Hodinky, baterky, mobily, kalkulačky, fotoaparáty, videokamery a další elektronické radostí civilizovaného světa

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 14. kvě 2013 22:46:01

Rooney: Pokus z dneška: S PMR se nešlo dovolat ve 4patrové budově z 0. patra nahoru, provoz 1W na 70cm se ziskovou anténou naprosto bez problému, bez rušení a naprosto jasně, jako by dvě staničky stály vedle sebe.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Tafi » stř 15. kvě 2013 0:38:20

Já jsem včera oživil své stoleté ICOMy a fungují parádně... jak na 1W tak na 4W
Tafi
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 04. dub 2013 2:32:36

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » stř 15. kvě 2013 2:24:44

Jaký model máš? ICOMy jsou výborné.

1W byl kvůli úspoře energie.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Tafi » sob 25. kvě 2013 22:56:17

IC-F10 nebo 20 teď nevím, nemám je u sebe
Tafi
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 04. dub 2013 2:32:36

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » ned 26. kvě 2013 10:27:27

Jj, ty jsou fajn. Příští týden mi přijde pár motorol P110
Přílohy
Obraz0732.JPG
P110 keypad
Obraz0732.JPG (71.22 KiB) Zobrazeno 17004 krát
Obraz0731.jpg
Radius P110
Obraz0731.jpg (98.63 KiB) Zobrazeno 17004 krát
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Tafi » ned 26. kvě 2013 23:17:25

No fajn... moje znalosti spocivaji v tom ze umim menit 1W a 4W vysilani a ze s nima umim volat xD... motorol mame hafo na firme ale nevyuzivaji se. Ani nevim proc... je tam i centrala... az tam budu nafotim ti to
Tafi
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 04. dub 2013 2:32:36

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » ned 26. kvě 2013 23:28:06

Nafoť. Pokud to někdy budete likvidovat tak nevyhazovat, já nebo Vladius se o to postaráme pro užitečnou věc, která bude představena na konferenci na konci června. (Teda, já se o to postarám a Vladius to bude používat :D)
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » úte 04. čer 2013 13:43:28

Začal jsem dělat na RIB programátoru pro Motoroly, zatím vyleptaná a navrtaná deska, v té době byla teda ještě bez odrbaného toneru:

Obrázek

No, a superpozice schématu osazení součátek na scanu vrtané desky z druhé strany, příště to na to musím přímo zažehlit a bude po problémech i pak při servisování.
Obrázek
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Guardian » stř 30. říj 2013 20:11:43

Zdravím všechny!

Máte někdo povědomí o tom, zda jsou některé radioamatérské převaděče zálohované pro případ výpadku el. energie. Dávám dohromady tabulku podle které chci naprogramovat stanice celé komunity a přemýšlím zda má vůbec smysl tam ty převaděče dávat. V době "míru" na nich ti kteří nemají HAM licenci samozřejmě pracovat nemůžou, ale po VP to z "právního" hlediska nikdo nevynutí a převaděč může být zajímavá možnost jak se spojit i s "vzdálenou cizinou" (jak tady uvedl Artifex) v jiném regionu a sehnat tak informace. Pokud ale vypadne napájení je to jedno a nemá cenu o tom přemýšlet. Tak sháním info kde to jen jde!!!
Guardian
 

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » čtv 31. říj 2013 17:52:08

Co jsem se tak díval na konstrukce tak většina počítala se záložním zdrojem-baterií, ale výdrž pochopitelně záleží na aktuálním provozu.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Guardian » čtv 31. říj 2013 23:06:25

Dík za informace! Tak trochu jsem v to doufal. Jinak vidím použití převaděčů hlavně jako vhodný doplněk pro získávání a výměnu informací. Testoval jsem svolání v Praze kde pracuju a tam se jako nejspolehlivější prostředek jeví léta fungující OK0N na dvoumetru. Na 70cm jsem na jeho bratříčka (OK0BNA) na stejném QTH nedobouchal ani omylem. Na simplex je ale 70cm pásmo v Praze lepší. Řeknu to trochu sobecky, pokud by OK0N fungoval 30minut od vypuknutí VP tak nám to bohatě stačí a můžeme domluvit bezpečný odchod domů! Koneckonců jsme si to jako ostrý test vyzkoušeli při požáru rozvodny u Šeberova!
Guardian
 

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Qwapo » stř 22. led 2014 20:53:51

zdravím všechny , mám prosbu potřebuju poradit ohledně nákupu "ručky" dopředu říkám že tomu vúbec nerozumím hledám něco s čím se dohoukám na 5 a více km ( na exspedici ) takže asi 5w že? potřeboval bych něco s vysokým výkonem a s ovládáním který pochopí i naprostý amatér ...
co říkáte na intek 5050? máte někdo zkušenosti ?
Qwapo
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 22. led 2014 20:33:24

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Soja207 » stř 22. led 2014 22:11:15

Jestli chceš něco levnějšího tak asi tohle: http://www.ebay.com/itm/221256004926?ss ... 1497.l2649
nebo tomu podobné, má to Li-ion baterii, takže to jde nabíjet různýma nabíječkama s USB výstupem a je to velice jednoduché na ovládaní, výkon taky není špatný. Samozřejmě za tu cenu nečekej žádný technologický zázrak... Pokud to máš ale jenom na občasné využití a staráš se o to, tak to stačit bude.
Soja207
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 01. dub 2013 14:10:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » čtv 23. led 2014 5:08:43

Tahle sranda má pod 2W, přesněji 1,6W. (změřeno, dokonce ani nálepka na vysílačce netvrí, že má 5W ale <5W), bohužel má těch 1,6W na High i Low výkon, takže i na některých sdílenkách se uživatel dostane do nelegálních výkonů a je velice nešťastně zkonstruována, část Tx výkonu jde skrz baterii, rozhodně nebrat! To se týká všech 888,777 i 666 modelů. Ještě tam jsou nějaké problémy s enkódováním a dekódování CTCSS ale to už je jen poslední hřebíček do rakve.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Soja207 » čtv 23. led 2014 11:07:52

Jakožto student VŠ nemám moc na výběr co se cenové kategorie týče, jak sem říkal... není to žádný zázrak, ale funguje to. http://puxing.cz/radiostanice/128-puxin ... anice.html tohle by mi mělo v průběhu měsíce přijít tak bych napsal, jak to funguje a jestli se to za ty peníze vyplatí. Jde mi spíš o univerzálnost a výdrž, než o výkon. Chápu, že někdo, kdo má finance na špičkové vybavení, bude vždycky skeptický ohledně levných věcí, ale neznamená to, že ta věc je automaticky nefunkční a nepoužitelná. Naopak se mi stává, že věc za 1/10 ceny funguje skoro srovnatelně s tou drahou alternativou a jediný větší rozdíl je logo výrobce... Souhlasím ale, že pokud chce opravdovou kvalitu o kterou se nebude muset starat, tak je lepší si připlatit.

Ještě co by zajímalo mě, neví někdo o nějakém UHF zesilovači, který by šel propojit právě s tou přenosnou radiostanicí?
Soja207
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 01. dub 2013 14:10:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » čtv 23. led 2014 18:04:18

Podobná katastrofa, proč si nekoupíš za 800kč Baofeng UV5R, který je ozkoušený a má sice pár drobných chybiček ale to tě jako neradioamatéra stejně trápit nebude?
http://www.ebay.com/itm/BAOFENG-UV-5R-D ... 3a881571f9
Puxingy jsou všeobecně to nejhorší z čínských staniček co se týče frekvenční stability. Také nemám na rozhazování a také studuju jen tak mimochodem ale stačí nekupovat slepě a projít si trošku komentáře k jednotlivým staničkám od radioamatérů po celém světě, nikoli od airsofťáků, pro které je hurá cokoli lepší než PMR.
Jak se tak dívám, tak baofeng je dokonce i o 50kč levnější než ten puxing, když nemáš na rozhazování, proč bereš z obchodu s marží 40%?
http://www.ebay.com/itm/PUXING-PX-2R-UH ... 1e706568d8

Celkově první ukazatel u kterékoli vysílačky proč nebrat: Podívejte na voltáž baterie, pokud má 3,7V, nebrat, šmejd, na dostatečný výkon i výdrž je potřeba min 7,2V.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Soja207 » čtv 23. led 2014 20:49:56

Z toho obchodu který sem poslal sem to nekupoval, bral jsem ji za těch 850,- z ebaye, jen od jiného prodejce, ten odkaz sem poslal jen kvůli lepšímu popisu v češtině.
Na UV-5R jsem se taky díval, ale i tak sem vzal tu PX-2R, každý má prostě jiné požadavky na to co by to mělo umět, navíc to jede na stejnou baterii, jakou mám v mobilu, takže pro mě další + a je kompaktnější.
Neříkám, že to je to nejlepší, co jde v téhle cenové kategorii sehnat, ale například pro denní nošení mi to přijde jako lepší volba.
Všechno má své výhody i nedostatky, ale od toho je přece fórum, aby se to tady rozebralo, nebo ne? ;-)
Soja207
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 01. dub 2013 14:10:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » čtv 23. led 2014 22:12:42

Nu, pro mne je dostatečný nedostatek to, že v zimě to vysílá na jiné frekvenci než v létě :D Spoustu obvodů, kde by měl být krystal je ochcaných oscilátorem cívka-kondenzátor a cívka mění podle teploty parametry.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Soja207 » čtv 23. led 2014 22:30:33

Odzkouším... uvidím... snad to tak hrozné nebude. Koupil sem 2 puxingy, takže jestli se budou rozlaďovat, tak aspoň stejně :D
Soja207
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 01. dub 2013 14:10:08

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » čtv 23. led 2014 22:32:34

No, to zrovna není pravda, ono je to pár KHz sem, pár KHz tam... a pak ti přijde ČTÚ s PČR a pokutou.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Guardian » sob 25. led 2014 9:20:09

Jestli do toho můžu lehce vstoupit, tak.... Baofeng UV-5R je skutečně ověřená záležitost. Sehnal jsem k němu i přeložený manuál a pár návodů na výrobu vstupních filtrů pro případ připojení pořádné antény. V místě kde bydlím není takový filtr ani potřeba a například s anténou typu discone to běhá pěkně nejen na poslech, ale i při vysílání na dvoumetru. Jinak musím potvrdit to co tady již výše napsal artifex! Wouxun WOUXUN KG-UVD1P je to nejlepší, co se tady dá za rozumnou cenu sehnat!
Ty malé Baofengy, konkrétně šestky vlastním také. Ale jejich účel je pouze komunikace na sdílenkách tady u nás v údolí. Nikam ven to odsud nelítá a pět watíků na UHF to ani neudělá, tak že na domácí komunitní síť stačí a nikoho to neruší (cena stanic 450,- na www.dx.com, dnes jsou již dražší v důsledku změny kurzu dolaru).

Každému musím ale doporučit, ať raději zainvestuje víc Wouxun je zkrátka Wouxun. Navíc když se řekne A, je třeba říct i B. Nevím jak kdo z vás, ale já nosím v EDC také slušnou teleskopickou anténu. S pendrekem se dá volat, jen z dobrých QTH, ale s lepší anténou jsem schopnej se dovolat na převaděč OK0C i z našeho utopeného údolí, což dělá přes sto kiláků. Jestli je zájem hodím sem stručnou recenzi antén které jsem nakoupil a odzkoušel. Všechny mají SMA-F konektor.

K tomu ČTÚ si dovolím malou poznámku. Vzhledem k tomu, že ČTÚ je samostatný správní orgán který je oprávněn konat sám. ČTÚ policii moc nepotřebuje.
Guardian
 

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » sob 25. led 2014 9:27:46

Jj, já svoji 2m síť mám na wouxunech s teleskopkami Nagoya NA 773:
Obrázek

70cm pak hlavně na motorolách, to je zase o pár tříd výše a platí, že pokud se najde motorola (pravá, ne čínské kopie) z druhé ruky, klidně z 90. let, bude na tom většinou i přes ten věk lépe než současná čínská stanička.

Ty baofengy UV5R jsou jako levnější náhrada s dobrou anténou schopná wouxun nahradit tak na 80%, což stále beru jako dobré.
Jinak ČTÚ většinou jezdí s policajty, i když mohou sami, nevím proč, ale je to tak.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Guardian » sob 25. led 2014 15:20:14

Síť na dvoumetru je skvělá volba a můj sen (je to nosnější než 70cm)! Já jsem nebyl schopen donutit lidi okolo aby investovali do lepších stanic. Tak tady jedeme na UHF sdílenkách a svým způsobem to stačí. Odsud z údolí to nikam kam nemá nelítá což je asi dobře. Jakmile by nastal VP tak použijeme některé z převaděčů které mají zálohu napájení, ale i to se ještě musí odzkoušet. Celou zimu a jaro tak mám v úmyslu měřit a testovat. Anténu NAGOYA 773 také mám. Je slušná a dokonce se dělá i v provedení s kloubem (774), tu má kamarád. Používáme celkem asi 4 různé antény pro ručky, zatím k maximální spokojenosti.

ČTÚ je skutečně zvláštní úřad. Osobně nepamatuju, že by k nám poslali žádost o součinnost, protože ve správním řízení jim moc pomoci nemůžeme. To by muselo jít o trestní řízení a musel by být vydán příkaz k domovní prohlídce a to by někdo musel vyřknout podezření z nějakého trestného činu. Tak že pokud ČTÚ u vás využívá našich služeb, tak spíš na takovéto strašení lidí. Je vidět, že je to kraj od kraje trochu jiné. Navíc při mobilním provozu není ČTÚ až tak pružný ve vyhledávání. Lidi co se na pásmech chovají jako, no těžko hledám slušná slova, mně ale neskutečně, opět neslušné slovo. Jednak má každý možnost se zaregistrovat jako člen ČRK a nechat si vydat koncesi, ale i bez koncese je spousta možností jak vysílat v souladu s generálním povolením a tak aby člověk nic neporušoval.

Pro názornost je výborné třeba CB pásmo. Tam kdekdo topí až to burácí a že by kdy někoho ztrestali si nepamatuju. Dost lidí to koná s klidem i z domova a ještě si říkaj kolik lopatek uhlí tam kdo naložil. Někteří to dělají i při závodech a to bych je kopl do hlavy. Slyšíš výzvu, radio 5, signál na S metru až za rohem, odpovídáš a protistrana tě nebere. Z toho ti je hned jasný, že borec topí tak 100W, protože jinak by jste se slyšeli a bylo by to pravděpodobně zrcadlo. A potom je s velkou slávou na prvních místech na výsledkové listině. Další jsou takový, kteří na PMR z Wouxunu a podobných stanic vysílají na 1W což je samozřejmě v rozporu s generálním povolením. Ano rozdíl 500 mW a 1W není až tak markantní, ale opět situace kdy oni jsou slyšet jako by stáli vedle tebe a neslyší protistranu jsou vlastně o ničem!
Guardian
 

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Artifex » stř 12. úno 2014 21:43:19

No, ten dvoumetr není samospásný, do města jedině 70cm, ty se poodráží mezi betonem docela pěkně, krásný příklad je, že se z práce dovolám domů na 70cm naprosto krásně a srozumitelně (cca 3km v husté železobetonové zásavbě, 5W) a 2m se nechytá jinak, než ze střechy. Obě s výše zmíněnou nagoyou.
Jinak pár CB (aspoň 2 ručky a 2 mobilky) bych také uživil.
http://PostApo.cz/ - Jednou se to stane! Připrav se, čti PostApo.cz!
Obrázek
Artifex
Uživatelský avatar
Hlavní moderátor
 
Příspěvky: 863
Registrován: stř 04. kvě 2011 11:50:25
Bydliště: Brno

Re: Vysílačky aneb jak se spojit se světem

Příspěvekod Guardian » pát 14. úno 2014 22:11:13

Pro nás tady by byl lepší, vesnice je pro dvoumetr jako stvořená. Zbývá jen postavit VHF / UHF anténu (bílá hůl) a sestrojit antény pro krátké vlny, protože drátovka na stromě to je fakt výsměch, byť je na ní slyšet až překvapivě dobře. Alespoň se člověk naučí improvizovat :D
Guardian
 

PředchozíDalší
Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Možnosti

Zpět na Elektronika

cron