řekl, že také přidám něco málo z mých nápadů.Jako elektrotechnik se setkávám s různými solárními panely a tak celkově věci co maj něco společného s elektrikou....Solární panely již hotové,jsou popravdě předražené.Bohužel tak to opravdu je...a jejich výkon/cena jsou někdy opravdu od sebe na hony vzdálené.
Sám ze svých zkušeností a toho co doma kutím nebo s kolegou se nám osvědčili tyto solární články
http://aukro.cz/2-2w-solarni-clanek-cla ... 22856.html
Nejlepší je si spočítat a sestrojit si vlastní panel,já osobně chci postavit panel kolem 16V/10A...Vezmu, že panel mám již složený...hodím ho tedy na regulátor napětí osobně jsem si pořídil tento:
http://www.gme.cz/cz/solarni-regulator- ... -p522-033/
a nabíjím s ním baterie s kapacitou 100Ah/12V ... když pořádně zasvítí sluníčko není problém tuto baterii běhěm dne nabít...
Přes stabilizátor napětí můžu buď nabíjet spotřebiče 12V nebo v mém případě mám instalovaný tento měnič napětí.
http://menice-napeti.heureka.cz/emos-12 ... e/#section

Poté už je na uvážení každého co si na 230 připojí...ale vyzkoušené mám Od Notasů až po televizi... Ledničku a mrazák jsem zatím nezkoušel, kvůli kompresoru, který při zapnutí může brát větší proudy....Ale v podstatě máte zajištěno jak 230 V tak 12V na dobu co buď svítí slunce, neodejde panel a nebo některý z přístrojů zde uvedených. :-)
Nejsou lidi, kteří nemají rádi zbraně, ale jen takoví, kteří ještě nebyli přepadeni a nepotřebovali ji použít.Radši zbraň mít a nepotřebovat ji,než nemít a potřebovat ji.
Eruve0
 
Příspěvky: 57
Registrován: stř 05. zář 2012 10:54:15
Bydliště: České Budějovice/Třeboň

Re: Elektřina

Příspěvekod Nasgol » stř 12. zář 2012 12:43:33

Eruve0: Přesně, přesně - dobrá práce :)), já jen netušil, jak a které blbovinky napojit mám za solární panely, aby to fungovalo :)... A na aukru jsou solární "sadičky" docela levné

Videonávod, jak vyrobit ze solárních článků, solární panel: http://www.youtube.com/watch?v=dMJ1rNsjygI
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: Elektřina

Příspěvekod dracekvo » čtv 01. lis 2012 19:21:20

No, nedavno jsem rozběhl ostrovní solární systém, tak kdyby někdo měl dotaz můžu odpovědět, pokud budu vědět.

Výroba panelů je sice krásná, ale ty cenu hotových panelů jsou už tak dole, že se to moc nevyplatí. 230Wp za 4400,- už se nechá http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=2280
Když si spočítáte cenu článků, práci, cenu skla a potom výsledné mechanické provedení, tak bych do toho nešel.

Kompletně co a jak ohledně ostrovního systému jsem popisoval na konkurenčním foru. Můžu to hodit i sem, když bude zájem. Popřípadě, když někdo opraví hrubky, tak to klidně použijte jako článek.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Elektřina

Příspěvekod martel » pon 03. čer 2013 15:40:37

Absorpční lednicí těžko dosáhnete -18C. Na to, abyste chladili směsí led/sůl, byste museli mít obrovské množství ledu a soli. Takže jedině velikej sklep, v zimě natahat kubíky ledu z řeky a led uskladnit. Takhle fungovaly hospody před vynálezem chladniček na NH3. Ale to by bylo šíleně pracné. V případě VP maso sušit/udit, nebo průběžně spotřebovávat.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Elektřina

Příspěvekod bachor » pát 08. lis 2013 18:30:42

Obyčejná kompresorová lednička/mražák má problémy s rozběhem i na 1000W měniči, totéž s malým benzíňákem.

Peltiery mají mizernou účinnost.

ideální by byla plynová adsorbční chladnička, kde by se místo plynového plamínku něčím jiným topilo, byť i elektřinou.
bachor
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 26. říj 2013 0:34:05

Re: Elektřina

Příspěvekod martel » ned 10. lis 2013 12:29:44

Absorpce je taky o ničem, maximálně tak chlazení, ale mrazák ne. Soláry taky nic moc. Co vítr? Nestavět klasickou vrtulovou, ale Saviniovu. Viz: http://domaci-radce.ic.cz/index.php?id=2
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Elektřina

Příspěvekod Hasdrubal » úte 12. lis 2013 19:02:53

martel píše:Absorpce je taky o ničem, maximálně tak chlazení, ale mrazák ne. Soláry taky nic moc. Co vítr? Nestavět klasickou vrtulovou, ale Saviniovu. Viz: http://domaci-radce.ic.cz/index.php?id=2


Já mám asi výhodu ,že u sousední vesnice je větrná elektrárna. Takže koupit dva kilometry kablů a jsem za vodou. :D
A co takhle využít geotermální tepelné čerpadlo.
Hasdrubal
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09. říj 2013 16:46:14

Re: Elektřina

Příspěvekod dracekvo » pon 06. led 2014 14:48:14

bachor: záleží na měniči. Mám 1200W co není vyrobený v číně a dává mi mrazák s lednicí najednou. Že by se zrovna sešel start obou zařízení najednou se mi nestalo, nebo sem to nepostřehl, protože měnič pak zkusí softstart.

Hasdrubal : to ti nepomůže. Vodní, větrné, bioplynky, solární parky nejsou schopny samostatného provozu bez připojení na síť. Nemají sem s čím sesynchronizovat a nezapnou se.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Elektřina

Příspěvekod martel » stř 05. bře 2014 23:38:01

Ale jo, zapnou, poběží, ale chce to použít synchronní generátor a regulaci otáček. Jak asi funguje normální benzinový generátor 230/400V?
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Elektřina

Příspěvekod štek » ned 22. lis 2015 22:55:41

Montoval jsem solárka několik let a můžu přidat pár postřehů. Pokud máš finance tak za cca 200-300 tisíc jde udělat ostrovní systém na provoz domu tj mrazák, světlo ohřev a případná destilace vody. V podstatě potřebuješ panely (10-15 tisíc kus) Měnič napětí dle výkonu (20-80 tisíc) plus baterie. Řešil bych to teď Dotací na solárko od státu a zapojené do sítě, elektřinu prodával jak to je řešeno všude. V případě VP stačí odsřihnout od elektroměru a dodat velkokapacitní baterie (např z dieselových aut) a tadá. Životnost panelů je cca 20 let. Pro krátkodobé (v řádu let) katastrofy slušné řešení.
štek
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 22. lis 2015 22:42:51

Re: Elektřina

Příspěvekod Thomas » pát 27. lis 2015 10:41:48

Generátor je podle mě jistota.
Thomas
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 24. srp 2015 9:37:00

Re: Elektřina

Příspěvekod štek » ned 29. lis 2015 9:04:02

Thomas píše:Generátor je podle mě jistota.


Na krátkou dobu max 3 dny ano ale popřemýšlej o tomhle:
1. Potřeboval by jsi poměrně velkou zásobu paliva. Pokud by jel 24 hodin denně a to by podle některých VP musel (filtrace vzduchu a vody atd.). Ber tak 20-25 litrů denně a to u těch nejmenších. To dělá nejméně 750 litrů na měsíc a to při generátoru který utáhne sotva ventilátor a pár žárovek.
2. Malé agregáty jsou obvykle benzínové a ten se nedá dlouhodobě skladovat. Těžko ho budeš mít někde schovanej na horší časy a benzínky budou první po čem lidé půjdou.
3. budeš muset pravidelně opouštět svůj úkryt. Pokud nebudeš disponovat pojízdným autem tak i na dvoukoláku přepravíš tak max 4 denní zásobu... Nemluvě o tom že se budeš pravidelně ukazovat na stejných místech...nejjednodušší způsob jak si nechat zatnout tipec.

Určitě se vyplatí mít ho doma ale na VĚTŠINU scénářů VP je ti k ničemu.
štek
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 22. lis 2015 22:42:51

Re: Elektřina

Příspěvekod dracekvo » ned 24. led 2016 20:48:09

štek: Panel za 10-15 tisíc už je minulost. Nový 250Wp panel stojí cca 5 tisíc funglovka. Svoje panely jsem kupoval starší, ale nikdy nepoužité po 2500,- Kč.

1. Představa pořízení soláru na dotace a pak jeho odstřižení je sice hezká věc, ale naráží to na několik problémů. Panely ongrid jsou jinak zapojený. Při přechodu na ostrovní režim bych musel na střechu a komplet předrátovat svody ze střechy.
2. Pokud chci ostrov, musím mít regulátor nabíjení a měnič napětí. Tyto věci při ongrid nelze použít, takže celou dobu mi bude ležet nějakých 20 až 40 tisíc někde v krabici.

martel: Nezapnou se, protože používají asynchronní generátory a ty ke svojí práci potřebujou síť. Bez ní prostě žádná lokální elektrárna fungovat nebude.
"chce to použít synchronní generátor a regulaci otáček" ano máš pravdu a běžně se tyto věci válí každému doma aby v případě VP je namontoval do místní elekrtárničky a vyráběl si proud.
"Jak asi funguje normální benzinový generátor 230/400V?" jo to funguje tak, protože je to na to dělané, ale jak už několikrát píšu, malé elektrárny jsou dělané jinak a prostě když spadne síť, tak jsou k ničemu. Přestavba na ostrov je pro normálního smrtelníka nereálná.

Když už potřebujete, tak je nejlepší mít 2kW centrálu a několik kanistrů benzínu na takovou dobu, abych měl dost času v klidu maso zpracovat (zavařit).
Další možnost je koupit nějakej měnič 12V 2000W sinus a v případě potřeby jako generátor použít auto. Motor auta bere zhruba 1 litr na hodinu. Volbu nechám na každém. Já osobně bych šel do měniče. Má to několik výhod.
Tichý provoz, můžu v běžném světě v autě používat věci na 230V (třeba na dovolené, někde na grilovačce u rybníka a tak),v zimě ho použiju automatickou zálohu oběhového čerpadla topení. Prostě kompaktní bezůdržbová věc použitelná i mimo VP v běžném životě.
Baterie a panely se v ČR válí na každém kroku. Nebude problém si je obstarat. Primitivní regulaci nabíjení baterií lze řešit pomocí několika běžně dostupných elektronických součástek.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Elektřina

Příspěvekod štek » pon 25. led 2016 9:20:04

Soláry odpojíš od sítě vypnutím jističe který by v okruhu měl podle norem na revizi být. S tou cenou...nedělám to 5 let takže o tomhle se s tebou hádat nebudu. Pokud s ostrovem počítáš už při montáži tak doba strávená na střeše nebude delší než kdyby si vytáhl ze sklepa generátor naplnil nádrž a nahodil ho. Vím to protože jeden zákazník to tak chtěl. Pod panely si nechal natáhnout druhé vedení a stačí přepojit konektory. Zvladl jsem to během 5 minut. Šlo to i když napojil baterie přímo na panely.
štek
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 22. lis 2015 22:42:51

Předchozí
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Tipy a triky