Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod sahaw » ned 08. led 2012 12:19:47

Hledam lidi,kteri se venuji nebo zacinaji pestovani na zahradce a nebo balkone.

Kdyz se clovek diva ze vsech uhlu,tak vzdy po VP casem skonci jako zemedelec. A bez stroju to bude tezka prace. Tak proto hledam lidi,kteri se vyznaji a po postupnem vyzkouseni technik a druhu se podelime o zkusenosti a zvolime ty nejlepsi druhy rostlin,ktere pestovat a jak pestovat.

Myslim,ze budoucnost je intenzivni zemedelstvi a pestovat odolne a vyslechtene druhy.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Zahradkar,pestoval,zahradnik

Příspěvekod Gloch » ned 08. led 2012 12:57:53

Tak v tom ti neporadím - mám asi 3 hektary a pěstuju pšenici, oves, ječmen, kukuřici řepu, brambory atd. Akorát se snažím být soběstačný v hnojení (animální) a v osivech. Přemýšlím, že začnu sít i žito - na chleba. Zatím peču z vlastní mouky pšeničné a žitnou k tomu dokupuju.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Zahradkar,pestoval,zahradnik

Příspěvekod sahaw » ned 08. led 2012 13:14:52

Gloch píše:Tak v tom ti neporadím - mám asi 3 hektary a pěstuju pšenici, oves, ječmen, kukuřici řepu, brambory atd. Akorát se snažím být soběstačný v hnojení (animální) a v osivech. Přemýšlím, že začnu sít i žito - na chleba. Zatím peču z vlastní mouky pšeničné a žitnou k tomu dokupuju.


To je super. Vitej v klubu.Mohl bys mi napsat kolik je potreba semen(kg) psenice,ovse,jecmen na 1m2 a pak kolik sklidis z toho 1m2?Vsude se udava kolik je vynosnost na hektar a tak je to zavadejici,protoze se pestuji na velkych plochach. A casto se intenzivne se hnoji hnojivem. Ty asi jen zasazujes na par tisisich m2,tak mas lepsi prehled.

Nemusi to byt presne.Myslim,ze ani to nejde.Vychazim,ze pokud odectu semena na vysev,tak mi zustane z urody asi 500g semen z 1m2 . Chtel bych tento nazor potvrdit,ze z toho 1m2 jde ziskat alepson ciste 500g zrn.

Kdyz jsem mluvil o intenzivnim zemedelstvim,tak jsem myslel hnojeni pomoci vyluhu z rostlin,popele, a pridavani lesni zeminy. A protoze jsem presvecen,ze cloveku staci na rok 300kg obilovin+ nejake rostlinky,kdyby byl v izolaci.
Proto tvrdim,ze cloveku staci jen 1000m2 na preziti pokud bude pestovat intenzivne.Asi tech 600m2 na obiloviny a 400m2 na zeleninu,ovoce a zelen pro zvirata.Jen to musim ted dokazat. Maly pozemek clovek lip uhlida pred zlodeji nez ten velky a zustane mu vic casu.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Zahradkar,pestoval,zahradnik

Příspěvekod Gloch » ned 08. led 2012 16:21:42

Pěstovat obiloviny v tak malém měřítku je problematické.Jde hlavně o sklizeň. Bez techniky sklízet obilí je náročné na čas i fyzickou práci. Je lepší pěstovat brambory. U nás se při intemzivním obhospodařování dosahuje okolo 25 t/ha - takže realisticky můžeme počítat asi se 180 - 200q /ha při normálním pěstován. Nejvyšší spotřeba brambor byla u nás v roce 1950 - 150kg na osobu a rok. Ze 100m2 plochy tak získáš dostatek brambor pro vlastní obživu (1 osoba) a ještě ti cca 50 kg zbyde - ať už na prodej a nebo pro hosp. zvířata. Z ostatních plodin - zelenina je nejvýnosnější zelí - navíc se dá nejlépe uskladňovat - kysané v kvalitní nádobě vydrží i 2 roky bez ztráty výživné hodnoty a navíc má velmi vysoký obsah vitamínu C. Naši předkové měli přísloví „Zemáky a zelé živobytí celé.“ Pěkný článek o bramborácha týkající se okrajově PostApo http://www.jakbydlet.cz/clanek/448_bio-brambory.aspx autor uvádí odlišné výnosy - je na Valašsku, já žiji na Hané. Rozdíl je veliký - to co moje tchyně vypěstuje na Valachách řepu - já na Hané mám stejnou mrkev. Celkově se snažím dávat přednost plodinám, které se dají dělat ručně. Keříčkové fazole - vysoká výživná hodnota a slušný výnos z plochy, červená řepa - u nás nemá tradici a lidi ji neumí připravit - sbíral jsem zkušenosti v Polsku - tam je to národní plodina, Dává vysoký výnos a je nenáročná na agrotechniku. Z obilovin je nejlepší bez techniky pěstovat kukuřici - ručně se sklidí palice, zavěsí k usušení a za zimních večerů se může vylupovat. Z 250g hrubé kukuřičné mouky uvaříte kaši pro 3 - 4 lidi. Z Banátu (v Rumunsku) od českých rodin, které tam žijí jsem si přivezl speciální druh na kaši. Naše druhy typu koňský zub se dají taky použít, ale kaše z nich může mít horší chuť.
Tady jsou zajímavé úvahy o "krizovém zemědělství" http://agrice.blog.cz/
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Zahradkar,pestoval,zahradnik

Příspěvekod Gloch » ned 08. led 2012 17:22:15

sahaw píše:
Gloch píše:Tak v tom ti neporadím - mám asi 3 hektary a pěstuju pšenici, oves, ječmen, kukuřici řepu, brambory atd. Akorát se snažím být soběstačný v hnojení (animální) a v osivech. Přemýšlím, že začnu sít i žito - na chleba. Zatím peču z vlastní mouky pšeničné a žitnou k tomu dokupuju.


To je super. Vitej v klubu.Mohl bys mi napsat kolik je potreba semen(kg) psenice,ovse,jecmen na 1m2 a pak kolik sklidis z toho 1m2?Vsude se udava kolik je vynosnost na hektar a tak je to zavadejici,protoze se pestuji na velkych plochach. A casto se intenzivne se hnoji hnojivem. Ty asi jen zasazujes na par tisisich m2,tak mas lepsi prehled.

Nemusi to byt presne.Myslim,ze ani to nejde.Vychazim,ze pokud odectu semena na vysev,tak mi zustane z urody asi 500g semen z 1m2 . Chtel bych tento nazor potvrdit,ze z toho 1m2 jde ziskat alepson ciste 500g zrn.

Kdyz jsem mluvil o intenzivnim zemedelstvim,tak jsem myslel hnojeni pomoci vyluhu z rostlin,popele, a pridavani lesni zeminy. A protoze jsem presvecen,ze cloveku staci na rok 300kg obilovin+ nejake rostlinky,kdyby byl v izolaci.
Proto tvrdim,ze cloveku staci jen 1000m2 na preziti pokud bude pestovat intenzivne.Asi tech 600m2 na obiloviny a 400m2 na zeleninu,ovoce a zelen pro zvirata.Jen to musim ted dokazat. Maly pozemek clovek lip uhlida pred zlodeji nez ten velky a zustane mu vic casu.

Je to asi 0,5 - 0,8 kg - záleží na odrůdě, hnojení atd
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod sahaw » pát 02. bře 2012 21:17:55

Dnes jsem zacal konecne plnit kvetinace zeminou a do nekterych jsem dal uz semena. Mam cca 80 druhu semen,tak stravim par dni jen timhle. Jedu bez pareniste a v sobotu dam folii na sklenik,tak bych mohl mit tam hodne podminky na kliceni.
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod Překladatel » pát 02. bře 2012 21:24:28

Sežeň si koňský hnůj a narvi ho do těch pařníků, krásně ti je vyhřeje.
Překladatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 25. úno 2012 16:55:53

Re: Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod sahaw » pát 02. bře 2012 21:31:51

Překladatel píše:Sežeň si koňský hnůj a narvi ho do těch pařníků, krásně ti je vyhřeje.

Zkousim se obejit bez techniky a zdroju,ktere clovek nebude moc sehnat po VP. Premyslel jsem o kompostu(tlejici rostliny).
Esu tinginys.
sahaw
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 816
Registrován: ned 04. pro 2011 19:33:00
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod Gloch » pát 02. bře 2012 22:08:31

V tuhle dobu už nepotřebuješ ani hnůj do pařeniště - hnůj dávám tak začátkem února, když jsou mrazy a ještě na noc ten pařeník přikrývám dekama. Letos teda ne - mám to doma za oknem (kedluby, zelí, kapustu a brokolici) a po neděli to dám do studeného pařeniště(bez zahřívací náplně). A začnu dělat papriky a rajčata na oknech.
Gloch
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 29. pro 2011 22:53:23

Re: Zahradkar,pestitel,zahradnik

Příspěvekod Hanka » stř 04. črc 2012 21:22:44

My máme malou zahradu, takže pěstování ve velkém je vyloučené. Dokázali jsme tam ale narvat skleník, fóliák, kompost a malý záhon na zeleninu. Podél jižní stěny domu jsme dali 20 litrové kbelíky (stavební vědro za cca 40 Kč). Máme v nich 9 druhů keříčkových a pnoucích fazolí, salát, mrkev, kořenovou petržel, papriky, cibuli, česnek, hrášek, čočku a kmín. Zatím nám všechno výborně roste. Mimoto jsme letos založili bylinkovou zahradu.
Hanka
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob 10. pro 2011 0:14:02
Bydliště: Praha

Fórum Statistiky

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Možnosti

Zpět na Farmaření