První pomoc, přírodní medicína, operace na otevřeném mozku a další radosti života!

Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Vladius » stř 11. led 2012 14:46:57

V případě VP to bude naprosto běžná součást života, stejně jako všudepřítomná špína. Jak na to?
Jak se ošetřují spáleniny (slunce, žár, chemie)?
Jak oděrky a škrábance?
Jak na menší řezné rány?
Co napomáhá hojení?
Jaké "vesnické" postupy máte odzkoušené?
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Gloch » stř 11. led 2012 15:51:35

admin píše:V případě VP to bude naprosto běžná součást života, stejně jako všudepřítomná špína. Jak na to?
Jak se ošetřují spáleniny (slunce, žár, chemie)?
Jak oděrky a škrábance?
Jak na menší řezné rány?
Co napomáhá hojení?
Jaké "vesnické" postupy máte odzkoušené?

V případě, že nemáte nožnost si vůbec nic sehnat.
Spáleniny: Na jedničky nic jen chladit, dvojky chladit,pak sterilní krytí. aby se to nelepilo do rány tak překrýt mastným - používá se mastný tyl, dá se nahradit nějakou jemnou látkou napuštěnou vyškvařeným sádlem. Oplachy odvarem heřmánku, šalvěje očistit od hnisu, desinfekce slivovicí, pak znovu překrýt.
Oděrky, škrábance - vydesinfikovat, pak nechat zaschnout. Pokud to pod strupem začne hnisat - rozmočit v odvaru z heřmánku, strhnout strup, odstranit hnis a pak jako spálenina.Menší řezné rány: nechat chvíli krvácet - krev odplaví nečistotu, pak nějak stáhnout - pokud to jde okraje rány k sobě a zavázat - pokud možno tak, aby se rána nerošklebovala. pokud by jste to chtěli sešít - ideální jemný rybářský vlasec - jinak - běžná nit, vyvařená nebo aspoň vymáchaná ve slivoviciI vlasec). Jehlu desinfikovat plamenem - stačí zapalovač.
S hojením si musí tělo poradit samo. Je zapotřebí důsledně odstraňovat hnis a udržovat ránu čistou. Staří doktoří říkali "Hnis musi být vypuštěn"
Doporučuji si ovšem udělat zásobičku Jodisolu a používat a kde píši slivovice použít Jodisol - viz poznámky u tématu "Lékárnička"
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Artifex » stř 11. led 2012 18:02:32

K té niti-vlasci: Nosím šicí sadu: Jehla s atraumaticky připevněnou nití, nezabere místo a párkrát jsem to už i použil.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Gloch » stř 11. led 2012 20:23:56

Artifex píše:K té niti-vlasci: Nosím šicí sadu: Jehla s atraumaticky připevněnou nití, nezabere místo a párkrát jsem to už i použil.


Jasně - já vozím v autě i ambuvak. Spíš jsem to bral tak - jako že někde uvízneš, a nebo zásoby nejdou dlouho doplňovat. Ty jehly se dají nosit i v peněžence - zase ale kdo se k ním dostane. BTW - pěkná scéna v "Rozmarném létě", jak šije ucho rybářským háčkem :-D
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Artifex » stř 11. led 2012 22:57:36

Ambuvak plánuju pořídit. Jde o to že jehlu s nití 3-0ku mám prostě vždy v tašce (a místo ambuvaku vlastně gasmasku, tam se dá foukat do sosáčku při masáži srdce, to mne napadlo až teď :D)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod End » stř 22. úno 2012 20:31:13

Na osetrvovany mensich ran i popalenin druheho stupne je nejlepsi co se da po VP sehnat smola z nejakeho jehlicnanu. Hlavne ne tis ten je jedovaty. Smola ma dezinfekcni ucinky podporuje hojeni a ranu zalepi
End
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 131
Registrován: pon 20. úno 2012 16:47:04

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Halouzka Milan » stř 22. úno 2012 20:45:08

Dobrý večer,

od vojenských lapiduchů jsem se naučil používat Novikovův roztok, ošetříte s ním vše. Kde končí Novikov, je malinkatá mezera pro obvazy a pak už nastupuje jehla a nit. Mluvím samozřejmě o řezných, tržných zraněních a odřeninách.

Hezký večer
Halouzka Milan
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 28. led 2012 23:09:12

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Gloch » stř 22. úno 2012 21:00:20

Halouzka Milan píše:Dobrý večer,

od vojenských lapiduchů jsem se naučil používat Novikovův roztok, ošetříte s ním vše. Kde končí Novikov, je malinkatá mezera pro obvazy a pak už nastupuje jehla a nit. Mluvím samozřejmě o řezných, tržných zraněních a odřeninách.

Hezký večer

Do té mezery je možno vsunout ještě "mašličku" z náplasti. Jinak - Novikov i následně přes stehy - vytvoří náhradní "kůži"
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Jak ošetřit drobná poranění?

Příspěvekod Artifex » stř 22. úno 2012 21:29:07

Jj, novikov je skvělý, osobně vyzkoušeno že buď použiju novikov, nebo šití a pak novikov, dělá se to běžně i u chirurga při menších zákrocích, že se novikovem zapatle rána po šití.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Medicína

cron