Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Cukry a sladidla

Příspěvekod jimmyjazz » úte 07. úno 2012 11:53:56

Mozna by stalo za zvazeni nahradit bily cukr hnedym cukrem (rovnez znamy jako trtinovy ci surovy). Nejen, ze ma vyssi vyzivovou hodnotu, ale navic ma i chut a vuni, coz je u bileho cukru vec neznama. Pred casem (dva roky nazpet) jsem presel na hnedy cukr a uz bych zpatky nesel.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Cukry a sladidla

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 13:32:06

mně zase přišlo, že ten hnědý zdaleka nesladí jako bílý. Mně stačí malá lžička krystalu na 1/2 l čaje (ani né vrchovatá), ale když jsem zkoušel hnědý, tak ani 3-4 plné lžičky (nebo krystaly) tomu čaji nedalo, tak sladkou chuť, jako jedna malá lžička bílého cukru. Možná jsem použil nějakej zmetkovej nebo šizenej, ale sladil jsem s ním vícekrát, z různých zdrojů a i jiní lidé, s kterými jsem se bavil, mi potvrdili, to co jsem napsal (respektive třeba kolegové v práci nadávali, jak je ten cukr na h****, protože vůbec nesladí).
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » úte 07. úno 2012 13:46:10

Solomon píše:mně zase přišlo, že ten hnědý zdaleka nesladí jako bílý. Mně stačí malá lžička krystalu na 1/2 l čaje (ani né vrchovatá), ale když jsem zkoušel hnědý, tak ani 3-4 plné lžičky (nebo krystaly) tomu čaji nedalo, tak sladkou chuť, jako jedna malá lžička bílého cukru. Možná jsem použil nějakej zmetkovej nebo šizenej, ale sladil jsem s ním vícekrát, z různých zdrojů a i jiní lidé, s kterými jsem se bavil, mi potvrdili, to co jsem napsal (respektive třeba kolegové v práci nadávali, jak je ten cukr na h****, protože vůbec nesladí).

Jistě - protože bílý je jen cukr, ale hnědý je směs cukru a zbytků melasy. Vyčištěním hnědého se získává ten bílý.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 14:29:21

to vím, ale přijde mi lepší, skladovat 1 kg cukru bílého, než 3-4 kg hnědého. Takhle v tom není zas tak rozdíl, ale mezi 10 kg cukru bílého a 30-40 kg cukru hnědého už je rozdíl větší a mezi 100 kg cukru bíleho a 300-400 kg cukru hnědého je už ten rozdíl nesrovnatelný.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod jimmyjazz » úte 07. úno 2012 14:52:13

2 Salomon: to ti neprislo, ono to tak je. Nicmene jak jsem psal, ja na hnedy cukr presel kvuli chuti. Dalsi bezva sladidlo (vyjam medu) je javorovy syrup. Nicmene pri koupi se to chce precist baleni, zda clovek nekupuje pouze aromatizovany glukozovy syrup. Pokud vsak clovek jde pouze po sladke chuti, naskladnil bych nejake nahradni sladidlo, nejspise Sukrelozu. 8 gramove baleni obsahujici 130 tablet se co do sladke chuti vyrovna 4.5Kg cukru a stoji 52 Kc. K dostatni rovnez jako roztok.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » úte 07. úno 2012 14:55:01

Solomon píše:to vím, ale přijde mi lepší, skladovat 1 kg cukru bílého, než 3-4 kg hnědého. Takhle v tom není zas tak rozdíl, ale mezi 10 kg cukru bílého a 30-40 kg cukru hnědého už je rozdíl větší a mezi 100 kg cukru bíleho a 300-400 kg cukru hnědého je už ten rozdíl nesrovnatelný.

Pro mě je volba jasná - chovám včely a kdybych je na zimu nakrmil hnědým cukrem, tak mi do jara zdechnou.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 15:00:04

mě ale kluci nejde o tu chuť, ale o praktičnost. Pokud stejné sladkosti dosáhnu jen s třetinovým množství prostředku, tak je to přece praktičtejší. Tak jsem to myslel, že je lepší mít místo 3 balíčků jen jeden. Bílý mi přijde praktičtější než hnědý. Stejně tak je praktičtější použít jen jenu tabletku sladidla, než jednu lžičku bílého cukru.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Gloch » úte 07. úno 2012 15:09:43

Solomon píše:mě ale kluci nejde o tu chuť, ale o praktičnost. Pokud stejné sladkosti dosáhnu jen s třetinovým množství prostředku, tak je to přece praktičtejší. Tak jsem to myslel, že je lepší mít místo 3 balíčků jen jeden. Bílý mi přijde praktičtější než hnědý. Stejně tak je praktičtější použít jen jenu tabletku sladidla, než jednu lžičku bílého cukru.

Sladidlo = 0 energie.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod jimmyjazz » úte 07. úno 2012 16:23:12

tak v tom pripade naskladnit nahradni sladidlo do kafe/caje a trosku cukru na pripadne vareni/peceni.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 16:28:02

já osobně půjdu do bílýho cukru, už jen proto, že mi sladidla nechutnají (tudíž si dám radši kafe nebo čas neslazený a tím pro mě ztrácí význam) a neobsahují energii, jak upozornil gloch.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod jimmyjazz » úte 07. úno 2012 18:18:23

tak to schvalne zkus sukralozu, ta zadnou typickou pachut nema. A kolik ma pul lzicky cukru energie? Zanedbatelne mnozstvi.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod Solomon » úte 07. úno 2012 18:40:47

nejde o možství v jedné lžičce, když budu mít nedostatek energie tak si přece můžu dát i jedna a půl lžičky ;-). Jde o to, že moc nesladím a když si budu potřebovat doplnit energii, tak si toho cukru můžu dát i lopatu. Ale pokud má chuť jako cukr, je to určitě jedna z možností, jak namlsat chuťové buňky (já četl, že její chuť témeř identická s chutí cukru, ale jak téměř posoudit nemohu). A je prý až 600x sladivější než cukr, takže jí stačí minimum. Ale je nízkokalorická, takže neposkytne energii, tak jako cukr.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: 3 a 14 denni zasoby jidla

Příspěvekod sahaw » úte 07. úno 2012 19:55:04

Co zalozit nove tema ohledne rafinovaneho cukru a presunout tyto prispevky tam? Myslim,ze za to stoji. Prednedavnem jsem cetl clanek v anglictine,ze susenka doda energii rychle,ale vetsina je zneutralizovana inzulinem.A ze hlavni roli pak hrajou zasoby v jatrach. Zkusim ho najit a dat sem odkaz.

Z nej jsem pochopil,ze susenka a treba i ten cukr vic skodi nez ma uzitek. A kdyz davali jen placebo susenky,tak si lidi jen vsugerovali,ze jim dala energii a tak se citili dobre.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Cukry a sladidla

Příspěvekod Nasgol » úte 07. úno 2012 21:18:37

Já pěstuju Stévii Sladkou na slazení, mimo jiné má antibakteriální účinky, když se žužlá

http://www.jakbydlet.cz/clanek/552_stev ... ovani.aspx


edit: Snažte se předcházet veškerým umělým sladidlům a sladkostem, které obsahují např.: aspartam

http://karolinaloskotova.blog.cz/0811/a ... jako-krysy
Naposledy upravil Nasgol dne stř 08. úno 2012 16:04:47, celkově upraveno 1
Nasgol
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 24. led 2012 21:22:53

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod jimmyjazz » stř 08. úno 2012 13:03:03

V batohu do posilky a na vylety mam vzdy pritomno baleni hroznoveho cukru. Neni nic lepsiho na rychle doplneni energie nez tento prostredek. K dostani v lekarnach a temer kazdem obchode s potravinami (vetsinou spolu se sladkostmi a zvykackami tesne pred pokladnami).
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod Zantur » čtv 09. kvě 2013 19:19:31

Doplnění k Nasgolovi:

Příběh dvou sladidel: aspartamu a stévie

Již přes dvacet let probíhá v USA tichá válka. Bitevním polem je multimiliardový průmysl na výrobu umělých sladidel. Bojovníky jsou na jedné straně obří agrochemický průmysl a jeho silný spojenec, FDA (Úřad pro potraviny a léčiva), na druhé pak hrstka malých soukromých firem a občanů, kterým není lhostejné jejich vlastní zdraví.
Ztráty představuje 200 milionů mužů, žen a dětí, kteří pravidelně konzumují přes 5 000 produktů slazených sacharinem, acesulfamem K a aspartamem. Činí tak proto, že jsou to diabetici, nebo že se vyhýbají cukru z preventivních důvodů nebo si prostě jen hlídají váhu. Nevědomky se stávají oběťmi tím, že konzumují umělá sladidla ve všem od žvýkaček po nealkoholické nápoje. Ještě znepokojivější je používání aspartamu, snad nejtoxičtější z těchto chemikálií, v dětských vitaminech jako Centrum Jr, Sunkist Multivitamins, Flintstones a žvýkačkových vitaminů Bugs Bunny - obojí o firmy Bayer. Aspartam je dodáván na trh pod neškodně znějícími názvy Equal a NutraSweet.

Jediná varovná nálepka, která se objevuje na malých modrých krabičkách s tabletkami Equalu a produktech s aspartamem, se týká fenylketonurie (PKU), vzácného onemocnění, které postihuje zhruba jednu z 15 000 osob. Tito jedinci postrádají jeden z párových chromozomů, které vlastní většina lidi od narození, a který zajišťuje metabolismus fenylalaninu.

Na žádné nálepce však nenajdete sebemenší zmínku o tom, že aspartam vedl ke vzniku mozkových nádorů u laboratorních zvířat (třebaže u sacharinu se toto varování objevuje), nebo že podle údajů Národního institutu pro výzkum rakoviny došlo u Američanů od začátku používání aspartamu v našich potravinách na začátku 80. let k alarmujícímu nárůstu v četnosti a míře zhoubnosti mozkových nádorů.

Více informací na:
http://www.celostnimedicina.cz/pribeh-d ... stevie.htm

Doporučuji přečíst... aneb jsem rád, že nejsem Amík... ;-)
co už...
Zantur
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 05. črc 2012 15:08:31
Bydliště: Vsetínsko

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod Kubec » pát 10. kvě 2013 0:49:04

Ohladne aspartamu je jedno ci si amik alebo ne. Pouziva sa ako nahrada cukru na celom svete. Americania to maju ZATIAL viac nahovno ohladne geneticky modifikovanych obilnin ktore produkuje vo velkom spolocnost Monstanto. Zamerne hovorim ZATIAL lebo uz sa pekne usalašujú aj u nás, v Amerike uz dokonca rokujú o zakone ktory by zakazoval oznacovanie GMO vyrobkov. Ale neberte to moc vázne, predsa len su to fantasmagoricke konspiracne teorie :D
Kubec
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 21. bře 2013 2:37:25

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod SilverFalcon » úte 20. kvě 2014 14:13:48

Když už jsme u těch sladidel, nemáte někdo návod na domácí výrobu cukru?
SilverFalcon
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 20. kvě 2014 14:10:29

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod Artifex » úte 20. kvě 2014 16:05:58

Zjednodušeně: Vezmeš řepu, třtinu, cokoli se ti zachce, vyvaříš ve vodě, procedíš od řepy, třtiny a vaříš, dokud se ti nevypaří voda a nedostaneš cukr, ke konci to stopneš, abys neměl karamel a necháš to postupně pomalu doschnout třeba na sluníčku.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod martel » stř 21. kvě 2014 18:13:44

Principiálně ano, Akorát ten konec je trošku jinak. Vařením se zahušťuje až na přesycený roztok a pak se přidá krystalový cukr. Na jeho krystalech dojde k řetězové rekrystalizaci. Zbylá melasa, - páchne, se skrmuje, případně nechá se zkvasit - výroba rumu...
martel
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 03. čer 2013 12:38:01

Re: Cukry a sladidla

Příspěvekod jarusss » pon 06. čer 2016 21:30:19

Mam ve sklepe cca 500 kg medu ve vodackych barelech, zavřene na těsnění. myslim, že to je nejlepší skladiště energie s prokázanou životností 4000 let. med nalezený v pyramidách byl poživatelný a chutný. kdyby někdo chtěl, po létě nějaké barely mohu přenechat. mám 54kg a 80 kg.
jarusss
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 06. čer 2016 21:24:25

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Možnosti

Zpět na Potrava a voda