Nože na přežití, pily na dřevo, krumpáče a sekery na obranu a další harampádí.

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » čtv 13. čer 2013 16:02:44

Mozna by nebylo od veci rozlisovat sekeru kterou nesete a nosite sebou a sekeru ktera je soucasti ukrytu, velkeho taboriste a komunity. Planuji sekeru pro pouziti ve skupine a nebo jsem spis singl. Budu kocovat a nebo zustavat na jednom miste.

tim snad omezime zbytecne strety, protoze kazda kategorie ma jine pozadavky na sekeru.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Sekera

Příspěvekod martel » čtv 13. čer 2013 22:58:54

Aha, takže předpokládáš, že s manželkou a dětmi budeš v -20C čundrovat po venku. Jediná šance na vývoj kupředu bude v komunitách, případně v kooperaci - např. farmáři + "profesionální" válečníci, keří budou farmářům poskytovat ochranu výměnou za zásobení potravinami + zázemí.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » čtv 13. čer 2013 23:50:35

Marteli dovolím si citovat sám od sebe, protože ti to nejspíš uniklo...
Haj-Ji píše:... Já osobně sekeru nemám potřebu nijak řešit, bohužel bez podpory moderních farmaceutik se moje životnost, vyrovnává životnosti sněhuláka na Sahaře...


Nějak jsem u tebe nepobral, proč se mi snažíš za každou cenu vnutit svůj názor na sekeru a způsob jak mám žít po VP.

Záleží na tom, jaká varianta VP bude.

Po VP nepředpokládám že hned narazím na komunitu která mi bude vyhovovat, proto nevidím důvod, abych tahal velkou sekeru. Nemám potřebu vůbec nějakou mít. Pokud bych ale chtěl vzít sekeru, tak si vezmu spíš takovou, která je pro mne snadno nositelná a umožní mi vytvářet věci které se mi ulehčí život.

Nemám ženu, ani děti a součástí komunity můžu být i bez toho že bych se vyskytoval trvale a přímo v komunitě. Vždy budou lidé kteří budou dávat přednost samostatnosti, třeba coby lovci a do komunity dojdou 2x do roka a budou vítáni kvůli novinkám, výměně a obchodu. Hledači léčiv, munice, zásobovači, obchodníci, dráteníci, opraváři, učitelé, ochránci, karavany, komedianti. To vše jsou lidi u kterých je předpoklad neustálé migrace. Jejich priority budou naprosto jinde než u tebe.

Osidlování ameriky je pro VP velmi přínosné v tom, že je tam vidět jak se vytvářela společnost a v jakých podnebních extrémech se pohybovali.(-20 prožívaly celé rodiny jen pod plachtou vozu) Kolik zemědělské plochy je zapotřebí k tomu aby uživila komunitu o 150 členech a byla plně soběstačná? Věřím tomu že pokud bude VP, tak to bude hodně o malých rodinných komunitách a kočovnících.

Pokud se nepletu, tak mnoho lidí fungovalo singl, pak byly malí farmáři kteří vše co potřebovali nacpali do jednoho vozu a často žili odděleně od ostatních, pokud byla úrodná oblast velká vytvářeli větší komunity. Na důležitých cestách a v oblastech surovin, vznikaly městečka. Já netuším kolik lidí bude po VP, ani kolik území bude použitelného, kolik bude zvěře, porostou jedlé rostliny a nebo budou zamořené. Bude si moct zemědělská komunita dovolit vysílat své členy aby v troskách měst pátrali po věcech které by se hodily. Tohle je spíš doména singlů.

Je velká pravděpodobnost že řemeslníci budou v komunitách na troskách města, kvůli dostupnosti materiálu a budou vyměňovat hotové výrobky za potraviny. V tu chvíli je tu prostor pro obchodníky, karavany a malé prodejce.

Nemusí fungovat tvůj, ani můj model, navíc v jedné generaci se to nestihne pořádně projevit o kolik je to posunuté.

Nehledejme spory, hledejme východisko pro rozdílné situace a u seker funkčnost pro rozdíné entity.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Sekera

Příspěvekod Zantur » pát 14. čer 2013 0:39:01

Máte někdo zkušenosti s hasičskými dvoubřitými sekerami?
co už...
Zantur
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 05. črc 2012 15:08:31
Bydliště: Vsetínsko

Re: Sekera

Příspěvekod Haj-Ji » pát 14. čer 2013 1:27:19

Pokud se jedná o stejnou sekeru kterou jsem měl v ruce, tak byla symetrická, k topůrku byla připenvěna pomocí dvou jakoby háčků, které procházely okem a byly šroubované k toporu postranách, jakoby pod ostřím. Při pohledu zhora měla sekera čočkovitý tvar. Na svou velikost velice těžká sekera. Její obdoba byla stejná, ale místo jednoho ostří byl hrot.

Tvar nebyl ideální na běžné práce, ostří mělo hodně velký úhel odhaduju 30º, díky kterému se při zaseknutí do špalku dala snadno vytáhnout oproti klasické sekyře, ale daleko hůř se zasekávala, třeba při podsekávání kmínků, nešla do hloubky. (je to cca 15 let co jsem ji držel v ruce)
-------------
Odtud je to pouze můj názor a doměnka.

Na prosekání se zárubněmi a dveřmi s tím že často trefíš kus zámku, panty a hřeby, rychle přijdeš o ostří. Nemáš čas ho zabrušovat nebo opravit, tak otočíš sekeru neztupeným ostřím a pokračuješ dál. To je podle mne jediný důvod proč měla 2 břity.
Ale neujala se, v praxi se osvědčily sekery s hrotem na páčení a probíjení.

Jde pouze a jenom o můj názor, nemám potřebu ho před nikým obhajovat, proto necitujte.
-------------
V Kanadě se používá pro tamní dřevorubeckou činnost speciální sekera (tzv. dvojitá kanadská sekera resp. kanadská sekera) se dvěma břity respektive se dvěma ostřími, v Evropě se tento typ sekery prakticky nepoužívá. citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekera
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Předchozí
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Nože a nástroje

cron