První pomoc, přírodní medicína, operace na otevřeném mozku a další radosti života!

Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod zombie hunter » pát 14. čer 2013 21:02:16

Ahoj všem.
Pokud máte oční vadu, jakým způsobem to budete řešit v situaci VP? Já naštěstí tento hendikep nemám, ale někteří v mém okolí ano. Nechci se vyptávat známých a vysvětlovat na co ty informace potřebuji. Díky za info.
zombie hunter
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte 06. bře 2012 17:29:01

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » pát 14. čer 2013 23:11:00

No kontaktní čočky můžem vyřadit hned, problém s čištěním, trvanlivostí...
Brýle jsou relativně jednoduše řešitelné, ale rozhodně to není levné. Momentálně mám pracovní obroučky s lehce vyměnitelnými skly cca 250kč kus, mám je 3x (na dálku) Do nich mám předbroušeno 5 párů čoček, a cca 3 hotové brýle. S jedněma brýlema to táhnu už 12 let a to v nich šermuji, dělám zámečnickou profesi a občas svařuji. Nosím sebou lupu i když ji nepotřebuji, na blízko vidím líp než zdraví lidé, mé oči díky vadě zvětšují.

Pokud by jsme řešili nejlevnější variantu výhledově na 20 let s tím že je předpoklad zhoršení vidění, nebudu řešit rámečky ,ani broušení. Je jednoduché udělat kožené brýle zavazovatelné na tkanici a dle potřeby měnit skla, popřípadě je zdvojovat. S úbytkem skel, můžu přejít na klipec pro jedno oko pro případ střelby. Momentálně mám 3 dioptrie, ale to není podstatné.
Nebudu řešit čtvrt dioptrie (to jde zkorigovat lehkám náklonem horní hrany dopředu, sice to lehce zkreslí perspektivu (jako bych zmáčkl obraz zhora) ale mozek je natolik dokonalý, že při střelbě to dokáže dopočítat. Řeším pouze brýle na dálku. Na blízko nepotřebuji brýle, stačí lupa a tu ze dvou neobroušených čoček na dálku vytvořím snadno. Přiložím je k sobě, naplním vodou a obtáhnu třeba jílem, nebo obtáhnu spoje včelím voskem a vložím do koženého rámečku.

šel bych po půlkách. Koupím sadu párů čoček 0,5 1 1,5 2 2,5 3 a pro jistotu je zdvojím (kdo má vyžší dioptrie samozřejmě navýší, upraví dle potřeby) pár skel stojí kolem 150 kč (ale ruku bych za to do ohně nedal) tvrzené jsou už dneska všechny.
Při zhoršení vidění dám na sebe 2 čočky, sice to není ideální kombinace, ale určitě je lepší než nic.

Tyto kožené brýle s dioptrickými skly jsem měl vytvořené, plně funkčni, leč jsem je před pár lety někde založil. (hodlám je znovu vyrobit, ale momentálně na to nemám náladu) Stejnou funkci vám splní svářečské brýle, které jsou přímo uzpůsobené na výměnu neobrušovaných skel, navíc do výklopného rámečku jde přidat třeba zabarvené sklo proti slunci. http://www.veling.biz/images/B-218.jpg (jedna z variant)

To je nejlevnější varianta... Drahé varianty umožňují kombinace sportovních brýlí, balistických a vím já jakých...

Kožené brýle, všité skla, nahoře vyztužení aby se nebortila osa skel... Klip je samozřejmě jenom půlka.

Omluvte náčrtek, dělal jsem to na tabletu jen jako črt pro představu.
Přílohy
brojle.jpg
brojle
brojle.jpg (15.35 KiB) Zobrazeno 14227 krát
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Zantur » pát 14. čer 2013 23:32:19

kdo hledá najde, kdo ho najde, toho je... a pokud to tu není... tak hledám ještě jednou. A až potom zakládám nový topic :-)

dioptricke-bryle-t844.html
co už...
Zantur
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 05. črc 2012 15:08:31
Bydliště: Vsetínsko

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod martel » sob 15. čer 2013 13:10:22

Jak hodláš vyřešit to, aby optická osa čočky byla v ose s okem? Tu koženou konstrukci budeš muset nějak vyztužit, abys měl čočku v rovině s okem. Jenom kožená konstrukce stačit nebude. Nejlevnější odlehčené plastové čočky jsou někde kolem 500-600Kč/pár. Skládat čočky za sebe s tím, že se optická mohutnost sečte, to tak jednoduché nebude, protože budou mít každá jinde ohnisko.
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » sob 15. čer 2013 16:34:33

Kůže je dostatečně pevná,ty lacly co se zavazují za hlavou mají naznačenou hranu což drží vrtikálně a nahoře je výztuha která zpevňuje horizontálně... Pevnost je naprosto srovnatelná se svářečskými brýlemi. Osa očí není problematická na změření, navíc je uvedena na každém receptu od optika. Nepsal jsem nic o plastových čočkách, celu dobu píši o skle a o tom, že to je nejlevnější varianta, ne nejvhodnější :-)

Navíc rozmezí dioptrií konkrétně u sebe bych volil trošku jinak, skla 3, 3,5 4 4,5 5 ... 0,5 1 to je pro mne dostatečně variabilní

A určitě jde vytvořit lepší kombinace. Mám 23 let stejné dioptrie a osobně mám dostatečnou zásobu brýlí
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » sob 15. čer 2013 17:34:50

Zantur píše:...

Do soukromých zpráv mi nejdou vložit obrázky takže to dám tady.
Rozebral jsem své brýle, olepil jednoduše průhlednou páskou po krajích, dolil vodu (bohužel páska na skle netěsní zrovna dobře a bez brýlí se mi nechtělo hledat lepší) na kousku papíru je vidět že se paprsky spojí do jednoho bodu... Bohužel než jsem stačil zadoutnat vylila se mi voda :-) ale snad ti to stačí jako ukázka, ostatně to klidně otestuj. Pseudo lupu jsem držel cca 40 cm od zapalovaného oběktu. Fotil jsem to bez brýlí tak omluv že to není zaostřené jak má. Není to silná lupa, ale je lepší než žádná. Snad ti to pomůže jako motivátor, navíc oheň jsi určitě schopen udělat jednodužší cestou než přijít o brýle :-)
Přílohy
01.jpg
Vyjmutí skla a olepení...
01.jpg (27.89 KiB) Zobrazeno 14190 krát
03.jpg
Napouštění vodou...
03.jpg (25.94 KiB) Zobrazeno 14190 krát
04.jpg
použití, v pravo je vidět soustředěný paprsek, bohužel dochází voda... :-D
04.jpg (27.48 KiB) Zobrazeno 14190 krát
Naposledy upravil Haj-Ji dne sob 15. čer 2013 17:51:15, celkově upraveno 1
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » sob 15. čer 2013 17:41:05

Pro rýpaly, absolutně nerozumím optice a neřeším to... Mám odzkoušené dát dvoje slabé brýle na sebe abych viděl, víděl jsem v pohodě a tím je to pro mne vyřešené. Pokud Vám příjde mé řešení laxní, ano, máte 100% pravdu, ale mi to tak stačí.
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Artifex » sob 15. čer 2013 22:56:20

Jj, fakt to tak funguje, také to mám vyzkoušené. Jinak optická mohutnost roste, když se čočky nakloní. Také teď budu muset zesilovat dioptrice (ale do minusu) a když na nějaký objekt v dálce nevidím ostře, stačí brýle naklonit (nadzvednout nožičky ale na nose nechat) a hned je vidět pěkně.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » ned 16. čer 2013 1:11:51

http://boingboing.net/2009/06/23/amster ... spect.html velice pěkné brýle, třeba na čtení, ověřené časem ;-)
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod zombie hunter » úte 02. črc 2013 8:34:04

Ahoj a díky za info. Vzhledem k tomu že vetšinou preferujete brýle, tak mě zajímá zda jste zvažovali předpoklad, že dioptrické brýle mohou být vnímány jako slabost a dělat z vás cíl. Další nevýhoda při použití dioptrických brýlí je nemožnost použít brýle s balistickou ochranou. Atd... Pro uvedené nevýhody mi připadá že nejlepší bude kombinace brýle a čočky používané dle situace. Jaké jsou vaše zkušenosti s používáním kontaktních čoček a to především v prostředí s omezenou hygienou.
zombie hunter
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte 06. bře 2012 17:29:01

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod zombie hunter » úte 02. črc 2013 11:02:50

zombie hunter
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte 06. bře 2012 17:29:01

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Artifex » úte 02. črc 2013 18:23:11

zombie hunter píše:Ahoj a díky za info. Vzhledem k tomu že vetšinou preferujete brýle, tak mě zajímá zda jste zvažovali předpoklad, že dioptrické brýle mohou být vnímány jako slabost a dělat z vás cíl. Další nevýhoda při použití dioptrických brýlí je nemožnost použít brýle s balistickou ochranou. Atd... Pro uvedené nevýhody mi připadá že nejlepší bude kombinace brýle a čočky používané dle situace. Jaké jsou vaše zkušenosti s používáním kontaktních čoček a to především v prostředí s omezenou hygienou.


Slabý cíl? Blbost, prvně budeš střílet na ty nejsilnější, popřípadě nějak hodnostně vynikající= důstojníky a gorily, ne po blbečkovi v brýlích.

Není možné použít brýle s balistickou ochranou? Proč by ne?
Obrázek
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Annele » úte 02. črc 2013 23:14:33

Zalezi na situaci. Pokud chces zneschopnit nepratelskou skupinu, potom budes napred likvidovat ty nejdulezitejsi cleny. To, zda ma bryle ci ne, bude celkem jedno. Naopak pokud uvazujeme o rozpadu struktur a po okoli se budou pohybovat bandy lupicu, budou prednostne napadat snadne cile. A bryle jsou neco, co cloveka v ocich nepritele dela slabsim.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod zombie hunter » stř 03. črc 2013 8:04:00

Artifex píše:
Slabý cíl? Blbost, prvně budeš střílet na ty nejsilnější, popřípadě nějak hodnostně vynikající= důstojníky a gorily, ne po blbečkovi v brýlích.

Není možné použít brýle s balistickou ochranou? Proč by ne?
Obrázek


Ahoj.
První část příspěvku je mimo. K těm vyobrazeným brýlím, podlé mého názoru, jsou v kombinaci s dioptrickými brýlemi k ničemu (jsou k ničemu i pro zdravého uživatele) a to z několika důvodů. V letním horkém počasí ti v nich bude horko a budeš se hrozně potit, což povede k tomu, že je nebudeš nosit po celou dobu a to znamená, že je nemusíš nosit vůbec.
Při svižnějším pohybu a ve vlhkém prostředí se ti budou zamlžovat a to povede k jejich nenošení......atd.
zombie hunter
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte 06. bře 2012 17:29:01

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Eireannach » stř 03. črc 2013 9:13:32

Já mám velice dobrou zkušenost s brýlemi Guarder C3. Součástí jsou 4 sady skel (čiré, žluté, kouřové, reflexní), pouzdro a vložka na dioptrické čočky (ty mně stály myslím i s osazením v optice 300kč (150/ks). Jelikož normálně nosím brýle, a čočky sem nesnesl, potřeboval sem nějaké ochranné brýle na airsoft. A zatím naprostá spokojenost. Jsou pohodlné a lehké, takže je ani necítíe. Cenově se dají sehnat pod 900kč (na tuzemských obchodech).
Jak vypadají: http://www.wgcshop.com/WGC_Shop/images/gd_cg_c3b_l.jpg
Jinak zajímavé: http://www.youtube.com/watch?v=sO_Ul09AGZI - kvalita videa sice jak z kalkulačky, ale je vidět, že to sklíčko kulku nepustilo.
A tady těm sklům taky dali zabrat: http://www.youtube.com/watch?v=wlkLZlZmabc (np. sevření ve svěráku úplně na doraz, sklíčko se ohnulo, ale neprasklo).
"A fool learns from his own mistakes, a wise person learns from the mistakes of others.”
"We'll cross that bridge when we come to it."
Eireannach
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 09. kvě 2013 9:56:53
Bydliště: Kraj razovitý - Ostravsko

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » ned 21. črc 2013 11:11:27

Tak jsem ušil kožené brýle, abych ukázal že je to naprosto pohodové řešení a osadil jsem je zabroušenými skly ze starých brýlí... (ještě není vložena výztuž do horní hrany) Doufám že Vám to stačí jako ukázka toho, že jde jen o to mít skla, zbytek jste schopni udělat improvizovaně z čehokoliv, i třeba jen tím nalepit skla smůlou na kus klacku. Kousek špagátu, isolepa a jen si trochu pohrát. Přeji Vám by jste to nikdy nepotřebovali :-)
Přílohy
bryle.jpg
bryle.jpg (69.36 KiB) Zobrazeno 13814 krát
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Vladius » ned 21. črc 2013 11:31:56

Dobrá práce! :)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Kontaktní čočky vs. brýle - zkušenosti

Příspěvekod Haj-Ji » ned 21. črc 2013 12:15:52

Když už jsem měl ty skla venku... Pastelka, 15 cm pásky střihnuté podél, špagátek 3 minuty práce. Jako nouzová oprava v lese to stačí.
Přílohy
2013-07-21 12.11.30.jpg
kousek pásky na zbytečku špagátu se dá nosit přidělaný v každém zavazadle a nebo jako koncovka zipu
2013-07-21 12.11.30.jpg (10.52 KiB) Zobrazeno 13804 krát
2013-07-21 12.04.40.jpg
žádný luxus, ale na dojití domů to rozhodně stačí
2013-07-21 12.04.40.jpg (33.26 KiB) Zobrazeno 13804 krát
Haj-Ji
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 07. čer 2013 2:12:22
Bydliště: Ostrava

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Medicína

cron