Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 9:00:38

Da se zvladnout udelat vlastni jazyk,ktere by nemel zadny zaklad z jinych jazyku a byl jednoduchy?
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Gloch » ned 05. úno 2012 12:20:17

sahaw píše:Da se zvladnout udelat vlastni jazyk,ktere by nemel zadny zaklad z jinych jazyku a byl jednoduchy?

Dá se to, ale je to docela složité - aby jsi vytvořil nějaký logický koncept, musíš vytvořit slovní druhy, tak aby ti to sedělo morfologicky, semanticky i syntakticky - to už navazuje na gramatiku - je to práce na několik let. Že to jde dokázal Tolkien, který vytvořil několik elfských jazyků. Jazyk není jen nějaký konglomerát, kdy jen přiložíš nějakému předmětu nějaké slovo. Musí logicky navazovat slovník a gramatika. pokud by to měl být jazyk, který je životaschopný, je to práce na celý život. A navíc musíš sehnat dostatek lidí ochotných ten jazyk používat. A nebo můžeš na zakladu jazyka již existujícího přiřadit významům jiné zvuky při zachování struktury jazyka - takže vlastně ten jazyk "zakóduješ"
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Reiser » ned 05. úno 2012 14:06:58

sahaw píše:Da se zvladnout udelat vlastni jazyk,ktere by nemel zadny zaklad z jinych jazyku a byl jednoduchy?


K cemu to chces pouzivat? Pointa jazyka je, aby se lidi mezi sebou domluvili a z toho duvodu asi nema smysl vytvatret novy jazyk. Pokud chces, aby tomu rozumela jen vybrana skupina lidi, prijde mi jednodussi obsah zasifrovat.
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 14:11:18

radek píše:K cemu to chces pouzivat?

Ke komunikaci .:)
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Reiser » ned 05. úno 2012 14:16:54

nj ale proc by se nekdo ucil uplne novej jazyk, kterej zatim nikdo nepouziva?
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 14:20:39

radek píše:nj ale proc by se nekdo ucil uplne novej jazyk, kterej zatim nikdo nepouziva?


Lidi se uci elfsky a klingonsky pro zabavu. Ty,kteri veri treba,ze se dalekohledem/kamerou da odezirat z ust,tak by se mozna zacli ucit nejaky jaky. Treba film Kod Navajo.

Vetsinou se tu resi jen veci teoreticky,protoze malokdo dotahne nejakou vec do konce.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Reiser » ned 05. úno 2012 14:26:00

Takze ti jde v podstate jde o "sifrovani"? Ja ten napad nijak neshazuju, snazim se jen pochopit k cemu by to mohlo byt dobry..
Reiser
 
Příspěvky: 114
Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Vladius » ned 05. úno 2012 14:29:39

Vlastní jazyk byl vyvinut i pro film Avatar. Vědcům z celého světa to zabralo 6 měsíců a 250 tisíc dolarů :).
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Vladius
Uživatelský avatar
Administrátor
 
Příspěvky: 884
Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » ned 05. úno 2012 14:31:00

radek píše:Takze ti jde v podstate jde o "sifrovani"? Ja ten napad nijak neshazuju, snazim se jen pochopit k cemu by to mohlo byt dobry..


Pro mne je cizi jazyk sifrovani. Nikdy jsem se nedostal tak daleko,aby jako nekteri lidi dokazali myslet v jinem jazyce nez v jakem se jako deti ucili mluvit.

Mne jde o to,aby nepritel nevedel o cem se bavime a tak v jeho pritomnosti mohli mluvit,ze ho stahneme z kuze on by byl v klidu.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod jimmyjazz » pon 06. úno 2012 13:06:48

Mne jde o to,aby nepritel nevedel o cem se bavime a tak v jeho pritomnosti mohli mluvit,ze ho stahneme z kuze on by byl v klidu.[/quote]

toho lze dosahnout i v cestine s vhodne zvolenou sifrou. Coz mi prijde lepsi, nebot bavit se v pritomnosti cizi osoby mezi sebou ji neznamym jazykem vede dle meho automaticky ke vzniku podezreni ze strany one osoby.

Nicmene pro pouziti v evrope za ucelem 'automatickeho sifrovani' by se stacilo naucit nejaky existujici asijsky jazyk (napr. malajstina je jednoducha na nauceni, zapisuje se latinkou a je dostatecne vzdalena na to, aby clovek nepochopil obsah zpravy ani z kontextu).
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Gloch » pon 06. úno 2012 19:40:01

sahaw píše:
radek píše:Takze ti jde v podstate jde o "sifrovani"? Ja ten napad nijak neshazuju, snazim se jen pochopit k cemu by to mohlo byt dobry..


Pro mne je cizi jazyk sifrovani. Nikdy jsem se nedostal tak daleko,aby jako nekteri lidi dokazali myslet v jinem jazyce nez v jakem se jako deti ucili mluvit.

Mne jde o to,aby nepritel nevedel o cem se bavime a tak v jeho pritomnosti mohli mluvit,ze ho stahneme z kuze on by byl v klidu.

Naučit se nějaký ne zcela obvyklý cizí jazyk z evropy - třeba finsky a nebo - litevsky :-D
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » pon 06. úno 2012 19:43:29

Urcite nedoporucuji nejaky slovansky. Nekdy jsem se dival na polskou televizi a docela jsem jim rozumel.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Gloch » pon 06. úno 2012 19:59:08

sahaw píše:Urcite nedoporucuji nejaky slovansky. Nekdy jsem se dival na polskou televizi a docela jsem jim rozumel.

A co ta litevština? Já mysllel že ji umíš :-D
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod sahaw » pon 06. úno 2012 20:14:51

Gloch píše:A co ta litevština? Já mysllel že ji umíš :-D


Jsem si rikal,ze to bude asi narazka na muj podpis. :) Neumin. Jen par frazi.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Gloch » pon 06. úno 2012 20:26:07

sahaw píše:
Gloch píše:A co ta litevština? Já mysllel že ji umíš :-D


Jsem si rikal,ze to bude asi narazka na muj podpis. :) Neumin. Jen par frazi.

:-D
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » čtv 09. úno 2012 22:11:38

Gloch píše:
sahaw píše:
radek píše:Takze ti jde v podstate jde o "sifrovani"? Ja ten napad nijak neshazuju, snazim se jen pochopit k cemu by to mohlo byt dobry..


Pro mne je cizi jazyk sifrovani. Nikdy jsem se nedostal tak daleko,aby jako nekteri lidi dokazali myslet v jinem jazyce nez v jakem se jako deti ucili mluvit.

Mne jde o to,aby nepritel nevedel o cem se bavime a tak v jeho pritomnosti mohli mluvit,ze ho stahneme z kuze on by byl v klidu.

Naučit se nějaký ne zcela obvyklý cizí jazyk z evropy - třeba finsky a nebo - litevsky :-D


Hmmm, angličtina je základ - domluvíš se se všemi a proti všem. Vyjádříš základní myšelnky, domlouvám se tak v Rakousku i jinde. Prostě s kdejakou skupinou se dá domluvit anglicky. Zašifrovat je trochu těžší, ale stačí jazyk mimoevropský. Domluvím se arabsky a běžná mluva se dá zvládnout za 2-3 měsíce. Nic na tom není. Po měsíci jsem tvořila jednoduché, základní věty o rodině, vaření, náboženství, počasí i šermu. Chce to jen dobře koncipovat slovíčka a vyprdnout se na spisovnost. Než jsem přišla na kloub minulému času, to trvalo dlouho. Takže jsem řekla "včera, před týdnem, před rokem" a pokračovala v přítomném čase. Budoucí čas je primitivní. Zhruba po půl roce jsem začala psát a číst, a to pak bylo jednouché, protože jsem už mluvila. Ale měla jsem soukromého učitele a sama jsem si řekla k jakému tématu chci slovíčka. Domluvím se se všemi Araby, kteří používají různý dialekt. Všichni mi rozumí, co chci říct. Neříkám, že nemluvím s chybama. Kamarádka používá spisovnou koránskou arabštinu,ale nikdo tak nemluví. Takové to "kdybych byl býval". Nu, a kdyby nepřátelé byli Arabi, tak se budu spolehat na to, že jsem z 1/4 Maďarka, a tomu snad nerozumí nikdo - což je horší :-( Arabština je na výslovnost oproti maďarštině hračka. Bonus - maďarská věta do slovníčku (to děda na mě používal nejčastěji a píšu foneticky): Kapsa vala gadra = dostaneš na prdel. Velmi důležité po VP :-)))
Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Apaji a Hugo z hor » pát 10. úno 2012 9:56:56

sahaw píše:Urcite nedoporucuji nejaky slovansky. Nekdy jsem se dival na polskou televizi a docela jsem jim rozumel.


Ne, polsky ne. U nás na severní Moravě rozumíme polsky všichni, můžeme se i dívat na film s polskými titulky a Poláci v příhraničí zas rozumí komplet česky. Taky si myslím, že slovanské jazyky jsou nám tak blízké, že by to nebylo dobré. Záleží jak je každý jazykově nadaný. Nicméně po pár dnech v Bulharsku člověk zjistí, že rozumí základům, co chce domorodec říct. Záleží kdo bude ten nepřítel. Pokud naši neviditelní občané (rabující), tak tam můžeš mluvit klidně anglicky, ti, aspoň tady na Ostravsku, nerozumí ani pořádně česky. Pokud lidé z okolních států, tak je problém. Anglicky v Evropě snad umí částečně každý, německy mluvící obyvatelstvo je všude kolem nás a ke slovankým jazykům už jsem se vyjádřila. Někdo říká, že afrikánština není tak složitý jazyk. Nebo co vzít jazyk nějákého primitivnějšího přírodního kmene - gramatika je často jednoduchá, slovní zásoba chudší (proboha jenom ne eskymáky a těch jejich 50 výrazů pro sníh) a nejlépe kmene, který je bojovný, aby tam byly ty správné výrazy pro tuto situaci. Apaji
Apaji a Hugo z hor
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 05. úno 2012 16:40:35

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod jimmyjazz » pát 10. úno 2012 10:42:27

afrikaans je odnoz holandstiny coz je zase dost pribuzne s nemcinou cili nee. Jakykoliv evropsky jazyk je automaticky mimo nebot se tu da koupit slovnik.
jimmyjazz
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 15. čer 2011 11:30:00
Bydliště: Praha

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Gloch » pát 10. úno 2012 12:04:23

jimmyjazz píše:afrikaans je odnoz holandstiny coz je zase dost pribuzne s nemcinou cili nee. Jakykoliv evropsky jazyk je automaticky mimo nebot se tu da koupit slovnik.

Já mám souseda Holanďana - utekl na vyšší nadmořskou výšku a mimo dosah (zatím) islámu.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 12:50:53

a co takhle esperanzo. Měl by to být ten nejjednodušší jazyk na naučení, a nikdy jsem neslyšel o někom, kdo by s ním mluvil.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Tommy-K » pát 10. úno 2012 13:11:23

Ĉu vi parolas Esperanton? Myslíš Esperanto, esperanzo je tak možná jméno pro koně :-) Prý se dá za pár týdnů naučit tak aby si v něm byl schopen psát a za pár měsíců se normálně dorozumívat. Ono z něj pokud máš jazykový přehled občas nějaké slovo porozumíš většina kořenů slov pochází z evropských jazyků k tomu nějaké předpony a přípony. Chtěl sem se naučit nějaké základy abych viděl jestli je to opravdu tak jednoduché,ale pak sem si řekl že je zbytečné učit se jazyk kterým se mluví teď velice málo, ovšem pokud kouknete na wiki tak tam je docela pěkně zpracovaný článek o esperantu a z něj to vypadá,že se začíná používat více než jsem si původně myslel.
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 13:31:30

uaa, prosím nelinčovat, samozřejmě je to esperanto. Nebyl Esperanza záporák z Vinnetoua? Když píšu rychle, tak chybuji. Ale hlavní je, že šel pochopit smysl.
P.S. myslel jsem, že to, že se nepoužívá a nikdo s ním nemluví, je jedna z podmínek. Alespoň jsem to pochopil tak, že chcete jazyk na šifrování. A ač je všem jazykům podobný, tak je i zároveň docela od všech odlišný (nejblíž má asi k románským jazykům, docela hodně vychází z latiny). Ale předpokládám, že i když by se u nás vyklubala banda rabujících Španělů nebo Italů, tak esperanto umět nebudou.
P.P.S. psát se dá třeba tiskopisem, ten už dnes taky skoro nikdo neumí. Nám ho ukazovala učitelka na střední a pokud o něm vic nevíte, tak v tom neuvidíte ani hlavu ani patu.
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Tommy-K » pát 10. úno 2012 13:59:51

Nebudu tě lYnčovat :-) Také chybuji při psaní na pc dost často,tak si z toho dělám legraci. Přesně tak, základ slov je podobný,ale jinak tomu rozumět těžko někdo bude. Když přijdou Španělé a Italové,tak budu mluvit normálně po našem a dosáhnu stejného efektu:-)
Podle mě je zbytečné vymýšlet vlastní jazyk,jasně proč se nenaučit nějaký méně obvyklý, ale ani to není extrémní nutnost. Těch situací kdy by se to dalo využít si myslím moc nebude, pak by to mohlo ztroskotat na nedokonalé znalosti,jednoduše si nebudete rozumnět pokud to nebudete umět pořádně. To je snad lepší pomoci si nějakými slangovými výrazy, používat vlatní žargon. Kolikrát stačí nářečí a nevíte o co go, že chlapci od Brna :-)
A hlavně používat rozum v dnešní době i po VP když budete všude roztrubovat že máte doma zásoby všeho možného na pět let a kilo stříbra ve slitcích,můžete se dočkat nečekané návštěvy, stejně tak po VP když půjdete sbírat borůvky tak nebude dobré řvát po lese jaký to byl skvělý nápad, dát všechny zbraně a munici ve vsi do té krajní chalupy u potoka a že se hned cítíte bezpečněji když jsou pod zámkem a ty krámy nemáte v baráku když tam jsou děti:-) Nepřítel může naslouchat neustále
P.S. Myslel si těsnopis ŽE ? :-D
Tommy-K
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 20. črc 2011 15:47:23
Bydliště: Kutnohorsko-Kolínsko

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Solomon » pát 10. úno 2012 14:04:58

to tommy-k. sakryš, dneska nemám svůj den :-) :-) :-). Ale vymlouvám se na to, že jsem zrovna daroval krev, takže případné chyby a nedostatky svádím na totu zkutečnost :-) :-)
Solomon
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 05. črc 2011 18:17:42

Re: Vlastni jazyk

Příspěvekod Speadyhujer » úte 03. dub 2012 0:08:11

esperanto je super doporučuju a základy se dají najít kdekoli na netu bo v knihovně. dost dobré...
Lex mortis omnium legum est certissima....aneb....Zákon smrti je ze všech zákonů nejjistější.
Speadyhujer
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 01. dub 2012 12:01:48

Další
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Možnosti

Zpět na Tipy a triky

cron