Vše o posilování těla a duše.

Otužování

Příspěvekod Karlinho » sob 05. led 2013 21:04:35

Nadpis mluví snad za vše - otužujete se? Co si o tom myslíte? Jestli se otužujete, tak jak jste začínali a kde jste teď? Jaké máte zkušenosti?
Je naděje silnější než smrt?

http://karlinho.cz/
Karlinho
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 30. pro 2012 12:13:21
Bydliště: Nivnice

Re: Otužování

Příspěvekod Annele » pát 11. led 2013 22:20:49

Drive jsem se otuzovala, nyni ne, protoze jsem si prozila hodne stresu a otuzovani pri stresu mi nedela dobre.
Otuzovani je obecne velmi zdrave a po VP, kdy nebude dost zdroju na topeni, budou mit otuzilci vyhodu.
Ja jsem zacinala studenymi sprchami, dodnes snesu v zime min obleceni, nez vetsina lidi, i kdyz uz se neotuzuji.
Otuzovala jsem sprchou i mladsiho bratra, kdyz byl jeste dite, libilo se mu to, ale na vlastni deti si zatim netroufam, protoze se bojim, ze by to nevydrzely.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Re: Otužování

Příspěvekod Luscinia » sob 12. led 2013 0:17:29

Dokud jsem chodila na tréninky, tak jsem se otužovala (není nic lepšího než studená sprcha po kravmagáckém nářezu). Tenhle semestr jsem kravmagu vynechala, zato jsem v prosinci měla možnost být až do Vánoc na adventních trzích, což je VELICE účinný způsob, jak si zvyknout na zimu (+ spousta punče). Snižuju od té doby účty za topení, a dokud na mě moc nefouká, tak je mi teplo.
"Demokracie je, když 2 vlci a jehně hlasují o tom, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře vyzbrojené jehně může výsledek hlasování zpochybnit."
Luscinia
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 26. čer 2012 10:41:10
Bydliště: Budějce

Re: Otužování

Příspěvekod Annele » sob 12. led 2013 0:21:13

Alkohol na zimu rozhodne ne, sice vyvola hrejivy pocit, ale roztahuje povrchove cevy, coz ma za nasledek vetsi ztraty tepla.
Annele
 
Příspěvky: 142
Registrován: ned 14. říj 2012 15:24:27

Re: Otužování

Příspěvekod Nekro » stř 16. říj 2013 13:28:12

Mno, já se otužuju už několik měsíců. Začal jsem v létě a prostě jsem nepřestal.....Pro začátečníky je dle mého třeba mít na mysli, že je absolutně irelevantní, když se jim studená sprcha zdá totálně ledová a že si nedovedou představit, že by tohle martyrium měli podstoupit každé ráno a ještě pak třeba chodit plavat ven. ... Organismus nejenom že si zvyká, ale on tu teplotu pak i jinak vnímá. Skutečně otužilej člověk (což já zatím nejsem, ale výsledky už mám a stojej za to) pak vnímá teplotu zcela odlišnými způsoby a co někomu přijde ledové, to jemu přijde jako příjemný kafíčko....a tato hranice se dá u každého posouvat......a už i jen proto je dobré začít s ranním sprchováním na takové vodě, která člověku vyhovuje. Zcela zbytečné vlízt do ledové sprchy okamžitě. Nedávno se začal otužovat můj kamarád, co ho nadchlo, jak pozitivně o otužování a jeho účincích mluvím...nyní je to dva týdny, co začal na obyčejné teplé vodě, kterou si prostě jen ke konci sprchování o kousek ochladí a celej rozradostněnej mi včera hlásil, že už to má asi tak o 25 % chladnější než na začátku a v pohodě to zvládá....já sám začínal tak, že jsem si dal teplou sprchu, ke konci jsem si ji ochladil na vlažně-teplou a tím jsem měl na daný den splněno. A pak jsem si prostě jen po milimetrech té teplé ubíral stejným vzorcem. ... do toho jsem po pár dnech přidal třetí fázi, kterou bylo to, že na úplném konci jsem si pustil totálně ledovou a jen jsem si s ní osprchoval třeba chodidla, občas jsem se odvážil i na lýtka, někdy pak i výše a do toho mě napadlo, že je fajn si osprchovat takhle i ruce, když jsem se předklonil....na víc jsem si netroufal.......no a teď po těch asi tak třech měsících, co jsem začal, si dávám každý ráno s přehledem ledovou sprchu hned jak vylezu z postele......respektive jsem si to udělal jako rituál....vylezu, vyčistim si zuby, dojdu si na záchod a pak si dám tu sprchu....taková ranní očista to je celková....já tomu i říkám ranní očistný rituál, protože i tohle byl jeden ze způsobů, jak se naučit pravidelnosti v otužování....ve své hlavě jsem si utvořil psychickou strukturu, kdy už neříkám, že jdu ráno čistit zuby nebo na záchod, ale myslím jen na jedinou věc, kterou je ranní očistný rituál, který se skládá z čištění zubů, záchoda a studené sprchy....pomáhá to vytvářet si rituály......no a po nějaké době jsem se přidal i k venkovním otužilcům....to člověka taky naučí dělat pokroky.......a co víc - ať se to může ze začátku zdát klidně i nemožné, člověka to při správném postupu začne bavit. Navíc člověk otužilej pak s klidem jde po venku v kraťasech a je mu krásně, zatímco ostatní se choulej do mraků hadrů a je jim kosa. Je to paradoxní, ale obyčejnej neotužilej člověk zažije mnohem víc nepříjemných studených pocitů než člověk, kterej se otužuje. Viz včera - vylezli jsme ráno s klukama ven ze zkušebny, kámošovi byla příšerná zima a já říkal, že je příjemný skoro letní ráno a musí bejt aspoň patnáct stupňů...no a další kámoš mrknul na mobil a ukázalo mu to, že tam kde jsme, je stupňů šest....já to ale necejtil vůbec....toť malý příklad. A to mám ještě obří kus cesty před sebou.
Nekro
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. říj 2013 12:58:30

Re: Otužování

Příspěvekod Sokolkomunista » čtv 17. říj 2013 23:49:25

Tož tiež pridám jeden príklad. Dva týždne dozadu kamarát oslavoval narodeniny. Boli sme na chate. Okolo jednej ráno, neviem koľko mohlo byť stupňov, som z dôvodov mne neznámych, začal len tak, ako ma pán Boh stvoril, behať po lese... ;) ... Neviem moc čo sa dialo ďalej, ale ráno mi bolo povedané, že som sa vrátil okolo 3 a odišiel som nazad do lesa... Ráno som sa zobudil pár sto metrov od chaty na zemi (cca 5-6 hodín som tam spal). Žiadna podložka, nič. Len oblečenie. Podľa predpovede bol v tú noc prízemný mráz, - 3°C... (ráno bola námraza, ktorá to potvrdzuje) Bolo to zo soboty na nedeľu. V pondelok som mal trošku "somplíky", ale v stredu - štvrtok som bol fit. Neotužujem sa nejak cielene. V zime nekúrim. Nesprchujem sa studenou... Bývam v rodinnom dome a chvíľu proste trvá dokým začne teplá voda tiecť hehe :D Tož môj postreh
Sokolkomunista
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29. srp 2013 0:44:53

Re: Otužování

Příspěvekod Nekro » stř 06. lis 2013 13:39:57

To jsi měl spíš kliku, ale pokud chápu tu narážku s pozdě tekoucí teplou vodou na konci příspěvku, tak jistě tvá otužilost přispěla k tomu, že jsi skončil s rýmou namísto zápalem plic. ...

Pro mě je jinak tohle první zima, kdy se otužuju a zatím se mi jakákoliv chřipka, atd. úspěšně vyhýbají a to venku už brzo klesne teplota pod bod mrazu a já stále běhám všude v kraťasech....uvidíme, jak to půjde dál.
Nekro
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. říj 2013 12:58:30

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Fyzická a psychická průprava

cron