Kde a jak se schovat před přeháňkou? Jak vybudovat úkryt, salaš nebo rovnou zemljanku či protiatomový úkryt? To vše najdete zde.

Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » ned 05. úno 2012 17:00:31

Ahojky, jsme s manželem "staří šermíři" a čundráci. Víme, že se "to" blíží. Máme střelné zbraně, připravujem se, letos to budou zásoby, hodlám zpracovat veškeré ovoce na marmelády a sirupy, nadělat lečo, naložit zelí apod. Žijem na baráku, sklep je ze železobetonu - šance tu jsou. Nicméně přece jen pro případ nutnosti útěku, co říkáte na možnost vybrat si starou tvrz, zříceninu (vesměs jsou na kopcích v lesích, o spoustě z nich už nikdo ani neví, turisticky jsou nezajímavé)? Často mají ještě v pořádku sklepení, stojí část obvodových zdí - přístřeší se tak dá zvládnout snadněji než stavět na zelené louce, potraviny se dají uchovat ve sklepích v chladu a temnu, dřevo na topení všude kolem (na studny jsem laik, ale co zkusit vyčistit studny, co v takových místech byly a jsou momentálně zasypány?) - a i kdyby ne, pár lesních potůčků, pramenů, říček se v okolí vždycky najde. Táboříme po lesích a vždy máme na dosah vodní zdroj. Možná by se taková tvrz bránila lépe než domek nebo zemljanka, proto byly vybudovány na takových místech. Nachystat pár klád a balvanů k obraně a "jen" to spustit dolů, pár pastí v okolí....nechci to malovat moc jednoduše. Samozřejmě chtělo by to odejít se skupinkou lidí. Jen jsem chtěla nadhodit další možnosti k prozkoumání a popřemýšlení. V těžkých dobách se lidé z vesnic stahovali na hrady, takže je mi jasné, že lidi z vesnice Hukvaldy nakráčí na hrad. Spíš mě zajímají malé skryté tvrze, které jsou nezajímavé a opuštěné. Co vy na to? Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 17:07:26

Nebude problem s ochranari? Kulturni pamatky si myslim,ze jsou zakonem chranene a tak provadet upravy bez svoleni bude protizakonne. A dalsi problem bude,ze puda bude nekomu asi patrit a to vetsinou asi statu.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Gloch » ned 05. úno 2012 17:10:26

Neměl by být problém něco takového sehnat http://hn.ihned.cz/c1-37317550-zamky-a- ... ch-objektu
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 17:17:47

Ja jsem mel vyhlidnuty hrad Blansko. Je to zricenina,ale ubranit by se dala.Pokud by fakt doslo bezvladi,tak to byla jasna volba. http://cs.wikipedia.org/wiki/Blansko_%28hrad%29
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » ned 05. úno 2012 17:40:53

sahaw píše:Nebude problem s ochranari? Kulturni pamatky si myslim,ze jsou zakonem chranene a tak provadet upravy bez svoleni bude protizakonne. A dalsi problem bude,ze puda bude nekomu asi patrit a to vetsinou asi statu.


Mňo, my berem tu variantu bezvládí. Ochranáři v době rabování asi tohle řešit nebudou. Jinak manžel má teorii opevněných městských států (vesnic, chcete-li), mezi tím džungle s rabující sběří, bandami. Tohle je pro mě s otazníkem jelikož by to předpokládalo spolupráci obyvatel vesnice, přesunout starší a nemohoucí z periférii, které bude třeba opevnit a bránit, udělat centrální zásoby (třeba i takového obecního kozla, berana, kňoura a na výživu těchto samců by se skádala celá vesnice), hlídkovat na políčkách v době sklizně....obávám se, že tohle neklapne, kvůli haj*lům u moci (takový náš pan starosta, který jen hrabe pod sebe, kormidlo nepustí a bude donekonečna omlílat žvásty o tom, jak máme důvěřovat armádě, počkat až nám někdo příjde na pomoc, něčeho se vzdát ve prospěch společnosti ani náhodou (třeba lesa nebo pole), pracovat s ostatními taktéž ne) - a takových se určitě v každé vesnici najde hafo. Je jen otázkou, co obyvatelé vesnice, jestli se najde "žižka", který to vezme do ruky a zorganizuje obranu. A nebo pokorně skopíme hlavu a půjdem za panem starostou. V naší vesnici to je bohužel tahle varianta (i když lidi můžou někdy překvapit, sama jsem už během života několikrát změnila názor, takže to může potkat každého. Záleží na zkušenostech). Ale musíme počítat i s útěkem a přesunem.
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 18:00:59

Myslim,ze starosta nema zadnou moc po VP. Moc ma jen clovek,ktery je u ostatnich respektovan a uznavan. Ve mestech starostove budou mit moc,protoze dosadili sve lidi do vedeni mestske policie(mala osobni armada).
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » ned 05. úno 2012 18:17:36

sahaw píše:Myslim,ze starosta nema zadnou moc po VP. Moc ma jen clovek,ktery je u ostatnich respektovan a uznavan. Ve mestech starostove budou mit moc,protoze dosadili sve lidi do vedeni mestske policie(mala osobni armada).


Pravda, ale tady je banda lidí, jeho patolízalů, kteří s ním budou přikyvovat a nám nezbude než utéct ještě s dalšími, kteří smýšlejí jako my. Horší to bude s rodinou, se starými členy, které by tady člověk nerad nechal, při útěku je to ale strašná zátěž. Asi udělat předsunutou skupinu, která najde čistou a schůdnější cestu a za ním pomaleji starší, nemocní (to jsem já, bohužel), ženy (to jsem taky já :-)) s dětmi (moje dítě) + ozbrojený doprovod. Jak jsem psala lidi občas překvapí, ale tady mám strach, že je to marné. Starosta a jeho banda, v komisi důchodci, v kostele důchodci, učitelé důchodci, a všichni milují mladého starostu, který pro ně dělá první poslední. Neútočím proti důchodcům, jen tady je zvláštní atmosféra. Změny se tu nekonají žádné, můžeš sepisovat petice (třeba proti 40 minutové dechovce z obecního rozhlasu, nebo uštěkaným čoklům, co řvou od rána do noci a od noci do rána), ale starosta řekne, že to lidi mají rádi (cca 50 důchodců, co má v komisích, zastupitelstvu) a konec diskuze. A zbytek bydlí různě po vesnici, která je roztahaná, a většině je to i jedno....nevím, jak se zachová ta většina, kterým teď nic nevadí, je jim to jedno, nevadí jim starosta, který krade a dělá si co chce. V tomhle se obávám musíme spoléhat v první řadě sami na sebe, vesnici nabídnout naše úvahy a nápady, a když tak zmizet. Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 18:28:30

Podle mne existuje jen jedine reseni. Jit a zkamaradit se vsemi lidmi a byt s nima za dobre. Udelat si z nich kamarady neboli spojence. Z toho vytvorit profil cloveka a tak priblizne odhadnout za kym pujdou.(serial Myslenky zlocince)
Veta skupina uz tvori dav,ktery budu u ostatnich respekt.Tak clovek nebude muset utikat.


Urcite nedoporucuji mluvit o konci civilizace jak ji zname. Vetsina lidi stale zije presveceni,ze vlada je schopna a postara se o nas.


Pokud ziskate vliv u lidi,tak mozna se stanete starostou.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » ned 05. úno 2012 18:50:51

sahaw píše:Podle mne existuje jen jedine reseni. Jit a zkamaradit se vsemi lidmi a byt s nima za dobre. Udelat si z nich kamarady neboli spojence. Z toho vytvorit profil cloveka a tak priblizne odhadnout za kym pujdou.(serial Myslenky zlocince)
Veta skupina uz tvori dav,ktery budu u ostatnich respekt.Tak clovek nebude muset utikat.


Urcite nedoporucuji mluvit o konci civilizace jak ji zname. Vetsina lidi stale zije presveceni,ze vlada je schopna a postara se o nas.


Pokud ziskate vliv u lidi,tak mozna se stanete starostou.


Ano, už máme vazby na slušné lidi, kteří taky "něco tuší", někdo si myslí, že skončí systém jak ho známe, někdo předopovídá válku, někdo výbuch supervulkánů (a pár jich hrozí), někdo pád všech měn....takže máme s kým jít. Ale pohnout s těmi "mezky" tady, bude oříšek. A jestli se něco semele, nebudeme ztrácet čas (a ten bude vzácný) a energii (nedej Bože munici), k nějákému násilnému převratu. Takže teď je doba, kdy začít naše vazby "očkovat", aby echo posílali dál - hnusně řečeno. Pokud s tím nehnem, půjdem. Ale byla by to škoda. Vesnice by šla opevnit, je tu dost mladých rodin, ozbrojených chlapů, starých myslivců, zemědělců, kteří umí pěstovat tradičním způsobem, protékají tu 2 řeky, máme v okolí lesy a pole....Teď si fikaně buduju vztah s majitelkou nejbližších potravin :-) Ale skuteční kamarádi jsou dál (ve vedlejší vesnici, ve městě, na druhé straně republiky). Domluvilli jsme se předem, že pokud vypoví technika, elektrika, mobilní síť, sejdeme se u nás (pár dnů počkáme) a vymyslíme co dál. Zůstat x jít - to bude hlavní dilema. Ale ano, prohloubit vztahy je dobrý nápad a další úkol - spíš pro manžela, ten tady vyrostl. A třeba nakonec to půjde a nebudeme muset nikam. Nicméně raději tvořím záložní plán. Víc únikových cest, víc možností, více šancí k přežití. Protože je rozdíl, co VP bude. Jestli klimaktické změny, hladomor a neúroda (třeba supervulkány), válka, pád měn....Takže mít i cestu na jih, mít skrýše v horách a lesích, mít opevněnou vesnici s úrodnou půdou....člověk se nepřipraví na každou variantu a jestli bude v blbý čas na blbém místě, tak smůla, i kdyby měl sebelepší plán. Ale je dobré v chaosu vědět, že já a moje skupina mám rutinu, plán, cestu, možnosti, zásoby a nebudem se jen plantat v děsu, zmatku, hladu. I hodně práce a pevně daný řád pomůže zredukovat stres. Ale díky za podnětné myšlenky. Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod jimmyjazz » pon 06. úno 2012 12:56:53

problem je, ze v takovy hrad/zamek/tvrz potrebuje k ucinne obrane pocetnou osadku. Dale jsou to povetsinou kamenne stavby tudiz je v nich specialne v chladnym mesicich slusna zima...Nicmene lepsi, nez spat po sirakem, to bez diskuse.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Reiser » čtv 29. bře 2012 14:03:51

Mě to příjde jako úžasnej nápad, hrad je po bunkru snad možná nejlepší a středověkem prověřený útočiště. Předpokládá to ale, že většina obvodového zdiva bude pořád stát. Znám z okolí hrady, kde je na nádvoří půda, může se tam pěstovat dobytek a něco málo i zasadit. Pro problémy typu ekonomický kolaps apod by to řešení být mohlo, zvlášť pokud půjde o ubránění zásob apod.
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Bazmeq » čtv 29. bře 2012 15:46:28

Ano, je to asi nejlepší možná alternativa. Je tam hodně místa, u těch větších potencionální orná/chovná půda, dá se dobře bránit. Je to sice nejbezpečnější místo po bunkru ale paradoxně taky to nejnebezpečnější.
KAŽDOU tvrz, zříceninu, hrad ať už v lesích, na horách, na kopcích whatever.. bude někdo znát. Tu nejnenápadnější tvrz uprostřed lesa někde v prdelákově bude znát přinejmenším několik desítek lidí a ty méně ukryté i několik set lidí.
Představ si že si vesničan/měšták po PV, první co tě napadne bude asi zmobilizovat rodinu,známé po vesnici/městě, po inventuře zásob budeš hledat úkryt a co tě nenapadne "hele Pepo měli by jsme se někde zahrabat, někde kde bude bezpečno, bude se to dobře bránit a pokud možno nikdo o tom neví" "no jasně Franto pamatuješ jak sme jako kluci lezli na tu tvrz za vesnicí v lese? O tý URČIŤĚ nebude nikdo vědět".
Jak říkám, v naší republice je 10 mil. lidí a prakticky a píchneš na mapě prs kamkoli tak v okolí 2km bude jedna i více vesnic.
Nechtěl bych vidět co se po VP stane třeba s Karlštejnem, vem si že tam pojede třeba 50 tisíc lidí z okolí a to hned pod hradem je velká vesnice. Zase kdyby ses tam dostal jako první a měl sebou tak 20 dalších lidí tak bys to ubránil tak že se tam nikdo nedostane.
Bazmeq
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 08. úno 2012 15:41:31

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod babybliss » stř 25. dub 2012 16:02:18

Taka otazocka, premyslal niekto z vas kolko pody potrebuje jedna 4 clenna rodina na prezitie? myslim ze by ste sa mali nad tym zamysliet.
ked som si precital zopar clankov na nete od ludi ktori to prepocitavali tak mi to pripada ze prezitie na dedine je viacej pravdepodobne ako niekde v lese.
oh keby ste chceli vediet ze kolko tak to vychadza na 8000m2 pre 4 clennu rodinu alebo 12000m2 pre 6clennu rodinu ale uz aj so zvieratami a hlavne ide tu o uplnu samostatnost bez nutnosti robit barter.
babybliss
 
Příspěvky: 240
Registrován: úte 24. dub 2012 15:31:34
Bydliště: Belfast

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Misazap » čtv 28. úno 2013 15:29:06

No a co třeba staré hradiště? Na těch už sice žádné stavby nestojí, tudíž by to nebylo na okamžité schování, ale na vybudování kolonie/opevněné vesnice by to mohlo být vhodné. Většinou se jedná o místa strategicky umístěná (vodní zdroje, přírodní zdroje okolo, terén zlepšující opevnění).
Misazap
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 24. úno 2013 23:23:59

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Hornet » pát 01. bře 2013 0:08:36

Tak kdyby nebyly staré vojenské bunkry bez techniky,tak by se daly použít i ty. Přes pancéřový vrata a diamanťáky a přes silnej železobeton se blbě dostává. A pod zemí bývá dosti bezpečno.
Hornet
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. úno 2013 23:52:45

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod stepan-hawk » sob 02. bře 2013 19:06:26

Ohledně zimy v hradech se to dá určitě časem řešit stejně jako to řešili ve středověku. Prostě tam měli jednu dřevěnou komoru. To byla místnost používaná převážně ženami nebo nemocnými a byla kompletně obložená dřevem, takže se dala vytopit. Není to práce na týden, ale jde to. Případně si z nejbližších stavebnin přivezte porotherm a obložte to tím. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod kublaj-chan » sob 02. bře 2013 21:14:25

stepan-hawk to by vysvetľovalo aj tu obľubu gobelínov v stredoveku :lol:
kublaj-chan
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 21. črc 2012 12:58:03

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod Artifex » sob 02. bře 2013 21:52:00

Ty se směješ ale ona je to pravda, tenká vrstvička neměnícího se vzduchu mezi kamenem a gobelínem hodně pomohla odizolovat chladnou stěnu.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod stepan-hawk » sob 02. bře 2013 23:57:11

Ony se pro to obkládání samozřejmě nepoužívaly žádné palubky, ale trámy. viděl bych to na cca 200 mm vrstvu.

A gobelín měl samozřejmě i tepelné účinky, ale kromě toho i dekorační a hlavně ukázka: hele my na to máme. Heč. Ony se pro výzdobu stěn používaly i tapisérie, které jsou oproti gobelínu nesrovnatelně méně termoizolační.

Jinak samozřejmě on byl problém s tehdejší technikou s vytopením i té komory. Dneska i s blbými petrami máte šance dle mne o poznání lepší. Samozřejmě ideálně s delší trubkou. :-D A nebo nějaká efektivnější kamínka.
Tenkrát jste měli krby a když konečně přišla kachlová kamna, tak to byl neuvěřitelný pokrok.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.
stepan-hawk
 
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 08. lis 2012 20:29:01
Bydliště: královská část prahy

Re: Staré opuštěné hrady,tvrze,zříceniny v lesích

Příspěvekod štek » úte 24. lis 2015 1:26:31

jimmyjazz píše:problem je, ze v takovy hrad/zamek/tvrz potrebuje k ucinne obrane pocetnou osadku. Dale jsou to povetsinou kamenne stavby tudiz je v nich specialne v chladnym mesicich slusna zima...Nicmene lepsi, nez spat po sirakem, to bez diskuse.


Nemusíš bydlet v samotné zřícenině ale třeba jen využít část opevnění jako základ obrany a postavit tam srub.
Přijde mi to jako skvělá volba. Navíc u menších hradů dokáže vnitřní hradbu, pokud není rozpadlá, ubránit i relativně malý počet osob vyzbrojených střelnými zbraněmi.
štek
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 22. lis 2015 22:42:51

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Obydlí, chýše a skrýše

cron