Hodinky, baterky, mobily, kalkulačky, fotoaparáty, videokamery a další elektronické radostí civilizovaného světa

Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » stř 04. kvě 2011 16:43:53

Já vlastním Wouxun KG-UVD1P,
dá se sehnat kolem 2000, v originále je dělaná na 2m i 70cm pásmo, odemknout se dá na příjem i vysílání na rozsah od 66MHz po 520MHz takže pokryje v podstatě celý rozsah co jakákoli služba může vysílat. Zvládá chytat i FM rádio, kromě toho že si poslechnete rádio, chytnete většinou i místní policii, hasiče, záchranku, vrtulníky záchranky atd. takže z vlastní zkušenosti mohu říci že s tímto zařízením má člověk všeobecný přehled o situaci.
Obrázek
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » ned 05. úno 2012 19:55:09

Je to tady v tomto archivu jako unlock: http://www.ulozto.cz/2772014/kg-uvd1p-rar

VHF: 130 MHz the lowest and be stable.
VHF: 199.995 MHz the highest and be stable.
UHF: 400 MHz the lowest and be stable.
UHF: 518.995 MHz the highest and be stable

Stable znamená že to jde unlocknout víc ale chytá to pak i vlastní harmonické.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod prochazka85 » ned 05. úno 2012 19:58:26

EDIT:uvedeno do souladu s pravidly fora postapo.cz
Naposledy upravil prochazka85 dne ned 01. dub 2012 17:30:16, celkově upraveno 1
prochazka85
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 05. úno 2012 15:22:12

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » ned 05. úno 2012 20:00:15

Už máš svoji? Odkud jsi? Na unlock ale nepotřebuješ kabel a software, jde to přes klávesnici a kódy, stačí chvilku hledat na gůglu.
Při startu:

press [9] key and hold, switch on and enter the code 051266
enter frequency range like this 136174400470 for 136-174MHz and 400-470 MHz (RX/TX)
or another example
136174420520 for 136-174MHz and 420-520 MHz (RX/TX)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod dracekvo » úte 07. úno 2012 18:59:26

A kde si jí sehnal?
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Tommy-K » úte 07. úno 2012 19:14:17

Také jsem na ní koukal a už asi není moc v nabídce, mají ještě někde,nebo nějaký stejně schopný ekvivalent?
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 07. úno 2012 19:34:12

Mají, poslal jsem mu SZ kde sehnat aby to tu nebyla reklama.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod dracekvo » úte 07. úno 2012 21:52:45

Juju, mají jí tam, kde mě vůbec nenapadlo se kouknout i když tam nakupuju xD
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod marw CL » úte 14. úno 2012 15:09:06

zdravím,mohl bych požádat o info kde se dá zakoupit? nebo něco podobného?
marw CL
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 07. úno 2012 14:36:50

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Halouzka Milan » úte 14. úno 2012 19:49:07

Dobrý večer přátelé,

dnes vás nebudu trápit fyzikou, i když na to mám hodně velkou chuť.

Pokud by došlo k nějakému průseru, netroubil bych do světa, že jsem na živu. Naopak, byl bych hodně, hodně potichu.

Přemýšleli jste, jaký má dosah ručka s pendrekem? S žádným světem se nespojíte, budete rádi, že si budete rozumět na tři kilometry.

Ale pokud jsem řekl A měl bych říci i B.

Většina lidí má dnes CB stanice, takže jediný význam má CBčko. Dá se k němu za pár korun sehnat 200 W zesilovač Se zesilovačem a slušnou anténou se za dobrých meteorologických podmínek domluvíte po celém světě.

Pokud vás ještě zajímá můj názor, spíše než vysílačku vám doporučuji slušný scanner.


Hezký večer
Halouzka Milan
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 28. led 2012 23:09:12

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod dracekvo » úte 14. úno 2012 20:51:44

Já jsem také spíše pro CB, protože její dostupnost je při nejhorším v každém kamionu xD
Myslel jsem, že tato stanice, pokud se odemkne, by byla schopná scanner nahradit. Není tomu tak?

Jinak co jsem měl CB, tak ručky do 5 km, Auta tak 15, Velká anténa na baráku 40 a víc. Hrozně moc záleží na výšce, zástavbě a počasí.
Pokud se s ručkou člověk vydrápe na kopec, nasadí teleskop, tak se také domluví na slušné vzdálenosti. Hlavně jestli je vůbec potřeba se domlouvat na větší vzdálenosti. Spojení bude asi nejnutnější jen na malou vzálenost a někdy malý dosah může být výhodou, aby člověk nebyl slyšet na x km daleko.
dracekvo
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. črc 2011 20:24:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 14. úno 2012 23:44:40

Ano, toto jde použít jako trošku pomalejší scanner. Jinak přesně kvůli tomu že není třeba vytrubovat do světa stačí 5W a zvolit nějakou frekvenci kterou běžně nikdo nepoužívá, ani mezi amatéry, po VP už nějaké radiotelekomunikace budou člověku fuk protože nebudou scannovat. V případě pokrytí většího prostoru pak není problém zbudovat převaděč o jakémkoli výkonu, klidně těch 200W může být v osídlení, tady s tímhle prckem se v pohodě dovolám po Brně a okolí pomocí převaděčů. Ony ty ručky v CBčku nejsou také s dosahem žádná sláva, stejně jako toto a převaděč může být multiband a klidně chytat a vysílat na CB kanály a převádět je po osídlení a okolí na dostupné frekvence ve 2m nebo 70cm co chytí tenhle prcek. Myslím, že základní význam je ten, mít po ruce něco kompaktního, s dlouhou výdrží baterie s čím se dovolám tak na 10km na převaděč, to tento prcek zvládne bez problémů i přes kopec, běžně s prckem komunikuju v Brně z Řečkovic s OK0MAR což je lehce kolem 12km a přímá viditelnost není ani náhodou, velká zástavba a minimálně 2 kopce po cestě + z mé strany 2 cihlové zdi. Hlavní využití vysílaček po VP bude komunikace s centrem a mezi sebou, ne komunikovat na 100km, co bude 100km daleko, bude daleká cizina. Navíc na CB se v poslední době ač má frekvence užitečnější co se týče přenosu nic moc bohužel neděje, alespoň tady v Brně, všechno jede na 70cm, něco na 2m, taková jest praxe. CBčko si také pořídím postupem času ale spíše mobilku nežli ručku, tady opravdu pokud se člověk chce domluvit stačí mít 70cm ručku s nějakou lepší anténou, kterou právě tady na wokounovi budu v blízké době měnit za nějaký dualbandový teleskop.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 26. bře 2013 22:38:18

Současný stav:
Přílohy
IMG_6748.JPG
IMG_6748.JPG (115.54 KiB) Zobrazeno 19814 krát
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod lonewolf64 » úte 26. bře 2013 22:48:46

Take povedome Motorolky:) Nepochadzaju zo sasob niektoreho ministerstva?:D
lonewolf64
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 11. bře 2013 22:09:51

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 26. bře 2013 22:50:52

Nikoli. Každopádně jsou to držáci a na půjčování ideáloš matroš, zkusil jsi někomu půjčit něco, co má čudlíky nebo nedejbože menu s nastavením?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod rooney » stř 27. bře 2013 14:06:36

No, tak já mám mimo nějakých low end PMRek ted Puxing-888K což je VHF/UHF dualband, pak nějakej starší skenner, RF-10ky (samozřejmě pro sběratelské účely) a pak mám doma přijímač R-323 (P-323) kterej funguje v rozsahu 20-100 MHz...o dalších radioamatérských homodomo výtvorech mého rodiného radioamatéra nemám moc potuchy, ale ve finále bych se asi dovolal kdekade...

Hlavně mě ale zaráží zde uváděný dosahy ruček...3km s lowend PMRkem, ale s VHF ručkou sme trošku jinde :-) ale nejsem fyziky šíření vln znalý na úrovni radioamatéra, nedej bože vysokoškolsky stiženého touto problematikou...vycházim z toho že rst používám vcelku často v různých situacích a už mám vcelku empiricky podloženou představu, jaký jsou dosahy....
a k tomu (ne)troubení do světa - záleží na typu VP že jo...protože někdy byhc víc než rád troubil do éteru že tam sem... :-)
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » stř 27. bře 2013 15:30:33

3km je zprůměrovaná hodnota, těch 0,5W je málo. V praxi se ve městě z baráku na barák nedomluvíš na 500m, když v lese mluvíš na 500m na někoho za převýšením tak to samé. Na druhou stranu není problém se domluvit z kopce na kopec klidně na 300km, jak je přímá viditelnost mezi staničkami a dobré počasí tak trháš rekordy.

Když puxinka ohulíš na těch 5W tak už je to ve městě použitelné. Když už si uděláš ama licenci a začneš používat převaděče tak se tady přes převaděče dovolám klidně po celém Brně a dokonce i na převděč na Pálavu a odtamtud Mikulov a Rakousko.

k tomu troubení netroubení do světa, však na tohle jsou tyhle malé ručky super, člověk si dá nízký výkon a koordinuje se s kolegy dle libosti, když zvolí nějakou před VP nepoužívanou frekvenci tak je malá šance, že ho někdo najde, natož lokalizuje, natož v terénu.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod lonewolf64 » stř 27. bře 2013 22:05:12

Artifex: Tak to je jasne, prave testujem na recenziu par PMR/LPD ruciek a sam som z toho blby aby som nepostlacal nieco co nebudem moct v terene bez PC vratit:D Kazdopadne Motorolky vydrzia hodne:)
lonewolf64
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 11. bře 2013 22:09:51

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » stř 27. bře 2013 22:53:01

Pozor! V ČR LPD není povolené, je v pásmu digitálních přenosů na 433MHz, kde valí různé bezdrátové zvonky a dálkové ovladače takže je LPD ruší a v SK také brzo půjde pryč z generálního oprávnění pro volné použití.

(upřímně, netuším co chceš na PMR programovat z PC :D Frekvence i výkon jsou dané a těch pár parametrů jako CTCSS, VOX, TOT a podobné hovadiny jsou v menu.)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod lonewolf64 » čtv 28. bře 2013 22:07:17

Ja som v SR, takze som v suchu:) No promgramujem, lebo, ak si videl v mojich recenziach, mam dve cinske srandy, ktore nie su tak celkom PMR/LPD, maju slusny frekvencny rozsah, ale nemaju prednastavene kanaly, cize ak chces pohodlne (a legalne) pouzivat PMR alebo LPD tak si musis cez PC frekvencie PMR a LPD ulozit do stanice cez PC. Da sa to aj cez menu, ale je to katastrofa...Rovnako vykon je modifikovatelny cez PC, od 0.5 do 5W, samozrejme ak dodas napajanie co potiahne 5W...
lonewolf64
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 11. bře 2013 22:09:51

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod lonewolf64 » čtv 28. bře 2013 22:22:11

Mimochodom s trochou sikovnosti sa da i s niektorymi PMR/LPD urobit zazraky, najziarivejsi priklad kde na to ani netreba PC je moj Intek MT 5050, kde sa da odomknut scrambler, zvysit vykon (teoreticky) na 4W, odomknut dalsie frekvencie a tak daal a tak daaal:)
lonewolf64
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 11. bře 2013 22:09:51

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod rooney » pát 29. bře 2013 1:09:55

Artifex píše:3km je zprůměrovaná hodnota, těch 0,5W je málo. V praxi se ve městě z baráku na barák nedomluvíš na 500m, když v lese mluvíš na 500m na někoho za převýšením tak to samé. Na druhou stranu není problém se domluvit z kopce na kopec klidně na 300km, jak je přímá viditelnost mezi staničkami a dobré počasí tak trháš rekordy.

Když puxinka ohulíš na těch 5W tak už je to ve městě použitelné. Když už si uděláš ama licenci a začneš používat převaděče tak se tady přes převaděče dovolám klidně po celém Brně a dokonce i na převděč na Pálavu a odtamtud Mikulov a Rakousko.

k tomu troubení netroubení do světa, však na tohle jsou tyhle malé ručky super, člověk si dá nízký výkon a koordinuje se s kolegy dle libosti, když zvolí nějakou před VP nepoužívanou frekvenci tak je malá šance, že ho někdo najde, natož lokalizuje, natož v terénu.


Tvoje praxe je dost odlišná od té mé...ve městě 5W coby "použitelný"? srsly? :-D :-D dyť tim lidem vymlátim okna... add troubení já právě řikám že někdy bych naopak CHTĚL, aby se o mě vědělo... ;)
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » sob 30. bře 2013 1:58:49

Jj, 5W je dost, v praxi jsem se z vrchního patra v Brně od Ronda dovolal 5W na převaděč na Pálavu i v hnusném deštivém počasí, na některé účely stačí omezit na 1W. Na druhou stranu, když budeš v železobetonové budově nebo budeš mezi dvěma staničkami takovou budovu mít tak ti 5W nemusí kloudně stačit, proto říkám, že je to do města použitelné pro pohodové domluvení se bez nějakých větších omezení. Moje praxe je, že do vedlejší ulice přes 2 řady rodinných domků na 400m se PMR dovoláš leda, když druhá protistanička je přesně přes ty dva domky a to hodně zašuměně. Když už jde dál, třeba na 500m (a žádná další překážka není v cestě, než ty dvě řady domků), už se nechytá. Takže na kecání v jedné ulici oukej (ale nedejbože, aby protistaničky byly ve stejné řadě, musí být aspoň v baráku naproti, to by jinak muselo přes stěny)

K troubení netroubení, u UHF ruček to máš jednoduché, když to stáhneš na 1W a dáš nějakou hloupou anténku "aby se nezavařil koncák", můžeš si v klidu šveholit na přímou viditelnost abys někoho otravoval. No, a když budeš chtít být slyšet, vohulíš to na 5W, hodíš na střechu pořádný bič a budeš troubit. V tom PMR zase má velkou nevýhodu, furt to jede těmi 0,5W ať děláš co chceš (v praxi tak 0,3W vyzářeného výkonu, výrobce se sychruje na různé zkoušky a ty helikální pěticentimetrové anténky jsou ubohost.)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod rooney » sob 30. bře 2013 11:10:48

Jak sem už řikal...tvoje praxe je jiná než ta má, páč já nemám problém se v pražský sídlištní zástavbě dovolat lowend PMRkem na 1200 metrů s kvalitou za 5.... :D
rooney
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 04. čer 2012 17:12:20
Bydliště: Praha

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » sob 13. dub 2013 21:26:41

Nojo, sídliště nejsou jako poctivé zděné baráky, trošku tvrzného betonu a papundeklové příčky... Tam se 70cm vlny a) pěkně odráží mezi baráky b) prochází jak těmi tenkými panely a železným armováním. Běž si to zkusit tam, kde jsou normální domky a přes 0,5km se nedostaneš.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Elektronika

cron